ساعدنیوز
ساعدنیوز

آشنایی با شهر گرانادا در اسپانیا

  دوشنبه، 23 آبان 1401   زمان مطالعه 11 دقیقه
آشنایی با شهر گرانادا در اسپانیا
گرانادا به همراه شهرهای دیگری همچون سویا و کوردوبا از بهترین شهر های اسپانیا برای لذت بردن از سواحل آفتابی بخصوص در تابستان می باشد. در بهار و پاییز دمای هوا بسیار مناسب برای گردشگری در این شهر است .گرانادا در لغت به معنای اَنار است. علت نام گذاری این شهر خاک قرمز رنگی بود که برای ساخت بناها و منازل استفاده می کردند.

شهر گرانادا از جمله شهرهای توریستی و مهم اسپانیا است که بخش بزرگی از جذابیت خود را مدیون تاریخ پر فراز و نشیبَش و ماجرای حضور مسلمانان در اندلس (Andalusia) است. در این شهر تاریخی به خوبی می توانید کلکسیونی از اروپای قبل از ورود اسلام، اروپا پس از ورود مسلمانان و زمان خروج مسلمانان، تسلط مجدد مسیحیان و آغاز قرون وسطی را ببینید که به شیوه ای اسرار آمیز در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.علاوه بر تاریخچه چند فرهنگی غنی شهر گرانادا، جاذبه های تاریخی مانند Alhambra و دیگر آثار تاریخی به همراه شب زنده داری دانشجویی، اسکی و پیاده روی در کنار Sierra Nevada بازدید از این شهر را فوق العاده تر می کند.

این شهر محل تلاقی ادیان مختلف در اروپا و افریقای شمالی بود به همین علت مهمترین شهر برای امپراتوری های قدرتمند آن زمان به شمار می رفت به گونه ای که حفظ قدرت در گرانادا به معنی تسلط بر تمام اروپا و شمال افریقا بود.داستان های بسیاری بین مردم بومی شایع است که هنوز ارواح جنگ آخر مسلمانان و لشکر مسیحیت یعنی دودمان بنونصیر و لشکر آراگون در این شهر احساس می شوند. شما می توانید تاریخ و داستان های عامه مردم را در رقص های محلی معروف آنها (فلامینگو) به خوبی مشاهده کنید.

گرانادا سرزمینی کاملا تاریخی است و این را سکونت مادام مردمانی در این خطه از زمین برای بیش از 2500 سال با توجه به یافته ها می توان اثبات کرد. این شهر در ابتدا مکانی برای اقامت مردمان ایبرو سلتیکی بوده که با هم اجتماعی از یک کلونی یونانی را تشکیل داده بودند. پس از تصرف این شهر بوسیله رومی ها، گرانادا به مرکزی تجاری و اقتصادی مهم توسط رومی ها مبدل شد.

رومی ها در این شهر کانال های آبرسانی، جاده ها و زیر ساخت های زیادی ایجاد کردند و گرانادا توسعه زیادی یافت. با سقوط امپراطوری روم شهر گرانادا توسط Visigoths به تصرف در آمد و تا مدتی توسط این افراد کنترل و حکمرانی شد تا اینکه امپراطوری بیزانس گرانادا را تصرف کرد و این مکان به منطقه ای اقتصادی و نظامی و استراتژیکی تبدیل شد.

در زمان فتح مسلمانان شبه جزیره ایبرین به عنوان مرکز و پایتخت حکمرانی مسلمانان انتخاب شد و گرانادا به عنوان یکی از شهرهای اصلی اندولس نام گرفت. مسلمانان به سرعت این منطقه را توسعه دادند.زیر ساخت های قدیمی آبرسانی رومی ها مورد استفاده زیادی قرار گرفتند و شیوه های کشاورزی جدید به سرعت شکل گرفته و توسعه داده شدند و نهایتا باعث گسترش قابل ملاحظه ای در شهر شد.پس از سقوط کوردوبا در سال 1236 توسط فردی به نام Christian Reconquista شهر به عنوان پایتخت اماراتی کوردوبا منصوب شد و برای 250 سال بعد گرانادا به عنوان قلب قدرتمند و با پادشاهی خود مختار با ساختار سلطنتی مستحکم با مقر پادشاهی در Alhambra پا برجا ماند.

