اما و اگر‌های ارسال نیروی کار ایرانی به عراق

  چهارشنبه، 12 مهر 1402   کد خبر 358426
اما و اگر‌های ارسال نیروی کار ایرانی به عراق
ساعد نیوز: نخبگانی که در کشور تربیت کرده ایم و باید از این نخبگان استفاده بهینه می‌کردیم، در حال ترک کشور هستند و به جای آنان نیروی کار ساده و بی کیفیت را که اغلب مهارت خاصی هم ندارد، وارد می‌کنیم. عمده این نیرو‌ها از کشور همسایه ما، افغانستان وارد کشور می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعد نیوز به نقل از فرارو، متاسفانه بسیاری از این نیرو‌ها بدون آن که تحت مدیریت و نظارت دقیق قرار گیرند وارد کشور می‌شوند و در نتیجه، ورود نیروی کار افغان به کشور ما با کمترین حد تجربه کاری یا تخصص است. در سایر نقاط جهان، نیروی کار، بدون گواهینامه‌ها یا مدارک معتبر شغلی پذیرش نمی‌شوند و حتی کشور‌ها اعلام می‌کنند که در چه حوزه‌هایی کمبود نیرو دارند. در نتیجه همین تمرکز بر جذب نیرو‌های متخصص می‌تواند به افزایش بهره وری و رشد اقتصادی این کشور‌ها کمک شایانی کند. به عبارت دیگر هیچ کشوری «مهاجرپذیری کور» انجام نمی‌دهد.

امید ملک، مدیرکل دفتر توسعه نهاد‌های اشتغال و هدایت نیروی کار وزارت کار در نشست با مسئولان عراقی، آمادگی ایران برای اعزام نیروی کار مازاد به عراق در تمامی سطوح شغلی را اعلام کرد.

ملک درباره حضور نیروی کار ایرانی در خارج از کشور گفت: «برای حضور نیروی کار ساده و نیمه‌ماهر مسئله‌ای وجود ندارد. برای نیرو‌های متخصص هم اگر در یک رشته کاری، چنین نیرو‌های مازادی وجود داشته باشد و در ایران بیکار باشند، امکان ارسال آنان به خارج از کشور وجود دارد.»

این اظهارات در شرایطی منتشر شده که اواخر تیر ماه سال جاری، جهانبخش سنجابی‌شیرازی دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق، از افزایش میزان مهاجرت نیروی کار ایرانی به عراق خبر داد. او گفت: «با توجه به نزدیکی‌های زبانی و فرهنگی در غرب و جنوب کشور، جوانان ترجیح می‌دهند به جنوب عراق و اقلیم کردستان و مرکز این کشور مهاجرت کنند. اختلاف معنادار ارزش پولی بین عراق و کشور‌های همسایه نیز به این مسئله دامن زده است.»

مرکز آمار جمهوری اسلامی در گزارش اشتغال و بیکاری زمستان 1401 اعلام کرده بود، نرخ بیکاری نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان 1400) 0.3 درصد افزایش یافته است. افزون بر این ها، نگاهی به اطلاعات منتشر شده از سوی شرکت‌های مهاجرتی نشان می‌دهد که برای کار در عراق به متقاضیان ویزای کاری داده شده و متقاضیان پس از دریافت ویزای کار در عراق می‌توانند در این کشور به صورت قانونی استخدام و مشغول کار شوند.

افرادی که از یک کارفرمای عراقی «Job offer» یا پیشنهاد شغل دارند، می‌توانند برای دریافت ویزای کاری عراق اقدام کنند. میانگین حقوق در عراق 675،000 دینار عراق یا 460 دلار در ماه است. متوسط دستمزد نیز 250،000 دینار عراق یا 170 دلار در ماه است. قرارداد‌های کاری در عراق بر طبق بند 17 قانون کاری مصوب سال 1987 تنظیم می‌شوند. بر طبق این قانون، قرارداد‌ها به دو صورت محدود یا نامحدود تنظیم می‌شوند. نوع قرارداد و میزان دستمزد باید در قرارداد آورده شود. زبان عربی و کردی دو زبان رسمی کشور عراق هستند. زبان انگلیسی نیز در شرکت‌های بین‌المللی مورداستفاده قرار می‌گیرد. برای کار در شرکت‌های عراقی لازم است متقاضی با زبان عربی آشنایی داشته باشد.

