ساعدنیوز
ساعدنیوز

بند محرمانه در قرارداد کارلوس کی‌روش با ایران؟

  پنجشنبه، 17 شهریور 1401 ID  کد خبر 222117
بند محرمانه در قرارداد کارلوس کی‌روش با ایران؟
ساعدنیوز: پرواضح است که در همین زمان اندک، شایعه‌ها درباره قرارداد کی‌روش زیاد است. هنوز چیزی روی کاغذ نیامده و قاعدتا نمی‌شود به این موارد استناد کرد؛ با‌این‌حال، خوب است قبل از نهایی‌شدن هر چیزی یا قبل از پیاده‌شدن بند‌های این قرارداد روی کاغذ، بند «محرمانه»‌بودن جزئیات قرارداد قید نشود.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعدنیوز به نقل از فرارو، دراگان اسکوچیچ، سرمربی کروات ایران، به کارش در تیم ملی پایان داد. این پایان دادن خودخواسته نیست و بعد از جلسه هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال، نایب رئیس مهدی تاج به او زنگ می زند و خبر می دهد که دیگر مأموریتی در تیم ملی بزرگسالان ندارد. البته ظاهرا برای آنکه مانع از رنجش بیشتر دراگان شوند، به او پیشنهاد می شود هدایت تیم امید ایران را بر عهده بگیرد و جانشین مهدی مهدوی کیا شود که قرارداد او هم تبدیل به داستانی جدید شده است. دراگان چنین پیشنهادی را نمی پذیرد. او عنوان سرمربی تیم ملی ایران را در «بیو» اینستاگرامش برمی دارد تا همه چیز را به طور غیررسمی تأیید کند. حالا او طبق قراردادی که با فدراسیون فوتبال ایران دارد، تنها ۵۰ هزار یورو می گیرد و خداحافظ.

این خداحافظی به معنای سلامی دوباره به کارلوس کی روش، سرمربی سابق تیم ملی ایران است. کارلوس، حاصل وعده انتخاباتی مهدی تاج است. او گفته بود اگر رئیس شود، دراگان را برمی دارد و کی روش را به ایران برمی گرداند. همین طور هم شده، ولی هنوز رسمی نیست. درباره مذاکره با کارلوس کی روش اخبار موثقی به گوش رسیده، ولی درباره عدد و رقم، چه درباره مدت زمان این قرارداد احتمالی و چه درباره دستمزد کی روش، گمانه زنی زیاد است. ابتدا عنوان شد قرارداد او چهار ماهه و تا پایان جام جهانی خواهد بود. در این مدت او قرار است ۹۰۰ هزار دلار از فدراسیون فوتبال پول بگیرد. اندکی بعد، افراد رسانه ای نزدیک به کارلوس کی روش این موضوع را رد کرده و خبر دادند قرارداد کی روش با فوتبال ایران سه ماهه است که بسته به نتایجش در تیم ملی ممکن است تا بعد از جام ملت های آسیا نیز تمدید شود. اینجا ذکر شده که قرارداد او در این مدت ۱۵۰ هزار دلار است. از طرفی رسانه های پرتغالی صحبت از عدد ۲۰۰ هزار دلار کرده اند.

پرواضح است که در همین زمان اندک، شایعه ها درباره قرارداد کی روش زیاد است. هنوز چیزی روی کاغذ نیامده و قاعدتا نمی شود به این موارد استناد کرد؛ با این حال، خوب است قبل از نهایی شدن هر چیزی یا قبل از پیاده شدن بند های این قرارداد روی کاغذ، بند «محرمانه» بودن جزئیات قرارداد قید نشود. به هر روی، یک پای این قرارداد فدراسیون فوتبالی است که مهدی تاج ریاستش را بر عهده دارد. او در بستن قرارداد شاهکار می کند! مارک ویلموتس بلژیکی گواه خوبی است.