اختلافات بین امارات گرانادا و پادشاه کاستیل ادامه داشت تا اینکه در اواخر قرن 15 مجسمه مسیح به عنوان نشانه ای از شهر گرانادا ساخته و برقرار شد. سپس یک کمپین نظامی به رهبری پادشاه فردینالد دوم و ملکه ایزبلا اول کاستیا برای محاصره شهر به راه افتاد. در نهایت پادشاه بوابیدل رهبر گرانادا مجبور به تسلیم کردن شهر در سال 1492 و پایان دادن به حکومت موریش در شبه جزیره ایبریا و همچنین پایان Reconquista در این منطقه شد.با سقوط گرانادا لحظه ای تاریخی برای مسیحیان اسپانیا شکل گرفت و مقارن با همین سال بود که کریستف کلمب اولین سفر خود را به آمریکا انجام داد و گزارشی را برای اسپانیا به همراه آورد از ثروت ها و دارایی هایی که در این سرزمین برای به دست آوردن وجود داشت.

پس از سقوط موفقیت آمیز Reconquista اسپانیایی ها فاش کردند به آمریکا سفر کرده اند و مقدار زیادی از ثروت این سرزمین را با خود به امپراطوری جدید اسپانیا آورده اند.اما در مورد گرانادا مسیحیان به زودی ساکنین یهودی و مسلمان این شهر را برای تبدیل شدن اجباری به یک مسیحی مورد آزار و اذیت قرار دادند و تغییراتی زیاد در شهر شکل گرفت از جمله اینکه تمامی مسجد ها با تغییراتی به کلیسا تبدیل شد و یک کاخ بزرگ سلطنت در قلب الحمرا ساخته شد.

شهر گرانادا اسپانیا

اما این آزار ها و اذیت هایی که به مسلمانان و یهودی ها وارد شد باعث شد تا اغلب این مردم خانه های خود را ترک کنند و این سرزمین را رها کنند. این موضوع عوارض بخصوص اقتصادی زیادی برای شهر گرانادا به همراه داشت.شهر گرانادا با وجود اینکه وارد قرن نوزدهم شده بود، ولی باز هم روحیه و ساختار قرون وسطی ای داشت، چرا که ضربه های زیادی از نظر اقتصادی خورده بود و بسیاری از شهر ها و میراث تاریخی آن خراب شده بود.با این وجود در نیمه دوم قرن نوزدهم تغییراتی در این شهر شروع به اتفاق افتادن کرد. شبکه های حمل و نقل باز سازی شد و خطوط راه آهنی در این شهر احداث شد.

به لطف گردشگری برای بازدید از سایت های ارزشمندی همچون کاخ الحمرا جنبش هایی در این شهر شکل گرفت و کم کم از آن ویرانگی کمی در آمد. اما با این همه به دلیل وجود جنگ داخلی در اسپانیا که از سال 1930 شروع شده بود باعث شد تا گرانادا به شهری بروکراتیک و دانشگاه محور تبدیل شود ولی در این دوران کم کم ، کمی از شکوفایی خود را تا قرن بیستم باز پس گرفت و دوره های گسترده ای از نو سازی و توسعه کسب و کار را تجربه کرد.امروز همچنان می توان ساختار قدیمی شهر گرانادا را به خوبی در زیر ساخت های مدرنیزه و بازسازی شده شهری مشاهده کرد.

شهر گرانادا اسپانیا

ویژگی های گرانادا (GRANADA)

شهر گرانادا پایتخت استان گرانادا (granada)، در جامعه خودمختار اندلس اسپانیا است، که در پای کوه های سیرا نوادا ، در محل تلاقی چهار رودخانه ، داررو ، جنیل ، موناچیل و بیرو قرار دارد. در ارتفاع متوسط ​​738 متر (2،421 فوت) از سطح دریا واقع شده است. اما با اتومبیل از ساحل دریای مدیترانه ، Costa Tropic تنها یک ساعت با ماشین فاصله دارد. در نزدیکی ایستگاه اسکی سیرا نوادا قرار دارد ، جایی که مسابقات جهانی اسکی FIS Alpine 1996 در آن برگزار شد.

