ساعدنیوز
ساعدنیوز

برگزاری اولین جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی در تبریز

  پنجشنبه، 11 خرداد 1402   کد خبر 342526
برگزاری اولین جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی در تبریز
ساعدنیوز: اولین دوره جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی که به ابتکار موسسه فرهنگی هنری فصل هنر طراحی شده است برای اولین بار در طول تاریخ فیلم و سینمای کشور توسط این موسسه ، در مهرماه سال جاری و به میزبانی تبریز برگزار می شود.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعدنیوز به نقل از سونیوز، اولین جلسه رسمی شورای سیاست گذاری جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی که به میزبانی و دعوت مؤسسه فرهنگی هنری فصل هنر انجام گرفته بود، با حضور برخی از مقامات عالی رتبه استان آذربایجان شرقی، در محل این موسسه برگزار گردید. در این نشست مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی، اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان شرقی، رئیس کمیسیون گردشگری و سرمایه گذاری شورای اسلامی کلانشهر تبریز، نمایندگان صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی، سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری تبریز، اداره کل حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس و رئیس سازمان بسیج هنرمندان استان به بیان دیدگاه های خود پرداختند.

در این نشست، مهدی حیدری، رئیس جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی از اهمیت برگزاری این رویداد ملی و اخذ موافقت اصولی آن از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نام مؤسسه فرهنگی هنری فصل هنر خبر داد و گفت: تنوع فرهنگی اقوام ایرانی دارای ظرفیت های بالقوه است و این جشنواره با زبان هنر سینما این تنوع فرهنگی و ظرفیت ها را به نمایش خواهد گذاشت. حیدری خاطر نشان کرد مهم ترین پیام و هدف این جشنواره نمایش اتحاد اقوام ایرانی در راستای حفظ تمامیت ارضی کشور و خنثی کردن تبلیغات کاذب رسانه ای دشمنان می باشد.

سید محمد حسین بلاغی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نیز در این نشست از لزوم برگزاری این جشنواره در وضعیت فعلی خبر داد و اظهار داشت ایده جشنواره ملی اقوام ایرانی بسیار مهم بوده و از این پروژه حتما حمایت خواهیم کرد. وی در ادامه صحبت های خود افزود: دلیل برگزاری این جشنواره ها تنوع فرهنگی در ایران است چراکه ایران فرهنگی مرز های گسترده تری از مرز های سیاسی دارد و جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی فرصت مناسبی برای نمایش تنوع فرهنگی کشور و اتحاد اقوام ایرانی و همچنین خنثی سازی توطعه های دشمنان کشور در جهت تجزیه جغرافیای اقوام می باشد و باید امروز دست به دست هم دهیم تا وحدت اقوام ایرانی را به زبان هنر نشان دهیم.

فرید حیدری، مدیر عامل مؤسسه فرهنگی هنری فصل هنر از اقدامات این موسسه در طول 8 ماه گذشته خبر داد و افزود تشکیل کارگروه های مختلف با حضور اساتید حوزه و دانشگاه، سینماگران، مسئولین عالی رتبه کشوری و استانی، تدوین آئین نامه، شیوه نامه و فراخوان این جشنواره ، تهیه و طراحی سامانه اختصاصی جشنواره و همچنین ثبت مالکیت معنوی جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی از مهم ترین اقدامات موسسه فرهنگی هنری فصل هنر بوده است.

حجت الاسلام زعفرانچی لر، عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز و رئیس کمیسیون گردشگری سرمایه گذاری نیز در ادامه این جلسه اظهار داشت : لزوم یک موج ایجابی موافقان متعهد به زبان رسمی و تمامیت ارضی کشور وجود دارد که این جشنواره می تواند نقطه قوتی برای ایجاد یک موج ایجابی و موافقان متعهد باشد و این جشنواره می تواند ملیت گرایی را با تنوع اقوام آمیخته کند که در همین زمینه حمایت کامل خود را اعلام می کنیم.

احمد حمزه زاده، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان نیز در باره اهمیت این جشنواره گفت : این جشنواره گفت: بزرگترین مزیت گردشگری ایران داشته های تاریخی و فرهنگی است که جذابیت ویژه ای براز گردشگران دارد چرا که تنوع قومیتی بزرگترین مزیت فرهنگی است اما با این وجود عده ای سعی می کنند این فرصت ها را تبدیل به تهدید کنند ولی این جشنواره ها می توانند مانع چنین تهدیدات شوند و اتحاد ملی را رقم زنند. وی همچینین امادگی این دستگاه اجرایی را در راستای برگزاری هر چه با شکوه تر این جشنواره اعلام نمود.

