ساعدنیوز
ساعدنیوز

تست روانشناسی/ چقدر از نظر عاطفی سالم هستید؟

  جمعه، 24 بهمن 1399   زمان مطالعه 6 دقیقه
تست روانشناسی/ چقدر از نظر عاطفی سالم هستید؟
اگر نمی توانید احساسات خود را شناسایی کنید، پس نمی توانید پاسخ مناسب به احساسات دیگران بدهید. شما باید بدانید چه زمانی شما عصبانی، غمگین، هراسان و هیجان زده هستید. شما باید بتوانید احساسات تان را نام ببرید و بیان کنید که چه احساسی دارید بدون اینکه در آن غرق شوید.

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز، سلامت عاطفی می تواند چیزی بسیار پیچیده باشد. برای داشتن سلامت عاطفی باید توجه داشته باشید که چگونه احساسات شما بر روابط ، زندگی کاری و زندگی اجتماعی تان تاثیر می گذارد. بیشتر ما از لحاظ عاطفی سالم به دنیا می آییم. بچه دقیقاً می داند کیست. بیشتر کودکان نوپا می دانند چه کسی هستند و وقتی که احساس امنیت می کنند به شکلی خود جوش شاد و خوشحال اند. بازی کودکان می تواند الگویی برای بزگسالان باشد. چالش های سلامت عاطفی معمولاً وقتی بچه ها مدرسه می روند، به ویژه بین هفت تا نه سالگی کم کم به چشم می آیند. آنها وقتی برای حضور در جمع و مقایسه خود با دیگران تحت فشار قرار می گیرند، می توان گفت که از آن به بعد، سلامتی عاطفی آنها افت می کند یا دیگر روی سلامت عاطفی را نمی بینند یا اگر هم ببینند بعد از دوران میانسالی یا در دوران پیری خواهد بود، یعنی پس از مدت های مدیدی که ما مغلوب چالش ها شده ایم. به قول اسکار وایلد، «زندگی کردن به ندرت اتفاق می افتد. بیشتر مردم فقط هستند، همین».

با در نظر گرفتن اینکه شما محدود به انتخاب یکی از ۵ گزینه (همیشه، بیشتر اوقات، گاهی اوقات، به ندرت و هرگز) با امتیازهای مشخص زیر هستید، می توانید پس از جمع کردن امتیازهای خود نمره سلامت عاطفی?تان را تعیین و تحلیل آن را بخوانید.

بعد از خواندن هر سوال، امتیاز گزینه ای که بهتر از دیگر گزینه ها، رفتار شما را توصیف می کند؛ در مربع مقابل آن یادداشت کنید.

هرگز به ندرت گاهی اوقات بیشتر اوقات همیشه

۱) درباره خودم احساس خیلی خوبی دارم.

۲) خیلی کم دچار اضطراب و نگرانی می شوم.

۳) از سلامت کامل برخوردار هستم.

۴) معمولا بیمار نیستم.

۵) کاملا از کارم لذت می برم و هیچ مشاجره ای در محل کار ندارم.

۶) شغل من بسیار رضایت بخش و قانع کننده است.

۷) با کمی تلاش می توانم هر شغلی را که می خواهم به دست بیاورم.

۸) دوست دارم با دیگران زیاد ارتباط داشته باشم و اگر اوضاع بر وفق مراد نباشد نگران نمی شوم.

۹) تا زمانی که از دیگران چیزی یاد می گیرم، از اینکه آنها ناراحتم کنند نگران نمی شوم چون غم و شادی با هم هستند.

۱۰) باور دارم که همیشه کسی عاشق من است و من ارزشش را دارم.

۱۱) کاملا از زندگی ام راضی هستم و هیچ شکایتی ندارم.

۱۲) زیاد لبخند می زنم چون زندگی با من خیلی خوب بوده است.

۱۳) من پیروزم حتی اگر نتیجه، آن چیزی که من می خواهم نباشد.

۱۴) راحت تصمیم می گیرم و براساس آن عمل می کنم.

۱۵) زندگی لذت بخش است و من خیلی خوشحالم که زنده ام.

۱۶) احساس رضایت و خوشبختی می کنم.

۱۷) خودم را خیلی دوست دارم و باور دارم که شخص شگفت انگیزی هستم.

تفسیر آزمون

▪ امتیاز: ۸۵ ۷۵ وضعیت: عالی

زندگی تان کیفیت بالایی دارد: شما زندگی را راحت پذیرفته اید و قدر خود و دیگران را می دانید. اجازه می دهید اشتباه ها رخ دهند و با آنها روبرو می شوید. این یک روش کاملا قابل ستایش است که برای خیلی از افراد مشکل است. شما احتمالا فردی بسیار مستقل، خودکفا ونوع دوست هستید.