ارگ و کاخ تاریخی الحمبرا (Alhambra )، در گرانادا واقع شده است. این شهر مشهورترین بنای میراث تاریخی اسلامی با جاذبه های فرهنگی فراوان است که گرانادا را به یک مقصد محبوب در بین شهرهای توریستی اسپانیا تبدیل کرده است. دانشگاه گرانادا همچنین در بین دانشگاه های اسپانیایی مشهور است که تخمین زده می شود 82000 دانشجو در پنج دانشگاه مختلف در این شهر محصل هستند.

بزرگترین ثروت هنری گرانادا هنر اسپانیایی – اسلامی آن است به ویژه ، ترکیب الحمرا و جنرالیف. Generalife یک کاخ تفریحی است که دارای باغهای زیبا و دلپذیر است، هم به دلیل موقعیت و چیدمان و هم به دلیل تنوع گلها ، گیاهان و چشمه های آن ، قابل توجه است. Alhambra اوج معماری آثار هنری است که در سده های سیزدهم و چهاردهم میلادی انجام شده است و بیشتر الحمبرا بین سالهای 1333 و 1354 ساخته شده است. در حال حاضر ، ساختمان های این شهر به طور معمول از نظر ظاهری بورژوازی هستند و بیشتر معماری آن مربوط به قرن نوزدهم است و همراه با بناهای بی نظیر رنسانس و باروک.

 شهر گرانادا اسپانیا

مزایای زندگی در شهر گرانادا اسپانیا

همانطور که پیش تر ذکر شد شهر گرانادا اسپانیا بسیار زیبا بوده و دارای مزایای زیادی برای زندگی است. یکی از مهم ترین مزیت های زندگی در این شهر، مردم آن هستند. از نظر کسانی که به این شهر رفته و مدتی را در آن زندگی کرده اند مردم گرانادا افرادی صمیمی هستند که به راحتی می توان روابط دوستانه و صمیمی را با آنها ایجاد کرد. یکی دیگر از مزیت های زندگی در شهر گرانادا اسپانیا این است که این شهر بسیار منحصر به فرد بوده و زندگی در آن را نمی توان با هیچ شهر دیگری در اسپانیا مقایسه کرد. از جمله دیگر مزایای شهر گرانادا اسپانیا می توان به آب و هوای بی نظیر این شهر اشاره کرد. در ادامه به برخی از ویژگی های آب و هوایی این شهر می پردازیم.

آب و هوا در شهر گرانادا اسپانیا

به طور کلی اقلیم شهر گرانادا اسپانیا تقریباً قاره ای بوده و دارای زمستان های سرد و تابستان های آفتابی و گرم است. میزان بارش در این شهر نادر است و به ۴۰۰ میلی متر در سال نیز نمی رسد. در ادامه به اطلاعات بیشتری درباره فصول مختلف سال در شهر گرانادا اسپانیا می پردازیم.

فصل زمستان

هوای شهر گرانادا اسپانیا از ماه دسامبر تا فوریه کاملاً سرد بوده و متوسط دمای هوا در ماه ژانویه حدود ۷ درجه سانتی گراد است. بارش باران نیز در این فصل، محتمل بوده و ۶ تا ۷ روز در هر ماه باران می بارد. همچنین هوا در روزهای زمستانی این شهر معتدل است.

فصل پاییز و بهار

هوا در فصل بهار و پاییز در شهر گرانادا اسپانیا معتدل و متغیر بوده و دارای روز و شب هایی با هوای خوب است. همچنین جبهه های باد از سمت اقیانوس اطلس باعث ایجاد ابر و باران در فصل پاییز و بهار می شوند. باد در این فصول بسیار محتمل بوده و تغییر دمای هوا بین شب و روز قابل توجه است.

فصل تابستان

شهر گرانادا اسپانیا از ماه ژوئن تا ماه آگوست بسیار گرم و آفتابی بوده و متوسط دمای هوا در ماه جولای و آگوست حدود ۵/۲۵ درجه سانتی گراد است. همچنین حداکثر دمای هوا در این فصل نیز حدود ۳۶/ ۳۵ درجه سانتی گراد تا ۴۲ درجه سانتی گراد است.