در شرایطی که تاج و اطرافیانش ادعا کرده بودند قرارداد ویلموتس از قرارداد کی روش بهتر است و رقم مناسب تری دارد، بعد ها فاش شد ویلموتس با قراردادی به مراتب گران تر از کارلوس کی روش به ایران آمده است. نهایتا او توانست قراردادش را یک طرفه فسخ کند و دست آخر هم ۳.۲ میلیون یورو علاوه بر دو میلیون یورویی که پیش تر گرفته بود، از فوتبال ایران پول بگیرد. این قرارداد حاصل مدیریت در دوره ریاست مهدی تاج است. آن زمان هر چقدر منتقدان می خواستند بند های قرارداد ویلموتس فاش شود تا مشخص شود رئیس فدراسیون فوتبال چقدر در گفته هایش صداقت به خرج داده، همواره از این گفته می شد که این قرارداد محرمانه است و نمی شود بندهایش را فاش کرد.

حالا قبل از پیاده شدن قرارداد مکتوب کارلوس کی روش یا هر مربی دیگری که قرار است امروز و فردا به عنوان سرمربی تیم ملی معرفی شود، لازم است مهدی تاج و دوستانش تفهیم شوند که چیزی به اسم محرمانه بودن قید نشود. محرمانه بودن یعنی امکان تولید فساد و اصولا چیزی که با امنیت ملی سازوکار ندارد، دلیلی بر محرمانه بودن هم ندارد؛ به ویژه اینکه اینجا قرار است دوباره پولی از بیت المال هزینه شود و بهتر است همین ابتدای کار همه چیز شفاف پیش برود. این دیگر موضوعی است که علاوه بر نهاد های بازرسی و نظارتی، همت وزیر ورزش را هم می طلبد تا مانع از گذاشتن بند محرمانه بودن در قرارداد طرفین شود.

فوتبال در دنیای امروز کاملا حرفه ای و دخل و خرج ها مشخص است. این روز ها رقم قرارداد مربیان مختلف با تیم های باشگاهی و ملی در کشور های پیشرفته و توسعه یافته کاملا مشخص است و اگر ریگی به کفش کسی نباشد، دلیلی ندارد قرارداد فدراسیون فوتبال ایران با هر سرمربی ای، بند محرمانه بودن داشته باشد.

این موضوع یک طرف ماجرا ست؛ چون با توجه به شاهکار قبلی مهدی تاج، بهتر است مانع از مراودات او با اشخاصی همچون «ب. ز» شد که هنگام بستن قرارداد با مارک ویلموتس راهی سفارت ایران در بلژیک شد و بند های قرارداد را خواند و تاج آن را نهایی کرد. این یکی هم از آن دست مواردی است که هنوز درباره آن توضیحی از مهدی تاج خواسته نشده است. او البته یک بار درباره «ب. ز» حرف زده و او را علاقه مند به تیم ملی و مسلط به زبان انگلیسی معرفی کرده است، ولی هرگز نگفته نقشش در بستن قرارداد با ویلموتس بلژیکی چه بود.

سومین نکته ای که مهدی تاج پیش از بستن قرارداد با کی روش باید آن را روشن کند، نقش وزیر ورزش است. او همین حالا باید بگوید با توصیه و مشاوره، کی روش را به ایران می آورد یا اینکه دستور گرفته است؟ این داستان هم ریشه در اتفاق قبلی دارد؛ تاج ابتدا به خودش می بالید که مرد بلژیکی را به ایران آورده، ولی بعد ها که افتضاح قرارداد با ویلموتس رو شد، توپ را در زمین وزارت ورزش انداخت و گفت وزارت ورزش وقت این مرد بلژیکی را معرفی کرد. وزارت هم بیانیه داد که ما فقط پیشنهاد دادیم و بس. تاج که علاقه زیادی به بله قربان گویی در این مواقع دارد، بهتر است همین حالا شفاف بگوید آیا کی روش را خودش به تنهایی می آورد یا اینکه توصیه نهادی دیگر است؟

