ساعدنیوز
ساعدنیوز

آغاز سال تحصیلی و دانشجویانی که روی دانشگاه را ندیده‌اند

  شنبه، 27 شهریور 1400   کد خبر 168080
آغاز سال تحصیلی و دانشجویانی که روی دانشگاه را ندیده‌اند
ساعد نیوز:سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ بسیاری از دانشگاه ها و مراکز آموزشی کشور در حالی از امروز آغاز می‌شود که علی رغم اظهار نظرهای مسئولان ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت برای واکسیناسیون دانشجویان تا پایان شهریورماه و بازگشایی حضوری دانشگاه ها، خبری از آموزش حضوری در ترم جدید نیست.

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز به نقل از ایسنا، به دلیل تکمیل نشدن فرایند واکسیناسیون دانشگاهیان، سال تحصیلی جدید بسیاری از دانشگاه ها و مراکز آموزشی کشور به صورت غیرحضوری آغاز می شود و دانشجویان باید امسال نیز همانند سال گذشته به جای حضور فیزیکی در کلاس ها و محیط دانشگاه ها و برگزاری جشن آغاز سال تحصیلی، از پشت قاب گوشی های هوشمند و یا رایانه ها و از راه دور دانشگاه، استاد و همکلاسی های خود را ببینند.

با این حساب، امسال این دومین سال کرونایی و چهارمین ترم آموزش دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی است که به دلیل شیوع کرونا ویروس، دانشجویان امکان حضور فیزیکی در محیط این مراکز را ندارند. دانشجویان کارشناسی ارشد ورود سال ۹۹ نیز در حالی این ترم فارغ التحصیل می شوند که روی آموزش حضوری و حضور فیزیکی در کلاس های درس را ندیده اند و دانشجویان ورودی جدید سال ۹۹ دوره کارشناسی نیز در آرزوی رفع محدودیت های کرونایی و تکمیل فرایند واکسیناسیون کامل دانشگاهیان هستند تا شاید بتوانند از ترم آینده قدم زدن در محیط دانشگاه و حضور در بین جمع های دانشجویی را تجربه کنند.

نگاهی به برنامه های اعلامی دانشگاه های بزرگ نشان می دهد در حال حاضر نیز ثبت نام و انتخاب واحد دانشجویان برای نیمسال اول تحصیلی دانشگاه ها به اتمام رسیده است و بسیاری از دانشگاه ها اعلام کرده اند که سال تحصیلی خود را از امروز به صورت مجازی آغاز می کنند که برخی از آنها اشاره می کنیم.

دانشگاه علامه طباطبایی

ثبت نام و انتخاب واحد دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی از ۲۰ شهریورماه آغاز شده بود و تا ۲۴ شهریورماه ادامه داشت. کلاس های آموزشی دانشجویان از امروز ۲۷ شهریور ماه شروع می شود و حذف و اضافه در تاریخ ۳ مهرماه تا ۷ مهرماه ۱۴۰۰ صورت می گیرد.

براساس اعلام دانشگاه علامه طباطبایی، ۱۵ دی ماه زمان پایان کلاس ها در نیمسال اول تحصیلی است و امتحانات از ۲۵ دی ماه لغایت ۶ بهمن ماه برگزار می شود.

ثبت نام دانشجویان این دانشگاه در نیمسال دوم تحصیلی از ۱۶ بهمن تا ۲۰ بهمن ماه انجام می شود. شروع کلاس ها ۲۳ بهمن ماه خواهد بود و فرایند حذف و اضافه در تاریخ ۳۰ بهمن تا ۴ اسفندماه انجام می شود. زمان پایان کلاس ها ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ اعلام شده است و امتحانات پایان ترم ۲۸ خردادماه تا ۸ تیرماه برگزار می شود.

دانشگاه امیرکبیر

انتخاب واحد دانشجویان مقطع کارشناسی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر در تاریخ های ۲۰ و ۲۱ شهریور ماه انجام شد و کلاس های آموزشی این دانشجویان از امروز ۲۷ شهریور آغاز شد.

