چگونه یک کاناپه یا مبل کهنه و دست دوم را تمیز کنیم؟

  پنجشنبه، 17 آذر 1401   زمان مطالعه 6 دقیقه
چگونه یک کاناپه یا مبل کهنه و دست دوم را تمیز کنیم؟
شاید برای خیلی از شماها پیش آمده باشد که لکه های سرسخت روی مبل شما را به زحمت انداخته و یا حتی با مبلمان کثیف روبرو شده باشید، زیرا این امر کاملا طبیعی است و مبل از جمله لوازم پرکاربرد و روزمره در خانه است. بنابراین با راهکارهای زیر می توانید مبلمان خود را با ساده ترین روش تمیز کنید. همراه ساعدنیوز باشید.

تمیز کردن کاناپه دست دوم:

اگر بودجه ی زیادی برای خرید مبلمان نو ندارید. حتی می توانید برای مغازه ی خود کاناپه ای دست دوم خرید کنید. هرگونه مبلمان وبهلسترد، مانند کاناپه های دست دوم، قبل از ورود به داخل خانه یا مغازه باید کاملا تمیز شوند. در غیر این صورت، به صورت ناخواسته میکروب، بو و آفت ناخواسته را وارد خانه خود کردید. علاوه بر این، اگر بچه یا حیوانات خانگی دارید، به خوبی می دانید که یک مبل چقدر سریع می تواند از جدید و نو بودن خارج شود و باید آن را تعویض کرد. بچه ها و حیوانات می توانند مبل های نو را لکه دار و کثیف کنند. اگر به دنبال بهترین روش برای تمیز کردن کاناپه ای هستید که کوچولوهایتان اغلب از آن استفاده می کنند، ابتدا یک تمیزکن کاناپه پارچه ای طبیعی را امتحان کنید. اینها روش های موثری برای سالم سازی و از بین بردن بو از یک کاناپه ی کثیف بدون پاک کننده های خریداری شده در فروشگاه هستند. اگرچه در لجبازی لکه هایی که با آنها کار می کنید، در بعضی موارد ممکن است لازم باشد به یک پاک کننده ی قویتر متوسل شوید. آنچه شما نیاز دارید :

 • جاروبرقی
 • برس مویی
 • جوش شیرین
 • سرکه
 • صابون کاستیل
 • آب گرم
 • اسپری حشره کش (اختیاری)
 • دستمال مرطوب ضد عفونی کننده (اختیاری)

مراحل تمیز کردن مبلمان و کاناپه های کثیف :

 • مبل را کاملا جارو بزنید: اولین قدمی که باید برای تمیز کردن مبلمان اجرا کنید، این است که تمام قسمت های مبل را کاملا جارو برقی بزنید. شاید لازم باشد این کار را چندین بار انجام بدهید.
 • مبل را ضد عفونی و پاک کنید: ممکن است بخواهید برای از بین بردن لکه ها یک تمیزکننده ی طبیعی بسازید. همچنین می توانید از تمیزکننده خریداری شده در فروشگاه استفاده کنید. فقط برای اطمینان، ابتدا یک تکه ی کوچک از پارچه که دید نداشته باشد را تست کنید. که تمیز کننده به پارچه ی مبل شما آسیب نرساند. بعد، قسمت های غیر تودوزی را با یک ضد عفونی کننده قابل اعتماد پاک کنید. اطمینان حاصل کنید که دستمال مرطوب یا اسپری انتخابی شما ماده ی سفید کننده ندارد زیرا این امر می تواند به چوب یا سایر قسمتهای غیر پارچه ای مبل آسیب می رساند. اگر مطمئن نیستید ابتدا یک نقطه کوچک را امتحان کنید. در این مرحله نگران ضد عفونی کردن پارچه نباشید. روند تمیز کردن این کار را انجام می دهد.
 • در صورت تمایل از اسپری حشره کش استفاده کنید: اگر کاناپه را دست دوم گرفتید، حتما اسپری حشره کش همه منظوره را به همه ی قسمت های آن بزنید. بهتر است این کار را قبل از آوردن در خانه انجام بدهید، زیرا آفات و حشرات می توانند در کاناپه ها و مبلمان قدیمی خانه بسازند بدون اینکه با چشم دیده شوند. بنابراین گوشه ها و حفره ها را با اسپری حشره کش همه منظوره که برای دفع و از بین بردن آفاتی مانند ساس، کک و کنه کار می کند، اسپری کنید. کاناپه را به مدت 24 ساعت در محلی با تهویه مناسب خارج از خانه بگذارید.

