ساعدنیوز
ساعدنیوز

علل و علائم عفونت چشم در لاک پشت و روش های درمان

  چهارشنبه، 30 فروردین 1402   زمان مطالعه 7 دقیقه
علل و علائم عفونت چشم در لاک پشت و روش های درمان
عفونت چشم لاک پشت ها تقریباً همیشه ناشی از آلودگی توسط باکتری است. بر خلاف بیماری تورم پلک ها که یک اختلال قابل درمان بود، عفونت های باکتریایی چشم، معمولا مشکل ساز تر هستند. ما در این مطلب از ساعد نیوز درباره این بیماری در لاک پشت ها بحث می کنیم.

بروز مشکلات چشمی در لاک پشت ها کاملا رایج است. اگرچه به عنوان صاحبان این حیوانات خانگی کوچک باید تا آنجا که می توانید از بروز بیماری های چشمی در بین لاک پشت ها پیشگیری کنید. به نظر می رسد که لاک پشت ها در صورت وجود مشکل در محیط اطرافشان از تورم چشم رنج می برند. آنها همچنین در معرض خطر ابتلا به آبسه گوش هستند، که ممکن است منجر به تورم چشم آنها شود.

مشکلات چشمی لاک پشت ها در اغلب موارد قابل درمان است. برای پیشگیری از مشکلات چشمی در لاک پشت ها باید به تمیزی محیط لاک پشت اهمیت بیشتری بدهید. در غیر این صورت یک مشکل کوچک سلامتی می تواند به سرعت تبدیل به یک بیماری جدی شود.

اگر لاک‌پشت‌تان مشکل چشمی پیدا کرده و از مناسب بودن رژیم غذایی او مطمئن هستید و توسط لاک‌پشت دیگری نیز زخمی نشده است، به‌احتمال زیاد عفونت باکتریایی پیدا کرده است؛ یا خود چشم یا قسمتی از بدن که علائمش را در چشم نشان داده‌است. به‌ هرجهت فوراً در جست‌وجوی یک دامپزشک واجد صلاحیت باشید. دامپزشک به احتمال زیاد آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند، اما حواس‌تان باشد که لاک‌پشت را در آکواریومی با آب تمیز نگه‌داری کنید و بد نیست که داروهای چشمی نیز استفاده کنید. بازهم حواس‌تان باشد که داروی چشم حاوی استروئید نباشد.

علائم عفونت چشم لاکپشت

  • برجستگی و التهاب پلک ها

  • قرمز شدن لبه های چشم لاک پشت

  • ترشح مایعات از دهان و بینی و همچنین چشم ها

  • لاک پشت چشمهای خود را به اجسام سخت می مالد.

  • چشم های لاک پشت به گونه ای به نظر می رسد که انگار گریه کرده است.

  • لکه های سفید کوچکی روی قرنیه های لاک پشت ظاهر می شود. در اغلب موارد، لکه های سفید در سراسر چشم پخش می شوند.

 لاک پشت

علل آسیب یا عفونت چشم لاک پشت ها چیست؟

دلایل زیادی وجود دارد که می تواند باعث آسیب و یا حتی عفونت چشم های لاک پشت شود. عفونت چشم ها معمولا با درد همراه بوده و باعث می شود که لاک پشت نتواند چشم های خود را باز کند.اما با این حال برخی از لاک پشت ها به صورت عادت تمام طول روز را با چشم های بسته می گذرانند. این مساله به دلیل آسیب دیدگی یا عفونت چشم ها نیست. بلکه در واقع ممکن است یک رفتار کاملاً بی ضرر باشد که پس از مدتی خود به خود از بین می رود. با این حال بسته بودن طولانی مدت چشم ها، در برخی موارد ممکن است نشان دهنده مشکلات چشمی لاک پشت باشد. بنابراین در صورت تردید در مورد مشکلات بینایی حیوان خانگی خود حتما با یک دامپزشک مشورت کنید. دلایل اصلی بروز مشکلات چشمی در لاک پشت ها عبارتند از:

