با داشتن این 18 گیاه در اتاق خواب، بهترین خواب و آرامش را داشته باشید

  شنبه، 15 بهمن 1401   زمان مطالعه 11 دقیقه
با داشتن این 18 گیاه در اتاق خواب، بهترین خواب و آرامش را داشته باشید
گیاهی برای اتاق خواب مناسب است که به بهتر شدن هوای اتاق کمک می‌کند. این کار می‌تواند به چند روش به وسیله گیاه انجام میگیرد. به طور مثال گیاه مناسب اتاق خواب خاصیت تصفیه کنندگی دارد. یعنی سبب از بین رفتن سموم از محیط می‌شود. اما همه گیاهان خاصیت تصفیه‌کنندگی ندارند. در این محتوا می‌خواهیم گیاه مناسب اتاق خواب را با تمام ویژگی‌ها و انواعش معرفی کنیم.

گلهای مخصوص اتاق خواب

خصوصیات دیگر گیاه مناسب اتاق خواب، توانایی تولید اکسیژن در شب است. در حقیقت گیاه مناسب اتاق خواب با بالا بردن سطح اکسیژن محیط، به بهتر شدن کیفیت خواب شما نیز کمک می کند. به یاد داشته باشید که همه گیاهان برای اتاق خواب مناسب نمی باشند. زیرا بعضی از گیاهان نه فقط تولید اکسیژن ندارند، بلکه در شب دی اکسید کربن آزاد می کنند. بنابراین بهتر است جهت خرید گلدان برای محیط زندگیتان، گیاه مناسب اتاق خواب را بشناسید.

سانسوریا

سانسوریا گیاهی است که نگهداری آسانی دارد. در شب اکسیژن منتشر کرده و دی اکسید کربن جذب می کند که به این ترتیب هوا را تصفیه کرده و خواب بهتری به وجود می آورد. همینطور این گیاه سموم معمول در هوای خانه (فرمالدهید، تری کلرو اتیلن، بنزن) را فیلتر می کند. نگهداری آن در اتاق خواب برای کسانی که افت تنفس و سردرد دارند توصیه می شود.

پوستر گیاه سانسوریا

آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا نمادی از ابدیت و جاودانگی است و از جمله بهترین گیاهان آپارتمانی محسوب می شود. رشد و شرایط نگهداری آسانی دارد و به راحتی با تقسیم بوته تکثیر می شود. این گیاه به آبیاری زیاد احتیاجی ندارد. توصیه می شود آن را پشت پنجره بگذارید؛ چون که نیازمند نور مستقیم طولانی مدت است. یک گلدان کوچک آلوئه ورا در اتاق خوابتان، هم زیبایی و هم نمایی شکیل به دکور و فضای خانه تان می دهد. تحقیقات و بررسی ها نشان می دهد، گیاه آلوئه ورا شب ها مقدار زیادی اکسیژن آزاد می کند که این امر کیفیت خواب را بالا می برد؛ شما با استفاده از گیاه آلوئه ورا یک منبع اکسیژن مجانی در اختیار خواهید داشت.

پاپیتال

پاپیتال یا عَشَقه یا پیچک یا داردوست پیچکی است که در خانه به راحتی رشد می کند و برای اتاق خواب مناسب است. گیاهی برای پالایش هوا، با رشد راحت و نیازمند نور متعادل است. مطالعات نشان می دهد که گیاه پاپیتال در عرض 12 ساعت تمام آلودگی های هوای اتاق را از بین می برد و برگ آن می تواند علائم آلرژی یا آسم را بهبود بخشد و بر کیفیت و کمیت خواب تاثیرگذار باشد. این پیچک همیشه سبز در گلدانی آویزان یا بر لبه سطحی مرتفع زیبایی بسیاری دارد چون برگ های آن مانند آبشار سرازیر می شود. عشقه برای کودکان و حیوانات خانگی سمی است. پس باید دور از دسترس آنها قرار گیرد.

