بررسی و مقایسه روکش دندان و کامپوزیت دندان: مزایا، معایب و هزینه

  یکشنبه، 13 شهریور 1401   کد خبر 221549
بررسی و مقایسه روکش دندان و کامپوزیت دندان: مزایا، معایب و هزینه
ساعدنیوز :اگر به دندان‌هایتان آسیب رسیده؛ می‌توانید برای ترمیم آن از کامپوزیت یا روکش دندان استفاده کنید. شما باید برای حفظ سلامت دندان‌های خود سریعا برای درمان و ترمیم دندان‌ها به یک دندانپزشک خوب مراجعه کنید تا بهترین ماده را برای ترمیم دندان‌های شما انتخاب کند.

اگر به دندان هایتان آسیب رسیده؛ می توانید برای ترمیم آن از کامپوزیت یا روکش دندان استفاده کنید. شما باید برای حفظ سلامت دندان های خود سریعا برای درمان و ترمیم دندان ها به یک دندانپزشک خوب مراجعه کنید تا بهترین ماده را برای ترمیم دندان های شما انتخاب کند. اگر به موقع برای ترمیم دندان ها اقدام نکنید، احتمال انتشار عفونت و آسیب به دندان های دیگر وجود دارد. داشتن اطلاعات کافی از روش های درمانی و آگاه بودن از مزایا و معایب هر روش، در انتخاب بهترین روش به شما کمک می کند.

کامپوزیت دندان

تصویر

کامپوزیت دندانی که به عنوان باندینگ کامپوزیت نیز شناخته می شود، در صورتی که دندان آسیب جزئی داشته باشد، می تواند مفید باشد. اگر ترک کوچکی روی دندان وجود داشته باشد، کامپوزیت می تواند راه حل مناسبی باشد. در بعضی از موارد در صورتی که دندان به شدت آسیب دیده باشد هم می توان از کامپوزیت استفاده کرد؛ اما باز هم بستگی به شرایط دارد.

دندانپزشک کامپوزیت را مستقیما روی دندان قرار می دهد؛ کامپوزیت پس از سفت شدن می تواند دندان ها را ترمیم کند و ظاهری مشابه با دندان های طبیعی ایجاد کند. ترمیم دندان با کامپوزیت یک روش غیر تهاجمی است، در طی یک جلسه انجام می شود، ظاهری شبیه به دندان طبیعی دارد و مقرون به صرفه است. به همین دلایل، بسیاری از افراد به ویژه کودکان ترجیح می دهند از باندینگ دندان استفاده کنند.

مزایای کامپوزیت دندان

این روش می تواند برای ترمیم دندان ها به کار رود، البته می توان از کامپوزیت صرفا برای زیبایی دندان هم استفاده کرد.

 • باندینگ کامپوزیت یکی از ساده ترین و کم هزینه ترین روش های زیبایی دندانپزشکی است.
 • این روش در طی یک جلسه مراجعه به دندانپزشک قابل اجرا است.
 • ممکن است نیاز باشد برای قرار دادن کامپوزیت، بخشی از مینا دندان تراشیده شود مگر اینکه قرار باشد از کامپوزیت برای پرکردن حفره دندان استفاده شود.
 • در این روش نیازی به بی هوشی نیست.
 • ممکن است شرکت بیمه، تمام یا بخشی از هزینه های کامپوزیت دندان را تقبل کند.
 • دندان هایی که کامپوزیت دارند نیاز به مراقبت خاصی ندارند و فقط با رعایت بهداشت دهان و دندان می توان از آن ها مراقبت کرد.
 • کامپوزیت دندان بسته به نحوه مراقبت شما ممکن است 3 تا 10 سال دوام داشته باشد.

معایب کامپوزیت دندان

 • کامپوزیت دندان به اندازه روکش دندان در برابر لکه شدن مقاوم نیست.
 • کامپوزیت ها به اندازه روکش ها مقاوم نیستند و به طور کلی دوام زیادی ندارند.
 • کامپوزیت های دندانی قادر به ترمیم ترک ها و آسیب های بزرگ دندان نیستند.
 • مواد کامپوزیت دندان ممکن است بشکنند پس بهتر است از جویدن ناخن و خوردن غذا های سفت خودداری کنید.
 • برخی از دندانپزشکان، به دلیل معایب کامپوزیت، از آن فقط برای اهداف زیبایی و روشن کردن رنگ دندان ها استفاده می کنند.

