ساعدنیوز
ساعدنیوز

اجرای فاصله‌گذاری فیزیکی برای آزمون دستیاری

  دوشنبه، 08 اردیبهشت 1399   کد خبر 76742
اجرای فاصله‌گذاری فیزیکی برای آزمون دستیاری
ساعد نیوز: به دنبال اعلام زمان جدید برای آزمون دستیاری پزشکی برخی داوطلبان خواستار تعویق زمان برگزاری آن شدند اما وزارت بهداشت در پاسخ به آنها تاکید کرده که زمان آزمون، مصوبه ستاد ملی مقابله کرونا است.

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز به نقل از مهر، آزمون دستیاری تخصصی پزشکی یکی از مهمترین آزمون های گروه علوم پزشکی است و مخاطب آن پزشکان عمومی و دانشجویان سال آخر پزشکی هستند. به دنبال شیوع بیماری کرونا از بهمن ماه در ایران، آزمون های کشوری لغو شد و در اولین قدم آزمون دستیاری که قرار بود ۱۵ اسفند ۹۸ برگزار شود نیز لغو شد.

پس از اعلام مجدد زمان آزمون، مقرر شد که آزمون دستیاری پزشکی در روز ۴ اردیبهشت ماه ۹۹ برگزار شود که این تصمیم نیز به دلیل وضعیت ابتلاء و انتقال عفونت کرونا ویروس جدید و به جهت اعلام این وضعیت از سوی وزارت بهداشت مجدد لغو شد و تنها امکان ثبت نام برای داوطلبان فراهم شد.

در نهایت مقرر شد که تمامی آزمون های کشوری از سوی مراکز سنجش به ستاد ملی مقابله با کرونا پیشنهاد شود و با تصمیم نهایی ستاد، زمان آزمون ها مشخص شود. در این مسیر پس از برگزاری اجلاس معاونان آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی و مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا تاریخ ۵ تیرماه ۹۹ برای آزمون دستیاری پزشکی تعیین شد.

در پی اعلام این تاریخ، بسیاری از داوطلبان در فضای مجازی و در تماس با خبرگزاری مهر اعتراض خود را نسبت به تاریخ اعلام شده بیان کردند.

برخی از این داوطلبان معتقد هستند که گروهی از پزشکانی که امسال قصد دارند در آزمون شرکت کنند اکنون درگیر بخش های کرونا در مراکز درمانی هستند و در عمل امکان درس خواندن و مرور دانسته هایشان فراهم نیست.

برخی دیگر می گویند شرایط برای همه یکسان نیست و ممکن است کسی دانشجوی سال آخر نباشد و چند سال از مدرک پزشکی اش گذشته باشد و امکان تعطیلی مطب را داشته و در قرنطینه به راحتی درس های خود را مرور کرده است.

در مقابل برخی از دانشجویان سال آخر پزشکی که شرایط شرکت در آزمون را دارند نیز معتقدند با توجه به درگیری شدید مراکز درمانی با کرونا و فعالیت جدی انترن ها (کارورزها) در بخش های مرتبط با کرونا عملاً امکان خروج از بخش ها و مرور درس برای آنها وجود ندارد.

گروهی از داوطلبان می گویند بخشی از پزشکان عمومی که اکنون در حوزه کرونا فعالیت دارند گروه عمده ای از داوطلبان آزمون دستیاری را تشکیل می دهند و این موضوع موجب می شود که شرایط با افرادی که در حوزه کرونا فعالیت نمی کنند مساوی نباشد.

دکتر اسماعیل ایدنی قائم مقام شورای آموزش پزشکی و تخصصی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اعتراض این گروه از داوطلبان گفت: آزمون دستیاری پزشکی یک آزمون رقابتی است این به این معنی است که همه افرادی که در آن شرکت می کنند شرایط مشابهی دارند. اگر شرایط برای مطالعه دروس اکنون سخت است برای همه چنین شرایطی است.

وی اظهار داشت: آزمون قرار بود اسفند ماه ۹۸ برگزار شود و طبیعی است که افراد خود را برای اسفندماه آماده کرده بودند.

قائم مقام شورای آموزش پزشکی و تخصصی اضافه کرد: این آزمون قرار بود اسفند برگزار شود و اولین آزمونی بود که لغو شد. اگر قرار باشد آن را به تأخیر بیاندازیم با توجه به اینکه اول مهرماه شروع به کار دستیاران است و معمولاً در ۲۰ شهریورماه ثبت نام صورت می گیرد، تأخیر در شروع به کار آنها خواهیم داشت.

تبعات تأخیر در برگزاری آزمون دستیاری

وی افزود: وقتی یک آزمون دستیاری برگزار می شود حدود ۲۵ روز طول می کشد که نتایج اولیه اعلام شود و بعد از آن برخی از رشته ها مصاحبه دارد و بعد از آن انتخاب رشته انجام می شود که این موضوع هم پروسه زمانبری است. اگر سریع بخواهیم پیش برویم به سختی می توان به زمان مورد نظر در مهرماه برسیم. ضمن اینکه بخش ها از دستیار (رزیدنت) خالی می شوند و بخشی از افراد هم فارغ التحصیل می شوند.

ایدنی تاکید کرد: اگر بخواهیم تقویم آموزشی دستیاران را برای چهار سال آینده بر سر جای خود باشد مجبوریم آزمون دستیاری را هرچه زودتر برگزار کنیم. اگر شروع به کار دستیاران به تأخیر بیافتد در عمل آزمون های ارتقا و دانشنامه و گواهینامه نیز به تأخیر می افتد.

وی یادآور شد: اگر بحث آمادگی برای آزمون هم مطرح باشد اکنون دو ماه فرصت دارند و می توانند دروس خود را مرور کنند. با توجه به اینکه شیوع بیماری در حال کاهش است فرصت بهتری برای مطالعه دروس وجود دارد.

