ساعدنیوز
ساعدنیوز

اطلاع نداشتن بندر از تخلیه غیرقانونی ۳۰ کانتینر وارداتی به مدت 13 سال

  سه شنبه، 18 مرداد 1401   کد خبر 217640
اطلاع نداشتن بندر از تخلیه غیرقانونی ۳۰ کانتینر وارداتی به مدت 13 سال
ساعدنیوز : مدیر عامل سازمان اموال تملیکی اعلام کرده که ۳۰ کانتینر از حدود ۱۳ سال پیش وارد بنادر شده است و بنادر و کشتیرانی در این سال‌ها از آن خبر نداشته اند.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعدنیوز به نقل از خبرگزاری ایسنا، طبق اعلام مدیر عامل سازمان اموال تملیکی، ۳۰ کانتینر از حدود ۱۳ سال پیش وارد بنادر شده ولی بدون اظهار به گمرک و ورود به فرایند ترخیص، عمده کالاهای داخل آنها تخلیه و خارج شده است؛ موضوعی که حتی بنادر و کشتیرانی در این سال ها از آن خبر نداشته و اخیرا کشف و به مقام قضایی اعلام کرده است. اینجا خروج غیرقانونی و قاچاق کالا مطرح است و افراد تحت پیگرد قضایی قرار خواهند گرفت.

عبدالمجید اجتهادی - مدیرعامل سازمان اموال تملیکی و معاون وزیر اقتصاد - در گفت وگو با ایسنا، در رابطه با ماجرای ۳۰ کانتینری که از اواخر دهه ۸۰ وارد بنادر شده و در سفر اخیر رئیس قوه قضائیه به بوشهر مورد توجه قرار گرفت، توضیحاتی ارائه کرد.

مصوبه ۹۷ اوضاع را تغییر داد

این مقام مسئول در سازمان اموال تملیکی با بیان اینکه این ۳۰ کانتینر از حدود ۱۳ سال پیش وارد بندر شده ولی هنوز به گمرک اظهار و وارد فرایند ترخیص نشده بود گفت:طبق ماده ۲۴ قانون امور گمرکی، واردکنندگان سه ماه فرصت دارند کالا را به گمرک اظهار و ترخیص کنند که این زمان با درخواست از گمرک دو ماه دیگر امکان تمدید دارد، در غیر این صورت کالا مشمول مقررات متروکه خواهد شد. همچنین طبق تبصره ماده ۲۴ قانون امور گمرکی، این زمان برای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، در اختیار مناطق قرار دارد ولی در نهایت نباید مدت زیادی طول بکشد. اما از سال ۱۳۹۷ با تشدید تحریم ها و ضرورت تامین کالای اساسی، با تصمیم شورای عالی امنیت ملی، این زمان برای گمرک و مناطق به دو ماه کاهش پیدا کرد. بر این اساس اگر صاحب کالا در این فرصت برای ترخیص اقدام نکرد، گمرک و بنادر و یا انبارهای عمومی موظف است مقررات متروکه را درمورد کالا اعمال و به گمرک گزارش دهد تا بلافاصله اظهارنامه متروکه تنظیم و برای تعیین تکلیف به سازمان اموال تملیکی ارسال شود.

بندر ۱۳ سال از ۳۰ کانتینر خبر نداشته است

وی ادامه داد: بر این اساس تا زمانی که اداره بندر و یا سایر مراجع تحویل گیرنده، گزارشی به گمرک ارائه ندهند، گمرک نیز اطلاعی از کالای اظهار نشده ندارد تا به سازمان اموال تملیکی اعلام شود، این در حالی است که اداره بندر و کشتیرانی بوشهر اعلام کرده که خودشان هم در جریان این ۳۰ کانتینر در این سال ها نبوده اند و در زمان آمارگیری، متوجه شده اند که این تعداد کانتینر چندین سال در آنجا بوده و تکلیف مشخصی نداشته است و اطلاعی هم از صاحب کالا ندارند.

سوال مرجع قضایی؛ چرا کشتیرانی ۱۳ سال سراغ کانتینرهایش نیامد؟!

