ساعدنیوز
ساعدنیوز

چگونه با سالمند لجباز یا بدخلق رفتار کنیم؟

  یکشنبه، 20 شهریور 1401   کد خبر 222512
چگونه با سالمند لجباز یا بدخلق رفتار کنیم؟
ساعدنیوز:چگونه با سالمند لجباز یا بدخلق رفتار کنیم؟ سالمندان عزیزان ما در خانواده هستند که ممکن است به دلایلی همچون بیماری های جسمی و روانی، از بین رفتن استقلال، از بین رفتن عزیزان، افسردگی و... بد خلق شده و این با وجود این تجربه ها احتمال دارد که سالمندان با فرزندانشان لجبازی کنند.

سالمندان عزیزان ما در خانواده هستند که ممکن است به دلایلی همچون بیماری های جسمی و روانی، از بین رفتن استقلال، از بین رفتن عزیزان، افسردگی و... بد خلق شده و این با وجود این تجربه ها احتمال دارد که سالمندان با فرزندانشان لجبازی کنند.

لجبازی های سالمندان می تواند منجر به رفتار های خطرناک برای شان شود، در این مقاله خواهیم آموخت که چگونه رفتار سالمند لجباز یا رفتار بد سالمند را مدیریت کنیم؟

لجبازی در سالمندان

بد خلقی و لجبازی سالمندان از نظر روان شناسان می تواند بحرانی در هویت سالمندان باشد که لازم است توسط فرزندان و پرستار سالمند کنترل شود، پرستار سالمند و کسی که مراقبت و نگهداری از سالمند را بر عهده دارد باید بتواند نیاز های جسمانی و روانی سالمندان را کنترل کرده و بتواند آن ها را مدیریت کند.

لجبازی سالمند با فرزندان و اطرافیان می تواند منجر به بروز مشکلاتی در خانواده شود، برای برطرف کردن لجبازی های سالمندان در ابتدا باید با نیازهای و انواع لجبازی های سالمندان آشنا شده و سپس آن ها را رفع کنید.

تصویر

چرا سالمندان لجبازی می کنند؟

سالمندان با ورود به این دوره احساس می کنند که استقلال شان را از دست می دهند، در نتیجه لجباز می شوند.

افسردگی، تنهایی، مرگ همسر و عزیزان منجر به لجبازی در سالمندان می شود.

عدم توانایی کنترل زندگی از دلایل لجبازی در سالمندان می باشد.

احساس طرد شدگی و بی توجهی از سمت اعضای خانواده از دلایل لجبازی سالمندان است.

سالنندان از تنهایی، انزوا و مرگ خود می ترسند، بنابراین ممکن است به این دلایل لجباز شوند.

ترس از اینکه خانوادهٔ شان آن ها را به خانه سالمندان بسپارد از مهم ترین دلایلی است که می تواند سالمندان را لجباز کند.

خشم و ناراحتی از موضوعی، آلزایمر و زوال عقل از دیگر علت های لجبازی محسوب می شود.

انواع لجبازی سالمندان

حمام نکردن

یکی از مهم ترین فعالیت هایی که سالمندان از انجام آن اجتناب می کنند، حمام کردن است، سالمئدان به دلایلی همچون نا امنی، احساس شرم و نیاز به حریم خصوصی و داشتن تجربه های تلخ از حمام کردن خودداری می کنند.

استفاده نکردن از عصا

از آنجایی که سالمندان احساس م کنند استفاده کردن از عصا به معنی ناتوانی و کار افتادگ است، آن ها تمایلی به پإیرفتن این معضلات در خود را ندارند.

عوض نکردن لباس ها

از دیگر کارهایی که سالمند لجباز از انجام آن سر باز می زند لباس عوض کردن است، بی تفاوتی، افسردگی، بی انگیزگی، زوال عقل از مهم ترین دلایل اجتناب سالمند لجباز از عوض کردن لباس ها می باشد.

تصویر

روش های مراقبت و نگهداری از سالمند لجباز در منزل

آرامش خود را حفظ کنید.

در صورتی که پدر و مادر سالمندتان با شما لجبازی می کند برای جلوگیری از دعوا و مشاجره سعی کنید او را درک کرده و آرامش خود را حفظ کنید، سالمند لجباز نیاز به توجه و آرامش دارد و با دعوا کردن نه تنها چیزی برطرف نمی شود بلکه امکان دارد لجبازی سالمند افزایش پیدا کند، سالمند لجباز فقط به احترام و توجه نیار دارد، این نیاز او را بر طرف کنید تا از شدت لجبازی شان کاسته شود.

سالمند را درک کرده و خودتان را جای او بگذارید.

