ساعدنیوز
ساعدنیوز

بایدن در حال بررسی یک معامله بزرگ در خاورمیانه است

  جمعه، 06 مرداد 1402   کد خبر 350303
بایدن در حال بررسی یک معامله بزرگ در خاورمیانه است
ساعد نیوز: بایدن در حال دستیابی به امکان توافق امنیتی متقابل آمریکا و عربستان است که شامل عادی ‌سازی روابط عربستان سعودی با اسرائیل می‌شود مشروط بر آن که اسرائیل امتیازاتی به فلسطینیان اراده دهد که امکان راه‌ حل دو کشور را حفظ نماید.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعد نیوز به نقل از فرارو، توماس فریدمن؛ ستون نویس نیویورک تایمز و مفسر و نویسنده سیاسی امریکایی است. او سه بار برنده جایزه پولیتزر به عنوان ستون نویس هفتگی نیویورک تایمز برای پوشش خبری جنگ در لبنان، اخبار و تحولات اسرائیل و تاثیر جهانی تروریسم شده است. او مطالب زیادی در مورد امور خارجی، تجارت جهانی، خاورمیانه، جهانی شدن و مسائل زیست محیطی نوشته است.

هنگامی که هفته گذشته با پرزیدنت بایدن در کاخ سفید مصاحبه کردم یادداشت ام درباره آن گفتگو بر روی تلاش او برای ترغیب نتانیاهو به منصرف شدن از اصلاحات قضایی در اسرائیل متمرکز شد. با این وجود، این تمام آن چیزی نبود که ما در مورد آن صحبت کردیم. بایدن در حال دستیابی به امکان توافق امنیتی متقابل آمریکا و عربستان است که شامل عادی سازی روابط عربستان سعودی با اسرائیل می‌شود مشروط بر آن که اسرائیل امتیازاتی را به فلسطینیان ارائه دهد که امکان راه‌حل دو کشور را حفظ نماید.

پس از گفتگو‌های چند روز گذشته بین بایدن، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی امریکا، آنتونی بلینکن وزیر خارجه و برت مک گورک مقام ارشد کاخ سفید که سیاست خاورمیانه را مدیریت می‌کند، بایدن سالیوان و مک گورک را به عربستان سعودی فرستاده است. آنان صبح پنجشنبه وارد عربستان سعودی شدند تا امکان نوعی تفاهم آمریکا، عربستان سعودی، اسرائیل و فلسطین را بررسی نمایند.

بایدن هنوز برای ادامه راه تصمیم نگرفته، اما به تیمش چراغ سبز را نشان داده تا با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی رایزنی کنند تا ببینند آیا حصول نوعی توافق امکان پذیر است یا خیر و با چه قیمتی. حصول چنین توافق چند ملیتی‌ای زمان بر، دشوار و پیچیده خواهد بود حتی اگر بایدن تصمیم بگیرد آن را فورا به مرحله بعدی برساند. با این وجود، گفتگو‌های فعلی سریع‌تر از آن چه فکر می‌کردم پیش می‌روند و به دو دلیل مهم هستند.

نخست آن که یک پیمان امنیتی ایالات متحده و عربستان که منجر به عادی سازی روابط بین عربستان سعودی و اسرائیل خواهد شد روابط عربستان سعودی و چین را محدود می‌سازد که یک تغییر بازی برای خاورمیانه خواهد بود تغییری بزرگتر از پیمان صلح کمپ دیوید بین مصر و اسرائیل، زیرا صلح بین اسرائیل و عربستان سعودی کشور حافظ دو شهر مقدس برای مسلمین یعنی مکه و مدینه راه را برای صلح بین اسرائیل و کل جهان اسلام از جمله کشور‌های غول پیکری مانند اندونزی و شاید حتی پاکستان باز خواهد کرد.