با توجه به این شرایط، پرسش‌هایی مطرح است، از جمله این که چرا ایران تصمیم دارد به عراق نیروی کار بفرستد و این حرکت چه مزایا و معایبی دارد؟ مهدی پازوکی، اقتصاددان و تحلیلگر امور اقتصادی در گفتگو با فرارو به این پرسش‌ها پاسخ داده است:

ارسال نیروی کار، مثبت است، اما...

مهدی پازوکی گفت: «در حال حاضر، اطلاعات دقیقی درباره تعداد نیرو‌های کار ایرانی که احتمالا در عراق حضور دارند و نیرو‌های کار مازادی که می‌توانند به عراق بروند، نداریم، اما اگر نیرو‌های مازاد داشته باشیم و بتوانیم این نیرو‌ها را به کشور‌هایی که نیاز دارند (خواه کشور‌های همسایه و خواه سایر کشورها) اعزام کنیم، یک دستاورد مثبت است. در همه جای دنیا، دولت‌ها در شرایطی که نیرو‌های مازاد داشته باشند، این نیرو‌ها را به دیگر کشور‌ها می‌فرستند. برای مثال، نیرو‌های مازاد کشور مصر در عربستان سعودی کار می‌کنند و حتی بخشی از درآمد ارزی کشور مصر از محل فعالیت همین افرادی تامین می‌شود که در کشور‌های حاشیه خلیج فارس فعالیت می‌کنند و درآمد خود را به کشور مبداء می‌فرستند.»
وی افزود: «در حال حاضر در کشور یک مشکل مهم وجود دارد که گرچه مستقیما به این خبر مرتبط نیست، اما به شکل غیرمستقیم در خور توجه و مهم است. متاسفانه به دلیل عدم سیاست گذاری‌های دقیق و مبتنی بر شرایط کشور، بهترین نیرو‌های متخصص ایرانی در حال جذب در اقتصاد‌های توسعه یافته هستند. بسیاری از جوانان ایرانی که دارای مدارک دانشگاهی بالا از بهترین دانشگاه‌های داخل کشور هستند، به ایالات متحده، کشور‌های برتر اتحادیه اروپا و استرالیا می‌روند. ناراحت کننده‌تر این که؛ اخیرا، برخی از نیرو‌های متخصص، کشور‌های حاشیه خلیج فارس را به عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند.»

مهدی پازوکی
فقدان جذب نیرو‌های متخصص خارجی به کشور

این اقتصاددان گفت: «نخبگانی که در کشور تربیت کرده ایم و باید از این نخبگان استفاده بهینه می‌کردیم، در حال ترک کشور هستند و به جای آنان نیروی کار ساده و بی کیفیت را که اغلب مهارت خاصی هم ندارد، وارد می‌کنیم. عمده این نیرو‌ها از کشور همسایه ما، افغانستان وارد کشور می‌شوند. متاسفانه بسیاری از این نیرو‌ها بدون آن که تحت مدیریت و نظارت دقیق قرار گیرند وارد کشور می‌شوند و در نتیجه، ورود نیروی کار افغان به کشور ما با کمترین حد تجربه کاری یا تخصص است. در سایر نقاط جهان، نیروی کار، بدون گواهینامه‌ها یا مدارک معتبر شغلی پذیرش نمی‌شوند و حتی کشور‌ها اعلام می‌کنند که در چه حوزه‌هایی کمبود نیرو دارند. در نتیجه همین تمرکز بر جذب نیرو‌های متخصص می‌تواند به افزایش بهره وری و رشد اقتصادی این کشور‌ها کمک شایانی کند. به عبارت دیگر هیچ کشوری «مهاجرپذیری کور» انجام نمی‌دهد.»

وی افزود: «بسیاری از نیرو‌های انسانی که وارد کشور ما می‌شوند فاقد مدارک معتبر هویتی هستند یا به بیانی دقیق‌تر از روش‌های غیرقانونی برای ورود به کشور استفاده کرده اند، در نتیجه حتی اگر تخصصی هم داشته باشند نمی‌توانند جذب بازار کار رسمی کشور شوند و عمدتا در مشاغل سیاه یا سطح پایین کار می‌کنند. وقتی می‌گوییم عراق واردات نیرو از ایران دارد، این نیرو‌ها هم متخصصند هم رسمی و از روش‌های قانونی وارد عراق می‌شوند، در نتیجه به لحاظ حقوق و مزایا، شرایط خوبی دارند و البته اگر مرتکب خلافی شوند به سرعت قابل پیگیری است. اما نیرو‌هایی که وارد کشور ما می‌شوند عمدتا همان شرایطی را دارند که اشاره کردم.»

