ساعدنیوز
ساعدنیوز

ادعای نرگس محمدی درباره تعرض به زنان در زندان/ ماجرای تجاوز به آرمیتا عباسی در بازداشت

  دوشنبه، 05 دی 1401   کد خبر 235834
ادعای نرگس محمدی درباره تعرض به زنان در زندان/ ماجرای تجاوز به آرمیتا عباسی در بازداشت
ساعد نیوز: در چند ماه اخیر، در بستر آشوب‌ها، بخشی از اقدامات جریان‌های ضد ایرانی داخل و خارج، با هدف پرونده‌سازی علیه ایران با محوریت «آزار» و «تجاوز» جنسی به زنان و دختران بازداشتی صورت گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ساعد نیوز به نقل از فارس، تجاوز، سواستفاده و آزار و اذیت جنسی نقض اساسی قوانین حقوق بشر است. عباراتی که معمولا در تنش های بین المللی علیه دشمنان استفاده می شود تا کشور هدف را به نقض «سیستماتیک و گسترده حقوق بشر» متهم کنند و در نهایت مدعی اتهام «جنایت علیه بشریت» شوند. آشوب های اخیر ایران، فرصتی را برای جریان های ضدایرانی فراهم کرد تا با استفاده از کارگزاران خود در داخل و خارج کشور، بخشی از پرونده سازی علیه ایران را با محوریت «آزار» و «تجاوز» جنسی به زنان و دختران بازداشت شده تکمیل کنند.

گام اول؛ شبکه اجتماعی

اولین گام پرونده سازی دروغ پردازی در شبکه های اجتماعی حول تجاوز به دختری به نام آرمیتا عباسی بود. ادعایی که بعدا مشخص شد این دختر به دلیل مشکلات گوارشی به بیمارستان اعزام شده و بحث تجاوز کاملا دروغ است. گام بعدی، بین المللی کردن این ادعای واهی بود. شبکه آمریکایی CNN در گزارشی[1] بدون سند، چند مورد ادعای آزار و تجاوز جنسی از جمله همین شایعه آرمیتا عباسی را منتشر کرد.

تصویر
تصویر

گام دوم؛ سازمان ملل

گام بعدی پرونده سازی نیاز به درگیر کردن نهادهای بین المللی در این موضوع دارد. نرگس محمدی، فعال زندانی به اصلاح حقوق بشر، در نامه ای[2] به جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، «تعرض به زنان حین بازداشت و در بازداشتگاه ها» را «بخشی از برنامه سرکوب» جمهوری اسلامی علیه زنان معترض و مبارز خواند و خواهان تحقیق درباره «تعرض جنسی به زنان بازداشتی» شد.

تصویر

گام سوم؛ افکار عمومی

در گام بعدی جریان سازی حول موضوع تجاوز و آزار جنسی، مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در توییتی[3] با اشاره به خبرهای رسانه ای درباره تعرض جنسی به زندانیان زن نوشت: «روایت برخی از زندانیان مؤید این امر است.» عبدالحمید تنها به ادعای رسانه ای بسنده کرد و سندی دال بر این ادعا ارائه نداد.

تصویر

بعد از CNN، نیویورک تایمز[4] در ادامه سلسله دروغ پردازی های اخیرش، ادعای تجاوز به بازداشت شدگان را تکرار کرد.

تصویر

همیشه پای نرگس در میان است

نرگس محمدی که سابقه دروغ پردازی مشخصی دارد، در نامه ای که بی بی سی فارسی[5] به نام او منتشر شد، روایتی از چند مورد آزار جنسی را مطرح کرده اما هیچ نام و نشانی برای پیگیری ادعایش عنوان نکرد. این اولین ادعای نرگس محمدی نیست که توخالی باشد. او در تابستان ۹۹ ادعا کرد کرونا گرفته و از هیچ امکانات پزشکی برخوردار نبوده است؛ اما فیلم[6] معاینه پزشکی وی نشان داد که دمای بدن و میزان اکسیژن خون وی نرمال بوده است.

مطالبه از قوه قضاییه

از قوه قضاییه درخواست می شود ادعای جدید نرگس محمدی مبنی بر چند مورد آزار جنسی در بازداشتگاه را پیگیری و ابعاد ماجرا را روشن و نتیجه را در اختیار رسانه و افکار عمومی قرار دهد. چنانچه ادعای مطرح شده واهی بود، با عامل انتشار برخورد قانونی صورت گیرد و بالعکس اگر ادعا صحیح بود با عاملین جرم برخورد شدیدتری صورت گیرد.