او باید آینده نگر هم باشد و بداند که ممکن است قلبش دوباره در زمانی نزدیک درد بگیرد! شاید پیش از رسیدن به آن روزها، بهتر است چاره کار کند و برخلاف رسم همیشگی، این بار همه چیز را شفاف جلو ببرد؛ نه خبری از بند محرمانه بودن قرارداد باشد، نه شخص و اشخاص مشکوکی در زمان انعقاد قرارداد اطرافش باشند و نه اینکه استقلالش را زیر سؤال ببرد و بعد مجبور شود قلب دردش را با نسخه پزشک بهانه کرده، استعفا دهد و برود.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
عرض ارادت احساسی و عیادت بازیگران و ورزشکاران از رهبر معظم انقلاب در بیمارستان+ عکس/ از جواد عزتی و علی ضیا تا علی پروین و بهداد سلیمی (682 نظر) رهبر معظم انقلاب چه میوه هایی را برای حفظ سلامتی خود میل می کنند؟ (201 نظر) خلاقیت خنده دار و هوشمندانه قصاب اهوازی برای فریب گوسفند و قربانی کردنش حماسه آفرید+عکس/ مغز تو رو باید طلا گرفت😂 (83 نظر) خلاقیت بامزه یک پدر ایرانی روی کلید کولر حماسه ساز شد/ این یادداشت بانمک پربازدید شد+عکس (71 نظر) پاسخ جالب رهبر معظم انقلاب به یک سوال: حضرت آقا اصلاً شما فکر می‌کردین که رهبر بشین؟ (60 نظر) دسته گل بزرگ و لوکس رضا گلزار و آیسان خانوم برای افتتاحیه سالن زیبایی ساره بیات +عکس/ واقعا گل کاشتین (53 نظر) نگاهی به مراسم عروسی لاکچری و مفصل دختر بزرگ اردوغان در استانبول+عکس/ چه لباس عروس خوشگلی، چه داماد خوش‌تیپی (51 نظر) میز عزای ساده و بدون تجملات مادر محسن کیایی، مجری برنامه صداتو +عکس/ روحشون شاد چه چهره دلنشینی داشتن (43 نظر) بهترین گردو ایران متعلق به کدام شهر است (42 نظر) شرط جالب رهبر معظم انقلاب برای خواندن خطبه عقد عروس و داماد ایرانی/ ماجرای بخشیدن 86 سکه به آقای داماد چه بود؟ (39 نظر) خلاقیت بی نظیر یک معمار در طراحی خانه ای با الهام از موز/ مغز تو رو باید تو موزه نگه داشت+عکس (34 نظر) ماجرای جالب کارت عروسی فائزه و حمید که به دست رهبر انقلاب رسید/ حرکت تحسین برانگیز عروس و داماد ایرانی برای خرید سرویس طلا+عکس (33 نظر) علی دایی: دکترها گفته بودند شاید زیر عمل زنده نمانم+عکس/ همیشه عضو خانواده پرسپولیس هستم/ همه درآمدم را در ایران سرمایه‌گذاری کردم (26 نظر) روایتی جالب از روز دقیق تولد رهبر معظم انقلاب از زبان خودشان در سالگرد 85 سالگی ایشان+عکس شناسنامه (23 نظر) نگاهی به خانه پدری بدون تجملات محمود احمدی نژاد+ویدیو/ منزلی با چیدمانی قدیمی و حیاطی دلنشین و نوستالژیک (22 نظر)
دیگران می‌خوانند   