پوستر تمیز کردن مبل

 • بوها را از بین ببرید: بسیاری از بوها در کاناپه ها ناشی از باکتری و رطوبت بیش از حد است. جوش شیرین برای مقابله با هر دو مسئله کار خواهد کرد. با این حال، برای اطمینان ابتدا قسمت کوچکی از کاناپه که دید ندارد را تست کنید، که جوش شیرین به آن آسیب نرساند. بعد، مقدار زیادی جوش شیرین را روی تمام بخش های کاناپه بپاشید. با استفاده از برس مودار، جوش شیرین را به صورت لایه یکنواخت روی تمام سطوح مبل پخش کنید. اجازه دهید جوش شیرین برای چند ساعت به همین صورت باقی بماند، سپس آن را جارو برقی بکشید.
 • لکه های روی مبل و کاناپه را پاک کنید: اگر بعد از حمام جوش شیرین، کاناپه شما هنوز بو می دهد، با مخلوطی از سرکه سفید و آب روی سطح آن بپاشید. پس از خشک شدن محلول، بوی سرکه از بین می رود و بوهای دیگر هم باید از بین بروند. قبل از اقدام به لکه گیری روی کاناپه خود، نوع پارچه آن را مشخص کنید. برخی از مبل ها با روکش مبلی ساخته شده اند که آنقدر شکننده هستند که نباید خیس شوند. سایر موارد، مانند روکش های چرمی یا مصنوعی که ممکن است نیاز به توجه ویژه ای داشته باشند.

پوستر پاک کردن لکه روی مبل

محلول شگفت انگیز برای تودوزی های پارچه ای:

محلول سرکه و صابون، یک فنجان آب گرم، یک چهارم فنجان سرکه سفید و یک قاشق غذاخوری صابون کاستیل را مخلوط کنید. اگر صابون کاستیل ندارید، از مواد شوینده مخصوص ظروف استفاده کنید. مخلوط را داخل یک بطری اسپری یا یک کاسه قرار دهید. محلول را در محل های لکه دار اسپری کنید و با مسواک یا برس بکشید. با استفاده از یک برس نرم یا پارچه ی نرم، محلول را به صورت دورانی روی مبل بکشید و سپس لکه را با یک پارچه ای تمیز و مرطوب پاک کنید. سعی کنید منطقه را بیش از حد اشباع نکنید. سپس آن را در هوای آزاد قرار بدهید تا کاملا خشک شود.

نکاتی برای تمیزتر نگه داشتن کاناپه ی خود

 • به طور مرتب جارو برقی کنید: برای جاروبرقی کاناپه هفته ای یکبار از برس و سری مخصوص روی جاروبرقی استفاده کنید.
 • از رول پرزگیر استفاده کنید: از رول پرزگیر برای از بین بردن موی حیوانات خانگی از روکش مبلمان استفاده کنید.
 • آن را بپوشانید: می توانید از پتوهای زیبا و نازک و یا پارچه روی کاناپه را بپوشانید. این کار باعث می شود که روغن بدن و تعریق بدن و یا مایعات دیگر به کاناپه نفوذ نکند.

نحوه ی از بین بردن لکه ها از روی مبل

از بین بردن لکه ها می تواند یک فرآیند آزمون و خطا باشد. اگر مشکل زیادی دارید، اجاره دستگاه فرشویی را در نظر بگیرید و از یک روکش، با کیفیت بالا و مناسب برای کاناپه ی خود استفاده کنید. اگر می خواهید با برخی از درمان های خانگی دیگر ادامه دهید، این موارد را امتحان کنید:

 • از بین بردن لکه ی مداد رنگی از روی مبل: اگر مورد شما لکه مداد رنگی دارد، با استفاده از یک پارچه مقداری اسپری WD40 روی لکه بمالید.
 • از بین بردن لکه ی جوهر از روی مبل: برای لکه های جوهر، یک پنبه را با الکل مالش دهنده اشباع کنید و به آرامی روی ناحیه بمالید.
 • از بین بردن لکه های زنگ زدگی از روی مبل: محلول آب لیمو و نمک، صابون ظرف ملایم و آمونیاک می تواند به شما در از بین بردن لکه های زنگ زدگی از مبلمان کمک کند.