روکش دندان

تصویر

روکش های دندان معمولا زمانی استفاده می شوند که آسیب وارده به دندان بسیار شدید باشد یا اینکه دندان عقل نهفته باعث فشار و درنهایت شکستگی دندان های مجاور شود. بنابراین هر چه مقدار آسیب بیشتری به دندان وارد شده باشد؛ احتمال نیاز به روکش دندان افزایش می یابد. روکش دندان، شبیه به یک کلاهک تمام دندان را می پوشاند و ظاهر و عملکرد دندان را بازیابی می کند. روکش ها با مواد هم رنگ دندان ساخته می شوند؛ در نتیجه با سایر دندان ها اختلاف رنگ نخواهند داشت.

نصب روکش دندان معمولا به چند جلسه مراجعه به دندانزشک نیاز دارد؛ زیرا برای این کار باید ابتدا از دندان قالب گیری شود و بعد روکش در آزمایشگاه ساخته شود. تا زمان آماده شدن روکش اصلی، دندانپزشک روی دندان روکش موقت قرار می دهد تا از دندان حفاظت شود. ترمیم دندان با روکش حدود دو تا سه مرحله دارد و نسبت به کامپوزیت هزینه بیشتری دارد. روکش ها نسبت به کامپوزیت مقاومت و دوام بیشتری دارند. افراد مسن روکش دندان را به دلیل دوام و طول عمر زیادی که دارد، به کامپوزیت ترجیح می دهند.

مزایای روکش های دندانی

روکش دندان به سلامت دندان شما کمک می کند و می تواند بسیاری از عیوب ظاهری دندان را بپوشاند. این روکش ها می توانند:

 • دندان های ترک خورده یا آسیب دیده را ترمیم کنند.
 • جایگزین پر شدگی دندان شوند.
 • دندان های شکسته را ترمیم کنند.
 • ایمپلنت های دندانی را ترمیم کنند.
 • ظاهر دندان را از نظر رنگ و چینش، بهبود ببخشند.
 • شکل تازه ای به دندان ها بدهند.
 • پس از انجام عصب کشی از دندان محافظت کنند.

مزیت دیگر روکش های دندان، مقاومت و استحکام زیاد آن هاست که باعث می شود طول عمر زیادی داشته باشند. در بیشتر افراد این روکش ها حدود 5 تا 15 سال دوام خواهد آورد.

معایب روکش های دندانی

مانند هر روش دیگری، روکش های دندانی هم دارای معایبی هستند.

 • در این روش باید بخش عمده دندان طبیعی تراشیده شود تا امکان نصب روکش فراهم شود.
 • دندان ممکن است در ابتدا نصب روکش به گرما و سرما حساس باشد یا اینکه در لثه مقداری درد و ناراحتی احساس شود. اگر این حساسیت ها و ناراحتی ها ادامه دار بود، باید به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • از آنجایی که جنس چینی یا پرسلن شکننده است، ممکن است روکش در طی سال ها آسیب ببیند.
 • اگر روکش دندان، از نوع پرسلن ادغام شده با فلز باشد، یک خط خاکستری بین لثه و روکش دندان دیده خواهد شد.

کامپوزیت دندان بهتر است یا روکش دندان؟

هر دو روش، راه حل های مناسبی برای بهبود بخشیدن به عملکرد و ظاهر دندان هستند. زمانی که شما به مطب دندانپزشک مراجعه می کنید، دندانپزشک شما را معاینه کرده و یک عکس اشعه ایکس از دندان های شما تهیه می کند. این کار باعث می شود تا دندانپزشک بتواند بهترین روش ترمیم دندان را به شما توصیه کند. در طی جلسه مشاوره، دندانپزشک مزایا و معایب هر روش را به شما توضیح می دهد و سوالات شما را پاسخ می دهد.

