ساعدنیوز
ساعدنیوز

عفو گسترده اغتشاشگران در اوج اقتدار نظام رخ داده است/ فرصتی جدید برای دولتمردان برای حل مشکلات معیشتی و اقتصادی

  چهارشنبه، 19 بهمن 1401   کد خبر 241441
عفو گسترده اغتشاشگران در اوج اقتدار نظام رخ داده است/ فرصتی جدید برای دولتمردان برای حل مشکلات معیشتی و اقتصادی
ساعدنیوز: رهبر معظم انقلاب اسلامی با عفو گسترده اغتشاشگران بار دیگر چهره رحمانی نظام اسلامی را به رخ جهانیان کشید. این تصمیم فضای همدلی، همبستگی و وحدت را در جامعه تقویت کرد و فرصت های جدیدی برای ساختن ایرانی آبادتر با اقدامات مطلوب تر دولت ایجاد کرده است. ساعدنیوز در گفتگویی اختصاصی با حبیب ترکاشوند کارشناس مسائل ایران به ابعاد این رویداد پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعدنیوز، حبیب ترکاشوند تحلیلگر مسائل ایران معاصر و فعال سیاسی در گفتگو با خبرنگار ساعدنیوز و در واکنش به آزادی هزاران نفر از متهمان حوادث اخیربر اساس تصمیم رهبر فرزانه انقلاب گفت: درباره عفو گسترده اخیر توسط رهبر معظم انقلاب توجه به چند نکته ضروری است؛ اولاً، طبق اصل 110 قانون اساسی، اختیارات رهبری مشخص است که یکی از این اختیارات، عفو متهمان و مجرمان است و در این خصوص شرط و محدودیتی قائل نشدند. ما می بینیم که در این قضیه هم افرادی که بخشی از محکومیت شان را گذرانده اند مورد عفو قرار گرفته اند و هم متهمان اغتشاشات قضائی که هنوز پرونده ای برای آنها تشکیل نشده بود. این قضیه تا حدودی کم سابقه بود و نیز گستردگی عفو هم توجه رسانه ها در داخل و خارج از کشور را به خود جلب کرد.

تصویر

ترکاشوند افزود: موضوع دوم درباره عفو اخیر، بحث زمان اعلام و اجرای این حکم است. ما حدود دو ماهی است که موضوع فتنه و اغتشاشات اخیر فروکش کرده و کاملاً شرایط کشور عادی است و این عفو در اوج اقتدار نظام رخ داده است. اگر وسط اغتشاشات صادر می شد، ممکن بود توسط رسانه های ضدانقلاب حمل بر ترس نظام یا باج دهی نظام به معترضین بشود. الان در اوج قدرت و اقتدار نظام این اقدام صورت گرفته است و زمانی این تصمیم اتخاذ شده که اغتشاشات برطرف شده است.

این تحلیلگر مسائل سیاسی-اجتماعی ایران با اشاره به این که اعلام این تصمیم در ایام دهه فجر و 22 بهمن است، تصریح کرد: چهره رحمانی و رأفت اسلامی نظام به رخ جهانیان کشیده می شود و این نشان می دهد که در عین برخورد قاطع با معاندان و اغتشاشگران، با این تصمیم داهیانه رهبر معظم انقلاب چهره تابناک و رئوفانه نظام نیز در برخورد با افراد نادم به نمایش گذاشته شد.

حبیب ترکاشوند افزود: با تصمیم اخیر، افراد زیادی که در شرایط احساسی، تصمیمات و اقدامات غلطی را انجام داده بودند، و از طریق طرح اتهامات واهی علیه نظام و شعارنویسی، و حضور در خیابان و اغتشاش خدشه به چهره نظام وارد کرده بودند، ولی مرتکب قتل نشده بودند و صدمه ای به اماکن عمومی وارد نکردند، به دامن خانواده شان بازگردند. اولاً، خانواده های نگرانی از این تصمیم منتفع شدند و جوان یا نوجوان شان به خانه بازگشت و باعث التیام آنها شد. ثانیاً، یک روحیه مثبت به جامعه تزریق شد. فضا عادی تر شد. بعد از شرایط حساسی که در پائیز امسال در جامعه بود، امروز شاهد آرامش بیشتری در سطح جامعه در آستانه 22 بهمن هستیم. قطعاً باعث خوشحالی اقشار مختلف جامعه خواهد بود. معترضان برخلاف معاندان و مخالفان نظام اسلامی که از این تصمیم، به شدت عصبانی شدند و سعی کردند که با تمام قوا وارد شوند و از طریق فضاسازی و گفتگو با خانواده برخی از زندانیان که هنوز آزاد نشدند، این حکم را زیرسؤال ببرند و سعی کردند بگویند که این تصمیم نمایشی است و از سر ضعف بوده است.

ترکاشوند در پایان بر ضرورت استفاده دولتمردان از فضای به وجود آمده در پی تصمیم داهیانه رهبر انقلاب تأکید کرد و گفت: امروز که شرایط کشور مساعدتر شده و فضا آرام گشته و محیط برای کسب و کار و اقدامات دولتمردان آماده تر شده، ضرورت دارد تا دولت محترم به همراهی مجلس و قوه قضائیه در یک اقدام جهادی مشکلات اصلی را خصوصاً بحث معیشتی را و مشکلات اقتصادی را تسهیل کنند. مردم شایسته بهترین ها هستند. اگر می بینیم که عده ای معاند می توانند فضا را متشنج کنند، بیشتر موضوع اقتصادی است، و اگر مردم از لحاظ اقتصادی تأمین بشوند، قطعاً ضدانقلاب و برانداز جایگاهی در میان مردم ما نخواهند داشت.

واکنش زندانی‌ها هنگام اعلام خبر عفو گسترده از طرف رهبر معظم انقلاب +تصاویر واکنش زندانی ها هنگام اعلام خبر عفو گسترده از طرف رهبر معظم انقلاب +تصاویر


*** این مصاحبه توسط خانم سمیرا شمس عضو تحریریه ساعدنیوز تهیه شده است.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
5 مَردی که یک زن مشترک دارند+عکس تاسف آور (100 نظر) غرفه عجیب تبلیغ نوار بهداشتی یک شرکت خاص در بام لند تهران +تصاویر (80 نظر) رقص فرح پهلوی در جشن بی شرمانه ! (49 نظر) ازدواج پیرمرد با دختر 9 ساله با لبخند رضایت ! (37 نظر) دست گل جدید آرتام/ گوشی چند میلیونی دنیا جهانبخت رو ترکوند! (21 نظر) تغییر قیافه هانده ارچل بعد از لاغری زیاد (12 نظر) نماز خواندن یک ورزشکار خانم ایرانی وسط یک سالن ورزشی در قرقیزستان +فیلم (11 نظر) این خانم فرانسوی زیبا دست در دست همایون شجریان برای ایران سنگ تمام گذاشت +فیلم (10 نظر) گفتگو با بامزه‌ترین سارق تهران! (9 نظر) ذوق عجیب یک راننده اسنپ از دیدن عموپورنگ (8 نظر) ورود یک مرد مست به داخل قفس شیر در هند +فیلم (7 نظر) حرکات بانمک آرتام پسر دنیا جهانبخت داخل ماشین قرمز لوکسش (7 نظر) روزی که شاه در برابر تختی تحقیر شد+عکس غرور آفرین تختی (5 نظر) توضیح میرسلیم درباره ساعت 30 میلیاردی اش در صحن مجلس!+عکس (5 نظر) تیپ کیوت و بامزه آرتام، پسر دنیا جهانبخت و خنده با نمکش (4 نظر)