ساعدنیوز
ساعدنیوز

انواع مختلف پارچه برای دوخت لباس کودک

  سه شنبه، 01 مهر 1399   زمان مطالعه 9 دقیقه
انواع مختلف پارچه برای دوخت لباس کودک
ساعد نیوز: ودکان دارای موقعیت و حساسیت‌هایی هستند که موجب می‌شوند هنگام انتخاب لباس برای آن‌ها ویژگی‌های خاصی را در نظر بگیریم. پوست کودکان نرم و لطیف است و به این ترتیب لباس‌های دوخته شده از پارچه‌ های ضخیم و زبر به آن‌ها احساس خوبی نخواهد داد. همینطور، جنس‌هایی که دارای مواد شیمیایی، مثل پلی ‌استر، هستند نیز می‌تواند موجب بروز حساسیت شود.

شناخت پارچه های مورد استفاده در لباس بچه گانه با توجه به حساسیت بالای لباس بچه گانه نسبت به پوشاک بزرگسالان، از اهمیت قابل توجهی در صنف پوشاک برخوردار است. امروزه پوشاک بچه گانه تنوع بسیار زیادی پیدا کرده است و این موضوع، اهمیت شناخت و توجه به جنس پارچه های لباس بچه گانه را دو چندان کرده است. با وجود تمام تنوعی که در جنس، رنگ و طرح لباس های بچه گانه هست. همواره نکته مهم در انتخاب نهایی برای کودکان، تطبیق جنس پارچه، پوست بدن کودک، راحتی لباس، ثبات رنگ و پارچه در شستشو و همچنین زیبایی و تنوع در طراحی باشد.

پنبه لاون

این پارچه سبک ۱۰۰ درصد پنبه و با تراکم بالا، برای تولید لباس بچه به ويژه لباس نوزاد خیلی مناسب است. این پارچه شفاف و نمایان است. نوعی حالت شکنندگی دارد ولی خیلی لطیف است؛ زیرا از تارهای خیلی نازکی تهیه می شود. این پارچه زود خشک می شود؛ این برای مادرهایی که نوزاد دارند، امتیاز ویژه ای است. اگر لباس نوزاد زود خشک نشود، مجبوریم کمد بچه را با انبوه لباس ها پر کنیم. به همین دلیل است که مادرها به دنبال لباس های سبک برای نوزادشان هستند. پنبه لاون پیش از هر چیز، خیلی سبک است.

پارچه نخی

رایج ترین و پرکاربردترین پارچه برای لباس کودکان پاره نخی میباشد. الیاف طبیعی و لطیف نخ بسیار مناسب برای پوست حساس کودکان شما میباشد. پارچه های نخی بهترین انتخاب برای لباس های راحتی کودک شما میباشند. نگهداری و شستشو پارچه های نخی نیز بسیار راحت میباشد.کی از مناسب ترین پارچه ها برای دوخت لباس کودک نخ یا پنبه است. این جنس دارای لطافت و سبکی خاصی است و به کودکان احساس خوبی خواهد داد. طبیعی بودن ماده اولیه این پارچه احتمال بروز حساسیت پوستی یا مشکل تنفسی را در کودک به میزان زیادی کاهش خواهد. از طرف دیگر، لباس های پنبه ای به راحتی قابل شستشو و اتو کشی هستند. ضدعفونی کردن لباس کودکان و نوزادان در حفظ سلامت آن ها اهمیت زیادی دارد. پارچه نخی با استفاده از شوینده های معمول و نه چندان قوی به راحتی قابل ضدعفونی است. این مسئله نیز با کاهش میزان احتمال بروز حساسیت در کودک رابطه دارد. همچنین پارچه های نخی رنگ پذیری بالایی دارند و به این ترتیب می توانید رنگ های دلخواه خود یا کودکتان را در بین رنگ های متنوع انتخاب کنید.