حذف و اضافه دانشجویان امیرکبیر نیز با اعلام دانشگاه در تاریخ های ۳۰ و ۳۱ شهریور انجام می شود. هفته پایانی کلاس ها هم از یازدهم تا پانزدهم دی ماه خواهد بود و امتحانات پایان ترم دانشگاه امیرکبیر از ۱۸ دی آغاز می شود و تا ۳۰ دی ادامه دارد.

ثبت نام دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه امیرکبیر نیز در روزهای سه شنبه ۲۳ و چهارشنبه ۲۴ شهریور انجام شد و کلاس ها این دانشجویان نیز از امروز شنبه ۲۷ شهریور آغاز می شود. زمان حذف و اضافه برای دانشجویان ارشد و دکتری یکشنبه ۳ و دوشنبه ۴ خواهد بود و امتحانات پایان ترم هم از ۱۸ دی آغاز شده و تا ۳۰ دی ماه به اتمام می رسد.

همچنین کلاس های دانشجویان جدیدالورود دوره کارشناسی ارشد دانشگاه امیرکبیر از روز شنبه ۸ آبان ماه آغاز می شود و ۲۹ دی ماه به پایان می رسد. آزمون های پایان ترم نیز در بازه زمانی ۴ بهمن ماه تا ۱۱ بهمن ماه برگزار می شود.

کلاس های دانشجویان جدیدالورود دکتری در دانشگاه امیرکبیر نیز از روز شنبه ۸ آبان ماه ۱۴۰۰ آغاز می شود و ۲۵ دی ماه به پایان می رسد. آزمون های پایانی این دانشجویان از روز شنبه ۱۸ دی ماه آغاز خواهد شد و تا روز دوشنبه ۱۱ بهمن ماه ادامه دارد.

دانشگاه شهید بهشتی

کلاس های آموزشی دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی برای تمامی مقاطع تحصیلی نیز از امروز شنبه ۲۷ شهریور ماه آغاز شد. در واقع دانشجویان این دانشگاه از شنبه ۲۰ تا روز دوشنبه ۲۲ شهریور انتخاب واحد خود را آغاز کردند.

حذف و اضافه دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی نیز در روزهای شنبه و یکشنبه ۳ و ۴ مهرماه صورت می گیرد.پایان کلاس های نیمسال اول تحصیلی روز چهارشنبه ۱۵ دی ماه اعلام شده است و امتحانات پایان ترم نیز از روز شنبه ۱۸ دی ماه آغاز می شود و تا روز چهارشنبه ۲۹ دی ماه ادامه خواهد داشت.

دانشگاه خوارزمی

بر اساس تقویم آموزشی دانشگاه خوارزمی انتخاب واحد نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ از روز شنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ آغاز شد و تا ۱۶ شهریور ماه ادامه داشت. سال تحصیلی دانشجویان این دانشگاه نیز از امروز ۲۷ شهریور آغاز می شود.

همچنین انتخاب واحد با تأخیر از ۱۷ تا ۱۹ شهریورماه ۱۴۰۰ صورت گرفت.حذف و اضافه دو درس (ویژه کارشناسی) ۳ تا ۴ مهر ۱۴۰۰ و حذف اضطراری (تکدرس) ویژه کارشناسی ۱۳ تا ۱۷ آذرماه ۱۴۰۰ انجام خواهد شد.

پیش ثبت نام دانشجویان دانشگاه خوارزمی برای نیمسال آینده صرفاً برای دانشکده هایی که نیاز به پیش ثبت نام دارند از ۲۰ تا ۲۱ آذرماه ۱۴۰۰ انجام می شود. ارزشیابی نیمسال جاری ۲۰ آذر تا ۱ دی ماه ۱۴۰۰ انجام و پایان کلاس ها ۱۵ دی ماه ۱۴۰۰ بوده و امتحانات ۲۰ دی تا ۴ بهمن ماه ۱۴۰۰ برگزار می شود.

دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد اسلامی نیز اعلام کرده است که کلاس های آموزشی دانشجویان در نیمسال اول تحصیلی در رشته های غیرپزشکی از امروز ۲۷ شهریور ماه آغاز می شود و زمان حذف و اضافه دانشجویان نیز از ۳ تا ۱۰ مهر ماه خواهد بود. همچنین کلاس های آموزشی در تاریخ ۱۶ دی ماه پایان می یابد و بازه زمانی امتحانات نیز ۱۸ تا ۳۰ دی ماه خواهد بود.

برای نیمسال دوم نیز، ثبت نام و انتخاب واحد از ۹ بهمن ماه آغاز می شود و تا ۲۱ بهمن ماه ادامه دارد. کلاس های دانشجویان رشته های غیرپزشکی ۲۳ بهمن ماه آغاز و حذف و اضافه نیز در بازه زمانی ۳۰ بهمن تا ۵ اسفندماه انجام می شود. پایان کلاس ها نیز ۲۶ خردادماه ۱۴۰۱ خواهد بود و امتحانات نیز در بازه زمانی ۲۸ خرداد تا ۹ تیرماه ۱۴۰۱ برگزار می شود.

دانشگاه آزاد تاکید کرده است: زمان پایان کلاس های رشته های گروه علوم پزشکی در نیمسال اول ۲۳ دی ماه است و امتحانات این گروه در بازه زمانی ۲۵ بهمن ماه تا ۷ اسفندماه برگزار خواهد شد. زمان پایان کلاس های گروه علوم پزشکی در نیمسال دوم ۲ تیرماه ۱۴۰۱ اعلام شده و امتحانات نیز در بازه زمانی ۴ تیرماه تا ۱۶ تیرماه برگزار خواهد شد.

دانشگاه الزهرا

نیمسال اول تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ در دانشگاه الزهرا نیز از امروز ۲۷ شهریور ماه آغاز می شود و حذف و اضافه برای ورودی های ۹۷ و ماقبل در تاریخ ۳ مهرماه، ورودی ۹۸ در تاریخ ۴ مهرماه، ورودی ۹۹ در تاریخ ۶ مهرماه و حذف و اضافه برای میهمانی انجام می شود و زمان ثبت نام نقل و انتقالات این دانشگاه نیز ۷ مهرماه تعیین شده است.

۱۶ دی ماه، به عوان زمان پایان کلاس های دانشگاه الزهرا اعلام شده و امتحان ها از ۲۰ دی ماه آغاز می شود.ترتیب امتحانات دانشگاه الزهرا نیز به این شکل است که امتحان دروس عمومی در روزهای ۲۰، ۲۱ و ۲۲ دی ماه و امتحان دروس تخصصی از ۲۵ دی ماه تا ۷ بهمن ماه برگزار می شود.

همچنین انتخاب واحد دانشجویان دانشگاه الزهرا در نیمسال دوم تحصیلی برای ورودی های ۹۷ و ماقبل در تاریخ ۱۶ بهمن ماه، ورودی ۹۸ در تاریخ ۱۷ بهمن ماه، ورودی ۹۹ در تاریخ ۱۸ بهمن ماه و ورودی ۱۴۰۰ در تاریخ ۱۹ بهمن ماه انجام می شود.

۲۳ بهمن ۱۴۰۰ نیز زمان شروع نیمسال دوم تحصیلی در دانشگاه الزهرا است و کلاس ها ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ به پایان می رسد.

زمان برگزاری امتحانات نیم سال دوم نیز از ۳۰ خرداد خواهد بود، به این ترتیب که امتحانات دروس عمومی در روزهای ۳۰ و ۳۱ خردادماه و یکم تیرماه ۱۴۰۱ و امتحانات دروس تخصصی از ۴ تیرتا ۱۶ تیر۱۴۰۱ برگزار می شود.

دانشگاه تربیت مدرس

براساس تقویم آموزشی دانشگاه تربیت مدرس، کلاس های آموزشی دانشجویان این دانشگاه از امروز ٢٧ شهریور ماه آغاز می شود و انتخاب واحد دانشجویان دکتری دانشگاه تربیت مدرس از ۶ تا ۱۰ شهریور و دانشجویان ارشد از ۸ تا ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ انجام شده است. زمان حذف و اضافه در تاریخ های ۱۱ و ۱۲ مهر صورت می گیرد و پایان کلاس ها ۱۶ دی خواهد بود.