این تحلیلگر اقتصادی گفت: «این سخنان من با هدف منع ورود افغان‌ها به کشور نیست که چه بسا بسیاری از آنان بسیار سخت کوش و کارآمد هستند و به ویژه صنعت ساخت و ساز در کشور را تحت تاثیر حضور خود قرار داده اند، اما مسئله این است که نظارت بر نیرو‌های کار به ویژه نیرو‌های کار مهاجر نیز از واجبات است. معتقدم دولت ایران باید هم برای ورود نیروی کار و هم برای خروج نیروی کار، قوانین دقیق تری تدوین کند. یک روش دیگر که سایر کشور‌ها برای جذب نیروی کار متخصص استفاده می‌کنند این است که پذیرش دانشگاهی می‌دهند، یعنی ابتدا دانشجویان خارجی را جذب می‌کنند و سپس همین نیرو‌هایی را که تربیت می‌کنند در کشور خود تثبیت می‌کنند. ما در این زمینه چه کرده ایم؟ متاسفانه ما فرصت این که نخبه‌های کشور‌های همسایه را جذب کنیم را نیز از دست داده ایم و البته نخبه‌های کشور خودمان نیز روانه دیگر کشور‌ها شده اند. در یک جمع بندی باید تاکید کنم، فرستادن نیروی کار به دیگر کشور‌ها نه عجیب است و نه منفی، اما در کنار این موضوع بهتر است روی حفظ و تقویت نیرو‌های کار متخصص داخلی و نخبگان کشورمان نیز متمرکز شویم.»