موسلین

این پارچه پنبه ای که در وزن های متنوع عرضه می شود، در انواع خیلی نازک تا ضخیم و حتی زمخت یافت می شود. موسلین نازک ۱۰۰ درصد کتان است و برای تهیه لباس بچه خیلی مناسب است؛ زیرا تنفس پذیری خیلی بالایی دارد. چون موسلین ظاهر چشم نوازی ندارد، معمولا در تهیه پوشش های پارچه ای پوشک، پارچه قنداق و پیش بند به کار می رود. موسلین همچنین برای تهیه آستر و زیرپوش مناسب است.خوب است بدانید گاز پانسمان درواقع پارچه موسلین پنبه ای است که کمی چروک خورده است، درشت بافت و بسیار تنفس پذیر است. بسته به روش تولید، گاز می تواند لطیف باشد. گاز در دو نوع تک لا و دولا عرضه می شود.

حوله ای

پارچه های حوله ای نیز به دلیل داشتن لطافت و سبکی می توانند گزینه مناسبی برای دوخت لباس های کودک باشند. برای تهیه پارچه های حوله ای اغلب از مواد طبیعی استفاده می شود و همین مسئله موجب نرمی و لطافت آن ها خواهد شد. از پارچه های حوله ای می توانید جهت دوخت لباس های خانگی کودکان در فصل پاییز و زمستان استفاده کنید.

ساتن و ابریشم

اگر به دنبال جنس مناسب برای دوخت لباس مجلسی کودک خود هستید می توانید از دو جنس ساتن یا ابریشم استفاده کنید. هر دو آن ها هم به صورت طبیعی و بدون ترکیب با مواد مصنوعی و هم به صورت ترکیبی در بازار در دسترس قرار دارند. اما همانطور که گفته شد، کودکان به دلیل حساسیت هایی که ممکن است نسبت به مواد مصنوعی داشته باشند بهتر است از جنس های طبیعی استفاده کنند. بنابراین در خرید لباس های مجلسی تهیه شده از این دو جنس توجه داشته باشید که نوع غیرترکیبی آن را انتخاب کنید. به این ترتیب، کودک شما لباسی به تن خواهد داشت که نه تنها مشکلی برای سلامت او ایجاد نخواهد کرد بلکه بسیار راحت و البته شیک و چشمگیر است.

پارچه لاکرا

نخ لاکرا یا اسپاندکس نوعی ماده مصنوعی است که خاصیت کشسان فوق العاده ای دارد. این نخ در فرآیند تولید پارچه که اغلب از جنس طبیعی است به الیاف اضافه می شود و در نتیجه پارچه تولید شده را لاکرا می نامند. از این جنس بیشتر برای تولید لباس زیر و گاهی نیز لباس راحتی، جوراب و دستکش کودکان استفاده می شود. از جمله ویژگی های مثبت پارچه لاکرا می توان به عدم تغییر سایز پس از شستشو، خاصیت کشسانی تا پنج برابر بیشتر از مقدار اولیه، استحکام بالا و عمر طولانی آن اشاره کرد.

وال

وال پارچه ای تورمانند (شبیه گاز پانسمان) و بسیار شبیه پنبه لاون، اما نازک تر و بدن نماتر است؛ کمی هم حالت شکنندگی دارد. پارچه وال سبک و روان، و برای دوختن پیراهن های کوچک مناسب است. وال سوئیسی خال دار پارچهٔ خوبی به ویژه برای پیراهن های دخترانه چین دار است.

ماهوت

پارچه ماهوت سبک و لطیف است و از پنبه یا ترکیب آن تولید می شود. این پارچه پنبه ای انتخاب خوبی برای جنس لباس نوزاد است. ماهوت پنبه ای سطحی درخشنده دارد که می تواند جلوه ای راه راه خلق کند. این پارچه برای لباس ها و پیراهن های مجلسی مناسب است. لباس های بچه از جنس ماهوت با گل دوزی و تزئينات مختلف در فروشگاه ها به چشم می خورند.

کتان- (Leinen)

کتان از نظر خصوصیات مانند پنبه است و در ایران کشت نمی شود. پارچه های کتانی دارای سطح صاف و درخشنده اند زودتر از پنبه تمیز میشوند. به اندازه پارچه های پنبه ای آب را جذب می کنند اما زودتر خشک می شوند به همین دلیل حوله های کتانی بهتر از پنبه ای است.


