ساعدنیوز
ساعدنیوز

امیرعبداللهیان: تعداد محدودی پهپاد پیش از جنگ اوکراین به روسیه دادیم

  شنبه، 14 آبان 1401   کد خبر 229281
امیرعبداللهیان: تعداد محدودی پهپاد پیش از جنگ اوکراین به روسیه دادیم
ساعد نیوز: وزیر خارجه کشورمان از انتقال پیام ایران به آمریکا توسط رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ساعد نیوز به نقل از ایسنا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست هماهنگ کنندگان ملی گروه دوستان دفاع از منشور ملل متحد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: آقای بورل در گفت وگویی که چهار روز پیش با من داشت گفت پیام شما در خصوص مذاکرات برای لغو تحریم ها را به طرف آمریکایی منتقل کردیم و طرف آمریکایی اعلام کرده که پیام ایران را با دقت بررسی می کند و پاسخ ایران را طی چند روز آینده می دهد. ما منتظر پاسخ آنها هستیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال دیگری در مورد اظهارات بایدن مبنی بر این که ایران را به زودی آزاد می کنیم، گفت: آقای رییسی دیروز پاسخ اظهارات آقای بایدن را دادند . مقامات آمریکایی نیز بلافاصله بعد از اظهارات نسنجیده ایشان، این موضع را اصلاح کردند و آنها از طریق مجاری دیپلماتیک به ما اعلام کردند که آمریکا چنین موضعی را ندارد. البته برای ما پوشیده نیست که نیت کاخ سفید همواره در ۴۳ سال گذشته این بوده که برای تغییر نظام در ایران تلاش کند.

وی ادامه داد : بارها در مذاکرات هسته ای این موضع به صراحت به طرف آمریکایی گفته شده که رفتار شما صادقانه و مبتنی بر حل مشکل نیست و شما همواره اهداف پنهانی را برای منافع خود در منطقه دنبال می کنید و به فکر ملت های منطقه نیستید.

وزیر خارجه ایران در ادامه صحبت های خود در پاسخ به این سوال که با اشاره به اقدامات آمریکا در طی دو دهه گذشته در کشورهایی چون عراق و افغانستان اظهار کرد: آمریکایی ها از مدت ها پیش گفته بودند که پلن B در مورد ایران دارند و این موضوع را در مورد ایران دنبال می کنند. همه آن چیزی که ملت ایران در این ۴۰ روز مشاهده کرد همه پلن B بود که آمریکایی ها می خواستند دنبال کنند و خدا را شکر با حمایت مقام معظم رهبری و بصیرت مردم ایران شکست خوردند.

وزیر خارجه همچنین در بخش دیگری از صحبت های خود در پاسخ به سوالی در ارتباط با همکاری های دفاعی ایران و روسیه و برخی از اظهاراتی که در این زمینه طی روزهای اخیر برگزار شده است، اظهار کرد: امروز نشست دوستان منشور سازمان ملل با حضور نمایندگان ۱۸ کشور در تهران برگزار شده است و هدف اصلی آن مقابله با یکجانبه گرایی و تحریم های غیر عادلانه و ارسال پیام در این زمینه به جامعه جهانی است.

وی ادامه داد: مناسبات ایران و روسیه بر اساس اصول همسایگی و منافع دو جانبه است.

وی با اشاره به برخی از اخبار منتشر شده از سوی مقامات و رسانه های غربی در مورد ارسال پهپاد و موشک از سوی ایران به روسیه و اینکه ایران این ابزارها را در اختیار روسیه قرار داده است، تصریح کرد: اظهارات آنها در مورد بخش موشکی کاملا غلط است و بخش پهپاد درست است. ما تعداد محدودی پهپاد ماه های قبل و پیش از جنگ اوکراین در اختیار روسیه قرار دادیم.