قائم مقام شورای آموزش پزشکی و تخصصی اضافه کرد: تعداد داوطلبانی که دانشجوی پزشکی بوده و واجد شرایط شرکت مستقیم در آزمون هستند به نسبت کل داوطلبان تعداد کمی را شامل می شوند.

وی تاکید کرد: لطمه ای که به دلیل تأخیر در برگزاری آزمون به داوطلبان می خورد بسیار بیشتر است چون دیرتر باید دستیاری خود را شروع کنند. برخی سرباز می شوند و مشکلات بیشتری به وجود می آید. این زمان به صلاح داوطلبان است زیرا با نوع تأخیری در دوره از ثبت نام تا سایر بخش ها هم به تأخیر می افتد.

در عین حال گروهی از داوطلبان نیز به این نکته اشاره می کنند که تجمیع ۱۴ هزار پزشک که ممکن است در مراکز درمانی کرونا بوده باشند در زمان آزمون، امکان خطر بالقوه ابتلاء سایر داوطلبان را فراهم می کند. چرا که اگر فردی ناقل باشد و علامتی نداشته باشد ممکن است در زمان برگزاری آزمون که تجمع زیادی ایجاد می شود به انتقال بیماری کمک کند.

فاصله گذاری فیزیکی برای آزمون دستیاری اجرا می شود

دکتر ایدنی اما در مقابل پاسخ داد: فاصله گذاری فیزیکی برای آزمون اجرا می شود. قبلاً ممکن بود که آزمون در یک یا دو دانشکده برگزار شود اما اکنون با این شرایط فاصله بیشتر برای افراد در نظر گرفته می شود و در فضای وسیع تر محل آزمون برگزار شود. ممکن بود قبلاً در کلاس ها ۳۰ نفر آزمون دهند اکنون این تعداد به ۱۵ نفر می رسد. تمهیدات بهداشتی آزمون کاملاً رعایت می شود.

قائم مقام شورای آموزش پزشکی و تخصصی همچنین تاکید کرد: برگزاری آزمون دستیاری تصمیم فردی نیست و تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا است. به هر حال داوطلبان تاکید می کردند که زمان هر چه زودتر اعلام شود که در نهایت این تصمیم اعلام شد. تقویم آزمون های علوم پزشکی مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا است.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
خودروهای لوکس و گران قیمت نوه امام خمینی/ زندگی لاکچری نعیمه اشراقی حاشیه ساز شد! +عکس (138 نظر) رقص فرح پهلوی در جشن بی شرمانه ! (126 نظر) 5 مَردی که یک زن مشترک دارند+عکس تاسف آور (93 نظر) ساعت رولکس 12 هزار دلاری نتیجه امام خمینی!+عکس (67 نظر) غرفه عجیب تبلیغ نوار بهداشتی یک شرکت خاص در بام لند تهران +تصاویر (64 نظر) سایه های عاشقانه عروس سید حسن خمینی و همسرش (18 نظر) زیبایی چشم نواز نوه امام خمینی/ رابطه محبت‌آمیز «نعیمه اشراقی» با همسرش حاشیه ساز شد +عکس (15 نظر) فیلم زیباترین رقص ایرانی وسط خیابان ! / پلیس فقط تماشاکرد ! (11 نظر) نماز خواندن یک ورزشکار خانم ایرانی وسط یک سالن ورزشی در قرقیزستان +فیلم (11 نظر) واکنش جالب فیروزه گیلدخت به تمام شدن سریال (4 نظر) این خانم فرانسوی زیبا دست در دست همایون شجریان برای ایران سنگ تمام گذاشت +فیلم (11 نظر) دست گل جدید آرتام/ گوشی چند میلیونی دنیا جهانبخت رو ترکوند! (8 نظر) ذوق عجیب یک راننده اسنپ از دیدن عموپورنگ (8 نظر) عکس نیمه برهنه دختر نعیمه اشراقی «دردانه امام خمینی» در کانادا سوژه رسانه ها شد! +عکس (5 نظر) ورود یک مرد مست به داخل قفس شیر در هند +فیلم (7 نظر)
تیتر امروز   
کشف 45 کیسه حاوی جسد انسان در عمق دره 40 متری حاج‌قاسم و امام؛ عاشقانه‌ای که از یک عکس شروع شد آگهی بی شرمانه همسریابی پسر بی حیا ! + وقاحت را از حد گذراند ! سبیل بابا کرم روی صورت یک پرنده زیبا +عکس عجیب این بچه عجیب الخلقه در آغوش مادرش از انسان نیست ؟! / بی شرم ترین رفتار یک زن ! + عکس عزل مدیر «تکیه معاون الملک» کرمانشاه/ گردشگران بی حجاب به بیرون هدایت شدند حمله با چاقو به بسیجی آمر به معروف در شهریار لحظه دیده نشده از پاره شدن کفن امام خمینی (ره) +عکس تصاویر دیدنی بازیگرانی که نقش امام خمینی(ره) را بازی کرده‎‌اند سخنرانی رهبر معظم انقلاب در سی‌وچهارمین سالگرد رحلت امام خمینی (ره) نعمیه اشراقی نوه امام: کیفیت نماز دخترم در کانادا بیشتر از ایرانه! دستان قلبی وآتشینِ عاشقانهِ عروس سید حسن خمینی و همسرش! عکس نیمه برهنه دختر نعیمه اشراقی «دردانه امام خمینی» در کانادا سوژه رسانه ها شد! +عکس خز پارتیه خیلی خزِ بازیگران زن ایران!/نبینی از دستت رفته عکسی پربازدید از بازیگر معروف در پشت صحنه سریال رهایم کن