از آنجایی ک روزی خودتان این دوره زندگی را تجربه خواهید کرد سعی کنید وضعیت سالمند را درک کنید، قوانینی زندگی سالمندان روز به روز تغییر می کند و این موضوع منجر به ناراحتی و در نتیجه لجبازی سالمند می شود، برای کاهش لجبازی سالمند با او همدلی کنید.

نظرات سالمندان را بپرسید.

سالمندان به هیچ عنوان امر و نهی را نمی پذیرند و علاقه ای به آن ندارند، در نتیجه سعی کنید در همه شرایط نظر سالمندان را جویا شوید و پیش از دستور دادن به آن ها برای انجام امور، نظرشان را در رابطه با مسائل جویا شوید.

اینکه سالمند احساس کند از او بازجویی می کنید یا شبیه به یک کودک با آن ها رفتار می کنید خاطرشان آزرده خواهد شد، در نتیجه این احساسات را به سالمندان منتقل نکنید، سؤال پرسیدن و نظر سالمند را جویا شدن نشان می دهد که شما به سالمند اهمیت می دهید و برای او ارزش و احترام قائلید که باعث کاهش لجبازی او می شود.

با سالمند لجباز گفتگو کنید.

هنگام صحبت با سالمند ارتباط چشمی برقرار کنید و به او لبخند بزنید، بیشتر از اینکه با سالمند صحبت کنید اجازه دهید که او بیشتر حرف بزند و شما به دقت به حرف های گوش داده، نیازها و خواسته های او را شنیده و برطرف کنید.

تصویر

والدینن سالمندتان را از عواقب کارشان آگاه کنید.

با صمیمیت والدین سالمنداتان را از خطراتی که ممکن است بر اساس لجبازی تجربه کنند آگاه کنید، به طور مثال در صورتی که پدر سالمندتان هنوز پافشاری می کند که خودش رانندگی کند از تصادفات و خطرات احتمالی که که ممکن است برایش پیش بیاید صحبت کنید.

به خواسته های والدین سالمندتان احترام بگذارید.

والدین سالمند شما افراد بالغی هستند که می توانند برای خودشان و زندگی شان تصمیم بگیرند، برای انجام تمامی امور به نظرات والدین توجه کرده و به آن ها احترام بگذارید.

از تاثیرات سالمندان بر روی یکدیگر غافل نشوید.

توجه داشته باشید سالمندان می توانند روی یکدیگر تأثیر بگذارند، دقت کنید که لجبازی یک فرد سالمند می تواند منجر به خطر انداختن فرد سالمند دیگری شود که نباید از آن غافل شوید.

با سالمند وقت بیشتری بگذرانید.

ممکن است والدین سالمندتان نیاز به معاشرت بیشتری با شما داشته باشند و فقط می خواهند که شما را ببینند اما نمی دانند چگونه باید این موضوع را مطرح کنند، دقت کنید در صورتی که والدین سالمندتان به دلایلی همچون بیماری ها و موضوعات دیگر امکان دیدار از شما را ندارند، شما به دیدن آن ها بروید و از آن ها ملاقات کنید.

به سالمندتان کمک کنید که کار کند.

کمک کردن به سالمند در انجام دادن بعضی از کارهای ساده همچون باغبانی به سرزندگی سالمند و کاهش لجبازی او کمک می کند.

برای کاهش لجبازی سالمندان از دیگران کمک بگیرید.

در صورتی که از رفتار والدین سالمند خود خسته و یا ناامید شده اید و ترسیده اید، نمی توانید با آرامش با سالمند گفتگو و رفتار کنید، برای برطرف کردن این موضوع از افراد متخصص همچون روانشناسان، مشاوران و حتی سایر اعضای خانواده و دوستان عزیزان کمک بگیرید.

تصویر

پرستار سالمند استخدام کنید

در صورتی که زمان کافی برای مراقبت و نگهداری از والدین سالمندتان را ندارید برای او پرستار سالمند استخدام کنید تا پرستار از تنهایی و انزوای او درمنزل جلوگیری کند.

تأثیر پرستار سالمند لجبازی سالمندان

پرستار سالمند فرد متخصص و آموزش دیده ای است که با انواع نیاز های سالمندان، محدودیت های آن ها، بیماری های جسمی و روانی شان و...آشنایی داشته و می تواند از طریق مراقبت و نگهداری از سالمند با روش های اصول و حضور مداوم در منزل سالمند و رابطه ای توام با احترام از لجبازی سالمند بکاهد.

