19 اقدام ایمنی و مهم برای پیشگیری از آتش‌سوزی در خانه

  پنجشنبه، 23 فروردین 1403   زمان مطالعه 7 دقیقه
19 اقدام ایمنی و مهم برای پیشگیری از آتش‌سوزی در خانه
برای پیشگیری از آتش‌سوزی در خانه علت روشن شدن آتش را بدانیم. خانه‌ها زمانی با آتش دست به گریبان می‌شوند که مواد اشتعال‌زا، حرارت در آغوش بگیرد، البته خرابی وسایل برقی، اتصالی در سیم‌کشی ساختمان پای شعله‌های آتش را به خانه‌ها باز می‌کنند.پس با من درساعد نیوز همراه شوید تا اقدامات ایمنی برای پیشگیری از آتش سوزی در را فرابگیرید.

علت آتش‌سوزی در خانه


بیایید تا علت روشن شدن آتش را دقیق‌تر بررسی کنیم

اتصال کوتاه


زمانی که در مدار الکتریکی عایق سیم از بین می‌رود، درواقع یک رسانا روی مدار قرار می‌گیرد و یک مسیر جدید ناخواسته برای گذر جریان ایجاد می‌کند و سبب می‌شود جریان الکتریکی بسیار زیادی در مدار گذر کند، این جریان بیش از اندازه ، باعث ایجاد گرمای بسیار زیادی می‌شود که آتش سوزی را در پی دارد. ضعف خطوط سیم‌کشی، فرسودگی و شل شدن سیم‌ها و مشکلات سیم‌کشی دستگاه‌های متصل به برق از دلایل اتصال کوتاه هستند.

اضافه بار


زمانی که جریانی بیش از حد، از یک رسانا یا سیم عبور می‌کند، گرمای بسیار زیادی تولید می‌شود که ممکن است آتش‌سوزی یا انفجار را در پی داشته باشد، به این وضعیت اضافه بار یا overload می‌گویند. افزایش بیش از اندازه بار الکتریکی، اتصال کوتاه و طراحی نادرست مدار الکتریکی (سیم‌کشی برق ساختمان) از دلایل اضافه بار هستنند.

خرابی دستگاه‌های الکتریکی


دستگاه‌هایی که مصرف برق زیادی دارند یا دچار مشکل سیم‌کشی، سوختن سیم‌پیچ و… هستند، ممکن است اندازه جریان الکتریکی را افزایش دهند و باعث اضافه بار و آتش سوزی شوند.

قرار دادن مواد اشتعال‌ زا در کنار حرارت و اکسیژن


این مطلب را در ذهنتان ثبت کنید که آتش با اکسیژن نفس می‌کشد. بله، همین طور است؛ آتش برای تولدش به اکسیژن نیاز دارد، حتی برای ادامه حیاتش. اکسیژن به شعله‌های آتش جان می‌دمد و نیرو می‌بخشد.

اکسیژن همیشه در هوا وجود دارد پس تنها یک جرقه کافی است تا مواد اشتعال‌زا به روشن کردن شعله‌های آتش تحریک شود. این جرقه ممکن است حرارت و گرمای خورشید باشد یا آتش شمع و سیگار یا آتش اجاق گاز و شومینه و یا آتش کبریتی که توسط یک کودک معصوم و کنجکاو روشن شده است.

اقدامات لازم برای پیشگیری از آتش‌سوزی در خانه


اکنون که علت روشن شدن آتش را آموختیم، می‌توانیم به سادگی از بروز آن پیشگیری کنیم.

1. سپردن سیم‌کشی خانه به متخصصین برق


از دلایل اتصال کوتاه و اضافه بار (overload) طراحی نادرست سیم‌کشی ساختمان است، در ابتدا سیم‌کشی ساختمان خود را بایستی به تکنسین‌های ماهر سپرد تا از آتش سوزی در خانه پیشگیری شود.

2. وسایل برقی پرمصرف را به چندراهی‌ها نزنید


وسایل برقی پرمصرف باید از یک پریز مخصوص استفاده کنند، زمانی که دستگاه‌های پرمصرف زیادی به یک چندراهی متصل باشند، ممکن است به آتش‌سوزی منجر شود. توصیه می‌شود که به منظور پیشگیری از آتش‌سوزی در خانه، از چندراهی‌های با کیفیت بالا که تحمل جریان زیاد و تعداد پریزهای کمی دارند، استفاده کنید.