شامادورا الگانس یا نخل پارلور

چنانچه دوست دارید گلدان های بزرگتری در منزل نگه دارید، می توانید نخل شامادورا الگانس را انتخاب کنید. این گیاه نور بسیار و البته غیرمستقیم را ترجیح می دهد. به همین علت برای اینکه آن را در گوشه ای از اتاق در نزدیکی یک پنجره بگذارید مناسب است. مقدار رطوبت مورد نیاز برای این گیاه، رطوبت متوسط است. برای نگهداری از این گیاه باید اطمبنان پیدا کنید که خاک گلدان همیشه مرطوب است. ولی خاک گلدان نباید خیس و پر از آب شود. آب بسیار سبب از بین رفتن گیاه می شود.

پوتوس

پوتوس یا پتوس گیاهی خیلی دوست داشتنی و یکی دیگر از گیاهان مناسب اتاق خواب است. این گیاه که می تواند در سبدهای آویزان زندگی کند، به مراقبت کمی احتیاج دارد، تحمل بالایی دارد و رنگ های گوناگونی از آن در بازار وجود دارد. خوبی پوتوس در این است که می تواند در شرایط نوری گوناگون زندگی کند؛ حال این نور نوری کم و سایه باشد یا یک آفتاب کامل؛ همینطور توانایی بالایی در تحمل کم آبی هم دارد. باتوجه به این موارد حتما به خوبی متوجه خوبی این گیاه شده اید. پوتوس به طور بالقوه می تواند گل بدهد، ولی گل دادن این گیاه در داخل منزل اتفاقی غیرمعمول و سخت است، ازاین رو این گیاه بیشتر به خاطر برگ های زیبایش پرورش داده شده و زیبایی آن به برگ های سبزش است. بهتر است برای به وجود آمدن جلوه ای متفاوت در اتاق پتوس را در سبد یا گلدانی آویزان از سقف یا دیوار بگذارید تا بتوانید از زیبایی آن بیشترین لذت و استفاده را ببرید.

گندمی

یکی از گیاهان مناسب تصفیه هوا، گندمی است. براساس بررسی های انجام شده، گندمی می تواند حدود ۹۰ درصد از میکروب های سرطان زای فرمالدهید را از بین ببرد. به جز این، گندمی ذرات عطر و بخار را جذب می کند تا مقدار اکسیژن پایدار شود و از این راه اکسیژن لازم برای خواب افراد تامین گردد. نور غیر مستقیم و آبیاری 2 تا 3 بار در هفته برای این گیاه توصیه می شود. غبار پاشی در هوای گرم برای این گیاه مناسب است. این گیاه زیبا با برگهای افشان با قرار گیری برروی میز و یا به صورت معلق در کوکداما، زیبایی فضا را دوبرابر خواهد کرد.

اسپاتی فیلوم

این گیاه زیبا، آلوده کننده های شیمیایی مانند بنزن، تری کلرو اتیلن و فرمالدهید را فیلتر می کند. همین طور رطوبت تولید شده بوسیله گل های اسپاتی ، رطوبت هوا را پنج درصد افزایش داده و در نتیجه میکروب هایی که باعث آلرژی می شوند را از بین می برد. همین طور این رطوبت، خشکی بینی و گلو را در طول شب بر طرف می کند. دقت کنید که اسپاتی فیلوم از جمله گیاهان سمی برای کودکان و حیوانات است و بهتر است در دسترس آنها نباشد.

آگلونما

آگلونما یا گیاه همیشه سبز چینی، از ساده ترین گیاهان خانگی است چون نور کمی نیاز دارد و در مناطقی از خانه که تاریک هستند و هیچ گیاهی رشد نمی کند، به خوبی رشد می کند. بهترین مزیت این گیاه این است که در زمان کمی سموم بسیاری را از بین می برد.