محمد اسداللهی، مدیر کل امور اجتماعی استانداری اذربایجان شرقی به عنوان یکی دیگر از اعضای این شورای سیاست گذاری ضمن تشکر از موسسه فرهنگی هنری فصل هنر جهت بزگزاری این جشنواره اظهار داشت: جای بسی شکر است که در این استان مجموعه هایی وجود دارد که می تواند در این سطح چنین جشنواره ای را برگزار کند و این یک فرصت مغتنم می باشد. وی افرود این برگزاری جشنواره می تواند نگاه ها را به سمت اقوام تلطیف کند و دشمنان را از امید بستن به اقوام ایرانی در راستای پیش برد اهداف شوم خود باز دارد.

جمال پورفرج، مدیر تولید صدا و سیما مرکز آذربایجان شرقی نیز ضمن تاکید بر جایگاه و اهمیت برگزاری این جشنواره افزود: سازمان صدا و سیمای مرکز اذربایجان شرقی با تمامی توان در پوشش رسانه ای این رویداد ملی آمادگی خود را به صورت همه جانبه اعلام می دارد.

جواد شریف نژاد، استاد دانشگاه و پژوهشگر حوزه اجتماعی نیز اظهار داشت که من معتقدم تمامی مشکلات کشور از طریق مباحث فرهنگی قابل حل است و مسائل قومییتی نیز یک مسائل اجتماعی است. و این جشنواره می تواند مسائل اقوام را به جایگاه اصلی خود که همان بستر اجتماعی هست برگرداند. میراث فرهنگی ملموس و ناملموس وجود دارد که در این جشنواره اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می تواند این موضوع را در بستر همین جشنواره پیگیری کند.

حامد شب خیز رئیس سازمان بسیج هنرمندان آذربایجان شرقی نیز ضمن پیشنهاد ایجاد یک بخش ویژه در این جشنواره برای معرفی گردشگری استان اظهار داشت : جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی فرصت بسیار خوبی برای نمایش اتحاد اقوام ایرانی می باشد.

مهدی شیرین ، عضو هیئت مدیره انجمن سینماگران آذربایجان شرقی و مسئول بخش فیلم موسسه فصل هنر به عنوان یکی دیگر از اعضای شورای سیاست گذاری این جشنواره اظهار داشت: از سال 1397 با رصد دقیق رسانه های معاند متوجه شدم که همواره قدرت های بزرگ به دنبال تجزیه کشورهای اسلامی هستند و ما می توانیم این توطعه های شوم را با استفاده از زبان سینما و با برگزاری چنین جشنواره ی خنثی کنیم.

در انتهای این نشست با پیشنهاد مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و رای مثبت اکثریت حاضر در جلسه، آقای تراب محمدی، معاون سیاسی و اجتماعی استانداری آذربایجان شرقی به عنوان رئیس شورای سیاستگذاری این جشنواره انتخاب شد.

جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی به ابتکار موسسه فرهنگی هنری فصل هنر طراحی شده است که برای اولین بار‌ درطول تاریخ ایران ،همزمان با آعاز هفته وحدت و هفته جهانی گردشگری در مهرماه سال جاری در تبریز به صورت ملی برگزار خواهد شد و رئیس این جشنواره نیز مهدی حیدری، رئیس انجمن سینماگران آذربایجان شرقی و مدیر مسئول مؤسسه فرهنگی هنری فصل هنر خواهد بود.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(تصاویر) ورود جورجینا به تهران با مانتو و پوشش کامل/ جورجینا همراه رونالدو به ایران آمد (543 نظر) (فیلم) اجرای آهنگ گرشا رضایی به جای مداحی در بهشت زهرای تهران / کنسرته یا مجلس ترحیم؟! (267 نظر) رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران (266 نظر) ازدواج جذاب ترین پسر ایرانی با دختری هم سن مادرش +عکس دختر (251 نظر) شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله (128 نظر) صدای محشر پیرمرد چوپان در صحرا با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (128 نظر) هدیه تولد 29 سالگی عجیب برند لوکس به عضو گروه “بی تی اس”! (104 نظر) جاودوی صدای چوپان خوش صدا در دشت و صحرا با آهنگ شجریان+ فیلم/ هرگز نمیشد باورم این برف پیری بر سرم (97 نظر) (ویدئو) بریم به استقبال ماه مهر با این شیرین کاری پسر دانشجو/ کل کلاس از شدت خنده رفت رو هوا😂 (79 نظر) صدای محشر پیرزن در مزرعه با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (69 نظر) زن و شوهری که صاحب شیک‌ترین طلاقِ ایرانی شدند (58 نظر) (عکس) قابلمه نوازی پسر شاه پهلوی با جهیزیه های فرح در یک کنسرت خانگی (57 نظر) (فیلم) واکنش جالب یک نوزاد به اولین بوسه مادر/ مُسکن فقط محبت مادرانه😍 (51 نظر) وقتی نعیمه نظام‌دوست رو صندلی برنامه جا نمیشه+فیلم /صندلی شکست! (45 نظر) (فیلم) آوازخوانی و تمپو نوازی دختر با استعداد ایرانی با آهنگ سنگ قبر آغاسی / چقدر حیف که تو کودک کار شدی! (40 نظر)
منتخب روز   
شاهکار رقص شاد داماد و پدر زن با آهنگ شاد خواننده +فیلم شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله آموزش رقص بندری داشجویان با آهنگ شاد+فیلم / دختر بندری... ارتباط مستقیم 50 درصد حوزه اشتغال به حوزه فناوری در آینده ای نزدیک 90 درصد از اقتصاد استان آذربایجان شرقی در دست بخش خصوصی است دفاع جانانه رهبر انقلاب از ملت ایران در مصاحبه با رسانه آمریکایی / ما بزرگترین قربانی تروریسم هستیم‎+ویدئو (فیلم) زایمان طبیعی یک زن نزدیک پادگان نظامی با کمک سربازان/ درود بر شرف و انسانیتتون👏 (ویدئو) خوانندگی آهنگ شاد توسط محمد بحرانی در برنامه صداتو برای عادل فردوسی پور/ عجب رپ شادی خوند بازداشت قاتل مدیر حوزه علمیه قیدار + جزییات هک اکانت ادمین اینترنشنال و افشای هویت کاربران خائن به وطن +فیلم (ویدئو) آویزان شدن خانم مهندس ایرانی از یک جرثقیل برای دید زدن ساختمان نیمه کاره/ حتی حجابشم کامله😂 (ویدئو) ابی مورد حمله عاشقان وحشی اش قرار گرفت/ تکه پاره شدن ناگهانی ابی هنگام خواندن آهنگ وقتی دلگیری و تنهااا 😂
تیتر امروز   
داماد شدن پدر به جای پسر برسر سفره ی عقد!! اولین عکس از همسر دوم پژمان بازغی / مو نارنجی و زیبا عین حنا دختری در مزرعه عاشقانه زیبای “دانیال حکیمی” و همسر جوانش+ عکس ناصرالدین‌شاه: خودش شبیه یک عنتر سفید بود اما دو دختر بسیار خوشگل داشت! استایل جالب ملکه سالخورده انگلیس به سبک باربی +عکس کشف سرزمین مردگان در یک زیرزمین مخوف! +عکس مرگ کارگر جوان کرمانشاهی در پی سقوط از ارتفاع پیام تبریک رییس جمهور ایران به پادشاه و ولیعهد عربستان رونمایی از سوغاتی متفاوت رئیسی از آمریکا /3506 لوح مصادره‌ شده توسط آمریکا به ایران بازگشت رقص بی شرمانه فرح پهلوی جلوی چشمان شاه بی غیرت/ ماجرای رابطه غیراخلاقی فرح با دوست قدیمی اش اولین کاریکاتور تاریخی مطبوعات ایران که شاه را نشانه گرفت+عکس آتش سوزی مهیب در یکی از انبارهای باتری سازی وابسته به وزارت دفاع کشف شگفت انگیز یک تابوت مهر و موم شده در چاه؛ مومیایی 4300 ساله ای که با طلا پوشانده شده است! الواح هخامنشی استردادی از آمریکا در حال حاضر کجا هستند؟ درگذشت ناگهانی یک مقام امنیتی در کاشان+عکس