دوم آن که اگر ایالات متحده یک ائتلاف امنیتی با عربستان سعودی ایجاد کند به شرطی که روابط خود را با اسرائیل عادی نماید و اسرائیل امتیازات معنی داری را به فلسطینیان بدهد ائتلاف حاکم نتانیاهو متشکل از برتری طلبان یهودی و افراط گرایان مذهبی باید به این سوال پاسخ دهد: شما می‌توانید کرانه باختری را به خاک اسرائیل ضمیمه کنید یا می‌توانید با عربستان سعودی و کل جهان اسلام در صلح به سر ببرید، اما نمی‌توانید هر دو را با یکدیگر داشته باشید پس کدام گزینه را انتخاب خواهید کرد؟

این وضعیت قطعا بحث و جدل را بر روی میز کابینه نتانیاهو ایجاد خواهد کرد. من دوست دارم قیافه "بزالل اسموتریچ" وزیر دارایی راست افراطی اسرائیل را ببینم که به تلویزیون اسرائیل می‌رود و به مردم اسرائیل توضیح می‌دهد که چرا به نظرش الحاق کرانه باختری و 2.9 میلیون ساکن فلسطینی آن برای همیشه به جای عادی سازی روابط با عربستان سعودی و سایر نقاط جهان اسلام به نفع اسرائیل است.

سعودی‌ها به دنبال کسب سه امتیاز اصلی از واشنگتن هستند: یک معاهده امنیتی متقابل در سطح ناتو که ایالات متحده را موظف می‌سازد در صورت حمله به عربستان سعودی از آن کشور دفاع کند. دوم موافقت امریکا با برنامه هسته‌ای غیر نظامی عربستان و تحت نظارت ایالات متحده و سوم توانایی خرید تسلیحات پیشرفته‌تر امریکایی مانند سامانه دفاع موشکی ضد بالستیک در ارتفاع بالا از سوی عربستان که به طور خاص برای ریاض در برابر زرادخانه موشک‌های میان برد و دوربرد در حال رشد ایران مفید خواهد بود.

در مقابل، از جمله امتیازاتی که آمریکا از سعودی‌ها می‌خواهد پایان دادن به جنگ در یمن است جایی که درگیری‌ها در سال گذشته کاهش یافته است. هم چنین، امریکا خواستار افزایش کمک‌های عربستان سعوید به نهاد‌های فلسطینی در کرانه باختری و هم چنین اعمال محدودیت‌های قابل توجه بر روابط رو به رشد خود با چین است.

گزارش‌هایی که در سال گذشته منتشر شد مبنی بر این که عربستان سعودی در حال بررسی پذیرش رنمینبی چین برای قیمت گذاری بخشی از فروش نفت به چین به جای دلار آمریکا است باعث نارضایتی امریکا شد. با گذشت زمان با توجه به نفوذ اقتصادی چین و عربستان سعودی این امر می‌تواند تاثیری بسیار منفی بر دلار آمریکا به عنوان مهم‌ترین ارز جهان داشته باشد. ایالات متحده هم چنین از سعودی‌ها می‌خواهد که معاملات خود را با غول‌های فناوری چینی مانند هواوی که جدیدترین تجهیزات مخابراتی آن در ایالات متحده ممنوع شده کاهش دهند.

این اولین باری است که ایالات متحده یک پیمان امنیتی متقابل را با یک دولت غیر دموکراتیک از زمانی که "دوایت آیزنهاور" رئیس جمهور اسبق امریکا با کره جنوبی پیش از دموکراتیک شدن آن کشور در سال 1953 امضا کرد منعقد می‌نماید، موضوعی که نیاز به تصویب سنا دارد.

نکته مهم آن که سعودی‌ها از اسرائیل برای حفظ چشم‌انداز راه حل دو کشور تعهد می‌خواهند روشی که امارات متحده عربی از نتانیاهو خواست تا از هرگونه الحاق کرانه باختری به عنوان بهایی برای توافق ابراهیم صرف نظر کند.