گیاه آپارتمانی فیلودندرون

یکی دیگر از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی که برای نگهداری در اتاق خواب مناسب است گل فیلودندرون نام دارد. این گیاهان را باید یک انتخاب کلاسیک برای اتاق خواب معرفی کنیم که از سال 1970 در آپارتمان ها نگهداری می شدند. این گیاه با برگ های انجیری خود هیچ مزاحمتی ندارد و با ظاهر جذابش می تواند در گوشه ای از اتاق شما قرار بگیرد. برای نگهداری از این گیاه آپارتمانی مناسب اتاق خواب بهتر است آن را در نزدیکی نور بگذارید. مقدار آب مورد نیاز این گیاه نیز ناچیز است و هر زمان که دوست داشته باشید گلدان های فیلودندرون بیشتری داشته باشید، می توانید از آنها در یک لیوان آب ریشه بگیرید.

دراسنا بلالی

دراسنا بلالی یک گیاه مناسب اتاق خواب است که به شکل درختچه می باشد. این گیاه، به شما این شرایط را می دهد تا حس کنید از درختی در منزلتان نگهداری می کنید، بی آن که مشکل محدودیت ارتفاع داشته باشید. برگ های براق و بلند این گیاه، بر فراز ساقه ی بلندش زیبایی زیادی دارد و به عنوان یک گیاه زیبا، در اتاق خوابتان خودنمایی خواهد کرد. این گیاه نیم سایه را تحمل می کند ولی گل های زیبا و سفیدش در نور کافی آشکار خواهند شد. این گیاه بر عکس نامش به هیچ عنوان خوراکی نیست و برگ های سمی اش در دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار نگیرد.

نخل پروانه

نخل پروانه یک گیاه متعلق به منطقه ماداگاسکار است که آلودگی هوا را از بین می برد. محققان می گویند این نوع نخل برای کسی که سرما خورده و یا سینوزیتش عود کرده، مثل یک داروی قوی عمل می کند. زیرا رطوبت ملایمی را در هوا آزاد می کند. خود این موضوع موجب می شود که تنفس راحت تر شود و فرد سریع تر به خواب برود.

پوستر گیاه نخل پروانه

اسطوخودوس

یک گلدان کوچک اسطوخودوس دنیایی از تازگی، رنگ و رایحه ای آرامش بخش را به اتاق خواب شما هدیه می دهد. در حالی که این گیاه در نور زیاد رشد بهتری دارد، شما می توانید این گیاه را در هر جایی که دوست داشتید، قرار دهید، اما نگهداری آن در اتاق خواب به خصوص برای داشتن خوابی راحت گزینه ی بهتری است. اسطوخودوس گیاهی است چند ساله و همیشه سبز، دارای ساقه های متعدد چوبی که ارتفاع آن به ۳۰ الی۶۰ سانتیمتر می رسد. بوی اسطوخودوس می تواند به تسکین بی قراری، عصبانیت، اضطراب، افسردگی و بی خوابی کمک کند. همچنین شما می توانید برای کاهش استرس و اضطراب از آن در اتاق خواب نوزاد استفاده کنید و بدین طریق از گریه و بی قراری کودکان جلوگیری کنید.

گل یاس سفید

گل یاس سفید، معروف ترین گونه از گل های یاس است، دارای عطر و بویی مثال زدنی است که در جهان شهرت فراوانی دارد. این گیاه تاثیر بسیاری بر بدن و ذهن می گذارد. موجب کاهش استرس و بهبود کیفیت خواب می شود که به دنبال آن هوشیاری و بهره وری در طول روز افزایش می یابد. یاس نیازمند خاک مرطوب بوده و در صورت گرمی هوا باید با اسپری آبپاشی شود؛ البته به طوری که گل ها از خیس شدن در امان باشند. بهتر است یاس را در پشت پنجره قرار دهید.