پشم –( Wool)


با توجه به این که این الیاف از چه حیوانی تهیه شده به نام های مختلفی می باشند مانند گوسفند مرینوس، پشم لاما و موی بزپارچه های تهیه شده از پشم، به دلیل ذخیره شدن هوا در بین الیاف عایق می باشند. به علت خاصیت رطوبت پذیری و داشتن خلل و فرج عرق بدن را جذب می کنند و آن را به آرامی تبخیر می کند به همین دلیل در زمستان شخص در زمستان کمتر احساس سرما می کند. بعد از شستن نباید آنرا آویزان کرد بلکه بهتر روی پارچه نخی پهن کنیم.

حوله ای

پارچه های حوله ای نیز به دلیل داشتن لطافت و سبکی می توانند گزینه مناسبی برای دوخت لباس های کودک باشند. برای تهیه پارچه های حوله ای اغلب از مواد طبیعی استفاده می شود و همین مسئله موجب نرمی و لطافت آن ها خواهد شد. از پارچه های حوله ای می توانید جهت دوخت لباس های خانگی کودکان در فصل پاییز و زمستان استفاده کنید.

مخمل

این جنس نیز به دلیل لطافتی که دارد گزینه مناسب دیگری برای دوخت لباسی گرم، هم در خانه و هم بیرون از خانه، محسوب می شود. مخمل نیز همچون جنس های دیگر ممکن است دارای مواد ترکیبی و مضر برای سلامت کودک شما باشد. بنابراین در زمان خرید مخمل برای لباس کودک از طبیعی بودن الیاف آن اطمینان حاصل کنید.

باتیست

این یک پارچه بافته شده پنبه ای بسیار نرم است. مانند پارچه های چوبی یا چمن پنبه شفاف نیست. این پارچه لباس کودک در مقایسه با پارچه های دیگر نخی بسیار مقاوم و در عین حال برای پوشیدن بسیار راحت است زیرا بسیار نرم است. سبک بودن پارچه اصلی ترین مزیت آن است. پارچه Swiss batiste پارچه مورد علاقه برای دوخت لباس کودک و لباس شب است.

پارچه قلمی آنجلایز

هیچ چیز زیباتر از گلدوزی روی پارچه وجود ندارد. آیا عالی نیست که با پارچه قلاب دار و آنجلایز که گلدوزی روی آن مشخص است برای کودکتان لباس بدوزید؟. این پارچه برای لباس بچه ها و لباس شب عالی هستند. می توان از آنها برای تهیه لباس استفاده کرد یا به عنوان یقه و جیب استفاده کرد.

پارچه بافتنی جرسی

پارچه گره ای پنبه ای و پیراهنی مورد پسند لباس کودک و نرم و دارای تنفس است. این پارچه لباس کودک یکی دیگر از مزایای آن نسبت به لباس های بافته شده کشسان بودن بافتنی های پیراهن است. گره های بسیار سازگار با حرکات مداوم بدن و جهت رشد است.

پارچه های ضد آب

اگر به دنبال پارچه ای برای ساخت پوشک پارچه ای، روکش پوشک ، پتو ، تخت خواب قابل شستشو ، شلوار آموزشی ، کیسه های مرطوب ، لنت های مخصوص پرستاری هستید ممکن است به پارچه ای نیاز داشته باشید که ضد آب باشد. برای این منظور ، می توانید پلی استر چند لایه پلی اورتان (که در قسمت خارجی پوشک پارچه ای و پوشک پوشک استفاده می شود) ، پارچه تری با پشت وینیل و غیره خریداری کنید. اطمینان حاصل کنید که پارچه ای که می خرید تنفس دارد وبرای کودک ناراحت کننده نیست.

پارچه های میکروفیبر

این نوع جدیدی از پارچه است که بسیار نرم و ضد حساسیت است. برای بچه هایی که پوست بسیار حساسی دارند ، این یک انتخاب عالی است.