تغییر چهره هوش پران ارسلان قاسمی، وحید سریال فاصله ها بعد از 14 سال+عکس رونمایی از دختر زیبا و موطلایی بیژن بنفشه خواه، شوهر جراح خانم شیرزاد سریال ساختمان پزشکان/ دخترش چقدر شبیه اروپایی هاست😍+عکس سورپرایز شدن جالب و عاشقانه حامد آهنگی توسط همسرش/ چه خانوم باشخصیت و اصیلی داره+ویدیو فال انبیاء روزانه چهارشنبه 5 اردیبهشت ماه 1403 سکانسی از سریال پایتخت که هیچکس راز آن را نفهمید+ فیلم اشتباه مهران مدیری در برنامه اسکار سوژه شد+ فیلم کشف 2 میلیارد تومان دخانیات قاچاق در این شهر افشای راز هوتن شکیبا برای صداسازی «بچه»؛ روش عجیب ایرج طهماسب در کار +فیلم تماس علی دایی با پدر ترانه علیدوستی جوک فی البداهه و خیلی خنده دار یوسف صیادی در برنامه شب آهنگ/ حامد آهنگی از خنده منفجر شد +فیلم خلاقیت هوشمندانه اُوستا نجار در طراحی مجسمه هایی با چوب و تنه ی درخت/ مغزشو باید طلا گرفت +فیلم پاسخ خنده‌دار دانش‌آموز به سؤال دینی؛ چطوری جرأت کرد این رو بنویسه!! + فیلم (عکس) چاوش خان تفنگچی مهربان سریال گیلدخت، در آغوش مادرش با تیپ و استایل امروزی / خوشتیپه، نه؟! (عکس) چهره واقعی و بدون گریم عارفه معماریان، بازیگر نقش دختر محمود نقاش در سریال پایتخت / نقی قبل از هما خواستگاری ایشون رفته بوده! هر آنچه که باید در مورد کابل های شبکه بدانید از کجا، بلیط هواپیما ارزان بخریم؟ پرطرفدارترین گیاهان آپارتمانی برگ پهن برای دکور منزل 3 مورد از شگفت انگیزترین اکتشافات مصر باستان؛ از شهر طلایی تا مقبره نفرین‌ شده جشن عروسی باشکوه و مجلل دختر ناصرالدین‌شاه با تشریفات و ولخرجی فراوان در کاخ گلستان/ این مراسم 130 سال پیش برگزار شد+عکس نگاهی به مراسم عروسی ساده و بدون تجملات پوتین در روسیه+عکس/ از انداختن حلقه طلا به دست عروس تا امضا کردن سند ازدواج رونمایی از عجیب ترین مدرسه دنیا که در آن مارها را جادو میکنند+عکس فال ابجد روزانه چهارشنبه 5 اردیبهشت 1403 چند قدم برای نظم دهی بهتر به آشپزخانه هایی با فضای کوچک مراقبت‌های پس از بوتاکس صورت؛ نکات کلیدی برای داشتن نتایج بهتر فال شمع روزانه امروز چهارشنبه 5 اردیبهشت 1403 فال روزانه امروز چهارشنبه 5 اردیبهشت ماه 1403 رونمایی از خانواده 4 نفری کاظم نوربخش سلمان سریال نون خ/چه خونواده صمیمی و گرمی +عکس رونمایی صاحب قهوه خانه‌ایی در کاشان از تنها نقاشی با خودکار سهراب سپهری+ویدیو/ می تونستم با فروشش زندگیمو تغییر بدم ولی... فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 5 اردیبهشت ماه 1403 3 ترفند کاربردی برای رسوب‌زدایی و نو شدن دوش حمام فال حافظ با تفسیر امروز چهارشنبه 5 اردیبهشت 1403+فیلم دعوای زن و شوهری نرگس محمدی و علی اوجی تو برنامه زنده/علی اوجی خانم بازیگر رو با خاک یکی کرد + فیلم خلاقیت هوشمندانه شهرداری اهواز در محافظت از درختی قدیمی و کهن+عکس/ با این کارش جذابیت شهر رو چندین برابر کرده👌 دسته گل بزرگ و لوکس رضا گلزار و آیسان خانوم برای افتتاحیه سالن زیبایی ساره بیات +عکس/ واقعا گل کاشتین وان حمام پر از توپ بامزه و رنگارنگ ستاره سادات قطبی/ حرکت جالب خانم مجری برای سرگرم کردن شازده پسرش+ویدیو فیلم لو رفته از رضا گلزار سوپر استار و آیسان خانوم در فرودگاه/ همیشه در شادی و مسافرت یادی