گیاه پوست ماری

گیاه پوست ماری که با نام زبان مادرشوهر هم شناخته می شود، بهترین انتخاب برای قرار دادن در اتاق خواب است چون در لیست ۱۰ گیاه برتر برای تصفیه ی هوا که از طرف ناسا منتشر شده است قرار دارد. همچنین از معدود گیاهانی است که قابلیت تصفیه ی هوا و تبدیل دی اکسیدکربن به اکسیژن را در شب ها هم دارد. بقیه ی گیاهان آپارتمانی فقط در طول روز این کار را انجام می دهند اما این گیاه زیبا شب ها هم به سلامت تنفس شما اهمیت می دهد.

پیچک انگلیسی (English Ivy)

پیچک انگلیسی یا پاپیتال که در فارسی به آن عشقه می گویند، یک گیاه همیشه سبز و چند ساله است که علاوه بر تزیین دیوارها می توان از آن به عنوان گیاه آپارتمانی برای اتاق خواب استفاده کرد. این گیاه زیبا با برگ های قلبی شکل هوا را تصفیه می کند، سموم فرمالدئید، بنزن، زایلن و تولوئن را در محیط از بین می برد و علائم آلرژی را کاهش می دهد. پیچک انگلیسی گیاه نسبتا کم دردسری است، اما باید از آن در برابر آفتاب سوزان تابستان و بادهای سرد زمستان محافظت کنید. پیچکی که داخل اتاق خواب نگهداری می شود، در تابستان به نور غیرمستقیم و در زمستان به نور مستقیم نیاز دارد. قبل از اینکه به این گیاه آب بدهید، صبر کنید که سطح خاک کاملا خشک شود.

لاکی بامبو یا بامبو خوش شانس (Lucky Bamboo)

لاکی بامبو در تصفیه هوا یا تمیزی محیط نقشی ندارد، اما اعتقاد بر این است که خوشبختی، خوش شانسی، سعادت، سلامتی و ثروت را برای شما به ارمغان می آورد؛ به همین دلیل، می توان از آن به عنوان یک گیاه آپارتمانی مناسب برای اتاق خواب زوجین نام برد. لاکی بامبو به نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارد. اگر نور آفتاب به طور مستقیم به این گیاه بتابد، برگ های آن زرد می شوند. این گیاه به آب زیادی احتیاج ندارد، بنابراین بهتر است یک بار در هفته آن را آبیاری کنید.

ژربرا (Gerbera Daisy)

ژربرا گیاه دیگری است که می توان از آن برای اتاق خواب های دونفره استفاده کرد. این گیاه که به رنگ های مختلف وجود دارد، بومی آفریقای جنوبی است. از گیاه ژربرا به عنوان نماد عشق، خلوص و معصومیت نام برده می شود، یعنی همه چیزهایی که برای فضای اتاق خواب زوجین ضروری هستند. استفاده از این گیاه آپارتمانی برای اتاق خواب کار سخت و دشواری نیست. اگر نیازهای ژربرا را بشناسید، می توانید به راحتی در فضای خانه از آن نگهداری کنید. گل های ژربرا وقتی در معرض نور کامل آفتاب قرار می گیرند، به خوبی رشد می کنند؛ اما نمی توانند گرمای شدید را تحمل کنند. در زمان آبیاری باید سطح خاک به اندازه ۲/۵ تا ۵ سانتی متر خشک شده باشد. گیاه ژربرا هر هفته به حدود ۲/۵ سانتی متر آب نیاز دارد. در فصل زمستان باید آبیاری گیاه را به یک بار در ماه محدود کنید.

مونسترا یا برگ انجیری (Monstera)

یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی برای نگهداری در اتاق زوجین گیاه مونسترا است که به خاطر برگ های زیبایش شهرت پیدا کرده است. این گیاه همیشه سبز هم ظاهر چشم نوازی دارد و هم به تصفیه هوای اتاق کمک می کند. گیاه مونسترا را باید در یک مکان پرنور که در معرض نور مستقیم خورشید نباشد، قرار دهید؛ با این حال، بهتر است حداقل سالی یک بار آن را به فضای باز منتقل کنید تا رشد گیاه تقویت شود. گیاه مونسترا را هر یک تا دو هفته یک بار آبیاری کنید و اجازه دهید که بین دو نوبت آبیاری خاک آن کمی خشک شود.