خشکی شدید هوا

لاک پشت ها نیز مانند انسان ها وقتی احساس می کنند که هوای اطراف خشک و بدون رطوبت است، چشم ها را بسته نگه می دارند. در واقع بستن چشم ها در هنگام خشکی هوا یک عکس العمل کاملا طبیعی است. هوای خشک بر بینایی تأثیر منفی می گذارد. چشم ها ممکن است به دلیل خشکی بیش از حد هوا رطوبت خود را از دست داده و دچار سوزش شوند. در این مواقع بستن پلک ها باعث تسکین موقت سوزش چشم ها می شود.این مساله در مورد لاک پشت ها نیز صدق می کند. اگر هوای اطراف لاک پشت شما خشک باشد این حیوان خانگی برای حفظ رطوبت چشم ها سعی می کند آنها را بسته نگه دارد.

عدم جریان هوای تازه

در برخی موارد مشکلات چشم به علت عدم تهویه مناسب هوا است. کمبود هوای تازه باعث بروز مشکلات چشم در لاک پشت ها می شود. رطوبت زیاد نیز درست مانند خشکی هوا برای سلامت حیوان خانگی شما مضر است. عدم تهویه مناسب و جریان نداشتن هوای تازه در محل نگهداری لاک پشت باعث التهاب و قرمزی چشم های حیوان خانگی شما می شود. همچنین آلودگی موجود در هوای راکد به رشد باکتریهای مضر بدن لاک پشت کمک می کند. برای پیشگیری از بروز مشکلات بینایی در لاک پشت ها دقت کنید که محفظه نگهداری لاک پشت شما دارای تهویه مناسب باشد.

کمبود ویتامین A

دادن غذای نامناسب به لاک پشت می تواند منجر به کمبود ویتامین A در این حیوان شود. ویتامین Aبرای حفظ سلامت چشم ها بسیار ضروری است. کمبود ویتامین A باعث می شود که بینایی لاک پشت شما ضعیف و دچار مشکل شود. رژیم های غذایی مبتنی بر گوشت یا محصولات خوراکی تجاری معمولا دارای کیفیت پایینی هستند. در نتیجه استفاده مکرر از محصولات تجاری در ر‍ژیم غذایی لاک پشت نمی تواند ویتامین A مورد نیاز این حیوان را تامین کند.

غذاهایی مانند کاهو در واقع فقط به عنوان منبع آبرسان در تغذیه لاک پشت ها استفاده می شوند. محصولات گوشتی نیز به دلیل داشتن پروتئین در تغذیه لاک پشت ها ضروری هستند. اما با این حال استفاده از یک رژ‍یم یکنواخت برای تغذیه لاک پشت باعث ایجاد کمبودهای غذایی در این حیوان می شود. بنابراین یک رژیم غذایی متنوع شامل انواع سبزیجات، میوه، سیب زمینی و سفیده تخم مرغ برای لاک پشت خود تهیه کنید. مراقب باشید که رژیم غذایی لاک پشت شما دارای مقادیر کافی ویتامین A باشد.

لاک پشت

آلودگی آب

آلوده بودن آب محل نگهداری لاک پشت، در اغلب موارد باعث ابتلا این حیوان به مشکلات مختلف چشمی می شود. سایر عوامل محیطی مانند تهویه نامناسب نیز می تواند علائم بیماری را تشدید کرده و باعث التهاب یا بدتر شدن عفونت چشم ها شود.

لامپ های حرارتی و شن و ماسه دکوراسیون

عناصری که برای دکوراسیون آکواریوم لاک پشت استفاده می کنید می تواند منجر به آسیب دیدگی چشم های لاک پشت شود. به همین دلیل باید بسیار مراقب باشید که چه وسایلی را به محفظه نگهداری حیوان خانگی خود اضافه می کنید. به عنوان مثال استفاده زیاد از لامپ های حرارتی باعث تابش زیاد نور و گرما به محفظه نگهداری لاک پشت می شود. نور و حرارت زیاد رطوبت چشم ها را خشک کرده و از این طریق به سلامت چشم های حیوان خانگی شما آسیب می رساند.موانع بیش از حد موجود در محفظه نگهداری لاک پشت ممکن است منجر به تماس چشم لاک پشت با اشیاء اطراف و در نتیجه خراشیده شدن چشم ها شود. این مساله آسیب جدی را به بینایی لاک پشت وارد می کند.