دانشگاه تربیت مدرس همچنین اعلام کرده است که ۴ تا ۱۶ دی ماه ارزشیابی دروس انجام می شود و ۱۸ الی ۲۳ دی ماه امتحانات دروس مدرسی و ۲۵ دی الی ۷ بهمن ماه امتحانات دروس تخصصی برگزار خواهند شد.

حداقل و حداکثر تعداد واحد انتخابی (بدون دروس جبرانی و مدرسی) در مقطع کارشناسی ارشد ٨ و ۱۴ واحد و در مقطع دکتری ۶ و ١٠ واحد می باشد.

بر اساس اعلام مسئولان دانشگاه، کلاس هایی که از نظر تعداد دانشجو به حد نصاب نرسند، تشکیل نخواهند شد.

همچنین در تقویم دانشگاهی حذف تکدرس پیش بینی نشده است، لذا پس از پایان مهلت حذف و تعویض امکان حذف درس وجود ندارد. دانشجویانی که در زمان مقرر در این تقویم، ارزشیابی آموزشی دروس اخذ شده خود را انجام نداده باشند، مجاز به شرکت در امتحانات پایان ترم نیستند.

دانشگاه علم و فرهنگ

دانشجویان دانشگاه علم و فرهنگ در تمامی مقاطع از روز شنبه، ۱۳ شهریور انتخاب واحد خود را آغاز کردند و این مهلت تا ۱۶ شهریور ادامه داشت. همچنین کلاس های آموزشی دانشجویان نیز از امروز ۲۷ شهریور آغاز می شود. حذف و اضافه در روزهای چهارم تا ششم مهر انجام می شود. پایان کلاس ها ۱۵ دی و شروع امتحانات از ۲۲ دی ماه خواهد بود.

دانشگاه خواجه نصیرالدین

ثبت نام و انتخاب واحد برای تمامی دانشجویان دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی از روز ۱۳شهریور ماه آغاز شد و تاریخ شروع برگزاری کلاس ها از ۲۷ شهریور اعلام شده است.

زمان حذف و اضافه بر اساس اعلام دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی روز ۱۰ مهر ۱۴۰۰ تعیین شده و امتحانات از ۱۸ دی ۱۴۰۰ شروع خواهند شد.

دانشگاه تهران

بر خلاف سایر دانشگاه ها، شروع کلاس های آموزشی دانشجویان دانشگاه تهران از ۳ مهر ماه خواهد بود و حذف و اضافه نیز در تاریخ های ۱۷، ۱۸ و ۱۹ مهرماه انجام می شود. امتحانات میان ترم از ۲۲ آبان ماه آغاز می شود و ۴ آبان ماه به پایان می رسد. ۲۳ دی ماه نیز امتحانات پایان ترم شروع می شود و تا ۳۰ دی ماه ادامه خواهد داشت.

ثبت نام نیمسال دوم سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ در دانشگاه تهران از روز شنبه ۹ بهمن ماه آغاز می شود و تا روز پنج شنبه ۱۴ بهمن ماه ادامه خواهد داشت. کلاس های آموزشی دانشجویان از ۱۶ بهمن ماه آغاز می شود و حذف و اضافه نیز در تاریخ های ۳۰ اسفند، ۱ و ۲ بهمن ماه انجام می شود. امتحانات میان ترم از ۲۰ فروردین شروع می شود و تا اول اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ ادامه خواهد داشت. امتحانات پایان ترم نیز از ۲۶ خردادماه آغاز خواهد شد و ۹ تیر به پایان خواهد رسید.