▪ امتیاز: ۷۴ ۶۱ وضعیت: خوب

احساس خوشبختی فراوان: شما زندگی با کیفیتی دارید. چیزی که از نظر عاطفی نگرانتان کند، وجود ندارد چون از زندگی تان لذت می برید و فرصت هایی به وجود می آورید که نیرویتان را تقویت کند. کم پیش می آید که چیزی شما را آزار دهد و به دیگران زیاد اهمیت می دهید. احترام قابل توجهی برای روابط قائل هستید و زمانی که کاری خراب می شود، با تبحر خاصی با دیگران کنار می آیید و در کاری که می خواهید انجام دهید، موفق می شوید. باوجود برخی شک و شبهه ها درباره توانایی هایتان، از نظر عاطفی فردی قدرتمند هستید.

▪ امتیاز: ۶۰ ۴۵ وضعیت: در حال نوسان

لحظات شک و تردید: به نظر می رسد کیفیت زندگی تان باتوجه به احساسی که دارید یا افرادی که با آنها در ارتباط هستید، در حال نوسان است. گرچه شما می توانستید از نظر عاطفی فردی قوی باشید اما نیاز همیشگی تان به رضایت خاطر، باعث می شود سمج به نظر برسید و به همین علت کم کم اطرافیانتان را از خود دور کنید. بیشتر اوقات نگران هستید که چگونه در برابر دیگران ظاهر شوید و البته این امری ناخوشایند است. می توانید سلامت عاطفی تان را بالا ببرید، فقط کافی است یاد بگیرید چگونه خودتان را بیشتر دوست داشته باشید و به جای جستجوی نیروی تقویتی، از سوی دیگران بیشتر براستعدادهای خودتان تکیه کنید.

▪ امتیاز: ۴۴ ۲۷ وضعیت: اعتماد به نفس پایین

خلأ عاطفی فراوان: شما همیشه آماده هستید که از بین بهترین ها، دومین را بپذیرید پس کیفیت زندگی تان می تواند خیلی بهتر از اینها باشد. فرد بسیار مهربانی هستید و چیزهای زیادی برای بخشیدن دارید اما اعتماد به نفس و عزت نفس پایینتان شما را در خود حبس کرده است و باعث می شود بیشتر گیرنده به نظر برسید تا بخشنده. ترس های زیادی درباره زندگی تان دارید و باورهای شخصی تان از بین رفته اند اما فقط با اعتقاد راسخ به خودتان می توانید دیگران را متقاعد کنید که شما هم شخصی ارزشمند هستید.

▪ امتیاز: ۱۳ ۲۶ وضعیت: هشدار

سلامت عاطفی پایین: زندگی خیلی خوبی ندارید، درست است؟ خیلی کارها باید انجام دهید تا عضوی از نوع بشر باشید. نگرانی های فراوانی دارید و از اینکه آسیب ببینید یا اینکه چه اتفاقی قرار است بیفتد، می ترسید. از گذشته خود بسیار پشیمان هستید اما اینها متعلق به گذشته اند و نمی توانید چیزی را برگردانید. سعی کنید بر زمان حال تمرکز کنید و نگرانی درباره چیزهایی که از دست داده اید و هرگز قرار نیست بازگردد را تمام کنید. برای شروع، خوب است به دیگران کشش پیدا کنید و تمرکزتان را از روی خودتان بردارید. سعی در عالی بودن را کنار بگذارید چون چنین درجه ای در زندگی ما وجود ندارد.

