بررسی وعده ساخت چهار میلیون مسکن در دولت سیزدهم

  یکشنبه، 20 خرداد 1403 ID  کد خبر 391851
بررسی وعده ساخت چهار میلیون مسکن در دولت سیزدهم
ساعدنیوز: مهم‌ترین نیاز بسیاری از مردم یعنی سرپناه سال‌ها است از دسترس خرید میلیون‌ها نفر دور و دورتر شده است؛ واقعیتی که دولت سیزدهم را بر آن داشت تا بخش مهمی از توان خود را برای تحول در حوزه مسکن اختصاص دهد.

به گزارش پایگاه خبری ساعدنیوز، بالا رفتن سن انتظار مردم برای خانه‌دار شدن با پایین آمدن قدرت خرید مسکن باعث شد تا ساخت میلیونی خانه در راس فهرست وعده‌های شهید رئیسی در انتخابات 1400 ریاست جمهوری قرار گیرد.

طبق اصل 31 قانون اساسی کشور، داشتن مسکن مناسب حق هر فرد و خانواده ایرانی است؛ بنابراین و در شرایطی که اجرایی نشدن این اصل به یکی از مهم‌ترین دغدغه مردم تبدیل شده بود، رئیس دولت سیزدهم ساخت مسکن را در دستور کار قرار داد تا وعده ساخت 4 میلیون مسکن را محقق سازد.

این وعده‌ به واسطه تجربه طولانی شدن ساخت مسکن مهر، به باور عده‌ای نشدنی و چیزی شبیه به شعارهای کاغذی بود. اما رفتار مسئولیت‌پذیرانه شهید رئیسی نشان داد دولت برای اجرای این کلان‌پروژه که کشور را به یک کارگاه سازندگی بزرگ تبدیل کرده، مصمم است به طوری که بنابر اعلان رسمی امروز 2 میلیون و 600 هزار واحد تحت عنوان «نهضت ملی مسکن» در سراسر کشور در مراحل مختلف از ساخت قرار دارد.

اواخر عمر دولت دوازدهم بود که طرح جهش تولید مسکن با ساخت یک میلیون واحد در سال در بهارستان هدف‌گذاری شد و همزمان با آغاز به کار دولت سیزدهم، این طرح همخوان با وعده شهید جمهور به قانون تبدیل شد که همین مصوبه بستر و نیز پشتوانه قانونی برای وعده رئیس دولت سیزدهم محسوب می‌شد و به هموار ساختن این راه سخت پیش‌روی دولت کمک می‌کرد.

در همان ابتدای اجرای این کلان‌پروژه، نگرانی‌ها معطوف به بحث تامین مالی‌ها بود تا تجربه رشد پایه پولی و افزایش تورم در روند اجرای مسکن مهر تکرار نشود. برای تامین مالی آن چیزی که نیاز بود هماهنگی دستگاه‌ها به ویژه نهادهای اقتصادی و شبکه بانکی بود که پس از چند سال وقفه جلسات شورای عالی مسکن با حضور رئیس جمهور دوباره برقرار شد؛ جلساتی که از ثمرات آن تشکیل صندوق ملی مسکن برای تامین مالی ضدتورمی پروژه نهضت ملی مسکن بود.

در ادامه مقرر شد که تمام درآمدهای مرتبط با مسکن از جمله مالیات برخانه‌های خالی، برگشت اقساط مسکن مهر، مولدسازی اراضی دولت و همچنین تهسیلات بانکی در صندوق ملی مسکن متمرکز شود تا این پروژه از یک منبع مالی ارتزاق کند.

از مهم‌ترین تصمیمات دولت سیزدهم برای تامین مالی تحقق وعده مسکنی، قانون کردن اختصاص 20 درصد تسهیلات شبکه بانکی به بخش مسکن بود که هر چند مقاومت‌هایی در اجرای آن وجود داشت و عدد ذکر شده در قانون یعنی همان 320 هزار میلیارد تومان در هر سال محقق نشد اما اعداد اختصاص داده شده نسبت به سال‌های گذشته به مراتب افزایش پیدا کرد.

در این پیوند، همواره یکی از موضوعاتی که شهید رئیسی در جلسات شورای عالی مسکن به سراغ آن می‌رفت ارزیابی میزان مشارکت بانک‌ها در ارایه تسهیلات به بخش مسکن و نهضت ملی مسکن بود و با دستور وی بانک‌های متخلف از این قانون، جریمه مالیاتی شدند.

از دیگر اقدامات دولت شهید رئیسی که دلخوشی مردم را به همراه داشت، افزایش وام مسکن نهضت ملی تا سقف 550 میلیون تومان بود. این رقم تقریبا نیمی از هزینه واحدهای پروژه‌های اطراف پایتخت بود که مردم امسال آن را تحویل گرفتند. البته وام 550 میلیون تومانی به کاهش نرخ سود به دست متقاضیان آن رسید و از آنجایی که متقاضی واحدهای نهضت ملی مسکن از اقشار کم درآمد هستند، سود این وام‌ها از 23 درصد به 18 درصد کاهش یافت و افزایش رقم اقساط هم پلکانی شد.

همچنین دولت سیزدهم برای کاهش دادن هزینه تمام شده ساخت این واحدها برای مردم، اقداماتی را به اجرا درآورد که علاوه بر رایگان بودن زمین -که زمین بیش از 50 درصد قیمت مسکن را به خود اختصاص می‌دهد-، عوارض شهرداری برای صدور پروانه، نظام مهندسی و تمام انشعابات تا 50 درصد با تخفیف همراه شد تا این تمهیدات قیمت واحدهای مسکونی را به طور قابل توجهی برای مصرف‌کننده نهایی کاهش دهد.