شهر گرانادا اسپانیا

هزینه زندگی در شهر گرانادا اسپانیا

متوسط هزینه زندگی در شهر گرانادا اسپانیا برای یک نفر (صرف نظر از اجاره بها) حدود ۶۵۱ یورو در ماه است که البته این هزینه بسته به سبک های مختلف زندگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. با وجود اینکه هزینه زندگی دامنه گسترده ای از هزینه ها را در بر می گیرد اما برخی از آنها را می توان به عنوان هزینه اصلی در نظر گرفت. در ادامه به برخی از هزینه های مربوط به زندگی در شهر گرانادا اسپانیا می پردازیم.

هزینه رستوران و مواد غذایی

هزینه غذا در شهر گرانادا اسپانیا در یک رستورانِ ارزان حدود ۱۰ یورو و در یک رستوران با قیمت متوسط حدود ۳۲ یورو برای دو نفر است. همچنین هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم مرغ (۱۲ عدد) و پنیر محلی (۱ کیلوگرم) به ترتیب حدود ۸۹/۰ یورو، ۸۸/۰ یورو، ۰۵/۱ یورو، ۳۴/۲ یورو و ۱۲ یورو است. این هزینه برای موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب حدود ۶۲/۶ یورو و ۵۰/۱۳ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. همچنین میوه هایی مانند سیب و موز و پرتقال در شهر گرانادا حدود ۱ تا ۵۰/۱ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر گرانادا بسته به نوع وسیله نقلیه متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک طرفه (برای حمل و نقل داخلی) حدود ۴۰/۱ یورو و هزینه بلیط یک ماهه برابر ۵۰/۵۷ یورو است. افرادی هم که از تاکسی برای عبور و مرور استفاده می کنند باید بدانند که ورودیه تاکسی حدود ۵ یورو بوده و هزینه کرایه تاکسی به ازای هر ۱ کیلومتر حدود ۱۵/۱ یورو است. همچنین آشنایی با هزینه بنزین برای آنهایی که از وسیله نقلیه شخصی استفاده می کنند بسیار مهم است. این هزینه در شهر گرانادا برابر ۳۶/۱ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر است.

هزینه مسکن

بی شک هزینه مسکن را می توان به عنوان مهم ترین هزینه مربوط به زندگی در نظر گرفت. این هزینه بسته به سایز آپارتمان و محل زندگیِ فرد متفاوت است. برای مثال هزینه یک آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر حدود ۵۱۱ یورو در ماه و هزینه آپارتمانی مشابه خارج از مرکز شهر حدود ۴۰۹ یورو در ماه است. این هزینه همچنین برای آپارتمانی ۳ خوابه در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب حدود ۵۳/۸۶۳ یورو و ۶۲۰ یورو در ماه است. افرادی نیز که تمایل به خرید آپارتمان در شهر گرانادا را دارند باید بدانند که هزینه مسکن در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب حدود ۲۲۹۲ یورو و ۱۷۸۳ یورو به ازای هر متر مربع است.