▪ امتیاز: ۱۲ ۰ وضعیت: بسیار ضعیف

سلامت عاطفی بسیار پایین: شما باید فردی بسیار تنها و غمگین باشید چون با دیگران ارتباط خوبی ندارید. شما به خودتان علاقه ای ندارید، درباره چیزهایی که هرگز ممکن نیست اتفاق بیفتند نگران هستید، اعتماد به نفس ندارید و عزت نفستان در پایین ترین سطح خودش است. وقتی احساس بدی دارید، هیچ کس دوست ندارد نزدیک شما باشد. شما باید با ایجاد علاقه در دیگران شروع کنید و به جای اینکه یک قربانی باشید و انتظار بدترین ها را داشته باشید، به سوی دیگران کشش پیدا کنید.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
عرض ارادت احساسی و عیادت بازیگران و ورزشکاران از رهبر معظم انقلاب در بیمارستان+ عکس/ از جواد عزتی و علی ضیا تا علی پروین و بهداد سلیمی (670 نظر) رهبر معظم انقلاب چه میوه هایی را برای حفظ سلامتی خود میل می کنند؟ (183 نظر) پاسخ جالب رهبر معظم انقلاب به یک سوال: حضرت آقا اصلاً شما فکر می‌کردین که رهبر بشین؟ (57 نظر) خلاقیت خنده دار یک ایرانی برای دوخت کاپشن با پتو پلنگی حماسه آفرید/ ایرانی پنجه طلا از هر انگشتش هنر میباره😂 (41 نظر) گریم سخت و سنگین شازده مفخم سریال "گیلدخت"، صالح میرزاآقایی، برای بازی در نقش امام خمینی/ بنظرتون شبیه ایشون شدن؟ (39 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده مشهدی، با نوشته جالب پشت وانت اش حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (27 نظر) ماجرای جالب کارت عروسی فائزه و حمید که به دست رهبر انقلاب رسید/ حرکت تحسین برانگیز عروس و داماد ایرانی برای خرید سرویس طلا+عکس (27 نظر) روایتی جالب از روز دقیق تولد رهبر معظم انقلاب از زبان خودشان در سالگرد 85 سالگی ایشان+عکس شناسنامه (22 نظر) خلاقیت تحسین برانگیز چوپان برای تردد بدون دردسر گوسفندانش در سطح شهر+ویدیو/ مغز تو رو باید طلا گرفت😂 (19 نظر) مراسم تولد جگرسوز علی انصاریان در خانه ابدی اش و گریه های دلخراش ننه علی/ روحش شاد+ عکس (18 نظر) روایت جالب رهبر معظم انقلاب از کتاب کرایه کردنشان به مبلغ هر شب 1 قِران+ویدیو/ کتابفروشی ناراحت شد که چرا من هر جلد رو توی یک شب میخونم! (12 نظر) مراسم عقد شیک و منحصربفرد برادرزاده سامان صفاری، امیر سریال دلدادگان/ ایشالا عروسی خودت+عکس (12 نظر) مراسم سالگرد ازدواج ساده و خلوت شاهرخ استخری و خانومش در حیاط باصفا و دلباز خونشون/ عجب کیک شیک و منحصر به فردی+عکس (11 نظر) روایت جالب از زندگی شخصی رهبر معظم انقلاب؛ از پیاده‌روی رهبری در خانه‌شان تا ماجرای عمل جراحی ایشان بدون بیهوشی عمومی (11 نظر) واکنش ایران به درخواست عجیب آمریکا برای حمله نمادین اسرائیل (10 نظر)
دیگران می‌خوانند   
مجله ای نوستالژی که 20 سال قبل پیش بینی بازیگر شدن پژمان جمشیدی را کرده بود+عکس تفریحات دلچسب گلاره عباسی در جزیره هرمز با لباس محلی و نقاب بندری/ زیبایی و دیگر هیچ😍 کاربرد ورق سیاه st37 در چیست؟ عوامل مؤثر بر قیمت ورق سیاه st37 چیست؟ مدل مانتو باکلاس الهام حمیدی بازیگر سریال یوسف پیامبر با گل های برجسته و رنگ شاد بهاری+ عکس/خانوما ایده بگیرین سکانسی خنده دار از سرِکار گذاشتن نقی توسط ارسطو و رحمت در هتل+ویدیو/ چقدم باورش شده بود😂 کارت شرکت در کنکور سراسری 1403 منتشر شد/ جزئیات دیدار و عیادت هادی چوپان گرگ پارسی از خانواده افشین پیروانی در شیراز/ تنتون سلامت+ عکس (ویدئو) بیماری "گوزن زامبی" یا زوال مزمن / گوزنی که مرده است ولی خودش نمی داند!!! ترسناک‌ترین تمدن‌ تاریخ بشر/ در صورت رو در رو شدن باهاشون تنها کاری که باید میکردی این بود که بال دربیاری و لاغیر! (عکس) خلاقیت حیرت انگیز یک هموطن تهرانی در استفاده از ماشینش برای نشان دادن احساسات عمیقش به گروهک تکفیری داعش (ویدیو) جالبترین و عجیب ترین زوج دنیا/ آقا و خانم کره ای که نزدیک به نیم متر اختلاف قدی دارند!! (ویدیو) فیلمی بسیار نادر از حال و هوای بازار تهران در دوره قاجار (ویدئو) سردترین شهر دنیا معروف به شهر ارواح با دمای منفی 60 درجه / زندگی طاقت فرسا در سیبری (ویدئو) هولناک ترین حوادث ثبت شده با دوربین که باورکردنش سخته!