ساعدنیوز
ساعدنیوز

3 روش خانگی مهم برای از بین بردن خط و خش های میز شیشه ای و آینه

  یکشنبه، 13 اسفند 1402   زمان مطالعه 6 دقیقه
3 روش خانگی مهم برای از بین بردن خط و خش های میز شیشه ای و آینه
وجود خط و خش روی میز شیشه ای می تواند زیبایی و ظرافت آن را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. اما نگران نباشید، راه حل های مختلفی برای رفع این مشکل وجود دارد. در این مطلب از ساعد نیوز به چند روش برای رفع خش میز شیشه ای می پردازیم.

یکی از دغد‌غه‌های افرادی که میز شیشه‌ای دارند، از بین بردن خط و خش‌هایی است که بر روی آنها ایجاد شده است. به‌خصوص که استفاده از این میزها بسیار گسترده است و در مکان‌های مختلفی مانند منازل، ادارات و سالن‌های غذاخوری از آن‌ها استفاده می‌شود.

خط و خش اغلب به دلیل کشیده شدن اجسام روی میز به وجود می‌آیند. این خطوط اگرچه باعث افت کیفیت نمی‌شود اما از ظاهر و رخ شیشه کم می‌کند. البته اگر این خط و خش روی آینه و کنسول باشد قضیه متفاوت است، زیرا نه‌تنها زیبایی ظاهری از بین می‌رود، بلکه باعث کاهش کیفیت تصویر هم می‌شود. بنابراین تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا با ترفندها برای رفع خط و خش میز شیشه ای آشنا شوید، بدون این‌که از کیفیت آن‌ها کاسته شود.

از بین بردن خش روی میز شیشه ای با ترفندهای خانگی


در کنار پولیش‌های صنعتی که با دستگاه‌های خاص، خط و خش شیشه را پاک می‌کند، ترفندهای خانگی نیز پاسخگوی شما در از بین بردن خط و خش از روی میز شیشه‌ای خواهند بود. در این میان روش‌های بسیاری در منابع مختلف ذکر شده است اما درست‌ترین آنها که کارایی آن‌ها نیز اثبات شده است، سه موردی است که در ادامه توضیح می‌دهیم:

پولیش‌کاری خط و خش میز شیشه‌ای با خمیردندان


قبل از آنکه این ترفند را توضیح دهیم ابتدا بهتر است به تعریفی مشترک از پولیش دست پیدا کنیم:

پولیش‌کاری یک اصطلاح است که در زمان براق کردن یا ازبین‌بردن زبری‌های سطوح مختلف به کار گرفته می‌شود. عمل پولیش‌کاری یک فرایند ترمیمی است و برای جلوگیری از خسارات بیشتر به اجسام کاربرد دارد. پولیش نیز ماده‌ای است که برای از بین بردن زبری یا براق کردن سطوح آسیب‌دیده، استفاده می‌شود. برای ازبین‌بردن خط و خش میز شیشه‌ای از پولیش خمیردندان استفاده می‌شود. روش پولیش‌کاری به ترتیب موارد زیر باید انجام شود:

 1. میز را از کثیفی پاک کنید، برای این کار بهتر است از دستمال نرم استفاده کنید. پارچه‌های میکروفایبر بهترین پارچه برای پولیش‌کاری هستند. در برخی از منابع توصیه شده است دستمال را برای چند ثانیه زیر آب ولرم نگه‌دارید، اگر این کار را انجام می‌دهید آب اضافی را از دستمال بگیرید.

 2. روی دستمال خمیردندان بریزید. از خمیردندان‌هایی که حاوی جوش‌شیرین هستند، استفاده کنید؛ خمیردندان‌های ژله‌ای ممنوعیت دارند. خمیردندان ماده‌ای مناسب برای پولیش‌کاری است، به شرط آنکه مقدار زیادی استفاده نشود.

 3. دستمال را در محدوده خط و خش‌ها بکشید و این عمل را برای 30 ثانیه تکرار کنید. توجه کنید حرکت دست، دوار و بدون فشار اضافه است. منظور از فشار اضافه، نیروی دست برای تمیزی بیشتر است، زیرا نیروی اضافی موجب نفوذ الیاف در خش‌ها شده و کار پولیش‌کاری را مشکل می‌کند.