بیماران باید در زمان انتخاب کامپوزیت یا روکش دندان، عواملی مانند هزینه ها و دوام و طول عمر را در نظر بگیرند. اگر سرعت فرایند و به صرفه بودن آن برایتان مهم است؛ کامپوزیت می تواند گزینه مناسب تری باشد؛ اما اگر دوام و طول عمر برای شما در اولویت قرار دارد؛ روکش دندان انتخاب بهتری است.

هزینه های نصب کامپوزیت و روکش دندان

هزینه های مربوط به کامپوزیت یا روکش دندان، از فردی به فرد دیگر متفاوت است. تعیین قیمت کامپوزیت دندان دشوار است زیرا هزینه ها بسته به نوع استفاده از کامپوزیت، می تواند متفاوت باشد. به عبارت دیگر، از آنجایی که برای نصب روکش بر روی دندان از کامپوزیت استفاده می شود؛ در صورت انتخاب روش روکش، باید هزینه های کامپوزیت را هم پرداخت کنید.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
تصاویری از عیادت جواد عزتی و هنرمندان از رهبر معظم انقلاب و استقبال گرم ایشان (706 نظر) بازسازی چهره شگفت انگیز زلیخای یوسف در موزه مصر توسط هوش مصنوعی+عکس /چقدر زیباست.. (615 نظر) (تصاویر) منزل پدری رهبر ساده زیست انقلاب با حیاط دلباز در محله ای باصفا (616 نظر) بازسازی چهره شگفت انگیز یوزارسیف عزیز مصر(یوسف) در موزه مصر توسط هوش مصنوعی+عکس /چه چهره منحصربفردی.. (585 نظر) گرد و خاک افغانی ها در مترو تهران تاریخ ساز شد/ یه همینو کم داشتیم... (400 نظر) کشف تابوت ارزشمند آخناتون با چشم طلا متعلق به مصر باستان+عکس (312 نظر) (فیلم) لحظه هشدار قایق ماهیگیری ایرانی به ناوشکن آمریکایی در خلیج فارس و ورود سپاه به این ماجرا (264 نظر) پیرزنی که مثل زلیخا زیبا شد/ واقعا معجزه نیست؟+ویدیو (246 نظر) عکس گریه دار از مجموعه آمپول هایی که یک مادر برای به دنیا آوردن نوزادش زده/ این عشق مادرانه چیه اصلا😢 (227 نظر) کشف شگفت انگیز یک کوه واقعی پر از طلا و گنج از دنیای باستان/ گنجینه هایی که قیمت ندارند+ویدیو (192 نظر) خبر عجیب و بی سابقه از بزی که بچه انسان زایید/ نوزاد انسان نما حاصل یک جانور در روستا+تصاویر (177 نظر) مومیایی شگفت انگیز چشمهای واقعی زلیخای یوسف پیامبر در داخل تندیس +عکس/چه چشمان رنگی دلربایی! (176 نظر) کشف مجسمه فیروزه ای و فوق العاده زیبای دختر کوروش در اطراف تخت جمشید+عکس (168 نظر) (عکس) کشف مومیایی سالم زلیخا، همسر عزیز مصر برای اولین بار/ اگه راس میگی الان خوشگل شو😂 (166 نظر) بازسازی چهره همسران پادشاهان هخامنشی توسط هوش مصنوعی +عکس /یکی از یکی زیباتر و جذاب تر (150 نظر)
دیگران می‌خوانند   
شاهکار بی نظیر یک مادر برای نجات فرزندش از چاه فاضلاب/ واقعا بهشت زیر پای مادراست+ویدیو (فیلم) مرد پاکستانی با تبدیل خودش به روباه و ایجاد یک زیارتگاه برای خودش کسب درآمد می‌کند! / دُمم تکون میده! کشف یک گنجینه عظیم دریایی 350 ساله از عمق دریا/ آدم از دیدنش حیرت میکنه+عکس (فیلم) مرد هندی که روی سر خودش برنج می کارد! / شالیزار سیار، تحویل در محل! (فیلم) سورپرایز تولد معلم باحال توسط دانش آموزها سر