ساعدنیوز
ساعدنیوز

با این کار لوازم برقی گرانقیمت آشپزخانه تان را نابود میکنید!

  چهارشنبه، 13 اردیبهشت 1402   زمان مطالعه 8 دقیقه
با این کار لوازم برقی گرانقیمت آشپزخانه تان را نابود میکنید!
این روزها با گرانتر شدن وسایل برقی باید بهتر از آنها نگهداری کنید و از بسیاری از اشتباهات رایج و ناآگاهانه که باعث کاهش طول عمر این وسایل میشوند جلوگیری کنید زیرا برخی اشتباهات رایج و عام وجود دارد که شاید همگی در طول روز آنها را انجام دهیم که باعث نابودی لوازم خانگی میشود. همراه ما باشید تا با این اشتباهات آشنا شوید و به لوازم برقی تان آسیب نزنید.

امروزه که دنیا بیشتر به سمت استفاده از تکنولوژی برای راحتی زندگی پیش رفته است به یقین می توان گفت که لوازم برقی و ربات های هوشمند به پای ثابت تمامی خانه ها تبدیل شده اند. همه دوست دارند پس از خرید لوازم خانگی برای مدت نه چندان کمی با آرامش خاطر از وسیله مورد نظر استفاده کنند. درست است که خواسته تان به جا و معقولانه است اما از قدیم الایام گفتن هر چه کنی به خود کنی. یعنی هر چه بیشتر از لوازمتان نگهداری کنید بیشتر و بهتر به شما خدمت می کنند و به جیب خودتان رحم کرده اید.

اشتباهات رایج در استفاده از لوازم برقی آشپزخانه

استفاده درست از لوازم برقی در خانه چیزی است که اهمیت بسیار زیادی دارد. خیلی از ما قبل از شروع به کار با این دستگاه ها، در موردشان مطالعه می‌ کنیم اما عموما بدون فکر از این دستگاه ها استفاده می‌ کنیم که باعث کاهش طول عمر آن ها می‌ شود. در واقع نکات مهمی هستند که خیلی از ما از آن خبر نداریم. در این قسمت از ساعدنیوز اشتباهات رایجی را به شما معرفی می کنیم که در استفاده از لوازم برقی خانه تان مرتکب می شوید و به دستگاهتان آسیب وارد خواهید کرد.

استفاده از فویل در داخل فر اجاق گاز

بعضی از ما فکر می‌ کنیم که اگر فویل آلومینیومی را کف فر اجاق گاز قرار دهیم، یعنی به خوبی از آن محافظت کرده ایم اما در حقیقت انجام این کار خطرناک است. فویل نه تنها گرما را بازتاب می دهد، بلکه باعث داغ شدن بیش از حد غذا هم می شود که ممکن است المنت های داخل فر و گاز را بسوزاند، گرما را در ناحیه محدود کند، جریان هوا را کم کرده و باعث شود که قطعات داخل فر نزدیک به حالت ذوب شوند؛ بنابراین بسیار مهم است که فویل را بردارید و هر بار سینی فر را تمیز کنید.

پوستر قرار دان فویل در داخل اجاق فر

عدم جداسازی قطعات قهوه ساز برای تمیزکاری

دستگاه قهوه ساز هم مانند هر دستگاه دیگری نیاز به مراقبت مداوم دارد. فرقی ندارد که چه مدل یا برندی را خریداری کرده باشید؛ در هر صورت هر دو ماه یکبار باید آن را تمیز کنید. بسیار مهم است که قطعات قابل جداسازی آن را جدا کنید، سپس چربی، روغن اضافه و باقی مانده های قهوه را پاک کنید. اگر آن را به طور منظم تمیز نکنید، به دستگاه آسیب وارد می شود که روی طعم قهوه هم اثرگذار است.

باز کردن دربِ مایکروویو در حال کار کردن

اکثر مایکروویو ها دکمه خاموش و استاپ دارند؛ اما هرگز از آن استفاده نمی کنید و وقتی که ماکروویو روشن و در حال کار کردن می باشد، در آن را باز می کنید که باعث آسیب به دستگاه می‌ شود. در واقع زمانی که این کار را انجام می دهید، جریان انرژی را برای چند ثانیه قطع می کنید که روی عملکرد کلی دستگاه تاثیر منفی خواهد گذاشت.

قرار دادن ظروف خیلی سنگین داخل مایکرویو

این هم یکی دیگر از اشتباهاتی است که هنگام استفاده از مایکروویو مرتکب می شوید؛ البته این مورد در دفترچه راهنما اشاره شده اما خیلی از مواقع ما توجهی به این مسائل نداریم.