 4. اگر احساس می‌کنید هنوز خش روی میز باقی‌مانده است، کمی دیگر خمیردندان روی دستمال قرار دهید و دوباره برای از بین بردن خط و خش میز شیشه‌ ای آن را استفاده کنید.

 5. بعد از این‌که خط و خش پاک شد با دستمال دیگری روی میز را تمیز کنید؛ این کار باعث درخشندگی بیشتر میز شیشه‌ای یا آینه دکوراتیو می‌شود.

 6. برای تمیزکاری از یک دستمال خشک استفاده کنید که توصیه ما به شما استفاده از دستمال نانو است، زیرا این دستمال هیچ‌گونه خشی بر روی میز نمی‌اندازد.

  خمیر دندان

  محو کردن خط و خش میز شیشه‌ای با جوش شیرین


  جوش‌شیرین یک ماده قلیایی است که برای پاک کردن خط و خش‌ها از روی شیشه بسیار مفید است. معمولاً خط و خش‌ها به دلیل اسیدی شدن شیشه به وجو‌د می‌آیند. مایعاتی مانند آبمیوه‌ها به دلیل داشتن خاصیت اسیدی، باعث ایجاد خش روی میز می‌شوند؛ برای همین مواد قلیایی می‌تواند خط و خش‌های اسیدی را از بین ببرند. برای این کار به ترتیب زیر عمل کنید:

  1. ابتدا با یک دستمال تمیز، کثیفی روی میز را به صورت کامل پاک کنید. هیچ‌گونه کثیفی شامل گردوغبار یا ذرات خوراکی، نباید روی میز باقی بماند؛ اگر چنین کاری انجام نشود کثیفی‌ها در زمان تمیزکاری بین خط و خش قرار خواهد گرفت و در هنگام محو کردن خط و خش میز شیشه‌ ای، مجدد خود عامل خط افتادن خواهند شد.

  2. یکی از مهمترین قسمت‌های از بین‌ بردن خط و خش‌های میز شیشه‌ای با استفاده از جوش‌شیرین، ترکیب کردن جوش شیرین با آب است. معمولاً در این ترکیب، مواد را به صورت مساوی با هم مخلوط می‌کنند، اما در بعضی از دستورالعمل‌ها جوش‌شیرین با دوبرابر آب ترکیب می‌شود. این کاملاً بستگی به میزان خط و خش دارد. اگر خط و خش زیادتر از حد معمول است، مقدار زیادتری از جوش‌شیرین (تقریباً دو برابر آب) ترکیب می‌شود و این ترکیب به شکل خمیر پودینگی خواهد بود.

  3. بعد از آماده‌شدن ترکیب خمیری یک دستمال میکروفایبر بردارید. سپس دستمال را به دور انگشت خود گرفته و درون ظرف بزنید و خمیر را بردارید؛ این کار برای آن است که مقدار زیادی از خمیر را برندارید. دقت کنید آغشته کردن سطح شیشه به مقدار زیاد جوش‌شیرین، باعث از بین رفتن بیشتر شیشه می‌شود.

  4. دستمال خمیری را برای 30 ثانیه روی شیشه بکشید و این کار را چند بار تکرار کنید.

  5. کمی صبر کنید تا محلول خمیری خشک شود؛ سپس با یک دستمال میکروفایبر خمیر را از روی میز بردارید.

  6. اگر احساس کردید خط و خش از روی میز پاک نشد بعد از مدتی مجدد خط و خش را از روی شیشه پاک کنید.

  7. می‌توانید بعد از برداشتن خمیر پودینگی جوش‌‌‌شیرین، با یک دستمال مرطوب سطح میز را تمیز کنید.

  8. اگر احساس می‌کنید جوش شیرین روی میز باقی‌مانده است، کمی زمان بدهید و بعد از یک یا دو ساعت مجدد میز را تمیز کنید.