پارچه با شمع / چرت

شما می توانید از این پارچه بسیار جاذب برای دوختن روپوش ، پوشک پارچه ای و غیره استفاده کنید.

ریون بامبو

مواد بامبو یک فیبر ریون فوق العاده نرم و با دوام است که از سلولز مشتق شده از گیاهان بامبو ساخته شده است. این پارچه لباس کودک به صورت ارگانیک ساخته شده و قرار است دارای خواص غیر آلرژی زا باشد که باعث می شود والدین آگاه به محیط زیست این پارچه را نسبت به سایرین انتخاب کنند. برای پوست های حساس بسیار مناسب است و تنظیم کننده حرارت است ، به این معنی که با دمای بدن کودک سازگار می شود و در نتیجه بدن خیلی گرم نمی شود.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
عرض ارادت احساسی و عیادت بازیگران و ورزشکاران از رهبر معظم انقلاب در بیمارستان+ عکس/ از جواد عزتی و علی ضیا تا علی پروین و بهداد سلیمی (682 نظر) رهبر معظم انقلاب چه میوه هایی را برای حفظ سلامتی خود میل می کنند؟ (201 نظر) خلاقیت خنده دار و هوشمندانه قصاب اهوازی برای فریب گوسفند و قربانی کردنش حماسه آفرید+عکس/ مغز تو رو باید طلا گرفت😂 (83 نظر) خلاقیت بامزه یک پدر ایرانی روی کلید کولر حماسه ساز شد/ این یادداشت بانمک پربازدید شد+عکس (72 نظر) پاسخ جالب رهبر معظم انقلاب به یک سوال: حضرت آقا اصلاً شما فکر می‌کردین که رهبر بشین؟ (60 نظر) دسته گل بزرگ و لوکس رضا گلزار و آیسان خانوم برای افتتاحیه سالن زیبایی ساره بیات +عکس/ واقعا گل کاشتین (53 نظر) نگاهی به مراسم عروسی لاکچری و مفصل دختر بزرگ اردوغان در استانبول+عکس/ چه لباس عروس خوشگلی، چه داماد خوش‌تیپی (52 نظر) میز عزای ساده و بدون تجملات مادر محسن کیایی، مجری برنامه صداتو +عکس/ روحشون شاد چه چهره دلنشینی داشتن (43 نظر) بهترین گردو ایران متعلق به کدام شهر است (42 نظر) شرط جالب رهبر معظم انقلاب برای خواندن خطبه عقد عروس و داماد ایرانی/ ماجرای بخشیدن 86 سکه به آقای داماد چه بود؟ (39 نظر) خلاقیت بی نظیر یک معمار در طراحی خانه ای با الهام از موز/ مغز تو رو باید تو موزه نگه داشت+عکس (34 نظر) ماجرای جالب کارت عروسی فائزه و حمید که به دست رهبر انقلاب رسید/ حرکت تحسین برانگیز عروس و داماد ایرانی برای خرید سرویس طلا+عکس (33 نظر) علی دایی: دکترها گفته بودند شاید زیر عمل زنده نمانم+عکس/ همیشه عضو خانواده پرسپولیس هستم/ همه درآمدم را در ایران سرمایه‌گذاری کردم (26 نظر) روایتی جالب از روز دقیق تولد رهبر معظم انقلاب از زبان خودشان در سالگرد 85 سالگی ایشان+عکس شناسنامه (23 نظر) نگاهی به خانه پدری بدون تجملات محمود احمدی نژاد+ویدیو/ منزلی با چیدمانی قدیمی و حیاطی دلنشین و نوستالژیک (22 نظر)
دیگران می‌خوانند   