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
تصاویری از عیادت جواد عزتی و هنرمندان از رهبر معظم انقلاب و استقبال گرم ایشان (706 نظر) بازسازی چهره شگفت انگیز زلیخای یوسف در موزه مصر توسط هوش مصنوعی+عکس /چقدر زیباست.. (615 نظر) (تصاویر) منزل پدری رهبر ساده زیست انقلاب با حیاط دلباز در محله ای باصفا (609 نظر) بازسازی چهره شگفت انگیز یوزارسیف عزیز مصر(یوسف) در موزه مصر توسط هوش مصنوعی+عکس /چه چهره منحصربفردی.. (585 نظر) گرد و خاک افغانی ها در مترو تهران تاریخ ساز شد/ یه همینو کم داشتیم... (400 نظر) کشف تابوت ارزشمند آخناتون با چشم طلا متعلق به مصر باستان+عکس (312 نظر) (فیلم) لحظه هشدار قایق ماهیگیری ایرانی به ناوشکن آمریکایی در خلیج فارس و ورود سپاه به این ماجرا (264 نظر) پیرزنی که مثل زلیخا زیبا شد/ واقعا معجزه نیست؟+ویدیو (244 نظر) عکس گریه دار از مجموعه آمپول هایی که یک مادر برای به دنیا آوردن نوزادش زده/ این عشق مادرانه چیه اصلا😢 (227 نظر) کشف شگفت انگیز یک کوه واقعی پر از طلا و گنج از دنیای باستان/ گنجینه هایی که قیمت ندارند+ویدیو (192 نظر) خبر عجیب و بی سابقه از بزی که بچه انسان زایید/ نوزاد انسان نما حاصل یک جانور در روستا+تصاویر (177 نظر) مومیایی شگفت انگیز چشمهای واقعی زلیخای یوسف پیامبر در داخل تندیس +عکس/چه چشمان رنگی دلربایی! (176 نظر) کشف مجسمه فیروزه ای و فوق العاده زیبای دختر کوروش در اطراف تخت جمشید+عکس (168 نظر) (عکس) کشف مومیایی سالم زلیخا، همسر عزیز مصر برای اولین بار/ اگه راس میگی الان خوشگل شو😂 (166 نظر) بازسازی چهره همسران پادشاهان هخامنشی توسط هوش مصنوعی +عکس /یکی از یکی زیباتر و جذاب تر (150 نظر)
دیگران می‌خوانند   
(فیلم) سورپرایز تولد معلم باحال توسط دانش آموزها سر کلاس درس / چقدر خوبه که تو ذوق کسایی که دوسمون دارن نزنیم ... کنسرت ویژه یک بیمار برای پزشکش موقع عمل جراحی/ حال دل همه رو خوب کرد+عکس (فیلم) قهقهه احسان علیخانی و داورها از جواب جالب پسر چوپان در برنامه عصر جدید / تا حالا تلویزیون ندیده بوده! بچه داری باحال و خنده دار یک استاد دانشگاه وسط تدریس در کلاس/ دمش گرم واقعا چقدر پایه است+ویدیو وضعیت ماشین له شده مربی تیم ملی بعد تصادف وحشتناکش+عکس اصرار امین حیایی به همبازی بودن با ژاله صامتی در نقش همسر صیغه ای او در یک فیلم / چرا اصرار داری بگی صیغه ای؟!😂 حال خوب پیرزنی 70 ساله بعد به دنیا آوردن یک جفت دوقلو/ شیرزنیه برای خودش+ویدیو سونوگرافی عجیب الخلقه ترین جنین دنیا که با پرنده اشتباه گرفته شد/ مامانش تا دنیا بیاد چندتا سکته ناقص رد کرده+عکس تولد یک بزغاله عجیب الخلقه انسان نما/ جل الخالق این دیگه چیه؟+عکس فریب در ازدواج چیست؟ و چه عواقبی برای طرفین در پی دارد! با اختلاف خنده دارترین اجرای حامد آهنگی در برنامه جوکر+فیلم/ این و ببینی نمیتونی نخندی... غوغای آواز محلی پیرمرد عاشق برای همسرش در برنامه زنده +فیلم /ای جانم من بنازم به این عشق و صدای بهشتی😍 خنده دارترین سکانس پایتخت 6: پشکل بیار بترکونیم +فیلم🤣 چرا بک آپ گرفتن در نرم افزار های حسابداری و قرض الحسنه مهم است؟ (ویدئو) ویدیویی جالب از مقایسه غذاهای ملل مختلف/فقط آخرش، قرمه سبزی رو عشق است😍 (ویدئو) رونمایی از زباله گردی با تویوتا!/ این مملکت سر و تهش به هم نمیخوره😆 ویدئویی خنده دار از پیوند موتور به پراید!/دست به دست کنین برسه بدست اونی که میخواد مارو تحریم کنه😂 استعلام بیمه شخص ثالث از طریق آیتول لاک پشت عجیبی که با مراقبت 27 ساله یک پیرمرد الان 70 کیلو شده+فیلم /همه جا باهم میرن😍 آموزش کشت هیدروپونیک در گلخانه خانگی صفر تا صد ایده خلاقانه برای آب کردن یخ‌های شیشه خودرو + فیلم فیلم زیبای زنده شدن کلاغ مرده با تنفس مصنوعی مرد ایرانی ! / خدای من... اشک آدم درمیاد😢 افشای ماجرای فساد چای دبش و تلاش بی وقفه مسئولین برای مبارزه با اختلاس در سریال طنز مهران مدیری+فیلم اختلاس عجیب یک مدیر بانکی در قم/ پرداخت 244 وام ازدواج به 122 زوج سالمند ایده تحسین برانگیز شاطر برای افزایش آگاهی مردم در نانوایی حماسه آفرین شد+فیلم/ آدم حَظ میکنه واقعا... (ویدئو) بزرگترین فرودگاه مینیاتوری جهان!