3. پیشگیری از آتش‌سوزی در خانه؛ کابل‌های فرسوده را تعویض کنید


ضروری است که برای پیشگیری از آتش‌سوزی در خانه حتما سیم‌های برق فرسوده را تعویض کنید تا مانع از ایجاد اتصال کوتاه شوید.

4. دستگاه‌های برقی پرمصرف و فرسوده را تعویض کنید


وسایل برقی را چک کنید تا اتصالی نداشته باشند. اینکار برای پیشگیری از آتش‌سوزی در خانه ضروری است. دستگاه‌های الکتریکی که بوی سوختگی می‌دهند یا صداهای غیرعادی نشان می‌دهند، از پریز برق جدا کنید. در صورت امکان وسایل برقی پرمصرف و فرسوده را تعویض نمایید تا از اتصال کوتاه یا اضافه بار در مدار الکتریکی ساختمان جلوگیری شود.

5. کابل‌های برق را زیر فرش پنهان نکنید


افراد روی فرش راه می‌روند، استراحت و فعالیت می‌کنند، بنابراین سیم‌های برق که زیر فرش پنهان شده‌اند، با گذشت زمان در اثر عبور و مرور افراد فرسوده می‌شوند و ممکن است عایق آن از بین برود که موجب اتصال کوتاه و آتش سوزی می‌شود.

سیم‌های برق را هرگز دور میخ نپیچید، ممکن است عایق سیم فرسوده شود و در تماس با میخ که رسانا است، خسارات جبران‌ناپذیری را به بار بیاورد. همین طور کابل‌های برق با لوله آب گرم هم نباید تماس داشته باشند.

کابل

6. برای پیشگیری از آتش‌سوزی در خانه؛ هشداردهنده دود نصب کنید


سنسورهای هوشمندی وجود دارند که دود را تشخیص می دهند و افراد را از وجود آن آگاه می‌کنند، البته نصب هشداردهنده در ساختمان‌های پنج طبقه به بالا ضروری است، زیرا آتش سوزی در یک واحد از یک ساختمان بلند خسارات بسیار بیشتری را به دنبال دارد. اگر در ساختمان‌های بلند زندگی نمی‌کنید، شما هم هشداردهنده دود را نصب نمایید تا قبل از وخیم شدن شرایط از بروز آتش سوزی پیشگیری کنید.

اگر دستگاه هشداردهنده با باطری کار می‌کند، مرتباً باطری را چک کنید که تمام نشده باشد. هر چند وقت یکبار سنسور را تست کنید تا مطمئن شوید درست کار می‌کند. هنگام نصب دستگاه هشداردهنده، اطمینان پیدا کنید که در هر کجای خانه، زنگ هشدار شنیده می‌شود.

7. پیشگیری از آتش‌سوزی در خانه: مراقب بازیگوشی کودکانتان باشید


کودکان بسیار کنجکاو هستند، ممکن است فندک آشپزخانه یا کبریت را در کنار کاغذ، پرده، ملحفه و … روشن کنند. آن زمان است که شعله‌های آتش جان می‌گیرد و خانه را با شعله‌های خود می‌بلعد پس به فرزندانتان آموزش دهید و آن‌ها را با آرامش، نه با تهدید و خشونت، متقاعد کنید که با کبریت و فندک بازی نکنند.

می‌توانید با مدیریت و تسلط خود در یک جای امن به دور از مواد اشتعال‌زا کبریت را روشن کنید تا کنجکاوی کودکانتان که همچون فیلسوفانی باهوش می‌خواهند از ماهیت همه چیز سر در بیاورند، برطرف شود.

برق

8. جلوی شومینه را با حفاظ بپوشانید


آتش شومینه ممکن است جرقه پرتاب کند. اگر جرقه‌ها به پرده، فرش، لباس، روزنامه، کتاب و کاغذ بخورد باعث آتش سوزی می‌شود پس بهتر است به منظور پیشگیری از آتش‌سوزی در خانه جلوی شومینه را با حفاظی شیک و ایمن بپوشانید. سعی کنید هیچ مواد اشتعال‌زایی را نزدیک به شومینه و یا بخاری قرار ندهید.