پوستر گیاه  مونسترا یا برگ انجیری (Monstera)

بنابراین اتاق خواب، محیطی برای خواب و استراحت است و معمولا افراد سعی می کنند محیط آن را با تزیینات خاص آرامش بخش کنند. یکی از این تزئینات، نگهداری از گیاهان در اتاق خواب است که البته با مزایای متعددی از جمله تصفیه هوا، تولید اکسیژن و غیره همراه است. انتخاب بهترین گیاه برای اتاق خواب به سلیقه شما و همینطور اندازه ی اتاق، نور و روشنایی و غیره دارد. امیدوارم از محتوای معرفی گیاهان مناسب برای اتاق خواب نهایت لذت را برده باشید و برای کسانی که گیاه دوست هستند، میتوانید ارسال نمایید. همچنین برای مشاهده ی مطالب پر محتوای دیگر میتوانید به بخش سبک زندگی ساعدنیوز مراجعه نمایید. از همراهی شما بسیار سپاسگزارم.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
خلاقیت خنده دار هندونه فروش شیرازی، برای فرار از گرما حماسه آفرید/ هنر نزد ایرانیان است و بس... (215 نظر) نگاهی به اعلامیه ترحیم مادر جوان حمید گودرزی که دیشب خبر فوتش را آقای بازیگر اعلام کرد +عکس/ روحش شاد (116 نظر) نگاهی به سفره مفصل و تمام و کمال حضرت ابوالفضل در منزل شاه نشین علی دایی+عکس/ از گل آرایی و شمع‌دان‌هایی طلایی تا پَک هایی لاکچری و جذاب (109 نظر) مراسم تشییع پدر حامد بهداد، با حضور چهره های سرشناس و بازیگران +عکس/ روحش شاد و یادش گرامی (70 نظر) خلاقیت خنده دار میوه فروش وانتی با عکس رضا گلزار حماسه آفرید/هنر نزد ایرانیان است و بس+ عکس (44 نظر) رهبر معظم انقلاب: بعد از فوت پدرم همه‌ی موجودی خانه‌اش 45 هزار تومان شد که نمی‌شد با آن گاز یا یخچال خرید (44 نظر) سینه زنی شاهرخ خان، بازیگر معروف هندی در هیئت عزاداری امام حسین (ع) +ویدئو (40 نظر) رونمایی از همزاد و بدل ایرانی هانده ارچل، بازیگر ترکیه‌ای محبوب ایرانی ها/ ایشون هم بازیگر خیلی معروفیه+عکس (35 نظر) خلاقیت خنده‌دار اوستا بنّا در ساختن توالت کنار روشویی برای راحتیِ صاحبخانه حماسه آفرید+ عکس/ مغز نیست که فسفر خالصه😂 (29 نظر) انتخاب محمدرضا گلزار و بهرام رادان به عنوان خوش‌تیپ‌ترین و خوش قیافه‌ترین بازیگران ایران از منظر الیف ارول بازیگر چشم آبیِ ترکیه‌ای+ ویدیو/ چشم آیسان خانوم و مینا مختاری روشن! (28 نظر) نگاهی به ماشین مازراتی هوش پران علی دایی که همه آرزوشو دارن/ شهریار فوتبال ایران سوار بر دلبر مشکی😍 (29 نظر) مات و مبهوت موندن مهران مدیری از دیدن همزاد خودش تو دورهمی/ چقدرم که شبیه همدیگه هستن!+عکس (26 نظر) درخت خرمای بزرگ حیاط باصفای خونه ویلایی زهرا گونش/ نخل های هم قد والیبالیست مشهور ترکیه ای (19 نظر) خلاقیت منحصر به فرد آرایشگر خوش ذوق در تغییر چهره داماد حماسه ساز شد+ویدئو/سلطان بی چون و چرای گریم در سطح خاورمیانه😂 (18 نظر) برادر رهبر معظم انقلاب: ایشان در عروسی من با ماشین فولکس‌شان، شب تا ساعت12 برای آنهایی که جهاز آورده بودند دنبال شام بودند+ عکس (17 نظر)