تغییر چهره هوش پران ارسلان قاسمی، وحید سریال فاصله ها بعد از 14 سال+عکس رونمایی از دختر زیبا و موطلایی بیژن بنفشه خواه، شوهر جراح خانم شیرزاد سریال ساختمان پزشکان/ دخترش چقدر شبیه اروپایی هاست😍+عکس سورپرایز شدن جالب و عاشقانه حامد آهنگی توسط همسرش/ چه خانوم باشخصیت و اصیلی داره+ویدیو فال انبیاء روزانه چهارشنبه 5 اردیبهشت ماه 1403 سکانسی از سریال پایتخت که هیچکس راز آن را نفهمید+ فیلم اشتباه مهران مدیری در برنامه اسکار سوژه شد+ فیلم کشف 2 میلیارد تومان دخانیات قاچاق در این شهر افشای راز هوتن شکیبا برای صداسازی «بچه»؛ روش عجیب ایرج طهماسب در کار +فیلم تماس علی دایی با پدر ترانه علیدوستی جوک فی البداهه و خیلی خنده دار یوسف صیادی در برنامه شب آهنگ/ حامد آهنگی از خنده منفجر شد +فیلم خلاقیت هوشمندانه اُوستا نجار در طراحی مجسمه هایی با چوب و تنه ی درخت/ مغزشو باید طلا گرفت +فیلم پاسخ خنده‌دار دانش‌آموز به سؤال دینی؛ چطوری جرأت کرد این رو بنویسه!! + فیلم (عکس) چاوش خان تفنگچی مهربان سریال گیلدخت، در آغوش مادرش با تیپ و استایل امروزی / خوشتیپه، نه؟! (عکس) چهره واقعی و بدون گریم عارفه معماریان، بازیگر نقش دختر محمود نقاش در سریال پایتخت / نقی قبل از هما خواستگاری ایشون رفته بوده! هر آنچه که باید در مورد کابل های شبکه بدانید از کجا، بلیط هواپیما ارزان بخریم؟ پرطرفدارترین گیاهان آپارتمانی برگ پهن برای دکور منزل 3 مورد از شگفت انگیزترین اکتشافات مصر باستان؛ از شهر طلایی تا مقبره نفرین‌ شده جشن عروسی باشکوه و مجلل دختر ناصرالدین‌شاه با تشریفات و ولخرجی فراوان در کاخ گلستان/ این مراسم 130 سال پیش برگزار شد+عکس نگاهی به مراسم عروسی ساده و بدون تجملات پوتین در روسیه+عکس/ از انداختن حلقه طلا به دست عروس تا امضا کردن سند ازدواج رونمایی از عجیب ترین مدرسه دنیا که در آن مارها را جادو میکنند+عکس فال ابجد روزانه چهارشنبه 5 اردیبهشت 1403 چند قدم برای نظم دهی بهتر به آشپزخانه هایی با فضای کوچک مراقبت‌های پس از بوتاکس صورت؛ نکات کلیدی برای داشتن نتایج بهتر فال شمع روزانه امروز چهارشنبه 5 اردیبهشت 1403 فال روزانه امروز چهارشنبه 5 اردیبهشت ماه 1403 رونمایی از خانواده 4 نفری کاظم نوربخش سلمان سریال نون خ/چه خونواده صمیمی و گرمی +عکس رونمایی صاحب قهوه خانه‌ایی در کاشان از تنها نقاشی با خودکار سهراب سپهری+ویدیو/ می تونستم با فروشش زندگیمو تغییر بدم ولی... فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 5 اردیبهشت ماه 1403 3 ترفند کاربردی برای رسوب‌زدایی و نو شدن دوش حمام فال حافظ با تفسیر امروز چهارشنبه 5 اردیبهشت 1403+فیلم دعوای زن و شوهری نرگس محمدی و علی اوجی تو برنامه زنده/علی اوجی خانم بازیگر رو با خاک یکی کرد + فیلم خلاقیت هوشمندانه شهرداری اهواز در محافظت از درختی قدیمی و کهن+عکس/ با این کارش جذابیت شهر رو چندین برابر کرده👌 دسته گل بزرگ و لوکس رضا گلزار و آیسان خانوم برای افتتاحیه سالن زیبایی ساره بیات +عکس/ واقعا گل کاشتین وان حمام پر از توپ بامزه و رنگارنگ ستاره سادات قطبی/ حرکت جالب خانم مجری برای سرگرم کردن شازده پسرش+ویدیو فیلم لو رفته از رضا گلزار سوپر استار و آیسان