اگر چه دکتر علی خاکی صدیق معاونت آموزشی وزارت علوم در آخرین اظهار نظر خود اعلام کرد: "واکسیناسیون دانشجویان به صورت گسترده شروع شده و با سرعت خوبی در حال انجام است و امیدواریم روند واکسیناسیون مهر یا آبان به پایان برسد و دانشگاه هایی که براساس امکانات زیرساختی مثل خوابگاه ها و مسائل رفاهی، برنامه ریزی کرده اند، به تدریج آموزش حضوری را شروع کنند. این ممکن است در دانشگاهی برای دانشجویان کارشناسی ارشد اواسط یا اواخر همین ترم محقق شود و ممکن است در دانشگاهی موکول شود به ترم بهمن ماه و از ترم دوم آموزش حضوری شروع شود." اما به نظر می رسد با توجه به عدم اتمام فرایند واکسیناسیون دانشگاهیان و مدت فاصله دو دوز که برای برخی واکسن ها دوتا سه ماه به طول می انجامد، دانشجویان این ترم نیز امکان حضور فیزیکی در دانشگاه ها را از دست بدهند و با اتمام فرایند واکسیناسیون دانشجویان، دانشگاه ها از نیم سال دوم به روی دانشجویان باز شود.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(تصاویر) منزل پدری رهبر ساده زیست انقلاب با حیاط دلباز در محله ای باصفا (811 نظر) تصاویری از عیادت جواد عزتی و هنرمندان از رهبر معظم انقلاب و استقبال گرم ایشان (717 نظر) بازسازی چهره شگفت انگیز یوزارسیف عزیز مصر(یوسف) در موزه مصر توسط هوش مصنوعی+عکس /چه چهره منحصربفردی.. (654 نظر) رونمایی از کیک عروسی 450 میلیونی لاکچری در تالار رشت/ کیک که واگعیه ولی رقمش برای ما قفله🙄 (413 نظر) رونمایی از شاطری که با آب دهانش نان می پخت +فیلم/ فقط ببین چی میگه‌‌‌... (338 نظر) کشف تابوت ارزشمند آخناتون با چشم طلا متعلق به مصر باستان+عکس (319 نظر) (فیلم) لحظه هشدار قایق ماهیگیری ایرانی به ناوشکن آمریکایی در خلیج فارس و ورود سپاه به این ماجرا (271 نظر) پیرزنی که مثل زلیخا زیبا شد/ واقعا معجزه نیست؟+ویدیو (268 نظر) حضور خاص رهبر انقلاب با لباس مبدل در بین مردم +فیلم (261 نظر) عکس گریه دار از مجموعه آمپول هایی که یک مادر برای به دنیا آوردن نوزادش زده/ این عشق مادرانه چیه اصلا😢 (240 نظر) کشف شگفت انگیز یک کوه واقعی پر از طلا و گنج از دنیای باستان/ گنجینه هایی که قیمت ندارند+ویدیو (201 نظر) لباس عروس خیره کننده خوشگل ترین دختر ایرانی، نوه چشم رنگی محمود پاک نیت+عکس (192 نظر) خبر عجیب و بی سابقه از بزی که بچه انسان زایید/ نوزاد انسان نما حاصل یک جانور در روستا+تصاویر (189 نظر) مومیایی شگفت انگیز چشمهای واقعی زلیخای یوسف پیامبر در داخل تندیس +عکس/چه چشمان رنگی دلربایی! (181 نظر) کشف مجسمه فیروزه ای و فوق العاده زیبای دختر کوروش در اطراف تخت جمشید+عکس (172 نظر)
دیگران می‌خوانند   