  جوش شیرین

  رفع خط و خش میز شیشه‌ای با پاک‌کننده لاک ناخن


  پاک کننده لاک ناخن، یکی دیگر از وسایلی است که با آن می‌توان خط و خش را از روی میز محو کرد و به راحتی در تمام داروخانه‌ها و مغازه‌ها یافت می‌شوند. بعضی از این پاک‌کننده‌ها به شکل پد به فروش می‌رسد ولی بهتر است از نوع پد آن استفاده نکنید و از شیشه‌های استون کمک بگیرید. دلیل چنین توصیه‌ای، میزان استفاده از استون در هنگام تمیز کردن است. وقتی شما از پد استفاده می‌کنید، در آن مقدار ثابتی استون وجود دارد ولی وقتی با استون میز را تمیز می‌کنید، می‌توانید برحسب میزان خط و خش از میزان کمتری یا بیشتری از استون استفاده کنید.

  1. مانند تمامی روش‌ها، ابتدا با یک دستمال تمیز که میکروفایبر است شیشه را تمیز کنید. تمامی ناخالصی‌ها را تا جایی که ممکن است از روی میز پاک کنید.

  2. برای آغشته کردن و پاک‌ کردن میز با لاک نیاز به یک قلم ‌مو است که از اپلیکاتور لاک ناخن می‌توانید استفاده کنید.

  3. قلم‌مو را در استون یا پاک‌کننده ناخن قرار دهید.

  4. مواظبت کنید مقدار استون زیاد نشود.

  5. پاک‌کننده را روی میز پخش کنید.

  6. با قلم‌‌مو یا برس، لاک استون را روی خط و خش‌ها بکشید.

  7. یک ساعت صبر کنید تا محلول خشک شود. هرچه زمان زیادتر باشد احتمال پاک‌کنندگی خط و خش‌ها زیادتر است.

  8. با یک دستمال میکروفایبر لاک پاک‌کن را از روی میز بردارید.

   مایع لاک پاک کن

روش پیشگیری از خط و خش میز شیشه ای


راه های پیشگیری از خط و خش روی میز شیشه ای:

از زیر لیوانی برای قرار دادن لیوان و فنجان روی میز استفاده کنید.
از اشیاء تیز و برنده روی میز استفاده نکنید.
سطح میز را به طور مرتب با یک پارچه نرم و مرطوب تمیز کنید.
از قرار دادن میز در معرض نور مستقیم خورشید و گرمای زیاد خودداری کنید.
با رعایت این نکات می توانید از زیبایی و ظرافت میز شیشه ای خود برای سال های طولانی لذت ببرید