دروغ ۸۸

سابقه ادعای دروغین تجاوز جنسی در بازداشتگاه جدید نیست و در فتنه ۸۸ مریم صبری و ابراهیم شریفی[7] در تلویزیون صدای آمریکا ادعا کردند که در بازداشت به آنها تجاوز شده؛ اما بعدها علی جوانمردی مجری همین شبکه دولتی آمریکا تاکید کرد که هر دو نفر دروغ[8] می گفتند. مهدی کروبی همچنین از رهبران فتنه ۸۸ چند بار ادعای آزار و تجاوز در بازداشتگاه را مطرح کرد که در جلسه ای در دادستانی کل[9]، هیچ سندی ارائه نداد و شنیده های حزبی مبنای همه ادعاهایش بود.

تصویر

قانون ؛ سد بزرگ پیشگیری از دروغ پردازی

تکرار یک دروغ با روش های مختلف علیه یک دولت با هدف اثبات وقوع آن دروغ در افکار عمومی و به منظور مشروعیت زدایی و در بعد بین المللی با هدف پرونده سازی و محکومیت بین المللی در دادگاه صورت می گیرد. معمولا بعد از گذر از دوران آشوب و درجایی که فضا آرام شده است، پیگیری ها مشخص می کند که چنین ادعاهایی دروغ بوده، اما اثر آن دروغ در اذهان حذف شدنی نیست. به همین منظور نیازمند رسیدگی فوری و شفاف به چنین ادعاهایی هستیم تا مانع ایجاد هزینه در بعد داخلی و خارجی شویم. قانون گذاری در این حوزه از ضروریات است تا هزینه ادعای بدون سند مانعی باشد تا از انتشار رسانه ای آن پیشگیری کند.[1]-https://edition.cnn.com/interactive/2022/11/middleeast/iran-protests-sexual-assault/index.html

[2]-https://www.radiofarda.com/a/narges-mohammadi-asked-javed-rahman-to-prevent-issuing-and-execution-of-death-sentence-of-protestors/32131301.html

[3]-https://twitter.com/AbdolhamidNet/status/1600026410248044544

[4]-https://www.nytimes.com/2022/12/17/opinion/iran-women-rape.html

[5]-https://www.bbc.com/persian/articles/cd1z7pzg3q4o

[6]-https://t.me/mizanplus/7763

[7]-https://www.radiofarda.com/a/F7_Ebrahim_Sharifi_IV_on_his_condition_in_Iran_Prison/1826527.html

[8]-https://www.youtube.com/watch?v=JIZ8AKosFgI

[9]-https://www.isna.ir/news/8806-00003.101906

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

1 دیدگاه
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
M.a.7
5 ماه پیش

😭😭😭😭😭😭
پربحث های هفته   
5 مَردی که یک زن مشترک دارند+عکس تاسف آور (103 نظر) غرفه عجیب تبلیغ نوار بهداشتی یک شرکت خاص در بام لند تهران +تصاویر (88 نظر) رقص فرح پهلوی در جشن بی شرمانه ! (76 نظر) ازدواج پیرمرد با دختر 9 ساله با لبخند رضایت ! (38 نظر) دست گل جدید آرتام/ گوشی چند میلیونی دنیا جهانبخت رو ترکوند! (36 نظر) تغییر قیافه هانده ارچل بعد از لاغری زیاد (12 نظر) روزی که شاه در برابر تختی تحقیر شد+عکس غرور آفرین تختی (12 نظر) نماز خواندن یک ورزشکار خانم ایرانی وسط یک سالن ورزشی در قرقیزستان +فیلم (11 نظر) گفتگو با بامزه‌ترین سارق تهران! (10 نظر) این خانم فرانسوی زیبا دست در دست همایون شجریان برای ایران سنگ تمام گذاشت +فیلم (10 نظر) ذوق عجیب یک راننده اسنپ از دیدن عموپورنگ (8 نظر) حرکات بانمک آرتام پسر دنیا جهانبخت داخل ماشین قرمز لوکسش (7 نظر) ورود یک مرد مست به داخل قفس شیر در هند +فیلم (7 نظر) توضیح میرسلیم درباره ساعت 30 میلیاردی اش در صحن مجلس!+عکس (5 نظر) تیپ کیوت و بامزه آرتام، پسر دنیا جهانبخت و خنده با نمکش (4 نظر)