افشاگری نماینده مجلس درباره جلوگیری از استیضاح وزرای رئیسی توسط هیات رئیسه مجلس

  پنجشنبه، 07 بهمن 1400 ID  کد خبر 189690
افشاگری نماینده مجلس درباره جلوگیری از استیضاح وزرای رئیسی توسط هیات رئیسه مجلس
ساعد نیوز: احمد علیرضابیگی نماینده تبریز در مجلس می‌گوید: هیأت رییسه مجلس یازدهم اجازه نداد وزیر وقت کشور را در خصوص حوادث آبان ۹۸ و کسانی که به ناحق کشته شده بودند مورد بازخواست قرار دهیم.

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز به نقل از اقتصادنیوز، وضعیت فعلی اقتصاد در کشور و نگاهی به زندگی و معیشت مردم نشان می دهد که وزرای اقتصادی دولت سید ابراهیم رئیسی هنوز نتوانسته اند گامی مهم در جهت بهبود کیفیت زندگی مردم بردارند و در چنین شرایطی مجلس شورای اسلامی نیز به دلیل قرابت با تفکر دولت مستقر از ابزارهای نظارتی خود همچون استیضاح استفاده نمی کند.

در همین رابطه احمد علیرضابیگی نماینده مردم تبریز در پارلمان یازدهم تأکید می کند؛ وقتی بدنه اصلی مجلس فعلی خواستار حضور رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری می شود، نباید انتظار داشته باشیم که از دل چنین مجلسی دولت مورد سوال جدی و یا استیضاح قرار بگیرد.

او که از نماینده نزدیک به محمود احمدی نژاد است، معتقد است؛ بخشی زیادی از بهارستان نشینان اعتبار خود را به دولت سیزدهم گره زده اند و طبیعی است که مخالف صدمه دیدن دولت رئیسی از طریق ابزارهای نظارتی پارلمان باشند.

استیضاح ابزار نظارتی قوی نمایندگان در قبال دولت ها است

احمد علیرضابیگی نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی درباره علل مماشات بهارستانی ها با برخی از اعضای کابینه سیزدهم، اظهار داشت: استیضاح پررنگ ترین وجه نظارتی اعضای پارلمان در قبال دولت های مستقر است. نمایندگان مجلس زمانی که از طریق سوال و تذکر نتوانند جنبه نظارتی خود بر دولت را پیش ببرند، متوسل به استیضاح می شوند.

نباید برای هر موضوعی متوسل به استیضاح شویم

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس گفت: بنده معتقدم نباید برای هر موضوعی و از ابتدا به سمت استیضاح برویم و باید روندی که پیش بینی شده را دنبال کنیم.

اکثریت مجلس اعتبار خود را در گروی دولت گذاشته اند

نماینده مردم تبریز در پارلمان در پاسخ به این پرسش که چرا نمایندگان مجلس یازدهم با وجود برخی کاستی های آشکار از ابزار استیضاح علیه دولت استفاده نمی کنند، بیان داشت: وقتی 220 نماینده مجلس فعلی با ارسال نامه به آقای رئیسی از وی درخواست کردند در انتخابات ریاست جمهوری شرکت و پس از آن 250 نماینده به رقبای سید ابراهیم رئیسی نامه نوشتند که از صحنه انتخابات کناره گیری کنند تا ایشان با آرای قطعی رئیس جمهور شود، به این نتیجه می توان رسید که بخش زیادی از مجلس فعلی اعتبار خود را در گروی دولت سیزدهم گذاشته اند.

علیرضابیگی تأکید کرد: طبیعی است که بخش زیادی از مجلس یازدهم علاقه نداشته باشد که با موضوعی همانند استیضاح به دولت مستقر صدمه وارد شود.