شهر گرانادا اسپانیا

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
عرض ارادت احساسی و عیادت بازیگران و ورزشکاران از رهبر معظم انقلاب در بیمارستان+ عکس/ از جواد عزتی و علی ضیا تا علی پروین و بهداد سلیمی (673 نظر) رهبر معظم انقلاب چه میوه هایی را برای حفظ سلامتی خود میل می کنند؟ (203 نظر) پاسخ جالب رهبر معظم انقلاب به یک سوال: حضرت آقا اصلاً شما فکر می‌کردین که رهبر بشین؟ (58 نظر) گریم سخت و سنگین شازده مفخم سریال "گیلدخت"، صالح میرزاآقایی، برای بازی در نقش امام خمینی/ بنظرتون شبیه ایشون شدن؟ (43 نظر) خلاقیت خنده دار یک ایرانی برای دوخت کاپشن با پتو پلنگی حماسه آفرید/ ایرانی پنجه طلا از هر انگشتش هنر میباره😂 (42 نظر) نگاهی به خونه زندگی لوکس و پُر از عتیقه جات فائزه هاشمی رفسنجانی، دختر مرحوم هاشمی رفسنجانی+ویدیو/ خونه نه، انگار آنتیک فروشیه (30 نظر) ماجرای جالب کارت عروسی فائزه و حمید که به دست رهبر انقلاب رسید/ حرکت تحسین برانگیز عروس و داماد ایرانی برای خرید سرویس طلا+عکس (30 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده مشهدی، با نوشته جالب پشت وانت اش حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (28 نظر) روایتی جالب از روز دقیق تولد رهبر معظم انقلاب از زبان خودشان در سالگرد 85 سالگی ایشان+عکس شناسنامه (22 نظر) خلاقیت تحسین برانگیز چوپان برای تردد بدون دردسر گوسفندانش در سطح شهر+ویدیو/ مغز تو رو باید طلا گرفت😂 (19 نظر) مراسم تولد جگرسوز علی انصاریان در خانه ابدی اش و گریه های دلخراش ننه علی/ روحش شاد+ عکس (18 نظر) نگاهی به میز صبحانه رنگارنگ و عاشقانه رضا گلزار/ قشنگ معلومه خانومش براش سنگ تموم گذاشته+عکس (18 نظر) تزئین میز عصرانه شیک و ایرانی پسند در آمریکا به سبک پریچهر قنبری، همسر اول شهاب حسینی +عکس/ چقد خوش سلیقه هست👌 (14 نظر) روایت جالب رهبر معظم انقلاب از کتاب کرایه کردنشان به مبلغ هر شب 1 قِران+ویدیو/ کتابفروشی ناراحت شد که چرا من هر جلد رو توی یک شب میخونم! (13 نظر) خلاقیت منحصربفرد و هوشمندانه شهرداری تهران برای حفظ یک درخت کهن/ مغزشونو باید طلا گرفت +عکس (13 نظر)
دیگران می‌خوانند   
فال شمع روزانه امروز سه شنبه 4 اردیبهشت 1403 فال روزانه امروز سه شنبه 4 اردیبهشت ماه 1403 (عکس) گوشه دنج خانه پویا حاجی رضا، بازیگر نقش احتشام در سریال گیلدخت رو به حیاط با صفای خانه‌شان همراه با رونمایی از چهره واقعی آقای بازیگر فال ابجد روزانه سه‌شنبه 4 اردیبهشت 1403 فال قهوه با نشان روز سه شنبه 4 اردیبهشت ماه 1403 فال حافظ با تفسیر امروز سه شنبه 4 اردیبهشت 1403+فیلم (عکس) بیتابی همسر و فرزندان شهرام عبدلی، بازیگر نقش مهران در سریال فاصله‌ها، بر سر پیکر بی جان او / تو کاری با دلم کردی که فکرشم نمی کردم ... نگاهی به مراسم عروسی لاکچری و مفصل دختر بزرگ اردوغان در استانبول+عکس/ چه لباس عروس خوشگلی، چه داماد خوش‌تیپی مردی که تکان‌دهنده‌ترین عکس دنیا را گرفت و یک سال بعد خودکشی کرد+ عکس راه های طلایی پاک کردن روغن سوخته از روی اجاق گاز (عکس) همبازی بودن آقای بیاتی، خواستگار فهیمه در پایتخت 5 با بازیگر معروف در فیلم نوستالژیک دهه شصتی / روحش شاد ... روش های هوشمندانه و خلاقانه برای چیدمان ادویه ها در آشپزخانه نگاهی به عینک آفتابی شیک و منحصر به فرد سحر دولتشاهی/ سلیقه خانم بازیگر مثل همیشه خاص و محشر+عکس نگاهی به کیک 4 طبقه سالگرد ازدواج بابک جهانبخش خواننده محبوب ایرانی و همسر باکلاس و شیکش+عکس خلاقیت خنده دار یک پدر ایرانی با هندوانه حماسه ساز شد/ میوه است یا دستگاه آبمیوه گیری؟