همچنین شن و ماسه ای که در محفظه نگهداری لاک پشت ریخته و برای تشکیل بستر از آن استفاده می کنید ممکن است وارد چشم های لاک پشت شود. ذرات ریز شن و ماسه چشم را تحریک و ملتهب می کند. به همین علت بستر لاک پشت همیشه باید مرطوب نگه داشته شود. این کار از بلند شدن ذرات شن و ماسه به هوا و وارد شدن آن به چشم های حیوان خانگی شما پیشگیری می کند.

پیشگیری از عفونت چشم در لاک پشت

تورم پلک ها را با عفونت های جدی باکتریایی چشم اشتباه نگیرید. بزرگترین علامت افتراقی این دو بیماری، ظاهر شدن لکه های کوچک سفید رنگ روی قرنیه چشم لاک پشت، در عفونت های باکتریایی است. این لکه ها می توانند در سراسر چشم پخش شده و حتی منجر به ایجاد زخم شوند.

باید مراقب هر نوع مایعی که از بینی و دهان خارج می شود، باشید! بروز این علامت یعنی این که احتمالاً مشکل لاک پشت فقط اختلال تورم پلک نیست. بلکه یک عفونت باکتریایی چشم است.

عفونت های باکتریایی چشم به علل زیادی رخ می دهند. اما در اغلب موارد به دلیل آب فیلتر نشده یا کثیف ایجاد می شوند. همچنین افزودن لاک پشت ها جدید به آکواریوم یا سایر جانداران، بدون انجام قرنطینه، می تواند عفونت های باکتریایی را گسترش دهد.

برای خلاص شدن از شر عفونت های باکتریایی چشم، ابتدا لاک پشت خود را با مایعات ضد باکتری شست و شو دهید. اگر طی چند روز پس از شست و شو چشم لاک پشت شما خوب نشد، لاک پشت خود را نزد دامپزشک ببرید.

بیشتر اوقات دامپزشک برای درمان لاک پشت شما فقط آنتی بیوتیک های موضعی چشم تجویز می کند. اگر دامپزشک تشخیص دهد که استفاده از آنتی بیوتیک های موضعی می تواند برای لاک پشت خطرناک باشد. از آنتی بیوتیک های تزریقی استفاده خواهد کرد.