کلاس درس / چقدر خوبه که تو ذوق کسایی که دوسمون دارن نزنیم ... کنسرت ویژه یک بیمار برای پزشکش موقع عمل جراحی/ حال دل همه رو خوب کرد+عکس (فیلم) قهقهه احسان علیخانی و داورها از جواب جالب پسر چوپان در برنامه عصر جدید / تا حالا تلویزیون ندیده بوده! بچه داری باحال و خنده دار یک استاد دانشگاه وسط تدریس در کلاس/ دمش گرم واقعا چقدر پایه است+ویدیو وضعیت ماشین له شده مربی تیم ملی بعد تصادف وحشتناکش+عکس اصرار امین حیایی به همبازی بودن با ژاله صامتی در نقش همسر صیغه ای او در یک فیلم / چرا اصرار داری بگی صیغه ای؟!😂 حال خوب پیرزنی 70 ساله بعد به دنیا آوردن یک جفت دوقلو/ شیرزنیه برای خودش+ویدیو سونوگرافی عجیب الخلقه ترین جنین دنیا که با پرنده اشتباه گرفته شد/ مامانش تا دنیا بیاد چندتا سکته ناقص رد کرده+عکس تولد یک بزغاله عجیب الخلقه انسان نما/ جل الخالق این دیگه چیه؟+عکس فریب در ازدواج چیست؟ و چه عواقبی برای طرفین در پی دارد! با اختلاف خنده دارترین اجرای حامد آهنگی در برنامه جوکر+فیلم/ این و ببینی نمیتونی نخندی... غوغای آواز محلی پیرمرد عاشق برای همسرش در برنامه زنده +فیلم /ای جانم من بنازم به این عشق و صدای بهشتی😍 خنده دارترین سکانس پایتخت 6: پشکل بیار بترکونیم +فیلم🤣 چرا بک آپ گرفتن در نرم افزار های حسابداری و قرض الحسنه مهم است؟ (ویدئو) ویدیویی جالب از مقایسه غذاهای ملل مختلف/فقط آخرش، قرمه سبزی رو عشق است😍 (ویدئو) رونمایی از زباله گردی با تویوتا!/ این مملکت سر و تهش به هم نمیخوره😆 ویدئویی خنده دار از پیوند موتور به پراید!/دست به دست کنین برسه بدست اونی که میخواد مارو تحریم کنه😂 استعلام بیمه شخص ثالث از طریق آیتول لاک پشت عجیبی که با مراقبت 27 ساله یک پیرمرد الان 70 کیلو شده+فیلم /همه جا باهم میرن😍 آموزش کشت هیدروپونیک در گلخانه خانگی صفر تا صد ایده خلاقانه برای آب کردن یخ‌های شیشه خودرو + فیلم فیلم زیبای زنده شدن کلاغ مرده با تنفس مصنوعی مرد ایرانی ! / خدای من... اشک آدم درمیاد😢 افشای ماجرای فساد چای دبش و تلاش بی وقفه مسئولین برای مبارزه با اختلاس در سریال طنز مهران مدیری+فیلم اختلاس عجیب یک مدیر بانکی در قم/ پرداخت 244 وام ازدواج به 122 زوج سالمند ایده تحسین برانگیز شاطر برای افزایش آگاهی مردم در نانوایی حماسه آفرین شد+فیلم/ آدم حَظ میکنه واقعا... (ویدئو) بزرگترین فرودگاه مینیاتوری جهان!/خیلی جالبه ساختنش 6 سال طول کشیده😮 نحوه ی ثبت نام و ورود به سامانه گلستان دانشگاه صنعتی کرمانشاه+ آموزش تصویری زمان برگزاری آزمون آزمایشی دروس عمومی دانشگاه پیام نور اعلام شد (ویدئو) پسر نوجوان بختیاری با اجرای آهنگ بختیاری و با صدای محشر و بهشتی همه رو به وجد آورد/ هزار ماشالله به این اجرای بی نظیر نحوه ی پرداخت شهریه در سامانه گلستان دانشگاه تربیت مدرس! نحوه ی مشاهده کارنامه در سامانه گلستان دانشگاه تربیت مدرس تبلیغات خنده دار پدر ایرانی برای رای گیری شورای مدرسه دخترش +فیلم /من یک دقیقه به احترام بابا کاکا گولی سکوت می کنم🤣 ویدئوی خنده دار به کسانی که سر شماری میکنن چه میگویند؟ نفوس و مسکن د/ هر چی جلوتر میره من از خنده میمیرم🤣 پای سارا بهرامی به پرونده قتل و جنایت باز شد+فیلم نحوه ی انتخاب واحد سامانه گلستان دانشگاه تربیت مدرس+ آموزش تصویری (ویدئو)حرکات خطرناک یک پسر جوان از بالای ساختمان 23 طبقه/ خیلی دل و جرات می خواد از اون بالا با این حرکت بیای پایین