(فیلم) شاهکار آوازخوانی همایون شجریان با صدای بهشتی اش، شجریان بزرگ را غرق در احساس کرد/ غلام قامت آن لعبت قباپوشم احداث مجتمع پتروپالایشگاه میمه چه سرانجامی می یابد تفریحات لاکچری نوه خوشگل و چشم رنگی محمود پاک نیت در لندن+فیلم (فیلم) حمله ببر وحشی به ویشکا آسایش و آسیب رساندن به او در پشت صحنه سریال مهران مدیری (ویدئو) حواشی حضور علیرضا زاکانی شهردار تهران در دانشگاه علامه طباطبایی به مناسبت روز دانشجو علی دایی: از تیم‌ ملی پیشنهاد داشتم اما نپذیرفتم/ فوتبال بس است؛ میخواهم زندگی کنم (فیلم) سکانس خنده دار از حسادت زنانه نقی معمولی در سریال پایتخت/ به علیخانی بگید نقی پدرشو خورد کرده تقسیم کرده بین نیازمندان😂 ویدئو احساسی از ناز و نوازش یک بچه آهو توسط پلنگ وحشی و نجات آن از دست کفتار گرسنه/ وقتی خدا همه جوره هواتو داره👌 فرزند سحر دولتشاهی و همایون شجریان بالاخره به دنیا آمد+عکس / چقد شبیه استاد شجریانِ! غوغای آواز لُری هواداران پرسپولیس برای علیرضا بیرانوند در استادیوم آزادی غوغای شعار خلیج فارس ایران از سوی هواداران پرسپولیس در ورزشگاه آزادی+ویدئو (عکس) شاهکار خنده دار جوان ایرانی هنگام درست کردن چایی تاریخ ساز شد/ لامصب مگه داشتی اورانیوم دم می کردی؟😐😂 صحنه خنده دار از ظرف شستن گربه خیابانی پای سینک ظرفشویی/ وقتی همسایه یه تیکه گوشت بهش داده و به جاش ازش کار میکشه😂+عکس (فیلم) واکنش رهبر انقلاب به آوازخوانی دلنشین اشعار سنایی غزنوی /ملکا ذکر تو گویم که تو پاکی و خدایی... جشن فارغ‌التحصیلی جمعی از دانشجویان در یک کشتی توقیف شده+ عکس درخت کریسمس هم ایرانی از آب در آمد!رونمایی از درخت کریسمس متعلق به ایران باستان در یک موزه+عکس دفن یک منشی برنزی به همراه توت عنخ آمون در گورستان باستانی+عکس زندگی موفق زن و شوهر ژاپنی که 20 سال لام تا کام باهم صحبت نکردند/این بده😂+عکس مسکن در تهران دیگر توان رشد قیمت ندارد!! چه فصلی به تفلیس سفر کنیم؟ واکنش جالب و احساسی جنین به گریه کردن و احساس غم مامانش هنگام سونوگرافی +فیلم چرا تور کیش از سفر شخصی به کیش بهتر است؟ جشن عروسی باشکوه کوتاه ترین عروس و داماد جهان که نام خود را در گینس ثبت کردند+عکس (فیلم) معجزه حرف زدن نوزاد 23 روزه/ مادرش به معنای واقعی شاخ درآورد😐 پسری که با رنگ چشم منحصر بفردش خانواده فقیرش را مولتی میلیاردر کرد +فیلم /فقط ببین... (عکس) ابتکار خنده دار یک ایرانی در تزئین نیسان آبی با بادکنک و گل به عنوان ماشین عروس لاکچری/ حالا بدک هم نشده 😂 (ویدئو) وضع مالی جواد عزتی؛ ستاره پرمخاطب، وقتی هنوز مشهور نبود/ ولی ماشالله تکون نخورده هاا😉 قدیمی ترین قهوه خونه گیلان در شهر زیبای رشت مربوط به زمان قاجار که حال و هوای نوستالژی داره+عکس (ویدئو) خواستگاری رفتن به سبک دانشجوی پزشکی/ میگه دخترتون رو که میبینم دهلیز قلبم خون رو بیشتر پمپاژ میکنه😂 (تصویر) جشن فارغ‌التحصیلی دانشجویان یمنی بر روی کشتی توقیف شده اسرائیلی (ویدئو)تغییر ظاهر عجیب و باورنکردنی این موجود ناشناخته موقع احساس خطر!/ اوّلش فکر کردم شاخه ی درخته😮 سکانس احساسی اشک ریختن نقی برای هما، سارا و نیکا در سریال پایتخت+فیلم رونمایی از اقدام عجیب شاطر عصبانی که اداره برق را خمیر باران کرد +فیلم /درشو گِل گرفت😂 کشف گنجینه های ارزشمند متعلق به مصر باستان در زیر یک مدرسه !