سخن پایانی

به طور کلی از لحظه ای که متوجه هر نوع مشکل چشمی در لاک پشت خود شدید، برای درمان سریع تر با دامپزشک مشورت کنید. عدم درمان به موقع می تواند باعث بروز مشکلات جدی تر در سلامت حیوان خانگی شما شود.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(عکس) ارثیه ساده زیستی رهبر انقلاب برای فرزندش، سید مجتبی خامنه‌ای / برگزاری کلاس روی موکت و با پذیرایی یک استکان چای ! (843 نظر) مورد عجیب آگهی اتباع افغانستانی در تهران +عکس / ما ایران رو تخلیه کنیم افغانیا راضی میشن؟ (400 نظر) آخرین لبخند از ته دل عروس و داماد عراقی حین رقص +فیلم / روزگار تحمل شادیشان را نداشت... (317 نظر) غوغای رقص بازنشستگان ارتش با آهنگ شاد اُمید، تو مث گلی ناز و خوشگلی/ همشون گوله نمکن! (261 نظر) ارکستر حماسی اپوزیسیون در آمریکا با خوانندگی لیلا فروهر، دلقک بازی احسان کرمی و گیتارنوازی برزو ارجمند +فیلم 🤦‍♂️🤦‍♂️ (170 نظر) توبیخ رئیس دانشگاه شریف توسط معاون اول رئیس جمهور در پی اخراج پروفسور مسعود نیلی (110 نظر) غوغای رقص شمالی دسته جمعی با آهنگ شاد+فیلم (98 نظر) مات و مبهوت ماندن داوران صداتو از اجرای آهنگ عارف توسط شرکت کننده خوش صدا +فیلم/مرا ببوس مرا ببوس برای آخرین بار... (92 نظر) فیلم کودکی تا بزرگسالی تتلو ! /چه بچه ساده ای بود و چه هیولایی شد ! (90 نظر) فرو کردن مداد در سر دانش آموز!+عکس (82 نظر) (عکس) اتاق خواب مجلل فرح پهلوی در کاخ نیاوران / آدم مات و مبهوت می‌مونه از وضعیت زندگیشون! (75 نظر) حیرت داوران صداتو از اجرای زیبای آهنگ قرص قمر بهنام بانی توسط شرکت کننده همیار پلیس +فیلم/ عاشق و دربدرم تویی قرص قمرم... (60 نظر) روایت تاریخی هاشمی رفسنجانی از اولین باری که ساواک امام(ره) را حمام عمومی برده بود (59 نظر) عاشقانه یک مرجع تقلید با همسر فقیدش/ فیلم گریه های سوزناک آیت الله جوادی آملی بر سر مزار عشق اش (58 نظر) (عکس) رقص کردی بازیکنان اشتوتگارت بعد از برد در بوندس لیگای آلمان / رقص کردی جهانی شد! (54 نظر)
منتخب روز   
(عکس) اجرای حرکت یته پرنده بروس لی توسط رضا عنایتی / اژدها از هانگژو باز می گردد! (ویدئو) مار کبرا یک مار را زنده زنده خورد 2 تصویر ناراحت کننده و غم انگیز از عروسی معروف عراق / عجب صبری خدا دارد ... کنایه مجری صدا و سیما به سخنان همسر رئیسی در خصوص موضوع بانوی اول / پس لرزه‌های اظهارات جمیله علم الهدی ادامه دارد! فیلم رقص دلبرانه عروس و داماد عراقی که تبدیل به بزرگترین غم عالم شد/زبانه کشیدن آرزوها در شعله های آتش... (ویدئو) جمیله علم الهدی: من بانوی اول نیستم... ( ویدیو) رکورد عبور یک خلبان از داخل تونل با هواپیما (فیلم) حمله هولناک پدر یک دانش آموز با قمه به معلم پسرش و ایجاد رعب و وحشت شدید در مدرسه ! 😳 (ویدئو) این روحانی سرشناس، سر شوخی را با اجنه باز کرد! (عکس) تیپ برازنده شاه پهلوی با دمپایی پلاستیکی وقتی فرح میفرستتش که آشغالا رو بزاره دم در😂 شاه مملکت سر کوچه رویت شد خراشیدن تابلوی خیابان استاد شجریان توسط افراد ناشناس +عکس (ویدئو) حضور اتفاقی رونالدو، ابی و اندی در هتل معروف تهران/ یک معجزه اتفاق افتاد😂
تیتر امروز   
قیمت طلا (مثقال 18 عیار، گرم 18 عیار) چهارشنبه 12 مهر!+ جزئیات خودکشی یکی از عاملان قتل مونا حیدری در اهواز، دختری که سرش را در شهر چرخاندند میمون سبز، گران ترین حیوان دنیا+ فیلم راز جسدی با چهره سوخته در مشهد + اعتراف قاتل اما و اگر‌های ارسال نیروی کار ایرانی به عراق کشف مقبرۀ مرموز یک زن یونانی در فلسطین +عکس روایت جالب دختر ناصرالدین شاه از ماجرای گربۀ پدرش! +عکس وزیر نفت: دکل نفتیِ ناپدید شده برای دولت و بابک زنجانی نیست تقلید باشگاه نساجی از پرسپولیس!/ آخرش نتونست نساجی جلوی خودشو بگیره!+ عکس😏 رونمایی محمدرضا گلزار از عقایدش بعد از 46سال استتار!/ مرد بازیگر برخلاف ظاهرش بسیار مذهبی است! رئیس قوه قضائیه : فرماندهی انتظامی توانسته به معنای واقعی کلمه پناه مردم باشد امیرعبداللهیان: نظر ما و عربستان تکرار بازی سپاهان و الاتحاد است جذابیت بهاره رهنما در آستانه ی میانسالی/ خانم بازیگر حسادت شوهر سابقش را برانگیخت! حواشی داغ خبری امروز چهارشنبه 12 مهر ماه 1402 کارخانه تولید مشروب در محوطه دانشگاه علوم پزشکی ایران؟