نکات پایانی


قبل از استفاده از هر روش، ابتدا آن را در یک قسمت کوچک و نامرئی از میز امتحان کنید.
از مواد ساینده قوی مانند اسیدها و مواد شیمیایی استفاده نکنید، زیرا می توانند به شیشه آسیب برسانند.
هنگام کار با پولیش و سمباده، از عینک و ماسک استفاده کنید.
اگر در انجام این کارها مهارت کافی ندارید، بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
عرض ارادت احساسی و عیادت بازیگران و ورزشکاران از رهبر معظم انقلاب در بیمارستان+ عکس/ از جواد عزتی و علی ضیا تا علی پروین و بهداد سلیمی (481 نظر) تذکر جدی رهبر انقلاب به عکاسان خبری در کرمانشاه/ با کفش وارد نشوید+عکس (296 نظر) واکنش ایران به درخواست عجیب آمریکا برای حمله نمادین اسرائیل (156 نظر) پاسخ جالب رهبر معظم انقلاب به یک سوال: حضرت آقا اصلاً شما فکر می‌کردین که رهبر بشین؟ (107 نظر) گریم سخت و سنگین شازده مفخم سریال "گیلدخت"، صالح میرزاآقایی، برای بازی در نقش امام خمینی/ بنظرتون شبیه ایشون شدن؟ (90 نظر) دیدار بازیگران معروف و محبوب ایرانی با رهبر انقلاب/ از شاهرخ استخری تا مصطفی زمانی و عموپورنگ+عکس (56 نظر) نگاهی به ماشین لوکس و هوش پران حسن یزدانی، قهرمان کشتی ایران/ این ماشین نیست هواپیماست+ویدیو (53 نظر) روایتی جالب از روز دقیق تولد رهبر معظم انقلاب از زبان خودشان در سالگرد 85 سالگی ایشان+عکس شناسنامه (49 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده مشهدی، با نوشته جالب پشت وانت اش حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (47 نظر) خلاقیت خنده دار یک ایرانی برای دوخت کاپشن با پتو پلنگی حماسه آفرید/ ایرانی پنجه طلا از هر انگشتش هنر میباره😂 (45 نظر) نگاهی به ماشین لاکچری و هوش‌پران محسن تنابنده، نقیِ پایتخت+عکس/ صبر و لبخند در برابر درخواست مردم برای گرفتن عکس سلفی (44 نظر) خلاقیت و هوش بالای نصاب در وصل کردن سینک ظرفشویی حماسه ساز شد +عکس/ اُستاد، برای نکات ریز جزوه میدین یا خودمون بنویسیم؟🤣 (34 نظر) کارت عروسی متفاوت و خاص رضا داوودنژاد و همسرش غزل بدیعی با یک نوشته منحصر به فرد/ روز عروسی یه تیم بسیج گفتن آدرس شدند!+عکس (32 نظر) مراسم عقد شیک و منحصربفرد برادرزاده سامان صفاری، امیر سریال دلدادگان/ ایشالا عروسی خودت+عکس (31 نظر) نگاهی به کیک تولد 5 سالگی هانا دختر مهران غفوریان با دیزاین خاص/مبارکا باشه +عکس (28 نظر)
دیگران می‌خوانند   
غوغای صدای بهشتی و اجرای عاشقانه بی‌نظیر امیرحسین مدرس با آهنگ شجریان/ غلام نرگس مست تو تاجدارانند😍+ویدیو مراسم سالگرد ازدواج ساده و خلوت شاهرخ استخری و خانومش در حیاط باصفا و دلباز خونشون/ عجب کیک شیک و منحصر به فردی+عکس نگاهی به خانه لوکس و باکلاس ارسلان قاسمی، وحید سریال فاصله ها با چیدمان شیک و منحصر به فرد+عکس کتابی دربارۀ «روح» که با «پوست انسان» جلد شده بود+عکس خلاقیت خنده دار پدر ایرانی برای گرفتن اولین عکس نوزادی از فرزندش حماسه آفرید/ کل آتلیه های شهر زیر سوال رفت عکس خنده دار از پشت صحنه بازیگران سریال نون خ/ از سلمان تا... صحبت های عاشقانه محسن کیایی با روح پاک مادرش در برنامه صداتو اشک همه داوران رو درآورد!+فیلم حضور غیرقابل باور عادل فردوسی پور در جشن خانوادگی علی دایی/ عکس مشترک عادل فردوسی پور با همسر علی دایی در یک مجلس خصوصی سناریوهای علمی مختلف برای پایان جهان! هدیه خنده دار سلمان سریال نون خ برای هادی چوپان / پای هادی چوپان به نون خ باز شد+فیلم (ویدئو) درس اخلاق فوق خنده‌دار استاد محسن قرائتی/ وقتی خدا برای وزیر مملکت در مستراح کلاس میذاره! خلاقیت منحصربفرد شهرداری بوشهر برای زیباسازی خونه های قدیمی حماسه آفرید/ این زیبایی رو فقط تو ایران میشه دید😍 آخرین جشن تولدی که