من معتقدم که دست کم سعودی‌ها و آمریکایی‌ها می‌توانند و باید چهار امتیاز از نتانیاهو برای چنین پاداش بزرگی یعنی عادی سازی رابطه و تجارت با مهم‌ترین کشور مسلمان عرب بخواهند: نخست تعهد رسمی برای عدم الحاق کرانه باختری به اسرائیل، دوم عدم شهرک سازی‌های جدید یهودی نشین در کرانه باختری و عدم توسعه آن به خارج از شهرک‌های موجود، سوم ممنوعیت قانونی شدن پایگاه‌های اسکان یهودیان و چهارم انتقال بخشی از اراضی فلسطینی نشین از منطقه C در کرانه باختری (که اکنون تحت کنترل کامل اسرائیل است) به مناطق A و B (تحت کنترل تشکیلات خودگردان فلسطین) همان گونه که پیش‌تر در معاهده اسلو پیش بینی شده بود. در مقابل، تشکیلات خودگردان فلسطین باید توافق صلح عربستان سعودی با اسرائیل را تایید کند.

در حقیقت، تشکیلات خودگردان فلسطین امروز در موقعیتی نیست که بتواند در مذاکرات صلح با اسرائیل شرکت کند. این یک آشفتگی است. فلسطینیان باید دولت خود را بازسازی کنند، اما در این میان وزرای راست افراطی کابینه اسرائیل در تلاش هستند تا جایی که می‌توانند بخش‌های بیش تری از کرانه باختری را به اسرائیل ضمیمه کنند. نیاز فوری این است که فورا چنین روندی متوقف شود، اما نه با تکان دادن انگشت دیگری از سوی وزیر امور خارجه امریکا و صرفا بیان این که ایالات متحده تا چه اندازه در مورد شهرک سازی‌های اسرائیل "عمیقا نگران" است.