/خیلی جالبه ساختنش 6 سال طول کشیده😮 نحوه ی ثبت نام و ورود به سامانه گلستان دانشگاه صنعتی کرمانشاه+ آموزش تصویری زمان برگزاری آزمون آزمایشی دروس عمومی دانشگاه پیام نور اعلام شد (ویدئو) پسر نوجوان بختیاری با اجرای آهنگ بختیاری و با صدای محشر و بهشتی همه رو به وجد آورد/ هزار ماشالله به این اجرای بی نظیر نحوه ی پرداخت شهریه در سامانه گلستان دانشگاه تربیت مدرس! نحوه ی مشاهده کارنامه در سامانه گلستان دانشگاه تربیت مدرس تبلیغات خنده دار پدر ایرانی برای رای گیری شورای مدرسه دخترش +فیلم /من یک دقیقه به احترام بابا کاکا گولی سکوت می کنم🤣 ویدئوی خنده دار به کسانی که سر شماری میکنن چه میگویند؟ نفوس و مسکن د/ هر چی جلوتر میره من از خنده میمیرم🤣 پای سارا بهرامی به پرونده قتل و جنایت باز شد+فیلم نحوه ی انتخاب واحد سامانه گلستان دانشگاه تربیت مدرس+ آموزش تصویری (ویدئو)حرکات خطرناک یک پسر جوان از بالای ساختمان 23 طبقه/ خیلی دل و جرات می خواد از اون بالا با این حرکت بیای پایین نحوه ی نحوه ثبت نام غیر حضوری در سامانه گلستان دانشگاه تربیت مدرس لحظه بیهوشی مجری برنامه در پخش زنده!+فیلم نحوه ی ثبت نام و ورود در سامانه گلستان دانشگاه تربیت مدرس+ آموزش تصویری کناره‌گیری «خداداد عزیزی» از کادر فنی تیم ملی
تیتر امروز   
کنسرت ویژه یک بیمار برای پزشکش موقع عمل جراحی/ حال دل همه رو خوب کرد+عکس سونوگرافی عجیب الخلقه ترین جنین دنیا که با پرنده اشتباه گرفته شد/ مامانش تا دنیا بیاد چندتا سکته ناقص رد کرده+عکس تولد یک بزغاله عجیب الخلقه انسان نما/ جل الخالق این دیگه چیه؟+عکس اختلاس عجیب یک مدیر بانکی در قم/ پرداخت 244 وام ازدواج به 122 زوج سالمند ایده تحسین برانگیز شاطر برای افزایش آگاهی مردم در نانوایی حماسه آفرین شد+فیلم/ آدم حَظ میکنه واقعا... زمان برگزاری آزمون آزمایشی دروس عمومی دانشگاه پیام نور اعلام شد کناره‌گیری «خداداد عزیزی» از کادر فنی تیم ملی بی‌توجهی به احضار قضایی دلیل بازداشت مدیرعامل پیام‌رسان سروش/ با قرار وثیقه آزاد است کشف جسد بدون سر و سوخته راننده تاکسی 46 ساله در کنار لاشه سگ ولگرد در یک باغ چیز عجیبی که فضانوردان روی کره ماه جا گذاشتند کارگران امسال چقدر عیدی می‌گیرند؟ دانشمندان از سلول‌های ریه انسان ربات ساختند! زیباترین دختر ایرانی که آوازه جذابتش در کل دنیا پیچید +عکس مدیرعامل پیام‌رسان سروش بازداشت شد «رکنا» مجرم شناخته شد
منتخب روز   
ویدئو خنده دار از فارسی حرف زدن گربه تهرانی در کلینیک حیوانات خانگی😅 (ویدئو) لحظه کشف سه کوزه پر از طلای هندی و جواهرات گرانبها از زیر زمین کشاورزی ادعای کذب درباره رهبر انقلاب /چه کسی گفته بود یهودی ها را به دریا می ریزیم؟ (فیلم) سکانس خنده دار از هزینه های رحمت برای نوسازی دهن فهیمه در سریال پایتخت/ نقی و ارسطو هاج و واج موندن😅 (ویدئو) انگشت مکیدن خنده دار و بامزه جنین در شکم مامانش هنگام سونوگرافی/ دل آدم قیلی ویلی میره براش😍 ویدئو خنده دار و بانمک از لاک زدن دختر بچه به مرغ زنده که قلب همه رو اکلیلی کرد😍این بچه در آینده ناخنکار میشه احتمالا😂 (فیلم) حضور پلیس راهنمایی و رانندگی با لباس بابانوئل سر چهارراه (فیلم) ایده خلاقانه دانش آموز با استعداد ایرانی با قوطی ساندیس وقتی صدای موتور درمیاره/ لامصب انگار موتور قورت داده😁 (فیلم) خوانندگی راننده سرویس خوش اخلاق به زبان کردی برای دانش آموزان/ فریده کیه انقدر روش تاکید داره؟😂 (فیلم) ابتکار جالب یک رستوران کانادایی در نورپردازی خلاقانه برای جلب رضایت مشتری/ آدم دلش میخواد فقط نگاه کنه😍 تنها شعری که استاد شهریار آن را خواند و گریه کرد/ پیرم و گاهی دلم یاد جوانی میکند+ویدیو (فیلم) ثروتمند ترین کودک کار سرچهارراهی در تهران که ماهانه بیشتر از 50 تا 70 میلیون تومان درآمد دارد!