نشستن مخلوط کن یا میکسر بلافاصله بعد استفاده

اگر از مخلوط کن یا میکسر استفاده می کنید، بسیار مهم است که حتما بعد از هر بار استفاده آن را شستشو دهید. شستشو ندادن درست بعد از استفاده؛ باعث باقی ماندن اجزای مواد غذایی در قسمت های دستگاه می‌ شود که کارتان را سخت می‌ کند و به مرور زمان؛ به دستگاه آسیب وارد خواهد کرد.

برعکس کردن توستر بصورت خشن

تکه های خرد شده نان همیشه بعد از هر بار استفاده داخل توستر باقی می‌ ماند و تجمع بیش از حد آنها نه تنها روی عملکرد دستگاه تاثیر گذار است، بلکه می تواند باعث آتش‌سوزی شود. در نتیجه باید توستر را از برق بکشید و بعد از هر بار استفاده این تکه های خرد شده نان را جدا کنید. فراموش نکنید که سینی توستر را هم بیرون بیاورید و این خورده نان ها را بیرون بکشید که بیشترشان در این ناحیه تجمع پیدا کرده است. اگر عادت دارید توستر را برعکس کنید و محکم به آن ضربه بزنید تا با تکان خوردن، نان ها بیرون بریزد، بدانید که انجام این کار وضعیت را بدتر می کند؛ بنابراین برای تمیز کردن آن، دو مرحله را در پیش بگیرید. اول این که صبر کنید تا توستر خنک شود؛ سپس به آرامی برگردانید و خیلی آرام آن را تکان دهید تا ذرات درشت بیرون بیاید؛ سپس از یک براش مویی استفاده کنید و داخل دستگاه کنید تا ذرات ریزتر هم بیرون بریزند.

عدم تعویض فیلتر هود

خیلی از ما فراموش می کنیم که فیلتر هود را تعویض کنیم. فیلتر های داخل هود برای گرفتن بخار اضافه طراحی شده اند و بعد از مسدود شدن، به خاطر اجزای مواد غذایی و چربی، باعث می شود تا بوی نامطبوع داخل آشپزخانه ایجاد گردد. در واقع این فیلتر ها باید هر چند وقت یک بار؛ یعنی بین 6 الی 8 ماه یک بار تعویض شود، زیرا تجمع بخار و چربی داخل آن ها باعث خرابی دستگاه خواهد شد.

پوستر تعویض فیلتر هود

قرار دادن غذای داغ در داخل یخچال

شاید خیلی از شما این اشتباه را مرتکب شده باشید. انجام این کار باعث می شود تا دمای داخل یخچال بالا برود و انرژی و برق بیشتری مصرف شود و در نتیجه پول قبض برق هم بیشتر خواهد آمد. قرار دادن غذای داغ داخل یخچال، کار به شدت اشتباهی است که یخچال را دچار مشکل می کند.

شستن ظروف قبل از قرار دادن داخل ماشین ظرفشویی

شاید خیلی از شما ندانید؛ اما ماشین ظرفشویی داخل خودش سنسور دارد و تشخیص می دهد که ظرف ها چه قدر کثیف هستند و با توجه به آن، میزان پاشیدن آب را تنظیم می‌ کند؛ بنابراین اگر ظرف ها را از قبل بشویید، انگار که ماشین ظرفشویی را نادان فرض کرده اید و دوباره کاری کرده و از طرفی هم آب اضافی مصرف کرده اید.

عدم استفاده از بخش کمکی شستشو در ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی یک بخش کمکی برای شستشو دارد که شبیه ماشین لباسشویی است؛ اما خیلی از ما نیاز نمی بینیم که از آن استفاده کنیم. در صورتی که استفاده از آن باعث کاهش تنش قطره های آب شده و آب را بهتر روی ظرف ها توزیع می کند و در نتیجه ظرف ها بهتر و به صرفه تر تمیز می شوند.

پر کردن ماشین ظرفشویی بصورت نصفه پر

کف داخل ماشین ظرفشویی همه چیز را تمیز می کند؛ اما اگر ماشین را نصفه پر کنید، ممکن است توزیع این کف و مواد شوینده یکسان نباشد و انرژی آب هدر برود‌.

عدم تمیز کردن فیلتر سشوار

هر سشوار یک بخش مربوط به فیلتر دارد که مانع ورود گرد و غبار می شود. وقتی که این فیلتر دچار انسداد شده باشد، جریان هوا به خوبی رفت و آمد ندارد و همین باعث داغ شدن بیش از حد سشوار خواهد شد. برای تمیز کردن حتما باید آن را از برق بکشید، فیلتر را جدا کنید و زیر آب بشویید تا کثیفی و آلودگی هوا از بین برود و از طرفی هم حتماً آن را به طور کامل در معرض هوا قرار دهید تا به طور کامل خشک شود. یکبار در هفته یا سه هفته یک بار بستگی به میزان استفاده، فیلتر سشوارتان را تمیز کنید.