اجتهادی، با اشاره به اینکه طبیعتا شرکت واردکننده این کالاها، مشخص است و شرکت کشتیرانی و یا شرکت های حمل و نقل دریایی هستند و از طریق اسناد نیز، صاحب کالا مشخص و قابل شناسایی است، افزود: اینکه ماجرای این کانتینرها چیست را مقامات مسئول در کشتیرانی بررسی و توضیح خواهند داد چراکه بازرسی این سازمان، آن را کشف و به مقام قضایی گزارش داده است، اما کانتینرهایی که کالا با آنها حمل شده، متعلق به شرکت کشتیرانی بوده و ممکن است به واردکننده اجاره داده باشند. موضوعی که مورد سوال رئیس قوه قضاییه در بازدید از بوشهر، قرار گرفت این بود که آیا صاحب کالا در این سال ها برای ترخیص نیامده و یا اینکه تخطی کرده و به صورت قاچاق بخشی را خارج کرده است؟ یا اینکه چرا شرکت کشتیرانی در این ۱۳ سال، سراغ کانتینر نیامده است؟ اینها بخشی از مسایلی بود که رئیس قوه قضائیه نیز تاکید داشتند باید مورد بررسی قرار گرفته و پاسخ آن از شرکت کشتیرانی دریافت شود.

چند دوربین عکاسی در یک کانتینر مانده و مواد غذایی فاسد شد

معاون وزیر اقتصاد درباره وضعیت کانتینرها نیز توضیح داد: کالای موجود در برخی از این کانتینرها بدون اینکه اظهار شده باشد، تخلیه شده است و یا در بخش عمده ای از آنها، به میزان محدودی کالا قرار دارد، مثلا چند دوربین عکاسی در یک کانتینر مانده و یا یک سوم کانتینر ۴۰ فوت، کالا و مابقی خالی است، در موردی، قسمت انتهایی یکی از کانتینرها پارگی داشت و کالا از آن بخش خارج شده بود که جای تعجب دارد. در بین شان کانتینرهای حاوی مواد غذایی فاسد شده هم بود. اینجا این سوال مطرح است که آیا این کانتینرها از کشور مبدا با همین میزان کالا به بندر رسیده است، که بعید به نظر می رسد.

کانتینرها تخلیه شده، احتمالا قاچاق شده است

آن طور که اجتهادی گفته، احتمال قوی این است که این کانتینرها پُر بوده و افرادی آنها را به صورت غیرمجاز تخلیه کرده اند چون به گمرک اظهار نشده و از مسیر قانونی، به خارج از محوطه گمرکی منتقل نشده است، بنابراین به احتمال زیاد، قاچاق صورت گرفته است و افراد تحت تعقیب قضایی قرار می گیرند. همچنین ماهیت کالاهای موجود در این کانتینرها که تخلیه نیز شده، مورد بحث است که آیا کالای مجاز، غیرمجاز یا ممنوعه بوده اند؟

هر چقدر کالا مانده باشد در نهایت امحاء خواهد شد

وی این را هم گفت که با توجه به عدم اظهار کالا به گمرک و در ادامه عدم ارسال اظهارنامه متروکه به سازمان اموال تملیکی، در حال حاضر این دو سازمان هیچ مسئولیتی در مورد این کانتینرها ندارند، به هر حال وضعیت این کالاها و اشخاص مرتبط با آن شناسایی خواهد شد و همان اندک کالایی که در این کانتینرها باقی مانده، به گمرک اعلام و این سازمان نیز اظهارنامه متروکه تهیه و به سازمان اموال تملیکی اعلام خواهد کرد و در نهایت با طی فرایند قانونی، امحاء خواهد شد.