دولت دچار سردرگمی اقتصادی است، خاندوزی مورد حمله قرار می گیرد

وی در مواجهه با این پرسش که کدام بخش از کابینه دولت سیزدهم دارای ضعف است و باید از طریق استیضاح ترمیم شود، اظهار داشت: اکثرا مشکلات داخلی منشأ اقتصادی دارد و به همین دلیل نیاز داریم تا دولت بر اساس یک برنامه همه جانبه اقتصادی این مشکلات را برطرف کند.

علیرضابیگی گفت: باید دولت یک طرح اقتصادی کلان برای بهبود زندگی و معیشت مردم تدوین و ارائه کند و اجرای آن را نیز بر عهده وزیر اقتصاد بگذارد. زیرا وزارت اقتصاد به نوعی رابطه مستقیم با بانک مرکزی، سازمان امور مالیاتی و بورس دارد.

نماینده مردم تبریز در پارلمان یازدهم تصریح کرد: دولت سیزدهم در حوزه اقتصاد دچار یک بلاتکلیفی است که به همین دلیل وزیر اقتصاد در سیبل انتقادات قرار می گیرد، اما واقعیت این است که باید دولت برنامه فراگیر خود را تدوین کند تا وزارت اقتصاد بر همان اساس عمل کند.

ماجرای حمایت هیأت رییسه مجلس یازدهم از وزرای روحانی

وی در بخش دیگری از این گفت وگو با قرن نو در پاسخ به این سوال که آیا هیأت رییسه مجلس عقد اخوت با دولت سیزدهم دارد که مانع از به جریان افتادن برخی از استیضاح ها می شود، بیان داشت: هیأت رییسه فعلی پارلمان کارهای بسیار زیادی در زمینه نادیده گرفتن درخواست استیضاح وزرای دولت دوازدهم و کابینه آقای روحانی انجام داد و طبیعی است که تلاش مضاعف نسبت به گذشته را برای دولت فعلی انجام دهد.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس با تشریح مسامحه هیأت رییسه مجلس یازدهم با دولت روحانی، یادآور شد: با وجود ضرباتی که بخش اقتصادی دولت دوازدهم به زندگی مردم وارد کرد، هیچگاه هیات رییسه حاضر به اعلام وصول استیضاح وزیر اقتصاد پیشین نشد.

برخی از مردم در آبان ۹۸ به ناحق کشته شدند

وی اضافه کرد: در موضوع تلاش نمایندگان مجلس یازدهم برای استیضاح آقای رحمانی فضلی نیز شاهد بی اعتنایی هیأت رییسه پارلمان به خواست نمایندگان بودیم. در ماجرای آبان ۹۸ بخش قابل توجهی از مردم در خیابان ها به ناحق مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و پس مدتی نیز برای دلجویی؛ آنها شهید یا جانباز اعلام شدند. همین موضوع ثابت می کند که این اتفاقات بر اساس یک دستور غلط قهرآمیز شکل گرفته بود و باید هیأت رییسه مجلس اجازه می داد وزیر وقت کشور در این خصوص مورد بازخواست و مواخذه قرار می گرفت که متاسفانه این اتفاق رخ نداد.