عدم تخلیه آب اتو بعد از اتو کشیدن

اگر می خواهید از اتو به درستی مراقبت کنید و طول عمر آن را افزایش دهید، فقط باید چند قانون ساده را رعایت کنید. اول این که از آب تصفیه شده داخل آن بریزید تا رسوب نکند. دوم این که بعد از هر بار استفاده، آب اضافی آن را خالی کنید.

انتخاب مکان نادرست برای دستگاه تهویه ی هوا

خیلی از افراد دستگاه تهویه هوا را کنار دیوار یا در گوشه خانه قرار می‌ دهند که نمای زشتی هم خواهد داشت؛ در صورتی که باید این دستگاه ها را با فاصله از دیوار ها بگذارید و آن را تقریبا در نزدیک مرکز خانه قرار دهید، زیرا نیاز به فضا دارد تا بتواند به خوبی هوا را مدیریت و تهویه کند.

عدم تخلیه آب داخل بخارشو

باید آبی که داخل منبع بخار شور باقی می ماند را تخلیه کنید و آب تازه جایگزین آن کنید. بعد از تخلیه آب، کمی آن را تکان دهید تا ذرات باقی مانده آب هم بیرون بریزد که در غیر این صورت داخل آن کپک و قارچ ایجاد خواهد شد.

عدم جدا کردن لوازم برقی از پریز

شاید اشتباهی که خیلی ها آن را مرتکب می شوند، این است که دیگر از دستگاه استفاده نمی کنند اما آن را از برق نمی کشند؛ در صورتی که حتما باید دستگاه هایی مانند مایکروویو و توستر یا هر وسیله برقی دیگری را بعد از استفاده از برق بکشید تا در مصرف انرژی صرفه جویی شود.

پوستر جدا کردن لوازم برقی از پریز

استفاده درست از لوازم خانگی یعنی چه؟

لوازم‌ برقی باید مداوم تمیز شوند چرا که گرد و غبار و کثیفی باعث اختلال در روند کار آن ها می شود. در مورد لوازمی مانند ماشین لباس ‌شویی، ماشین ظرفشویی و جارو برقی که برای آن ها فیلتر تعبیه شده است، باید به فاصله 12 روز یک بار آن ها را تمیز کرده و در صورت لزوم تعویض نمود. در مورد وسایل سرما زا و خنک کننده مانند یخچال و فریزر نیز نگذارید دَر آن ها زیاد باز بماند. چرا که باعث هدر رفتن گاز و انرژی کمپرسور آن ها می شود.