خانوم در فرودگاه/ همیشه در شادی و مسافرت یادی کنیم از تبلیغ فوق تخیلی و لوکس گونه پراید با ساخت این کلیپ+ ویدیو/ داره امکاناتش رو در حد بنز به تصویر میکشه تصویری دیده نشده از آمادگی بدنی بالای آیت الله هاشمی رفسنجانی/ماشاالله به این روحیه بالا اولین تصاویر از تتلو در دومین جلسه دادگاهش بدون ذره ای تغییرات در ظاهر و قیافه اش (تصاویر) غول پیکرترین مجسمه های جهان/ مجسمه آزادی پیششون اونقدر کوچیکه که تو این لیست قرار نمیگیره
تیتر امروز   
کشف 2 میلیارد تومان دخانیات قاچاق در این شهر تماس علی دایی با پدر ترانه علیدوستی 3 مورد از شگفت انگیزترین اکتشافات مصر باستان؛ از شهر طلایی تا مقبره نفرین‌ شده رونمایی از عجیب ترین مدرسه دنیا که در آن مارها را جادو میکنند+عکس فال ابجد روزانه چهارشنبه 5 اردیبهشت 1403 فال شمع روزانه امروز چهارشنبه 5 اردیبهشت 1403 فال روزانه امروز چهارشنبه 5 اردیبهشت ماه 1403 فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 5 اردیبهشت ماه 1403 فال حافظ با تفسیر امروز چهارشنبه 5 اردیبهشت 1403+فیلم فال انبیاء روزانه چهارشنبه 5 اردیبهشت ماه 1403 کشف اتفاقی چهره 600ساله «بچه‌جن» در توالت یک خانه اولین کشته ی طرح عفاف و حجاب ضدانقلاب شفا گرفت!ماجرای کما و فوت دختر تهرانی در متروی تجریش+فیلم نگهدارندگان گربه در معرض یک بیماری روانی خطرناک / ما نمی‌گیم، پژوهشگران خارجی گفتند! بیوگرافی و زندگی خصوصی پاشا جمالی،مهیار سریال نون خ و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی رونمایی از هتلی که همه چیزش از طلای 24 عیار است ؛ از وان و توالت گرفته تا غذایی که در آن سرو می شود! / هتل مورد علاقه خانم‌های طلا دوست!
منتخب روز   
فروش ویلای روف گاردن دار و استخر دار حسن جوهرچی، فرهاد سریال فاصله‌ها توسط دخترش در شمال ! / در منطقه‌ای تهرانی نشین!!! سلفی دونفره نعیمه نظام دوست با سلطان کمدی ایران که یکسال حق نداشت منتشرش کنه! / چه ست آدیداسی پوشیده مهران مدیری ... سلفی آسانسوری علیرضا نیکبخت با همسر دومش که بیشتر از جانش او را دوست دارد / کراش دهه هشتاد فوتبال ایران حالا مرد زندگی شده ... (عکس) تعجب کاربران خارجی فضای مجازی از حجاب کامل همسر ستاره لیورپول / دنیا با حجاب جای زیباتری نیست؟ (عکس) بیتابی همسر و فرزندان شهرام عبدلی، بازیگر نقش مهران در سریال فاصله‌ها، بر سر پیکر بی جان او / تو کاری با دلم کردی که فکرشم نمی کردم ... (عکس) همبازی بودن آقای بیاتی، خواستگار فهیمه در پایتخت 5 با بازیگر معروف در فیلم نوستالژیک دهه شصتی / روحش شاد ... ویدئویی باورنکردنی از مرد سومالیایی که با نصف مغزش زندگی می کند/ بیچاره چه بلایی سرش اومده رودررویی با یک تمساح آن‌ هم فقط با یک ماهیتابه +فیلم متقاضیان عمره بخوانند/ آخرین وضعیت و شرایط ثبت‌نام حج عمره 1403 اعلام شد طرح 100 میلیارد پوندی برادر اسامه بن لادن برای ساخت طولانی ترین پل معلق جهان+عکس