برخی صاحبان کالا برای ترخیص عجله ندارند، زمان که بگذر گرانتر می فروشند

مدیرعامل سازمان اموال تملیکی همچنین به جریان رسوب کالا در بنادر اشاره داشت و یادآور شد که قبلا طبق قانون، در مناطق آزاد که ادارات بنادر هم جزو این مناطق هستند زمان برای تعیین تکلیف و ترخیص کالا در اختیار خودشان بود و از سویی صاحبان کالا در محوطه ها و انبارهای گمرکی از هزینه کمتری برخوردار بودند و چندان برای ترخیص عجله ای نداشتند، در عین حال که با توجه به شرایط تورمی که موجب می شد در گذر زمان، ارزش کالا بیشتر شده و بتواند با قیمت بالاتری عرضه کند، عاملی برای کندی ترخیص و رسوب شده بود. با این حال با توجه به مصوبه ای که در دستور کار دولت قرار دارد و به زودی ابلاغ خواهد شد پیش بینی این است که در مرحله اول از رسوب کالا جلوگیری شود و هم اینکه کالاهای رسوبی به سرعت تعیین تکلیف شوند.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
خودروهای لوکس و گران قیمت نوه امام خمینی/ زندگی لاکچری نعیمه اشراقی حاشیه ساز شد! +عکس (123 نظر) رقص فرح پهلوی در جشن بی شرمانه ! (101 نظر) 5 مَردی که یک زن مشترک دارند+عکس تاسف آور (91 نظر) غرفه عجیب تبلیغ نوار بهداشتی یک شرکت خاص در بام لند تهران +تصاویر (67 نظر) ساعت رولکس 12 هزار دلاری نتیجه امام خمینی!+عکس (43 نظر) زیبایی چشم نواز نوه امام خمینی/ رابطه محبت‌آمیز «نعیمه اشراقی» با همسرش حاشیه ساز شد +عکس (13 نظر) فیلم زیباترین رقص ایرانی وسط خیابان ! / پلیس فقط تماشاکرد ! (11 نظر) نماز خواندن یک ورزشکار خانم ایرانی وسط یک سالن ورزشی در قرقیزستان +فیلم (11 نظر) این خانم فرانسوی زیبا دست در دست همایون شجریان برای ایران سنگ تمام گذاشت +فیلم (10 نظر) سایه های عاشقانه عروس سید حسن خمینی و همسرش (11 نظر) دست گل جدید آرتام/ گوشی چند میلیونی دنیا جهانبخت رو ترکوند! (8 نظر) ذوق عجیب یک راننده اسنپ از دیدن عموپورنگ (8 نظر) ورود یک مرد مست به داخل قفس شیر در هند +فیلم (7 نظر) بزرگترین سرمایه گذاری خارجی در تاریخ خودروسازی ایران! (5 نظر) عکس نیمه برهنه دختر نعیمه اشراقی «دردانه امام خمینی» در کانادا سوژه رسانه ها شد! +عکس (4 نظر)
تیتر امروز   
کشف 45 کیسه حاوی جسد انسان در عمق دره 40 متری حاج‌قاسم و امام؛ عاشقانه‌ای که از یک عکس شروع شد آگهی بی شرمانه همسریابی پسر بی حیا ! + وقاحت را از حد گذراند ! سبیل بابا کرم روی صورت یک پرنده زیبا +عکس عجیب این بچه عجیب الخلقه در آغوش مادرش از انسان نیست ؟! / بی شرم ترین رفتار یک زن ! + عکس عزل مدیر «تکیه معاون الملک» کرمانشاه/ گردشگران بی حجاب به بیرون هدایت شدند حمله با چاقو به بسیجی آمر به معروف در شهریار لحظه دیده نشده از پاره شدن کفن امام خمینی (ره) +عکس تصاویر دیدنی بازیگرانی که نقش امام خمینی(ره) را بازی کرده‎‌اند سخنرانی رهبر معظم انقلاب در سی‌وچهارمین سالگرد رحلت امام خمینی (ره) نعمیه اشراقی نوه امام: کیفیت نماز دخترم در کانادا بیشتر از ایرانه! دستان قلبی وآتشینِ عاشقانهِ عروس سید حسن خمینی و همسرش! عکس نیمه برهنه دختر نعیمه اشراقی «دردانه امام خمینی» در کانادا سوژه رسانه ها شد! +عکس خز پارتیه خیلی خزِ بازیگران زن ایران!/نبینی از دستت رفته عکسی پربازدید از بازیگر معروف در پشت صحنه سریال رهایم کن