سخن پایانی

بنابراین میتوانید با استفاده از روش های فوق طول عمر لوازم برقی تان را افزایش دهید و با رضایت خاطر از آنها بهره گیرید. امیدوارم از محتوای خانه داری نهایت لذت را برده باشید و برای کسانی که به خانه داری علاقمند هستند، میتوانید ارسال نمایید. همچنین برای مشاهده ی مطالب مرتبط دیگر میتوانید به بخش سبک زندگی ساعدنیوز مراجعه نمایید. از همراهی شما بسیار سپاسگزارم.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(ویدئو) دانش آموز پسر ایرانی که در اولین روز مدرسه از آقای گزارشگر پس گردنی خورد😐😂/ عاقبت پررو بودن همینه (578 نظر) (فیلم) خودروی BMW لوکس و سوپرلاکچری لو رفته رهبری (342 نظر) آبروریزی ابی وسط کنسرت زنده و خوانندگی به حالت درازکِش +فیلم (222 نظر) رقص حرفه‌ای دانش آموز پسر در مقابل چشمان باحال ترین معلم دنیا / این کمره یا فنره؟ (164 نظر) رقص قر و قاطی دانش آموزان پسر برای شاد کردن دل خانوم معلم/ بیچاره معلمی که قراره یک سال به اینا درس بده😂 (144 نظر) استوری جدید محمد صادقی از بند رخت خونه دلبازِ مادربزرگش فضای مجازی رو ترکوند! (130 نظر) آمریکا قیمتی برای احیای برجام تعیین کرده است که ایران توان پرداخت آن را ندارد (123 نظر) بنر جالب شهرداری برای دانش‌آموزان در سطح شهر/ بهتر از این نمیشه به دانش آموز انگیز داد (109 نظر) توبیخ رئیس دانشگاه شریف توسط معاون اول رئیس جمهور در پی اخراج پروفسور مسعود نیلی (99 نظر) استقبال از رونالدو بالاخره کار دست دختر درویش داد/ همکاری با پرسپولیس برای همیشه تمام شد! (96 نظر) (ویدئو) رقص شمالی هادی چوپان با صدای تنبک/ چه میکنه قهرمان جهان😁 (96 نظر) غوغای رقص شمالی دسته جمعی با آهنگ شاد+فیلم (90 نظر) فیلم کودکی تا بزرگسالی تتلو ! /چه بچه ساده ای بود و چه هیولایی شد ! (77 نظر) غوغای رقص شاد آقای بلال فروش سر خیابون با آهنگ تو چشمام نگاه کن و دستتو بذار تو دستم/ به به این بلال خوردن داره😍 (68 نظر) رقص خفن هادی چوپان با آهنگ شاد بندری +فیلم/ بهش میخوره رقاص باشه نه بدنساز! (60 نظر)
منتخب روز   
کنایه مجری صدا و سیما به سخنان همسر رئیسی در خصوص موضوع بانوی اول / پس لرزه‌های اظهارات جمیله علم الهدی ادامه دارد! فیلم رقص دلبرانه عروس و داماد عراقی که تبدیل به بزرگترین غم عالم شد/زبانه کشیدن آرزوها در شعله های آتش... (ویدئو) جمیله علم الهدی: من بانوی اول نیستم... ( ویدیو) رکورد عبور یک خلبان از داخل تونل با هواپیما (فیلم) حمله هولناک پدر یک دانش آموز با قمه به معلم پسرش و ایجاد رعب و وحشت شدید در مدرسه ! 😳 (ویدئو) این روحانی سرشناس، سر شوخی را با اجنه باز کرد! (عکس) تیپ برازنده شاه پهلوی با دمپایی پلاستیکی وقتی فرح میفرستتش که آشغالا رو بزاره دم در😂 شاه مملکت سر کوچه رویت شد پخش آهنگ دافی در مدرسه دخترانه و تشویق کودکان توسط کادر مدرسه به مصرف مواد مخدر و فاحشه‌گری +فیلم غوغای رقص شاد آقای بلال فروش سر خیابون با آهنگ تو چشمام نگاه کن و دستتو بذار تو دستم/ به به این بلال خوردن داره😍 خراشیدن تابلوی خیابان استاد شجریان توسط افراد ناشناس +عکس (ویدئو) حضور اتفاقی رونالدو، ابی و اندی در هتل معروف تهران/ یک معجزه اتفاق افتاد😂 (فیلم) سنگ تمام رقص عربی آقای خوشتیپ با پیژامه/ فقط حرکت پاباز آخرش 😂
تیتر امروز   
کنایه مجری صدا و سیما به سخنان همسر رئیسی در خصوص موضوع بانوی اول / پس لرزه‌های اظهارات جمیله علم الهدی ادامه دارد! لو رفتن پرسپولیس بودن علیرضا دبیر و حاج محمود / دو پرسپولیسی دو استقلالی را آشتی دادند؟ بانوان مازندرانی برای دیدن نیمار آماده باشند / رخ به رخ با نیمار در ورزشگاه آزادی! سرنوشت عامل تهیه فیلم های غیر اخلاقی از زنان تهرانی نیمار به تهران نمی آید؟ هشدار روزنامه جمهوری اسلامی : طالبان می‌گوید دو روزه اصفهان را فتح می‌کنیم / علی‌رغم امتیازات بیجایی که از ما گرفته‌اند، طلبکار هستند! پسر 15 ساله عامل قتل فجیع در تبریز عملیات انتحاری نزدیک وزارت کشور ترکیه در آنکارا حمله بی‌سابقه و شدید پناهیان به دولت رئیسی؛ با بی‌عرضگی مسئولین مواجه هستیم، چرا باید یک بی‌عرضه مسئول شود؟ انتقاد روزنامه اصولگرا از بانوی دوم!! / لفظ بانوی اول ربطی به آداب سیاسی ایران ندارد واکنش معصومه ابتکار به سخنان همسر رئیسی: نسل جوان این اظهارات را برنمی‌تابد لهجه ترکی، گیلکی، قمی و افغانی الناز شاکردوست در فیلم هایش / خانم همه فن حریف سینما! پرونده بازیگری ترانه علیدوستی در ایران بسته شد؟ حذف مهران مدیری، رامبد جوان و احسان علیخانی از آثار تلویزیونی! / چرا نادیده گرفته شدند؟ انصراف دختر دونده ایرانی از حضور در مسابقات هانگژو / علت چه بود؟