پربازدیدترین ویدئوهای روز   
تیتر امروز   
خاطرات ناصرالدین‌شاه در فرنگ؛ «پادشاه آلمان جنّی است»!
ایده هایی برای استفاده از اکسنت وال در تغییر دکوراسیون خانه
فال ابجد روزانه دوشنبه 1 مرداد 1403
فال روزانه امروز دوشنبه 1 مرداد ماه 1403
فال شمع روزانه امروز دوشنبه 1 مرداد 1403
یک فوتبالیست کچل دوست داشتنی مشعل المپیک پاریس را حمل می کند!
فال قهوه با نشان روز دوشنبه 1 مرداد ماه 1403
فال حافظ با تفسیر روز دوشنبه 1 مرداد 1403 + فیلم
با این 8 تا روش خونه رو بدون نیاز به کولر خنک نگه دار
پانته‌آ بهرام، نقش اول سریال دلدادگان ممنوع الفعالیت شد+عکس
کوه زنوزی موش زائید/ قول مهدی ترابی به هواداران پرسپولیس: نگران نباشید برمی گردم!
نگاهی به موجودی حساب ثروتمندترین زن گدای مشهدی ! / هوش از سرتان می پراند !
شام امشب با من: سفره‌های رنگارنگ؛ 24 غذای ساده و ارزان برای شام
واگذاری سرپرستی فرزندان افغانی به ایرانیان واقعیت دارد؟
نقطه مشترک همسر دوم علی دایی با همسر حضرت علی(ع) در انتخاب مهریه/ مهریه ضامن خوشبختی نیست
منتخب روز   
(فیلم) سکانس فوق عاشقانه شهاب حسینی و لیلا حاتمی در فیلم "پرسه در ماه" / ما کاملا شبیه همیم طرز نگاهامون دو دو زدن چشامون ...😍 استارت تمرینات سخت علیرضا بیرانوند در تراکتور +فیلم/ آقای دروازه بان آمادگی بدن بالایی دارد! سکانس عاشقانه دل باختن قباد به شهرزاد/ نشود فاش کسی آنچه میان من و توست (فیلم) سکانس فوق العاده احساسی و عاشقانه از شهاب حسینی و معشوقه‌اش در سریال "شهرزاد" / با چراغی همه جا گشتم و گشتم در شهر هیچکس به تو مانند نشد😍 (فیلم) خرید دکتر مسعود پزشکیان از یک سوپرمارکت در تهران به همراه نوه‌ها و عروسش با کارت بانکی شخصی / نوه‌ها پدربزرگ را به خرج انداخته‌اند اقدام منحصربفرد و زیبای طلافروش یزدی به احترام دختر سه ساله امام حسین(ع)+عکس/ این جور تصاویر مخصوص ایران ماست والسلام👌 (فیلم) رهبر معظم انقلاب: به من می‌گویند شما گفتید سوءاستفاده جویان را افشا نکنید / ما حق نداریم افراد را به صرف گمان متهم کنیم سکانس خوشحالی قُباد از بارداری شهرزاد/ قُباد: من تا الان نمیدونستم از این دنیا و از این زندگی چی میخوام اما الان.... (عکس) هدایای ارزشمندی که پزشکیان در پشت صحنه یک هیئت دریافت کرد / خوشا راهی که آغازش با حسین است ... (ویدئو) شعر سوزناک شهریار برای مادر بزرگش که با شنیدنش اشک از چشمانتان سرازیر خواهد شد به یادماندنی ترین سکانس عاشقانه سریال شهرزاد / از بله گفتن شهرزاد تا مرگ مرگ بزرگ آقا نقش دختر رهبر انقلاب در ترمیم دست مجروح ایشان/ فرزند دختری که به پدر اُنس داشت