تصویر

مرکز خدمات پرستاری سپید گستر

سپید گستر مرکز خدمات پرستاری مجاز و معتبر در تهران است که با پرستاران مجرب و آموزش دیده ای که در زمینه مراقبت و نگهداری از سالمند تخصص دارند همکاری می کند، پرستار سالمند به اراده انواع خدمات در زمینه پرستاری از سالمند می پردازد.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
عاشقانه های جذاب سید احمد خمینی و زیباترین دختر ایران زمین «ایران خانوم»/ الهیی چقدر نازه+عکس (888 نظر) سبک زندگی مقام معظم رهبری از زبان همسر ایشان/ ما در خانه‌مان دکوراسیون به معنای متداول آن،فرش و پرده‌های قیمتی و مبلمان نداریم (576 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری تبریز برای حفظ پرندگان از سرما/ دست مریزاد واقعا+عکس (521 نظر) خلاقیت تاریخی مهندس ایرانی در نصب دوربین مداربسته به دیوار حماسه آفرید+ عکس/ اینو به دانشگاه هاروارد نشون بده درجا بهش دکترای افتخاری میدن😂 (289 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اهواز برای رنگ آمیزی سطل های زباله/ دست مریزاد واقعا+عکس (276 نظر) تصویری از خانه ابدی پدر رهبر معظم انقلاب/ روحش شاد و یادش گرامی (252 نظر) روستایی که شاه قاجار در آن عاشق شد/ تصویر دختری که دل ناصرالدین شاه را برد (175 نظر) کودکی که با سوال هوشمندانه خود انگشتر رهبر معظم انقلاب را هدیه گرفت+ویدئو/ماشاءالله... (174 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اردبیل برای حمایت از حیوانات+عکس/ واقعا دست مریزاد داره! (164 نظر) (عکس) گریه های تلخ همسر پردیس افکاری در روز تشییع پیکرش/ روحش شاد و یادش گرامی (148 نظر) محسن تنابنده، نقیِ پایتخت با انتشار این عکس از فوت پدرش خبر داد+عکس/ روحشون شاد چقد پدر و پسری شبیه هم بودن (148 نظر) سفری شیرین به گذشته ها، زندگی تو دهه 60 این مدلی بود/ حس زندگی رو آدم قشنگ میگیره + فیلم (145 نظر) تفنگی که صدام حسین عاشق آن بود سر از تهران درآورد+عکس/ شروع 8 سال جنگ با شلیک این تفنگ نحس بود (124 نظر) تاج عروس و دسته گل فوق العاده خاص مریم مومن در شب عروسی اش/ مثل فرشته ها شده+عکس (100 نظر) بیوگرافی و زندگی خصوصی پردیس افکاری بازیگر تازه درگذشته و همسرش+ تصاویر دیدنی (86 نظر)
دیگران می‌خوانند   
(ویدئو) تمرینات سنگین گرگ ایرانی، هادی چوپان چند ساعت مانده به مسابقات آرنولد کلاسیک/ماشاءا... پهلوون! شب‌گردی حال خوب کنِ سیاوش خیرابی، رامین سریال دلنوازان تو کوچه های برفی و خلوت+عکس (ویدئو) سکانس بسیار زیبای سریال "گیسو" با بازی سانیا سالاری، ارغوان "دلدادگان"، و حسین یاری رونمایی از مادر واقعی شبنم قلی خانی+عکس/مادر و دختر یکی از یکی زیباتر! حماسه دختر مازندرانی با موتورسیکلت در راه مدرسه+ویدئو/ به سن و سال نیست که به جربزه اس! (عکس) تغییر قیافه بسیار زیاد علی ضیا،مجری سابق تلویزیون، حتی خواهرزادش هم نتونست بشناستش (تصاویر) 8 خانه جهان که معماری منحصربفردی دارند و به شیکترین خانه ها معروفند رونمایی از همسر قدبلند و کم سن و سالِ بانو جانگِ سریال دونگی+عکس مزاحمی که مه لقا باقری اسمش را منتشر کرد + عکس جشن سالگرد ازدواج عاشقانه امیرعلی نبویان و همسرش روی آنتن زنده/ ایشالا به پای هم پیر بشین+ویدیو (تصاویر) رتبه کنکور 5 سلبریتی معروف / باورتون میشه اینقدر بچه های درسخوانی بوده باشن ساده ترین و سریع ترین ترفند رفع افتادگی پوست در خانه/ دیگر داشتن پوست جوان و صاف کار سختی نیست فال ابجد روزانه جمعه 11 اسفند 1402 فال شمع جمعه 11 اسفند ماه 1402 طرح فاضلاب شهری بخش میمه چه سرانجامی دارد؟! (ویدئو) آموزش ساخت شیشه شور ضد یخ خانگی برای خودرو (ویدئو) راحت ترین و سریع ترین روش پارک دوبله خودرو (ویدئو) سیم کلاچ خودرو را به راحتی عوض کنید ! (ویدئو) اگر سیم کلاچ ماشین برید چکار کنیم؟