تیتر امروز   
کشف یک گنجینه عظیم دریایی 350 ساله از عمق دریا/ آدم از دیدنش حیرت میکنه+عکس کنسرت ویژه یک بیمار برای پزشکش موقع عمل جراحی/ حال دل همه رو خوب کرد+عکس سونوگرافی عجیب الخلقه ترین جنین دنیا که با پرنده اشتباه گرفته شد/ مامانش تا دنیا بیاد چندتا سکته ناقص رد کرده+عکس تولد یک بزغاله عجیب الخلقه انسان نما/ جل الخالق این دیگه چیه؟+عکس اختلاس عجیب یک مدیر بانکی در قم/ پرداخت 244 وام ازدواج به 122 زوج سالمند ایده تحسین برانگیز شاطر برای افزایش آگاهی مردم در نانوایی حماسه آفرین شد+فیلم/ آدم حَظ میکنه واقعا... زمان برگزاری آزمون آزمایشی دروس عمومی دانشگاه پیام نور اعلام شد کناره‌گیری «خداداد عزیزی» از کادر فنی تیم ملی بی‌توجهی به احضار قضایی دلیل بازداشت مدیرعامل پیام‌رسان سروش/ با قرار وثیقه آزاد است کشف جسد بدون سر و سوخته راننده تاکسی 46 ساله در کنار لاشه سگ ولگرد در یک باغ چیز عجیبی که فضانوردان روی کره ماه جا گذاشتند کارگران امسال چقدر عیدی می‌گیرند؟ دانشمندان از سلول‌های ریه انسان ربات ساختند! زیباترین دختر ایرانی که آوازه جذابتش در کل دنیا پیچید +عکس مدیرعامل پیام‌رسان سروش بازداشت شد
منتخب روز   
ویدئو خنده دار از فارسی حرف زدن گربه تهرانی در کلینیک حیوانات خانگی😅 (ویدئو) لحظه کشف سه کوزه پر از طلای هندی و جواهرات گرانبها از زیر زمین کشاورزی ادعای کذب درباره رهبر انقلاب /چه کسی گفته بود یهودی ها را به دریا می ریزیم؟ (فیلم) سکانس خنده دار از هزینه های رحمت برای نوسازی دهن فهیمه در سریال پایتخت/ نقی و ارسطو هاج و واج موندن😅 (ویدئو) انگشت مکیدن خنده دار و بامزه جنین در شکم مامانش هنگام سونوگرافی/ دل آدم قیلی ویلی میره براش😍 ویدئو خنده دار و بانمک از لاک زدن دختر بچه به مرغ زنده که قلب همه رو اکلیلی کرد😍این بچه در آینده ناخنکار میشه احتمالا😂 (فیلم) حضور پلیس راهنمایی و رانندگی با لباس بابانوئل سر چهارراه (فیلم) ایده خلاقانه دانش آموز با استعداد ایرانی با قوطی ساندیس وقتی صدای موتور درمیاره/ لامصب انگار موتور قورت داده😁 (فیلم) خوانندگی راننده سرویس خوش اخلاق به زبان کردی برای دانش آموزان/ فریده کیه انقدر روش تاکید داره؟😂 (فیلم) ابتکار جالب یک رستوران کانادایی در نورپردازی خلاقانه برای جلب رضایت مشتری/ آدم دلش میخواد فقط نگاه کنه😍 تنها شعری که استاد شهریار آن را خواند و گریه کرد/ پیرم و گاهی دلم یاد جوانی میکند+ویدیو (فیلم) ثروتمند ترین کودک کار سرچهارراهی در تهران که ماهانه بیشتر از 50 تا 70 میلیون تومان درآمد دارد!