ساعدنیوز
ساعدنیوز

بورل: لغو تحریم‌های آمریکا، برای مردم ایران منافع اقتصادی ملموسی خواهد داشت

  سه شنبه، 04 مرداد 1401   کد خبر 215564
بورل: لغو تحریم‌های آمریکا، برای مردم ایران منافع اقتصادی ملموسی خواهد داشت
به گزارش ساعد نیوز/ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مقاله ای، خواستار بازگشت به برجام شد و گفت خروج یکجانبه آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های حداکثری نتیجه‌ای نداشت.

به گزارش ساعد نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران آنلاین/ جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مقاله ای که برای نشریه فایننشال تایمز نوشته است، در خصوص توافق هسته ای کشورمان و ۴+۱ ادعا هایی را مطرح کرد و در عین حال اذعان کرد کمپین فشار حداکثری دونالد ترامپ علیه ایران موفقیتی در پی نداشت. در این مقاله نوشته شده به قلم جوزپ بورل آمده است: هفت سال پیش، پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل یک توافق دیپلماتیک مهم را منعقد کردند. برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نتیجه سال ها دیپلماسی سختگیرانه در مورد برنامه هسته ای ایران بود و مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفت. این توافق، محدودیت های سختی را برای فعالیت های هسته ای ایران تضمین کرد و در مقابل، چشم انداز سود اقتصادی حاصل از لغو تحریم های آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل علیه ایران را باز کرد.

فشار حداکثری ترامپ ناموفق بود

به گفته این مقام اتحادیه اروپا: «اجرای کامل توافق هسته ای به شدت تحت تاثیر تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۸ و شروع کارزار یکجانبه «فشار حداکثری» قرار گرفت. ایران فعالیت های هسته ای خود را به سطوح هشدار دهنده رسانده و نظارت آژانس انرژی اتمی را محدود کرده است. با این حال، «فشار حداکثری» ناموفق بود».

متن توافق با جزئیات آن نوشته شده و جایگزین بهتری برای آن نمی بینم!

بورل در ادامه مقاله خود ادعا کرد برای جلوگیری از توسعه هسته ای کشورمان تلاش کرده از طریق دیپلماسی طرف های توافق را سر میز مذاکره بازگرداند. وی گفت: «پس از ۱۵ ماه مذاکرات سازنده و فشرده در وین و تعاملات بی شمار با آمریکا و اعضای برجام به این نتیجه رسیده ام که فضا برای مصالحه های مهم دیگر تمام شده است. من اکنون متنی را روی میز گذاشته ام که با جزئیات دقیق به لغو تحریم ها و همچنین گام های هسته ای مورد نیاز برای بازگرداندن برجام می پردازد». «این متن نشان دهنده بهترین قرارداد ممکن است که من به عنوان تسهیل کننده مذاکرات، آن را امکان پذیر می دانم. این یک توافق کامل نیست، اما به همه عناصر اساسی می پردازد و شامل سازش هایی است که همه طرف ها به سختی به دست آورده اند. اکنون باید تصمیماتی اتخاذ شود تا از این فرصت منحصر به فرد برای موفقیت استفاده شده و ظرفیت های معامله آزاد شود. من هیچ جایگزین جامع یا مؤثر دیگری را در دسترس نمی بینم».

توافقی که روی میز است عزم همه طرف ها برای تعهد را نشان می دهد

وی در خصوص ملاحظات کشورمان و درخواست تضمین برای پایبندی به توافق گفت: «ما همچنین می دانیم در تهران پس از تجربه منفی سال های اخیر، نسبت به اجرای کامل یک معامله ملاحظات قابل توجهی وجود دارد. با این حال، توافق روی میز نشان دهنده عزم همه شرکت کنندگان برجام برای تضمین پایداری آن است». بورل در ادامه با اظهار نگرانی، به انتخابات میان دوره ای در آمریکا و دوقطبی شدن فضا در این کشور اشاره کرد و گفت: «بازگرداندن برجام» می تواند دسترسی و نظارت آژانس بر برنامه هسته ای ایران را افزایش دهد.» به گفته او، این اقدام «همچنین می تواند به ایجاد پویایی امنیتی و همکاری بیشتر در منطقه کمک کند و بین طرف ها اعتمادسازی کند».

توافقی که نوشته شده برای مردم ایران منافع اقتصادی ملموسی دارد

بورل در ادامه این مقاله، مدعی شد امضای این توافق «از طریق لغو قابل توجه تحریم های آمریکا، برای مردم ایران منافع اقتصادی ملموسی خواهد داشت. انعقاد توافق در حال حاضر سود اقتصادی و مالی قابل توجهی را به همراه خواهد داشت و همچنین امنیت منطقه ای و جهانی را تقویت می کند». وی ادعا کرد: «رد کردن این توافق، باعث ضرر همه طرف ها خواهد شد». «اکنون زمان تصمیم گیری های سیاسی سریع برای پایان دادن به مذاکرات بر اساس متن پیشنهادی من و بازگشت فوری به توافق فرا رسیده است. این توافق در خدمت عدم اشاعه سلاح های هسته ای در ازای لغو تحریم ها است و نشان می دهد که در زمان های آشفته، توافق های بین المللی متعادل هنوز امکان پذیر است». ادعا های ضمنی بورل در خصوص تسلیحاتی بودن برنامه هسته ای ایران در حالی مطرح می شود که مقامات کشورمان بار ها آن را رد کرده و در زمان توافق دسترسی های زیادی به دوربین های آژانس دادند. وزیر امور خارجه کشورمان هم به تازگی گفته بود متن توافق آماده شده و بیش از ۹۰ درصد محتوای آن مورد تایید طرف های برجام است «ولی در این متن همچنان یک نقص مهم وجود دارد و آن این است که ما باید از مزایای کامل اقتصادی توافق برخودار شویم».

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
دوقلوهای بانمک شبنم قلی خانی (73 نظر) ژست پرافاده آرام جوینده با ست لباس ابریشمی و گران قیمتش (27 نظر) مریم مومن با این مانتوی خاصش چه عکسایی گرفته+فیلم (13 نظر) اجرای ناشیانه ربنا توسط سالار عقیلی همراه با موسیقی خبرساز شد + فیلم (11 نظر) حمله منصوریان به بازیکن روسیه: مرتیکه چطوری تونستی تشخیص بدی ما تو ایران چطور زندگی می کنیم؟! (8 نظر) استوری جنجالی‌ مژده لواسانی در واکنش به شیطون بلای بشیر حسینی! (7 نظر) حجاب خاص بهاره رهنما با کلاه باکت (7 نظر) گریه تلخ نجم الدین شریعتی در برنامه سمت خدا + فیلم (6 نظر) نگاه کردن نبات استخری به تبلت لاکچریش (6 نظر) حمله چند دختر بی‌حجاب به خانم محجبه در قم + فیلم (6 نظر) تیپ تنگ و کوتاه و برند نجمه جودکی (6 نظر) ویدئویی از چند زن بی‌حجاب در مسجد مکی زاهدان! (5 نظر) آزار وحشتناک دختر ایرانی توسط تتلو در ترکیه + فیلم (5 نظر) بخشی از سخنرانی حجت الاسلام رفیعی: تابستون لب دریا بی حجابی رو چطور میخواهید جمش کنید! (5 نظر) پرورش مار در روستایی خطرناک معروف به روستای مار کبرا+ تصاویر (4 نظر)
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/