وی با اشاره به موضع ایران در ارتباط با جنگ روسیه و اوکراین و با تاکید بر اینکه ما یک طرف جنگ در اوکراین نیستیم و این موضوع را به مقامات اوکراین نیز اعلام کرده ایم، افزود: به مقامات اوکراین تاکید کرده ایم که اگر مستنداتی در مورد استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین توسط روسیه وجود دارد در اختیار ما قرار بدهند. در همین چارچوب دو هفته پیش هیات دفاعی ما برای بررسی این موضوع و برگزاری یک نشست مشترک با اوکراینی ها در این زمینه به یک کشور اروپایی رفت ولی در دقیقه ۹۰ طرف اوکراینی ها در جلسه حضور پیدا نکردند و علت آن نیز فشار آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی به خصوص آلمان بود. آنها به طرف اوکراینی گفته بودند که ما می خواهیم ایران را به خاطر موضوع پهپادها تحریم کنیم و حالا شما می خواهید در یک نشست مشترک با ایرانی ها حضور پیدا کنید و با آنها قهوه بخورید.

وی با بیان اینکه چند روز پیش نیز با وزیر خارجه اوکراین به صورت تلفنی گفت وگو کردیم افزود: بار دیگر در این گفت وگوی تلفنی تاکید کردیم که اگر طرف اوکراینی مستنداتی مبنی بر استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین توسط روسیه وجود دارد به ما ارائه کند و در این زمینه توافق کردیم که آنها مستنداتشان را در اختیار ما بگذارند و قرار است چنانچه طرف اوکراینی بر عهدش پایبند بماند طی روزهای آینده بتوانیم این موضوع را بررسی کنیم و مستندات آنها مورد توجه ماست.

این دیپلمات عالی رتبه ایرانی گفت: اگر برای ما ثابت شود که روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین استفاده کرده است ما نسبت به این مسئله بی تفاوت نخواهیم بود.

امیر عبداللهیان بار دیگر با اشاره به موضع ایران در خصوص جنگ اوکراین تصریح کرد: موضع ما توقف جنگ، بازگشت طرفین به مذاکره و بازگشت آوارگان به منازلشان است و در این مسیر جمهوری اسلامی ایران تلاش های زیادی را از ابتدای جنگ اوکراین داشته و همچنان به تلاش ها برای توقف جنگ در اوکراین ادامه خواهیم داد.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
سفره هفت سین فوق العاده لاکچری ساره بیات با ظروف آنتیک (4 نظر) سرنوشت کاخ‌های «صدام حسین» دیکتاتور عراق چه شد؟ + فیلم (2 نظر) عکس سفره هفت سین لاکچری الهام حمیدی (2 نظر) نحسیِ سال 1401 باز هم گریبان خانم بازیگر را گرفت (2 نظر) (فیلم) صدای خورد شدن گردن مرد گنده ای که کودک درون فعالی داشت/ خدا رحمتش کنه(: (1 نظر) مانتو عید مزونی و فوق العاده خاص الهام حمیدی چش فک فامیلو در آورد! (1 نظر) رقص جذاب محمود شهریاری با تیکه جانانه ای به الهام چرخنده فضای مجازی رو ترکوند + فیلم (1 نظر) ورورد غیرمجاز زنان روسی به ورزشگاه آزادی (1 نظر) مار کبری جسوری که روی اژدهای کومودو را کم کرد! (1 نظر) گوشواره های گران قیمت مونا کرمی با سنگ یاقوتش چشم همرو به خودش خیره کرد (1 نظر) بوی بهار می آید... (1 نظر) سرقت از گردشگران به سبک یک تمساح!+ فیلم (1 نظر) تبریک نوروزی محمدرضا گلزار (1 نظر) فیلم غافلگیری در آنتن زنده شبکه 3 هنگام تحویل سال نو (1 نظر) مدلینگ ادا اجه (بازیگر زیبای سریال سیب ممنوعه) با بلوز سفید بینظیرش (1 نظر)
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/