در عوض، بهترین حرکت یک ابتکار عمل استراتژیک بزرگ است که برای همه طرفین به جز متعصبان و افراطیون از تمام طرفین دستاورد مهمی دارد. تکرار می‌کنم: هر توافقی ماه‌ها مذاکرات دشوار میان ایالات متحده، عربستان سعودی، اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطین را می‌طلبد و موفقیت آن در بهترین حالت نیازمند پیمودن راه دور و درازی خواهد بود. با این وجود، اگر بایدن تصمیم بگیرد برای آن تلاش کند و ایالات متحده بتواند توافقی را روی میز بگذارد که به شدت به نفع منافع استراتژیک آمریکا، به شدت به نفع منافع استراتژیک اسرائیل و به شدت به نفع منافع استراتژیک عربستان سعودی باشد و امید‌های فلسطینیان برای راه حل دو کشور را احیا کند این یک معامله بسیار بسیار بزرگ خواهد بود.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
عاشقانه های جذاب سید احمد خمینی و زیباترین دختر ایران زمین «ایران خانوم»/ الهیی چقدر نازه+عکس (888 نظر) سبک زندگی مقام معظم رهبری از زبان همسر ایشان/ ما در خانه‌مان دکوراسیون به معنای متداول آن،فرش و پرده‌های قیمتی و مبلمان نداریم (576 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری تبریز برای حفظ پرندگان از سرما/ دست مریزاد واقعا+عکس (522 نظر) خلاقیت تاریخی مهندس ایرانی در نصب دوربین مداربسته به دیوار حماسه آفرید+ عکس/ اینو به دانشگاه هاروارد نشون بده درجا بهش دکترای افتخاری میدن😂 (290 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اهواز برای رنگ آمیزی سطل های زباله/ دست مریزاد واقعا+عکس (276 نظر) تصویری از خانه ابدی پدر رهبر معظم انقلاب/ روحش شاد و یادش گرامی (253 نظر) کودکی که با سوال هوشمندانه خود انگشتر رهبر معظم انقلاب را هدیه گرفت+ویدئو/ماشاءالله... (175 نظر) روستایی که شاه قاجار در آن عاشق شد/ تصویر دختری که دل ناصرالدین شاه را برد (175 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اردبیل برای حمایت از حیوانات+عکس/ واقعا دست مریزاد داره! (164 نظر) محسن تنابنده، نقیِ پایتخت با انتشار این عکس از فوت پدرش خبر داد+عکس/ روحشون شاد چقد پدر و پسری شبیه هم بودن (150 نظر) (عکس) گریه های تلخ همسر پردیس افکاری در روز تشییع پیکرش/ روحش شاد و یادش گرامی (148 نظر) سفری شیرین به گذشته ها، زندگی تو دهه 60 این مدلی بود/ حس زندگی رو آدم قشنگ میگیره + فیلم (145 نظر) تفنگی که صدام حسین عاشق آن بود سر از تهران درآورد+عکس/ شروع 8 سال جنگ با شلیک این تفنگ نحس بود (124 نظر) تاج عروس و دسته گل فوق العاده خاص مریم مومن در شب عروسی اش/ مثل فرشته ها شده+عکس (100 نظر) بیوگرافی و زندگی خصوصی پردیس افکاری بازیگر تازه درگذشته و همسرش+ تصاویر دیدنی (86 نظر)
دیگران می‌خوانند   
کنسرت دونفره و باحالِ امیر عباس گلاب و عباسی تو پس کوچه های استانبول/ چقدر صداشون محشر و بهشتیه+ویدیو (ویدئو) تمرینات سنگین گرگ ایرانی، هادی چوپان چند ساعت مانده به مسابقات آرنولد کلاسیک/ماشاءا... پهلوون! شب‌گردی حال خوب کنِ سیاوش خیرابی، رامین سریال دلنوازان تو کوچه های برفی و خلوت+عکس (ویدئو) سکانس بسیار زیبای سریال "گیسو" با بازی سانیا سالاری، ارغوان "دلدادگان"، و حسین یاری رونمایی از مادر واقعی شبنم قلی خانی+عکس/مادر و دختر یکی از یکی زیباتر! حماسه دختر مازندرانی با موتورسیکلت در راه مدرسه+ویدئو/ به سن و سال نیست که به جربزه اس! (عکس) تغییر قیافه بسیار زیاد علی ضیا،مجری سابق تلویزیون، حتی خواهرزادش هم نتونست بشناستش (تصاویر) 8 خانه جهان که معماری منحصربفردی دارند و به شیکترین خانه ها معروفند رونمایی از همسر قدبلند و کم سن و سالِ بانو جانگِ سریال دونگی+عکس مزاحمی که مه لقا باقری اسمش را منتشر کرد + عکس جشن سالگرد ازدواج عاشقانه امیرعلی نبویان و همسرش روی آنتن زنده/ ایشالا به پای هم پیر بشین+ویدیو (تصاویر) رتبه کنکور 5 سلبریتی معروف / باورتون میشه اینقدر بچه های درسخوانی بوده باشن ساده ترین و سریع ترین ترفند رفع افتادگی پوست در خانه/ دیگر داشتن پوست جوان و صاف کار سختی نیست فال ابجد روزانه جمعه 11 اسفند 1402 فال شمع جمعه 11 اسفند ماه 1402 طرح فاضلاب شهری بخش میمه چه سرانجامی دارد؟! (ویدئو) آموزش ساخت شیشه شور ضد یخ خانگی برای خودرو (ویدئو) راحت ترین و سریع ترین روش پارک دوبله خودرو (ویدئو) سیم کلاچ خودرو را به راحتی عوض کنید ! (ویدئو) اگر سیم کلاچ ماشین برید چکار کنیم؟