آموزش تعویض دنده بدون کلاچ ! (ویدئو) چگونه به راحتی فیلتر روغن ماشین را عوض کنیم؟ علت جرم گرفتن درب رادیاتور خودرو چیست؟ علت سیاه شدن آب رادیاتور خودرو چیست؟ علت قهوه ای شدن آب رادیاتور ماشین چیست؟ علت عوض شدن رنگ آب رادیاتور چیست؟ (ویدئو) نشانه های تمام شدن صفحه کلاچ خودرو ! تنظیم نبودن تسمه تایم خودرو را چگونه تشخیص دهیم؟ (ویدئو) تسمه دینام پراید را چگونه عوض کنیم؟ راحت ترین روش برای افزایش عمر تسمه تایم خودرو زمان تعویض تسمه تایم در انواع خودروها (پراید، پژو و...) (ویدئو) شمع موتور اصل و اورجینال را چگونه تشخیص دهیم؟ (ویدئو) روش تشخیص دیسک و صفحه اصل و اورجینال از تقلبی !!! (ویدئو) از کجا بفهمیم کویل خودرو خراب است؟! (ویدئو) علائم خرابی و زمان تعویض تسمه دینام خودرو (ویدئو) مهمترین علت لرزش خودرو و راه حل آن ! (ویدئو) اصول حمل بار با خودروی سواری (ویدئو) نحوه تعویض اصولی ترموستات در خانه ! (ویدئو) ABS ترمز را قطع کنیم یا نه؟ (ویدئو) نحوه نصب شلنگ و آبپاش بر روی برف پاک کن پراید (ویدئو) راحت ترین روش برای تعویض تیغه برف پاک کن خودرو (ویدئو) ماشینم استارت میخوره ولی روشن نمیشه ! چی کار کنم؟
تیتر امروز   
ساده ترین و سریع ترین ترفند رفع افتادگی پوست در خانه/ دیگر داشتن پوست جوان و صاف کار سختی نیست ترفند کاربردی برای برق انداختن یخچال فقط در چند دقیقه کشف بستانی کوزۀ پر از طلا و سکّه در ویرانه‌های «تپۀ مردگان»+عکس فال روزانه امروز جمعه 11 اسفند ماه 1402 بیوگرافی و زندگی خصوصی سانیا سالاری، ارغوان سریال دلدادگان و همسرش+تصاویر جذاب و دیدنی فال شمع جمعه 11 اسفند ماه 1402 این دکوری ها رو کنار تلویزیون نچین!/ بدترین چیدمان فضای اطراف تلویزیون اختراع بی نظیر سومریان باستان، نخستین تمدن در جهان، که مزین کننده ی خانه های امروزیست+ عکس تبریز زیباترین شهر توسعه یافته جهان اسلام با 800 خانه تاریخی + تصاویر مشارکت در انتخابات، تنها راه عقلانی در نبرد برای اصلاح امور و تغییر وضعیت موجود است فال ابجد روزانه جمعه 11 اسفند 1402 4 نوع نوشیدنی که قدرت باروری مردان را از بین می برد / مردان به هیچ عنوان این نوشیدنی ها رو نخورند متولدین این ماه ها در عشق خوش شانس ترین اند / ببین تو هم خوش شانسی یا نه؟! وحشت‌آفرینی یک خون‌آشام در مشهد ؛ گاز گرفتن مامور پلیس و اورژانس تا خواهر و برادر+عکس صحبت های دستیار وزیر فرهنگ و ارشاد از بازگشت قریب الوقوع معین به ایران!
منتخب روز   
(عکس) تصویری از اولین روز پدربزرگ شدن سید حسن خمینی، نوه حضرت امام (ره) / خوشحالی جالب سید حسن از دیدن ایران خانم (عکس) استایل کژوال امید عالیشاه در مراسم عروسیش در یک تالار مجلل با ترکیب جالب کت و شلوار با تی شرت / کاپیتان باس خوشتیپ باشه❤❤❤ پشت صحنه خنده دار برنامه اسکار مهران مدیری: وقتی فرناز رهنما با لبخند به نیما شعبان نژاد میگه ایکبیری تا از غلظت توهینش کم کنه🤣 (فیلم) تشویق بازیکن قطری پرسپولیس در اصفهان به سبک آهنگ معروف بندری / حسن، حسن، یا حسن، حسن عبدالکریم ... واریز مرحله دوم سود سهام عدالت تا 25 اسفند پیام تسلیت سید ابراهیم رئیسی برای درگذشت پدر همسر سیدحسن خمینی پسر مغرور رونالدو جلوی چشم همه پدرش رو سنگ روی یخ کرد/ چشم غره رفتن کریس برای پسرش+ویدئو (فیلم) وضعیت ترسناک متروی تهران با حضور نمایشی داعش و واکنش مردم! شکار اتفاقی دورهمی مجردی خرس‌های قطبیِ نَر در یک ایستگاه هواشناسی متروکه در روسیه دور از چشم خانم بچه‌ها! + تصاویر باغبانی رهبر معظم انقلاب در باغچه حیاط باصفا و دلباز خانه اش +عکس