9. دودکش و وسایل گرمایشی را چک کنید


ممکن است وسایل گرمایشی فرسوده شده باشند و هنگام استفاده باعث ایجاد گاز گرفتگی (تنفس کربن مونوکسید به جای اکسیژن) یا آتش سوزی شوند. بهتر است به منظور پیشگیری از آتش سوزی در خانه وسایل گرمایشی مثل بخاری را حداقل سالی یکبار چک کنید تا از سالم بودن آن‌ها مطمئن شوید. دودکش‌های شومینه و بخاری را نیز چک کنید تا گازهای سمی مثل مونوکسید کربن شما را مسموم نکند.

10. پس از ترک کردن خانه همه شعله‌ها را خاموش کنید


اگر قصد دارید خانه را ترک کنید، باید شومینه، بخاری، اجاق گاز و… را برای پیشگیری از آتش‌سوزی در خانه خاموش کنید تا در نبود شما اتفاقی نیفتد.

شعله

11. مواد اشتعال‌زا را از اجاق گاز دور نگه دارید


برای پیشگیری از آتش‌سوزی در خانه، آشپزخانه را دریابید! در آشپزخانه وسایلی مثل دستمال، حوله و دستگیره را که مستعد آتش گرفتن هستند از اجاق گاز دور نگه دارید. اجاق گاز را نزدیک پنجره نگذارید، وجود پرده در کنار اجاق گاز بسیار خطرناک است. سعی کنید دستگیره قابلمه و تابه، روی شعله اجاق قرار نگیرند. سطوح آشپزخانه را که به چربی آغشته شده است، مرتباً تمیز کنید تا خطر آتش سوزی را به حداقل برسانید. وسایل داغ مثل بشقاب و قابلمه داغ را نزدیک مواد شیمیایی قابل اشتعال قرار ندهید.

12. هنگام آشپزی مراقب شعله‌های آتش باشید


سعی کنید ایمن و اصولی آشپزی کنید؛ به عنوان مثال اگر بگذارید روغن خیلی داغ شود و شما مواد غذایی را که مقداری هم رطوبت دارد داخل آن بگذارید، امکان دارد که تابه یا قابلمه آتش بگیرد.

13. پیشگیری از آتش‌سوزی در خانه؛ لباس‌هایتان را با بخاری خشک نکنید


ممکن است فراموش کنید لباستان را از روی بخاری بردارید، لباس که مستعد آتش گرفتن است، آتش می‌گیرد و موجب آتش سوزی خانه می‌شود.

14. برای خانه خود کپسول آتش‌نشانی تهیه کنید


اگر آتش سوزی اتفاق افتاد، قبل از اینکه شعله‌های آتش از کنترل خارج شود، می‌توانید آتش را با کپسول آتش‌نشانی مهار کنید، اینگونه جان منزلتان را از یک آتش سوزی خطرناک نجات می‌دهید.

کپسول آتش نشانی

15. شمع‌ها را نزدیک مواد اشتعال‌ زا روشن نکنید


شمع‌ها را در شمعدان قرار دهید و آن‌ها را نزدیک مواد اشتعال‌زا مثل پرده، ملحفه، پتو، کاغذ، روزنامه و … روشن نکنید و قبل از خواب و ترک کردن منزل نیز همه شمع‌ها را برای پیشگیری از آتش‌سوزی در خانه خاموش کنید.

16. پیشگیری از آتش‌سوزی در خانه؛ آتش سیگار را جدی بگیرید


ته‌سیگار را نیز کنار مواد اشتعال‌زا خاموش نکنید. ممکن است سیگار کاملاً خاموش نشده باشد و باعث آتش سوزی شود. در تختخواب نیز سیگار روشن نکنید، جنس برخی تختخواب‌ها از مواد اشتعال‌زا می‌باشد.

سیگار

17. محصولات آرایشی و بهداشتی اشتعال‌زا هستند


باید بدانید که پاک‌کننده‌ها و محصولات آرایشی اشتعال‌زا هستند پس آن‌ها را از حرارت و گرما دور نگه دارید.