حامد سلطانی برای همسر اولش در خانه ابدی او گرفت/ حیف جوونیش که سهم خاک شد درخت میوه حیاط خانه حامد سلطانی با حال و هوای بهاری/ چه عکس خوشگلی انداخته👌😍 ایده های خلاقانه چیدمان میز صبحانه برای یک پذیرایی شیک و دل انگیز+عکس شام مفصل و سفره غذای رنگی خواهر ساره بیات برای خانواده پر جمعیت رضا قوچان نژاد/ چه ضیافتی برای خانواده شوهر به پا کرده فال انبیاء روزانه جمعه 31 فروردین ماه 1403 فال قهوه با نشان روز جمعه 31 فروردین ماه 1403 فال ابجد روزانه جمعه 31 فروردین 1403 فال روزانه امروز جمعه 31 فروردین ماه 1403 فال حافظ با تفسیر روز جمعه 31 فروردین 1403 + فیلم حضور جالب خانم معلم همدانی با لباس عروس در کلاس درس/ این لحظه تا ابد برای دانش آموزاش خاطره شد+عکس (تصاویر) معماری استثنایی و تخیلی یک رستوران در ژاپن/ با این ویوی جذاب غذا چه میچسبه! (ویدئو) شوخی بانمک نعیمه نظام‌دوست با سن نیما شعبان‌نژاد (تصاویر) تغییر چهره حیرت انگیز فرزانه سریال "بزنگاه" بعد 16 سال/ کلا یه نفر دیگه شده که! شباهت متحیرکننده و خارق‌العاده آنجلینا جولی و دخترش! (فیلم) آشنایی با یاقوت ارغوانی میلیون دلاری از اعماق تاریخ / سنگ آمتیست 26 تنی ژستهای بی ملاحظه ی زنان حرمسرا همگان گرفتن عکس در حضور ناصرالدین شاه قاجار سوژه کاربران مجازی شد برند خاص و شوکه کننده کیف آرایشی ناصرالدین شاه/ باورت میشه ناصرالدین شاه کیف آرایشی داشته؟ (فیلم) در پشت آبشار نیاگارا چه چیزی پنهان شده؟ / اسرار پشت پنهان آبشار نیاگارا چیست؟! نگاهی به ماشین‌های لوکس و هوش‌پران علی دایی، ثروتمندترین فوتبالیست ایران+عکس/ از لندکروز و پورشه تا بی ام وی😍 ارزانترین خانه در دبی | معرفی 10 گزینه مخصوص ایرانیان (عکس) ماشینهای شیک و مدرن یکتا ناصر و منوچهر هادی/ زوج پرحاشیه و جنجالی اینروزهای سینمای ایران مزیت های استفاده از چراغ های خیابانی در نورپردازی شهری تولد باورنکردنی یک حیوان بامزه به سفیدی برف و 6 گوش صورتی در دریا/ چقدر این موجود ناز و گوگولیه+عکس شرط عجیب همسر فریبا متخصص، مادر گلنار سریال گیلدخت برای ازدواج با خانم بازیگر/ قراری که 8 ماه نگذشته فسخ شد! 3روش معجزه آسا برای برق انداختن زیورآلات طلا واکنش بانمک احسان علیخانی با یک سلفی زورکی و یوهویی به عکس فتوشاپ شده ای که از او در فضای مجازی منتشر شده نگاهی به ماشین‌های لاکچری و هوش پران امیر قلعه نویی، سرمربی تیم ملی +عکس/ اینا ماشین نیست هواپیماست! مدل مانتو خاص و جذاب گلوریا هاردی، بازیگر سریال کیمیا/ نگاهی به طراحی مانتو همسر فرانسوی ساعد سهیلی+عکس
تیتر امروز   
کتابی دربارۀ «روح» که با «پوست انسان» جلد شده بود+عکس فال انبیاء روزانه جمعه 31 فروردین ماه 1403 فال روزانه امروز جمعه 31 فروردین ماه 1403 فال قهوه با نشان روز جمعه 31 فروردین ماه 1403 فال حافظ با تفسیر روز جمعه 31 فروردین 1403 + فیلم فال ابجد روزانه جمعه 31 فروردین 1403 شرط عجیب همسر فریبا متخصص، مادر گلنار سریال گیلدخت برای ازدواج با خانم بازیگر/ قراری که 8 ماه نگذشته فسخ شد! دزدی میلیاردی از خانه 2 مهاجر در برج لاکچری نیاوران! کارت عروسی متفاوت و خاص رضا داوودنژاد و همسرش غزل بدیعی با یک نوشته منحصر به فرد/ روز عروسی یه تیم بسیج گفتن آدرس شدند!+عکس ماجرای جالب کارت عروسی فائزه و حمید که به دست رهبر انقلاب رسید/ حرکت تحسین برانگیز عروس و داماد ایرانی برای خرید سرویس طلا+عکس آیا رهبر معظم انقلاب موبایل دارند؟ دستگیری اراذل و اوباش BMW سوار در بلوار اندرزگو+فیلم رئیس‌جمهور وارد سمنان شد زمزمه های ورود ایران چک های 500هزار تومانی به بازار/ زلزله رشد نقدینگی در راه است؟ پاسخ جالب رهبر معظم انقلاب به یک سوال: حضرت آقا اصلاً شما فکر می‌کردین که رهبر بشین؟