+عکس سکانس خنده دار جوک تعریف کردن حامد آهنگی در برنامه خندوانه رامبد جوان +فیلم/ خودش نگفته غش کرده🤣 صفر تا صد نحوۀ دریافت ویزای تحصیلی 10 عکس باورنکردنی حیات‌وحش در سال 2023؛ از «گفتگوی روباه و موش» تا «شیرِ نهنگ»! آگهی‌های جنسی روی در و دیوار تمامی ندارد!+عکس تدفین یک شهید والامقام گمنام در غار علیصدر همدان استرداد تتلو به ایران صحت ندارد
تیتر امروز   
علی دایی: از تیم‌ ملی پیشنهاد داشتم اما نپذیرفتم/ فوتبال بس است؛ میخواهم زندگی کنم فرزند سحر دولتشاهی و همایون شجریان بالاخره به دنیا آمد+عکس / چقد شبیه استاد شجریانِ! غوغای آواز لُری هواداران پرسپولیس برای علیرضا بیرانوند در استادیوم آزادی احداث مجتمع پتروپالایشگاه میمه چه سرانجامی می یابد درخت کریسمس هم ایرانی از آب در آمد!رونمایی از درخت کریسمس متعلق به ایران باستان در یک موزه+عکس دفن یک منشی برنزی به همراه توت عنخ آمون در گورستان باستانی+عکس زندگی موفق زن و شوهر ژاپنی که 20 سال لام تا کام باهم صحبت نکردند/این بده😂+عکس واکنش جالب و احساسی جنین به گریه کردن و احساس غم مامانش هنگام سونوگرافی +فیلم جشن عروسی باشکوه کوتاه ترین عروس و داماد جهان که نام خود را در گینس ثبت کردند+عکس کشف گنجینه های ارزشمند متعلق به مصر باستان در زیر یک مدرسه !+عکس آگهی‌های جنسی روی در و دیوار تمامی ندارد!+عکس تدفین یک شهید والامقام گمنام در غار علیصدر همدان استرداد تتلو به ایران صحت ندارد دستیار رئیس جمهور پیگیر خانواده شهدا و جان باختگان ناآرامی های سال گذشته تتلو امروز به ایران می آید ! / اخراج از ترکیه بعد از بازداشت !
منتخب روز   
(فیلم) سکانس خنده دار از حسادت زنانه نقی معمولی در سریال پایتخت/ به علیخانی بگید نقی پدرشو خورد کرده تقسیم کرده بین نیازمندان😂 ویدئو احساسی از ناز و نوازش یک بچه آهو توسط پلنگ وحشی و نجات آن از دست کفتار گرسنه/ وقتی خدا همه جوره هواتو داره👌 (فیلم) کنایه سعید جلیلی به عزاداران فوت مهسا امینی استایل متفاوت میرسلیم در صحن علنی مجلس سوژه عکاسان شد ویدئو خنده دار از فارسی حرف زدن گربه تهرانی در کلینیک حیوانات خانگی😅 (ویدئو) لحظه کشف سه کوزه پر از طلای هندی و جواهرات گرانبها از زیر زمین کشاورزی ادعای کذب درباره رهبر انقلاب /چه کسی گفته بود یهودی ها را به دریا می ریزیم؟ (فیلم) سکانس خنده دار از هزینه های رحمت برای نوسازی دهن فهیمه در سریال پایتخت/ نقی و ارسطو هاج و واج موندن😅 (ویدئو) انگشت مکیدن خنده دار و بامزه جنین در شکم مامانش هنگام سونوگرافی/ دل آدم قیلی ویلی میره براش😍 ویدئو خنده دار و بانمک از لاک زدن دختر بچه به مرغ زنده که قلب همه رو اکلیلی کرد😍این بچه در آینده ناخنکار میشه احتمالا😂 (فیلم) حضور پلیس راهنمایی و رانندگی با لباس بابانوئل سر چهارراه (فیلم) ایده خلاقانه دانش آموز با استعداد ایرانی با قوطی ساندیس وقتی صدای موتور درمیاره/ لامصب انگار موتور قورت داده😁