+عکس 5 نکته کلیدی در خرید اینترنتی گوشی لحظه احساسی آزاد شدن حمید صفت، محمدعلیِ سریال هفت سر اژدها از زندان و بوسیدن پای مادرش+ویدیو/ مادری که تموم تلاشش رو کرد پسرش قصاص نشه آشپزی گلاره عباسی بازیگر سریال کیمیا در خانه زن جنوبی/ لباس جنوبی چه بهشون میاد +فیلم سریع‌ترین و بهترین روش مقایسه و خرید بلیط هواپیما از بین چندین وب‌سایت گردشگری رونمایی از ریش های طلایی و بلند هالند، ابرستاره فوتبال اروپا/ به نظرتون جذاب تر شد؟+عکس ارز دیجیتال پپه 2 چیست و چه فرقی با پپه دارد؟ نگاهی به دکوراسیون شیک و باکلاس ملیکا شریفی نیا حدیث سریال دلدادگان در خانه اش/ عاشقانه ها...+عکس اولین عکس از ترانه علیدوستی روی تخت بیمارستان/ جزئیات بیماری ناشناخته شهرزاد لو رفت خنده دارترین و باحال ترین سکانس جوکر: وقتی عباس جمشیدی‌فر روسری سر کرد و عروس شد😂+ویدیو رونمایی احمد مهرانفر از کارت عروسی خلاقانه به سبک سریال پایتخت+عکس/ چه میکنه تکیه کلام‌های نقی رونمایی از استایل جذاب و خاص میلاد کی مرام در جشن تولد 38 سالگی میان رفقای خوشتیپ+عکس تعریف و تمجید هنگامه قاضیانی از نقش آفرینی سحر دولتشاهی در استوری اینستاگرامش+عکس نگاهی به مهربانی و رأفت رهبر انقلاب در برابر کودکان ایران زمین/ واقعا باعث افتخاره +عکس جشن تولد ساده و خلوت محمود پاک نیت، تقی خان سریال گیلدخت درکنار نوه زیبا و چشم رنگی‌اش+عکس رضا عطاران بدل صدام شد! خلاقیت هوشمندانه یک کشاورز برای حفاظت مزرعه خود حماسه آفرید/ هیتلر هم مغز این نداشت +فیلم رونمایی جالب از تغییر هوش پران لوکیشن منزل حمید لولایی در سریال خانه به دوش بعد از 20 سال+ویدیو سفر متفاوت پریناز ایزدیار با رضا عطاران به کاخ صدام حسین! خلاقیت بی نظیر یک معمار در طراحی خانه ای با الهام از موز/ مغز تو رو باید تو موزه نگه داشت+عکس این افراد نمیتوانند فیلم مست عشق را در سینما ببینند+عکس خلاقیت خاص و منحصربفرد ساره بیات با کندن گل و گیاه شهرداری حماسه آفرید+عکس لجبازی وحشتناک اتوبوس و پژو وسط جاده سیرجان سانحه هولناکی را رقم زد+ ویدیو سلفی زیبای سعید عزت اللهی و مادر جوان و باکلاسش در ماشین/ خدا برای هم حفظتون کنه+عکس عکس بسیار زیبا و ژست منحصر به فرد همسر شاهرخ استخری مقابل آینه+عکس شیطنت‌های پسر کوچولوی ستاره سادات قطبی تمومی نداره؛ اینبار نوبتِ سینک ظرفشوییه که اونم فتح شد+ویدیو
تیتر امروز   
سرنوشت معین الدین میرزا فرزند ناصرالدین شاه چه شد فال شمع روزانه امروز سه شنبه 4 اردیبهشت 1403 فال روزانه امروز سه شنبه 4 اردیبهشت ماه 1403 فال قهوه با نشان روز سه شنبه 4 اردیبهشت ماه 1403 فال ابجد روزانه سه‌شنبه 4 اردیبهشت 1403 فال حافظ با تفسیر امروز سه شنبه 4 اردیبهشت 1403+فیلم مردی که تکان‌دهنده‌ترین عکس دنیا را گرفت و یک سال بعد خودکشی کرد+ عکس اولین عکس از ترانه علیدوستی روی تخت بیمارستان/ جزئیات بیماری ناشناخته شهرزاد لو رفت رضا عطاران بدل صدام شد! سفر متفاوت پریناز ایزدیار با رضا عطاران به کاخ صدام حسین! همسرکشی با بند بادکنک/ قاتل جسد همسرش را 2 شب زیر تخت فرزندش مخفی کرد ناگفته‌های معلم زبان انگلیسی رهبر معظم انقلاب از زندگی شخصی ایشان؛ از تمرین های منظم و استعداد رهبری در یادگیری تا همیشه آماده بودن بساط چایی در اتاقشان کشف 90 خاور زباله از خونه زندگی یک میلیاردر در بجنورد!+فیلم (ویدئو)گلزار به جای آلارم ساعت با صدای این موجود بیدار میشه! (فیلم) تا حالا فکر کردین گربه‌ها دنیا رو چه شکلی می‌بینن؟/یک دقیقه گربه بشیم!