هیأت رییسه مجلس فعلی حامی دولت رئیسی است

علیرضابیگی در پایان گفت: هیأت رییسه فعلی ثابت کرده با تغییر دولت ها رفتار حمایتی خود را تغییر نمی دهد و بلکه با شدت بیشتری حمایت خود را در قبال دولت سیزدهم به کار گرفته است.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
اختصاصی ساعدنیوز: قهرمان عملیات جستجوی هلی‌کوپتر شهیدان خدمت: پهپاد ترکیه‌ای یا موتورسواران تبریزی؟ (11 نظر) دیدار خصوصی خانواده ابراهیم رئیسی، امیرعبداللهیان، آل هاشم و دیگر شهدای خدمت با رهبر انقلاب+عکس/ چهره غمگین پسران وزیر امورخارجه و امام جمعه شهید (10 نظر) جسد سید محرومان غرق در طلا و مرمر! تحمیق کاربران فضای مجازی به شیوه اینترنشنال (4 نظر) تیپ و چهره ناز لنا دختر نیوشا ضیغمی با عینک جدیدش+عکس / چقدر بهش میاد😍 (2 نظر) سجده غم انگیز پدر شهید مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی بر مزار پسرش / خدا بهشون آرامش بده... (2 نظر) فال انبیاء روزانه یکشنبه 6 خرداد 1403 (2 نظر) سفر به «اندرونی»؛ وقتی عکس‌های عادی کسالت‌آور می‌شدند!+ عکس (1 نظر) چهره محزون و ناراحت وحید شمسایی در مراسم تشییع رئیس جمهور شهید و همراهانش+عکس (1 نظر) دستگیری زن تبهکار معروف به کماندو/ زایمان متهم هنگام بازجویی! (1 نظر) انتشار برای اولین بار ؛ جدیدترین تصاویر ثبت‌شده از آخرین پرواز بالگرد رئیس‌جمهور شهید و همراهانش (1 نظر) فیلمی تاریخی و دیده نشده از شهید جمهور / اینجانب سید ابراهیم رئیسی هستم ... (1 نظر) نگاهی به عروسک بامزه و گوگولی پسر مینا مختاری و بهرام رادان/ الهی چه لُپی داره آقا پسر+ عکس (1 نظر) لحظه ورود رهبر انقلاب به مراسم بزرگداشت شهدای خدمت+ فیلم (1 نظر) تعبیر جالب حجت‌الاسلام قرائتی درباره شهادت ابراهیم رئیسی+ویدئو (1 نظر) (عکس) ادای احترام استقلالی ها به رئیس جمهور شهید در تمرین امروز این تیم (1 نظر)
دیگران می‌خوانند   
شبنم مقدمی داور صداتو: بچه ندارم من دختر بزرگ همسرم هستم اونم پسر بزرگ من!+ویدیو فال انبیاء روزانه دوشنبه 7 خرداد 1403 کنده کاری روی خودکار روش جدید یک دانشجو برای تقلب سر جلسه امتحان+عکس/ همین وقتو میذاشتی درسو می‌خوندی دیگه! واکنش شگفت‌انگیز یک عنکبوت به مشاهده تصویر خود در آینه+ فیلم نگاهی به عروسک بامزه و گوگولی پسر مینا مختاری و بهرام رادان/ الهی چه لُپی داره آقا پسر+ عکس سرگیجه ایران اینترنشنال پس از شهادت سیدابراهیم رئیسی بهترین روش های شستن توت فرنگی و از بین بردن کرم های آن ناگفته‌های شنیدنی از محافظ رئیس جمهور؛ از رفتن به ماموریت با پای شکسته تا مسئول امنیت نهاد ریاست جمهوری+ویدیو عیادت آیت الله آل هاشم از دهقان فداکار در بیمارستانی در تبریز+عکس میز پذیرایی متفاوت وزارت خارجه در دیدارهای دیپلماتیک پس از شهادت امیرعبداللهیان+ عکس نگاهی به کیک تولد مردانه دارا حیایی پسر امین حیایی/ مبارکا باشه خوش تیپ +عکس شوخی رئیس جمهور شهید با الهام علی اف در هنگام افتتاح سد قیز قلعه سی+ویدیو و آبی که برای ما روشنایی نداشت! مادر