آموزش تعویض دنده بدون کلاچ ! (ویدئو) چگونه به راحتی فیلتر روغن ماشین را عوض کنیم؟ علت جرم گرفتن درب رادیاتور خودرو چیست؟ علت سیاه شدن آب رادیاتور خودرو چیست؟ علت قهوه ای شدن آب رادیاتور ماشین چیست؟ علت عوض شدن رنگ آب رادیاتور چیست؟ (ویدئو) نشانه های تمام شدن صفحه کلاچ خودرو ! تنظیم نبودن تسمه تایم خودرو را چگونه تشخیص دهیم؟ (ویدئو) تسمه دینام پراید را چگونه عوض کنیم؟ راحت ترین روش برای افزایش عمر تسمه تایم خودرو زمان تعویض تسمه تایم در انواع خودروها (پراید، پژو و...) (ویدئو) شمع موتور اصل و اورجینال را چگونه تشخیص دهیم؟ (ویدئو) روش تشخیص دیسک و صفحه اصل و اورجینال از تقلبی !!! (ویدئو) از کجا بفهمیم کویل خودرو خراب است؟! (ویدئو) علائم خرابی و زمان تعویض تسمه دینام خودرو (ویدئو) مهمترین علت لرزش خودرو و راه حل آن ! (ویدئو) اصول حمل بار با خودروی سواری (ویدئو) نحوه تعویض اصولی ترموستات در خانه ! (ویدئو) ABS ترمز را قطع کنیم یا نه؟ (ویدئو) نحوه نصب شلنگ و آبپاش بر روی برف پاک کن پراید (ویدئو) راحت ترین روش برای تعویض تیغه برف پاک کن خودرو
تیتر امروز   
ساده ترین و سریع ترین ترفند رفع افتادگی پوست در خانه/ دیگر داشتن پوست جوان و صاف کار سختی نیست ترفند کاربردی برای برق انداختن یخچال فقط در چند دقیقه کشف بستانی کوزۀ پر از طلا و سکّه در ویرانه‌های «تپۀ مردگان»+عکس فال روزانه امروز جمعه 11 اسفند ماه 1402 بیوگرافی و زندگی خصوصی سانیا سالاری، ارغوان سریال دلدادگان و همسرش+تصاویر جذاب و دیدنی فال شمع جمعه 11 اسفند ماه 1402 این دکوری ها رو کنار تلویزیون نچین!/ بدترین چیدمان فضای اطراف تلویزیون اختراع بی نظیر سومریان باستان، نخستین تمدن در جهان، که مزین کننده ی خانه های امروزیست+ عکس تبریز زیباترین شهر توسعه یافته جهان اسلام با 800 خانه تاریخی + تصاویر مشارکت در انتخابات، تنها راه عقلانی در نبرد برای اصلاح امور و تغییر وضعیت موجود است فال ابجد روزانه جمعه 11 اسفند 1402 4 نوع نوشیدنی که قدرت باروری مردان را از بین می برد / مردان به هیچ عنوان این نوشیدنی ها رو نخورند متولدین این ماه ها در عشق خوش شانس ترین اند / ببین تو هم خوش شانسی یا نه؟! وحشت‌آفرینی یک خون‌آشام در مشهد ؛ گاز گرفتن مامور پلیس و اورژانس تا خواهر و برادر+عکس صحبت های دستیار وزیر فرهنگ و ارشاد از بازگشت قریب الوقوع معین به ایران!
منتخب روز   
(عکس) تصویری از اولین روز پدربزرگ شدن سید حسن خمینی، نوه حضرت امام (ره) / خوشحالی جالب سید حسن از دیدن ایران خانم (عکس) استایل کژوال امید عالیشاه در مراسم عروسیش در یک تالار مجلل با ترکیب جالب کت و شلوار با تی شرت / کاپیتان باس خوشتیپ باشه❤❤❤ پشت صحنه خنده دار برنامه اسکار مهران مدیری: وقتی فرناز رهنما با لبخند به نیما شعبان نژاد میگه ایکبیری تا از غلظت توهینش کم کنه🤣 (فیلم) تشویق بازیکن قطری پرسپولیس در اصفهان به سبک آهنگ معروف بندری / حسن، حسن، یا حسن، حسن عبدالکریم ... واریز مرحله دوم سود سهام عدالت تا 25 اسفند پیام تسلیت سید ابراهیم رئیسی برای درگذشت پدر همسر سیدحسن خمینی پسر مغرور رونالدو جلوی چشم همه پدرش رو سنگ روی یخ کرد/ چشم غره رفتن کریس برای پسرش+ویدئو (فیلم) وضعیت ترسناک متروی تهران با حضور نمایشی داعش و واکنش مردم! شکار اتفاقی دورهمی مجردی خرس‌های قطبیِ نَر در یک ایستگاه هواشناسی متروکه در روسیه دور از چشم خانم بچه‌ها! + تصاویر باغبانی رهبر معظم انقلاب در باغچه حیاط باصفا و دلباز خانه اش +عکس