😱 (عکس) قول و قرارهای عاشقانه بهنوش بختیار با خودش، سوار بر موستانگ لاکچری اش (ویدئو) ذوق و شوق وصف نشدنی شهاب حسینی برای داماد شدن/ دوستاش چه سنگ تمومی گذاشتن واسش! (عکس) ایده خلاقانه یک هموطن مغازه دار برای بستن دهن مردم/ قشنگ معلومه از سوالهای دور و بری ها کلافه بوده! (عکس) ترفند دردناک زنان برای از بین بردن غبغب در گذشته/ این مطلب شما رو یاد جمله معروف "بِکُش! خوشگلم کن!" نمیندازه؟ (عکس) خلاقیت بانمک یک مادر برای نشان دادن اینکه فرزندش چقدر خوردنی و خوشمزه ست همه را به خنده واداشت😂 روایتی از کار عجیب زنان قاجار؛ زنان آن دوره چه می‌کردند؟+عکس تغییر استایل فرزاد حسنی در خیابان اصلا قابل شناسایی نبود+ عکس خلاقیت بی نظیر عروس و داماد برای برگزاری عروسی روی اقیانوس حماسه آفرید/ آدم از اینهمه زیبایی حظ میکنه😍👌 حضور نجم الدین شریعتی، مجری برنامه سمت خدا در چایخانه حرم امام رضا(ع) و پذیرایی با دل و جان از زائران+ویدیو رئیس جمهور: ایران مصمم به برداشتن گام‌های جدید در توسعه روابط با کشورهای همسایه است بایدن برای منصرف‌کردن ایران از حمله به اسرائیل التماس می‌کرد حقوق 15 میلیون تومانی برای زباله‌گرد‌ها؟ درگیری خونین در صف بربری/ کندن گوش پسر جوان به سبک تایسون جدیدترین عکس از حضور بهنوش بختیاری بازیگر جنجالی در حرم امام رضا (ع)/ زیارت قبول بانو قدردانی رهبر انقلاب از عملکرد نیروهای مسلح در حوادث اخیر (ویدئو) زیباترین تعریف زندگی از زبان هنرمند نابغه «باب راس» اسلحه شخصی رهبر معظم انقلاب چیست؟ ابتلای ترانه علیدوستی به یک بیماری جسمی با منشا نامشخص/ حواشی داغ امروز دوشنبه 3 اردیبهشت 1403 (تصویر) عکس نوستالژیک از مظلومیت دهه شصتی‌ها سر کلاس! (تصاویر) تکامل حیوانات زمین 100هزار سال بعد بر روی مریخ از نظر هوش مصنوعی! یادی کنیم از این اپیزود فوق سمی خندوانه و شرح اشتراکات +18 مهران مدیری و جناب خان مالک تیم پاریسن ژرمن فرانسه/ می گه منم مثل آقای مدیری تو خواب تخلیه می شم😁 تاب سواری نفیسه روشن بازیگر سریال گیل دخت در هوای خوب جزیره مالدیو+ عکس/ چه منظره زیبایی داره (ویدئو) انواع دانش‌آموز هنگام پرسش شفاهی/ سکانسی دیدنی از برنامۀ اسکار یادی کنیم از این جوک بیمزه وحید شمسایی در برنامه خندوانه رامبد جوان +فیلم اختلاف قد دیدنی و فاحش دو استقلالی خوزستانی/ صالح حردانی جا سوئیچی حامد حدادی + عکس (ویدئو) دانش‌آموزی که به خاطر یادآوری تکالیف به معلم، زیر آوار دفن شد!/ یعنی هنوز زندس؟
تیتر امروز   
کارت شرکت در کنکور سراسری 1403 منتشر شد/ جزئیات ترسناک‌ترین تمدن‌ تاریخ بشر/ در صورت رو در رو شدن باهاشون تنها کاری که باید میکردی این بود که بال دربیاری و لاغیر! رئیس جمهور: ایران مصمم به برداشتن گام‌های جدید در توسعه روابط با کشورهای همسایه است بایدن برای منصرف‌کردن ایران از حمله به اسرائیل التماس می‌کرد حقوق 15 میلیون تومانی برای زباله‌گرد‌ها؟ درگیری خونین در صف بربری/ کندن گوش پسر جوان به سبک تایسون قدردانی رهبر انقلاب از عملکرد نیروهای مسلح در حوادث اخیر اسلحه شخصی رهبر معظم انقلاب چیست؟ ابتلای ترانه علیدوستی به یک بیماری جسمی با منشا نامشخص/ حواشی داغ امروز دوشنبه 3 اردیبهشت 1403 این شاهزاده خانم قاجار اولین وارد کننده تاکسی به تهران بود+عکس این همدلی را پاس بداریم / دلیل تأکید رهبر معظم انقلاب بر وحدت و همدلی در یک ماه اخیر فال ابجد روزانه دوشنبه 3 اردیبهشت 1403 فال شمع روزانه امروز دوشنبه 3 اردیبهشت 1403 فال روزانه امروز دوشنبه 3 اردیبهشت ماه 1403 فال انبیاء روزانه دوشنبه 3 اردیبهشت ماه 1403