18. کودهای گیاهی و برخی خاک‌های باغچه و گلدان نیز اشتعال‌زا هستند


کودهای گیاهی و برخی خاک‌ها مستعد آتش گرفتن هستند پس هیچ وقت ته‌سیگار خود را داخل باغچه یا گلدان منزلتان رها نکنید.

19. پیشگیری از آتش‌سوزی در خانه؛ از ایمنی مواد قابل احتراق مطمئن شوید

مواد قابل احتراق مثل رنگ، نفت، بنزین و… را در ظروف مختص خود نگه ‌دارید، در جایی امن به دور از حرارت و جرقه قرار دهید و مراقب باشید که ظروف آن‌ها نشتی نداشته باشد.

تابلو

سخن کلیدی


ضعف خطوط سیم‌کشی ساختمان، شل شدن و فرسودگی سیم‌ها و خرابی دستگاه‌های الکتریکی اندازه جریان برق را زیاد می‌کند، بنابراین گرمای زیادی تولید می‌شود که آتش سوزی به بار می‌آورد. مواد قابل اشتعال مثل کاغذ، روزنامه، پرده و … نیز در نزدیکی حرارت آتش به پا می‌کند پس برای پیشگیری از آتش‌سوزی در خانه سیم‌ها و وسایل برقی فرسوده را تعویض کنید و پنبه و آتش را نیز از هم دور نگه دارید. در آخر توصیه می‌شود، بیمه آتش سوزی را فراموش نکنید.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
ناگفته هایی از ساده زیستی سیدابراهیم رئیسی؛ رئیس‌‌جمهوری که سال‌ها اجاره‌نشین بود! (153 نظر) نگاهی به خانه ساده و بدون تجملات شهید آیت الله آل هاشم+عکس/ساده زیستی و مظلومیت پدر معنوی آذربایجان... (76 نظر) رونالدو کچل کرد ؛ چهره ابرستاره فوتبال جذاب‌تر شد (69 نظر) زیباترین اسم های فرزندان بازیگران ایرانی همراه با معنا/ از محسن تنابنده تا شهاب حسینی و ... (38 نظر) نگاهی به حیاط باصفا و دلباز ویلای زیبای بیرانوند و اکرم بانو با نگهبان مجهز +عکس/ دارندگی و برازندگی یعنی این! (32 نظر) دیدار خصوصی خانواده ابراهیم رئیسی، امیرعبداللهیان، آل هاشم و دیگر شهدای خدمت با رهبر انقلاب+عکس/ چهره غمگین پسران وزیر امورخارجه و امام جمعه شهید (11 نظر) دانلود آهنگ جدید "خداحافظ" عرفان طهماسبی/ در سکوت شب خانه زد فریاد اما تو نشنیدی...+فیلم (10 نظر) نگاهی به عروسک بامزه و گوگولی پسر مینا مختاری و بهرام رادان/ الهی چه لُپی داره آقا پسر+ عکس (7 نظر) صدای بهشتی پسر معلول با آهنگ کردی محلی +ویدئو/چه خوب میخونه... (7 نظر) خلاقیت باحال بهرنگ علوی برای تبریک گفتن تولد بهرام افشاری/ اگه فرانسه به ایفل می‌نازه و ...+عکس (7 نظر) یک روایت تاریخی : 70 سال پیش، ملاقات خصوصی آقا تختی و شاه مخلوع در رامسر (6 نظر) واکنش بسیار جالب نوازنده خیابانی به حضور عادل فردوسی پور در میان مردم عادی/آهنگو کوبید از نو ساخت+ فیلم (6 نظر) جسد سید محرومان غرق در طلا و مرمر! تحمیق کاربران فضای مجازی به شیوه اینترنشنال (5 نظر) مات و مبهوت ماندن داوران صداتو از اجرای بی نظیر هندونه فروش دوره گرد/ دیشب با دلم خلوتی داشتم... چه خوش احوالی داشتم+فیلم (5 نظر) چهره های غمگین دختر سیدابراهیم رئیسی و پسر حسین امیرعبداللهیان در مراسم بزرگداشت پدرشان در دانشگاه+عکس (4 نظر)
دیگران می‌خوانند   