شهید موسوی از بیمارستان مرخص شد (تصاویر) عجیب‌ترین خانه 59متری جهان! (ویدئو) شامپانزه‌ای که 3 ماه است نوزاد مرده خود را رها نمی‌کند دورهمی خانوادگی «مادر جومونگ» با «تسو» و نامزدش+عکس تصویری که رئیس‌دفتر شهید رئیسی دقایقی پس از سقوط بالگرد از آن منطقه ثبت کرد +ویدئو پست ویژه پسر عابدزاده برای تولد پدرش +عکس خداوند ابراهیم را دوست داشت+ ویدئو مرد در سایه سیاست ایران به زودی کاندیدا می شود خشک کردن سیر تازه در خانه با ترفندهای ساده شهید رئیسی حکم اعدام این گروه را بی‌سروصدا لغو کرد! +ویدئو فال ابجد روزانه دوشنبه 7 خرداد 1403 روستای ونان قم: معروف به عروس خلجستان +تصاویر جذاب و دیدنی فال روزانه امروز دوشنبه 7 خرداد ماه 1403 فال شمع روزانه امروز دوشنبه 7 خرداد 1403 من در حد و اندازه ای نیستم که کاندیدا شوم / یک نامزد قطعی ریاست جمهوری مشخص شد عکسی از بدرقه سیدابراهیم رئیسی که طی ساعات اخیر وایرال شد عاشقانه های مارال بنی آدم و همسرش در طبیعت سرسبز بهاری+ عکس ادعای عجیب مجری تلویزیون درباره محافظ رئیسی+ویدئو تصاویر تازه از آرایش هلی کوپتر حامل شهید رئیسی قبل برخورد به کوه +ویدئو چرا رئیس‌جمهور بعد از افتتاح سد قیز قلعه‌سی با خودرو به تبریز بازنگشت؟+ویدیو قایق موتوری خاص و هوش پران نیما شاهرخ شاهی/ این قایق نیست جت جنگیه😍+فیلم حال بد نفس بازغی بعد از فوت دوستش آیسان اوجی تصویری از گوشه دنج و معنوی ستاره سادات قطبی/سجاده ای ساده با حال و هوای روحانی +عکس بهترین هتل های آنتالیا برای مجردها قتل هولناک پدر و دختر خردسالش | ردپای دختر بزرگ در جنایت بهترین ردیاب و جی‌ پی‌ اس‌ در بازار شوخی‌های اهالی روستای کلاله با رئیس جمهور شهید+ ویدیو صحبت های اهالی محل حادثه رئیس جمهور برای اولین بار/ صدای هلی کوپتر را شنیدم!+فیلم
منتخب روز   
تولد 5 قلوهای یک مادر 30 ساله تبریزی+عکس حضور شهید مالک رحمتی در مراسم شاخصی (عزاداری شاه حسین گویان)+ویدئو انتشار فیلم جلسه دفاع شهید رئیسی از رساله دکتری؛ چه کسی در جلسه بود؟ دعای شهادتِ شهید مالک رحمتی استاندار دهه شصتی آذربایجان شرقی+ویدئو/آخرش هم به آرزوی دلت رسیدی قدیمی ترین عقد نامه دستنویس 133 ساله/ این عقد نامه یک سال قبل از ناصرالدین شاه نوشته شده روایت آیت الله آل هاشم از تعداد برادران و فرزندانشان بر سر مزار مادر مرحومش+ ویدیو/ با مدیریت برادرانم در سطح استان مخالفت کردم/صاحب 4 تا نوه هستم وداع تلخ همسر و دختر و خانواده شهید رحمتی با مالک آذربایجان+ویدئو/دنیا به احترام شما ایستاده... صحبت های شنیده نشده شهیدجمهور در لباس رزم در دوران دفاع مقدس/ زمین مال صالحان است+ فیلم رئیس جمهوری که با اسکورت خاص و تشریفات به دیدار مادرش میرفت!/ روایتی از اهالی محل خانه پدری رئیس جمهور شهید+ فیلم ویدئویی سراسر شگفتی از یک ماشین باز خَفَن/فقط اونجا که کلاه میذاره سرش حمله دسته جمعی کلاغ‌ها به شاهین شکاری در انتقام به شکار دوست‌شان+ فیلم لحظه باورنکردنی شکار یک عقاب توسط خرس گرسنه در نوک درخت!+ فیلم