همچنان که اشاره شد، آخرین آمارهای وزارت راه و شهرسازی می‌گوید که فرآیند ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن از ابتدای دولت سیزدهم تا پایان اردیبهشت سال جاری از 2 میلیون و 600 هزار واحد مسکونی عبور کرده‌است و از ابتدای امسال تحویل برخی از واحدها که البته باقیمانده از واحدهای نیمه تمام اقدام ملی مسکن بوده در سراسر کشور شروع شده‌است.

نهضت ملی مسکن اما تنها اقدام دولت سیزدهم در بخش مسکن نبود؛ یکی از دستورات شهید رئیسی اتمام مسکن مهر پس از بیش از یک دهه معطلی بود. وی درباره مسکن‌های مهر باقیمانده تصریح داشته بود: «تعهد ساخت 240 هزار خانه روی دست دولت سیزدهم مانده است که پول‌های این خانه‌ها را قبلا از مردم گرفته‌اند اما آن را در جای دیگر هزینه کرده‌اند و اکنون دولت با تعهد ساخت 240 هزار خانه طرف است که بودجه آن خرج شده‌است.»

این تعهد هم در دولت سیزدهم به اجرا درآمد به طوری که طبق آخرین آمار وزیر راه و شهرسازی از وضعیت مسکن مهر، بیش از 137 هزار مسکن مهر در سه سال گذشته به متقاضیان تحویل شده و مابقی هم اگر پرونده حقوقی نداشته باشند امسال به دست متقاضیان می‌رسند.

دولت سیزدهم در کنار اجرای طرح نهضت ملی مسکن، واگذاری زمین به خانوارهای دارای دو فرزند و بیشتر را در برنامه قرار داد. در سال گذشته بیش از 70 هزار خانواده در قالب این طرح زمین دریافت کردند و در سال جاری نیز این مهم در دستور کار دولت و مجموعه وزارت راه و شهرسازی بوده است.

هر چند دولت سیزدهم به پایان نرسید اما با شهادت رئیس جمهور، دوره فعالیت این دولت به پایان خود نزدیک می‌شود و در این میان، بسیاری از مردم و متقاضیان نگران نیمه‌تمام ماندن و رها شدن وعده‌های مسکنی دولت هستند اما طبق گفته وزیر راه و شهرسازی، نهضت ملی مسکن در قالب قانون جهش تولید مسکن در حال اجرا است و هر دولتی که بر سرکار بیاید مکلف به اجرای این قانون و تحقق وعده‌ای است که شهید جمهور به مردم داده است.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
مراسم تشییع پدر علی دایی، با حضور چهره های سرشناس و فوتبالی +عکس/ روحش شاد و یادش گرامی (55 نظر) نگاهی به دکوراسیون شیک و اروپایی مراسم سومین سالگرد ازدواج سوگل طهماسبی با رونمایی از تم آبی رنگِ خاصِ جشن+عکس/ مثل همیشه متین و باوقار (36 نظر) (فیلم) شهید امیرعبداللهیان: به ظریف خداقوت می‌گویم، از او آموختم / نیمه شب از او پیامک و ایمیل دریافت می‌کردیم (26 نظر) (عکس) ماشین های شیک و باکلاس سهیلا منصوریان، بانوی قهرمان ووشو و دارنده مدال طلای بازیهای آسیایی 2024👌 (22 نظر) بازیگر زنِ جوانِ سینما: من نماز خوندن رو از شهاب حسینی یاد گرفتم+ویدیو (20 نظر) ناگفته های رهبر معظم انقلاب از کودکی و پدر و مادرشان/ از شعر و قرآن خوانی تا خاطره روز اول مدرسه و والیبال بازی کردن در کوچه (20 نظر) سفره غذای پر خرج و رنگین و دورهمی صمیمی بازیگران در یک مهمانی چرب و چیلی به سبک مایه دارهای عربستان+عکس (20 نظر) آشپزی سرصبحی مینا مختاری همسر کدبانو و شیک بهرام رادان/ ماشاءالله با یه بچه کوچیک غذاهای جورباجور هم میپزه+عکس (19 نظر) دورهمی خانوادگی علی دایی در خانه ابدی پدرش +عکس/ روحش شاد و یادش گرامی (18 نظر) حضور نرگس محمدی در جشن تولد جاریِ قدبلند و آب زیرِ کاهَش+عکس/ لوکیشن مراسمش حرف نداره😍 (17 نظر) کیک تولد باکلاس و 2 بعدی احسان علیخانی برای تولد 37 سالگیش/ مبارکا باشه+ عکس (14 نظر) (عکس) آخرین عاشقانه پدرانه حسام محمودی، هادی سریال "گرگ و میش"، برای تولد دختر زیبایش، هانا/ آدم دلش آتیش میگیره واقعا (14 نظر) باقالی قاتوق پختن به سبک مینا مختاری، همسر باسلیقه و کدبانوی بهرام رادان+ویدیو/ با یه بچه کوچیک همچین غذایی رو پختن احسنت داره (13 نظر) خلاقیت تحسین برانگیز اوستا بنا برای حفظ پرندگان از گرما و سرما/ اشک تو چشم آدم جمع میشه+ویدئو (13 نظر) نگاهی به عکس حاج آقا و حاج خانوم های سینمای ایران/ از نیوشا ضیغمی تا رضا گلزار و امیر جعفری در مکه مکرمه (12 نظر)
پربازدیدترین ویدئوهای روز