از بهشتی تا رئیسی، شباهت‌ها و عبرت‌ها... دعوت از رهبر معظم انقلاب برای صرف لوبیا پلو وسط برنامه +ویدئو خاطره اخلاقی میثم مطیعی از شهید رئیسی + فیلم کنایه سنگین و نفس گیر اطلاعات به محمود احمدی نژاد /قرار نیست روز از نو، روزی از نو شود! نگاهی به چمدون و کیف مارکدار و باکلاس رضا گلزار و همسرش آیسان خانوم مخصوص سفرهای خارجی+عکس حذف مازیار لرستانی از سریال منوچهر هادی به یک دلیل عجیب +عکس میز صبحانه رنگارنگ و متنوع سپیده بزمی پور برای خانواده همسرش+عکس /تزئین املت عالی شده... کنایه سنگین و تند و تیز عادل فردوسی‌پور به صدا و سیما+ویدیو فیلم نوازندگی مرد عاشق پیشه که تماشاگران را شگفت زده کرد لنگه کفش رونالدو از جنس طلا+عکس/ قبول دارین لیاقتشو داشت؟😎 معرفی بامزه‌ترین مهمان احسان علیخانی در جوکر 2 با کلاه جوجه‌ای و عربده های پر سرو صداش+ویدیو تشکر علی دایی به زبان انگلیسی از هدیه لاکچری باشگاه الهلال+ویدیو اعترافات جدید کلثوم اکبری قاتل زنجیره ای مردان مازندرانی/ من پسرم را هم کشتم! عکس های هنری مژده لواسانی با چاشنی شعر در اصفهان/ از من نخواه بی تو به پا خیزم... شباهت عجیب بازیگر نقش شاه پهلوی در سریال امریکایی آخرین شاه ! + عکس آیا واقعا انقلاب ایران کار خارجی‌ها بود؟! چیدمان میز صبحانه مینا مختاری به سبک رستوران های 5 ستاره /خیلی هم خوش سلیقه+عکس بیوگرافی و زندگی خصوصی حامیم، خواننده جوان ایرانی و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی رونمایی از معشوقه زیبای ایرانی که رقیب عشقی فرهاد شد+عکس صحبت های خنده دار آقای موسوی واعظ: وقتی امام جماعت نیت پشت سری رو میشنوه که میگه هر چی گناه کردم به گردن امام جماعت الله اکبر+ویدئو😂👌 شهید رئیسی به دنبال حقوق زنان در سینما شعر احساسی امید عالیشاه برای پرسپولیس/ مهاجم پرسپولیسی گُل کاشت +عکس دانلود آهنگ جدید «منو تو شاید دنیامون یکی بود» حامیم +فیلم/ قصه عشق من و تو عشق تو یه نگاهه... حضور هنرمندان در منزل حسین امیرعبداللهیان برای عرض تسلیت+عکس/ بغض سنگین همسر و پسر وزیر شهید با دیدن تابلوی چهره ایشان مات و مبهوت ماندن داوران صداتو از خوانندگی پسر خوش صدا با آهنگ شیرین لبی شیرین تبار مست و می آلود و خمار +ویدئو دو نفر از یک گروه سریال ساز غرق شدند! پیش بینی جالب شهید آل هاشم از شهادت خود!+ فیلم بشقاب غذای سالم و آبمیوه طبیعی مرتضی پورعلی گنجی مدافع پرسپولیس در یک رستوران/آقای سالم خور +عکس همسر وفادار آیت الله رئیسی به درس و دانشگاه خودش برگشت+عکس نگاهی به تیپ تازۀ «سوسانو» به عنوان داور «عصر جدید» +عکس تهران قدیم؛آب تنی در جوب، آفتاب گرفتن در خیابان؛ 60 سال قبل یخ در تهران کمیاب شد+عکس ماجرای فیلم عجیب پخش شده از داخل زندان قزل حصار/ زندانیانی که دو قورت و نیمشون هم باقیه (تصاویر) سفر به تهران قدیم؛ آگهی کافه مشهور تهران: من که هر شب می‌روم! سنگ تمام ناصر زینعلی برای حامیم خواننده جوان ایرانی بعد از تصادف شدید/ بخاطرش آهنگ قلب منی رو خوند+ویدیو درخواست یکجای سجاده، عبا و انگشتری که رهبر معظم انقلاب باهاش نماز شب میخونه+ویدئو تمرینات سخت ورزشی رامین رضاییان ستاره تیم ملی در یک باشگاه مجهز+ فیلم/ مرد خستگی ناپذیر فوتبال💪 ماجرای اخراج 6 ایرانی از عربستان پس از بازداشت و بازجویی + فیلم روایت داماد اردوغان از فرستادن پهپاد به ایران+ ویدیو اولین عکس از حامیم، خواننده جوان و محبوب ایرانی روی تخت بیمارستان/ زود خوب شو نامه مهم و تاریخی رهبر انقلاب به دانشجویان دانشگاه‌های آمریکا
تیتر امروز   
از بهشتی تا رئیسی، شباهت‌ها و عبرت‌ها...
کنایه سنگین و نفس گیر اطلاعات به محمود احمدی نژاد /قرار نیست روز از نو، روزی از نو شود!
حذف مازیار لرستانی از سریال منوچهر هادی به یک دلیل عجیب +عکس
اعترافات جدید کلثوم اکبری قاتل زنجیره ای مردان مازندرانی/ من پسرم را هم کشتم!
آیا واقعا انقلاب ایران کار خارجی‌ها بود؟!
بیوگرافی و زندگی خصوصی حامیم، خواننده جوان ایرانی و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی
رونمایی از معشوقه زیبای ایرانی که رقیب عشقی فرهاد شد+عکس
شهید رئیسی به دنبال حقوق زنان در سینما
دانلود آهنگ جدید «منو تو شاید دنیامون یکی بود» حامیم +فیلم/ قصه عشق من و تو عشق تو یه نگاهه...
دو نفر از یک گروه سریال ساز غرق شدند!
همسر وفادار آیت الله رئیسی به درس و دانشگاه خودش برگشت+عکس
ماجرای فیلم عجیب پخش شده از داخل زندان قزل حصار/ زندانیانی که دو قورت و نیمشون هم باقیه
ماجرای اخراج 6 ایرانی از عربستان پس از بازداشت و بازجویی + فیلم
نامه مهم و تاریخی رهبر انقلاب به دانشجویان دانشگاه‌های آمریکا
اختلاف شدید مازیار لرستانی با منوچهر هادی بر سر رابعه اسکویی در حواشی داغ پنجشنبه 10 خرداد 1403
منتخب روز   
سلیقه تحسین برانگیز همسر و دختران سید ابراهیم رئیسی در چیدن میزعزای رئیس جمهور شهید با عکسی مشهور از ایشان در سازمان ملل + عکس مراعات همسر به سبک رئیس جمهور شهید؛ از عدم مخالفت با تغییر رشته جمیله علم الهدی از مامایی به علوم انسانی تا کنار آمدن با روزهایی که غذایی در خانه پخته نمیشد+ویدیو سینه زنی شهید آیت الله آل هاشم در مراسم شاخسی (عزاداری شاه حسین گویان)+ویدئو/ لحظات تکان‌دهنده وداع پدر شهید مالک رحمتی با پسرش ... +ویدئو شهید آل هاشم، امام‌ شنبه تا جمعه!+ویدئو/پدر معنوی آذربایجان... حیات وحش بدون سانسور/ ترس، دلهره + فیلم تصاویر باورنکردنی از دوقلوهایی با سه پا و چهار دست مداحی شهید مالک رحمتی در مراسم پیاده روی اربعین در کربلا+ویدیو نگاهی به خانه ساده و بدون تجملات شهید آیت الله آل هاشم+عکس/ساده زیستی و مظلومیت پدر معنوی آذربایجان... دروغ مصلحتی حاج آقا دانشمند به همسرش که 30 سال سر به مهر ماند و اکنون فاش شده است/ خانومم ناراحت شد و گریه کرد+ فیلم تولد 5 قلوهای یک مادر 30 ساله در تبریز+عکس حضور شهید مالک رحمتی در مراسم شاخسی (عزاداری شاه حسین گویان)+ویدئو