کنیم از تبلیغ فوق تخیلی و لوکس گونه پراید با ساخت این کلیپ+ ویدیو/ داره امکاناتش رو در حد بنز به تصویر میکشه تصویری دیده نشده از آمادگی بدنی بالای آیت الله هاشمی رفسنجانی/ماشاالله به این روحیه بالا اولین تصاویر از تتلو در دومین جلسه دادگاهش بدون ذره ای تغییرات در ظاهر و قیافه اش (تصاویر) غول پیکرترین مجسمه های جهان/ مجسمه آزادی پیششون اونقدر کوچیکه که تو این لیست قرار نمیگیره
تیتر امروز   
کشف 2 میلیارد تومان دخانیات قاچاق در این شهر تماس علی دایی با پدر ترانه علیدوستی 3 مورد از شگفت انگیزترین اکتشافات مصر باستان؛ از شهر طلایی تا مقبره نفرین‌ شده رونمایی از عجیب ترین مدرسه دنیا که در آن مارها را جادو میکنند+عکس فال ابجد روزانه چهارشنبه 5 اردیبهشت 1403 فال شمع روزانه امروز چهارشنبه 5 اردیبهشت 1403 فال روزانه امروز چهارشنبه 5 اردیبهشت ماه 1403 فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 5 اردیبهشت ماه 1403 فال حافظ با تفسیر امروز چهارشنبه 5 اردیبهشت 1403+فیلم فال انبیاء روزانه چهارشنبه 5 اردیبهشت ماه 1403 کشف اتفاقی چهره 600ساله «بچه‌جن» در توالت یک خانه اولین کشته ی طرح عفاف و حجاب ضدانقلاب شفا گرفت!ماجرای کما و فوت دختر تهرانی در متروی تجریش+فیلم نگهدارندگان گربه در معرض یک بیماری روانی خطرناک / ما نمی‌گیم، پژوهشگران خارجی گفتند! بیوگرافی و زندگی خصوصی پاشا جمالی،مهیار سریال نون خ و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی رونمایی از هتلی که همه چیزش از طلای 24 عیار است ؛ از وان و توالت گرفته تا غذایی که در آن سرو می شود! / هتل مورد علاقه خانم‌های طلا دوست!
منتخب روز   
فروش ویلای روف گاردن دار و استخر دار حسن جوهرچی، فرهاد سریال فاصله‌ها توسط دخترش در شمال ! / در منطقه‌ای تهرانی نشین!!! سلفی دونفره نعیمه نظام دوست با سلطان کمدی ایران که یکسال حق نداشت منتشرش کنه! / چه ست آدیداسی پوشیده مهران مدیری ... سلفی آسانسوری علیرضا نیکبخت با همسر دومش که بیشتر از جانش او را دوست دارد / کراش دهه هشتاد فوتبال ایران حالا مرد زندگی شده ... (عکس) تعجب کاربران خارجی فضای مجازی از حجاب کامل همسر ستاره لیورپول / دنیا با حجاب جای زیباتری نیست؟ (عکس) بیتابی همسر و فرزندان شهرام عبدلی، بازیگر نقش مهران در سریال فاصله‌ها، بر سر پیکر بی جان او / تو کاری با دلم کردی که فکرشم نمی کردم ... (عکس) همبازی بودن آقای بیاتی، خواستگار فهیمه در پایتخت 5 با بازیگر معروف در فیلم نوستالژیک دهه شصتی / روحش شاد ... ویدئویی باورنکردنی از مرد سومالیایی که با نصف مغزش زندگی می کند/ بیچاره چه بلایی سرش اومده رودررویی با یک تمساح آن‌ هم فقط با یک ماهیتابه +فیلم متقاضیان عمره بخوانند/ آخرین وضعیت و شرایط ثبت‌نام حج عمره 1403 اعلام شد طرح 100 میلیارد پوندی برادر اسامه بن لادن برای ساخت طولانی ترین پل معلق جهان+عکس