بنابراین شما با مطالعه این محتوا مراحل تمیز کردن مبل را همراه با چند ترفند ساده و کاربردی فرا گرفته اید. اگر هنوز دست به کار نشده اید، اگر به تمام نکات مهم گفته شده درباره شستشوی مبلمان و تمیز کردن مبل دقت نمایید. خواهید دید که استفاده از این ترفندها چقدر نتیجه بخش و البته ساده است. امیدوارم از محتوای تمیز کردن مبل کثیف و کهنه نهایت لذت را برده باشید و برای کسانی که به خانه داری علاقمند هستند، میتوانید ارسال نمایید. همچنین برای مشاهده ی مطالب پر محتوای دیگر میتوانید به بخش سبک زندگی ساعدنیوز مراجعه نمایید. از همراهی شما بسیار سپاسگزارم.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
همسر رهبر معظم انقلاب: آقای ما اجازه نمی‌دهد که در خانه، غیر از برنج کوپنی استفاده کنیم و آن هم کفاف خوراک ما را بیش از یک بار در هفته نمی‌دهد (688 نظر) نگاهی به سفره مفصل و تمام و کمال حضرت ابوالفضل در منزل شاه نشین علی دایی+عکس/ از گل آرایی و شمع‌دان‌هایی طلایی تا پَک هایی لاکچری و جذاب (199 نظر) (فیلم) ورود جالب و معنادار رهبر انقلاب به حسینیه امام خمینی (ره) به همراه مسعود پزشکیان و شعار حیدر حیدر جمعیت (69 نظر) درخت خرمای بزرگ حیاط باصفای خونه ویلایی زهرا گونش/ نخل های هم قد والیبالیست مشهور ترکیه ای (61 نظر) میز غذای ساده رهبر معظم انقلاب و خوردن غذا در بشقاب استیل/ ساده زیستی ایشان همیشه مثال زدنی است+عکس (34 نظر) بنز آخرین مدلی که رهبر معظم انقلاب آن را رد کرد: ببرید اینها را بفروشید! (24 نظر) ریحانه سادات دختر بزرگ شهید رئیسی: سجاده نماز پدرم را در اندونزی تکه تکه کردند و به عنوان تبرّک بین مردم پخش کردند+ویدیو (22 نظر) رهبر معظم انقلاب: بعد از فوت پدرم همه‌ی موجودی خانه‌اش 45 هزار تومان شد که نمی‌شد با آن گاز یا یخچال خرید (24 نظر) حضور ساده و بدون تشریفات همسر رهبر معظم انقلاب در یک درمانگاه/ ایشان گفتند من نمی‌خواهم پارتی بازی بکنم+ویدیو (19 نظر) خلاقیت تحسین برانگیز مغازه دار یزدی در ایام محرم/آدم حظ میکنه از اینهمه درک و شعور+فیلم (15 نظر) هنرمندان و ورزشکارانی که در مراسم نذری پوریا پورسرخ بازیگر سریال کیمیا حضور داشتند/ علی پروین هم بود+عکس (14 نظر) پارسا پیروزفر سَرَش را از ته تراشید؛ تغییر چهره آقای بازیگر قابل شناسایی نیست (12 نظر) بازیگرانی که در جوانی فوت شده اند + ویدئو با صدای معتمدی سریال گرگ و میش / روحشان شاد چقدر حیف شدن😥 عسل بدیعی، پوپک گلدره و .. (10 نظر) (ویدئو) آخرین لحظات ثبت شده بازیگران فوت شده در کنار همسر و فرزندانشان/ یادی کنیم از هنرمندانی که در بین ما نیستند، روحشان شاد😢 ماهچهره خلیلی، حسام محمودی ، حسن جوهرچی و .. (10 نظر) رهبر معظم انقلاب: من در کلاس اول ابتدایی چشمانم ضعیف بود و تخته سیاه و چهره معلم رو نمی‌دیدم +ویدیو/ از 13 سالگی عینکی شدم (10 نظر)
پربازدیدترین ویدئوهای روز   
تیتر امروز   
مسمومیت حدود 800 نفر در گلوگاه / یک مقام مسئول: علت مسمومیت نوشیدن آب یا شربت توزیع شده است
شریعتمداری: ظریف جایگاه رسمی ندارد، نباید به صدا و سیما دعوت می‌شد!
از اهدای چفیه رهبری به عزاداران حسینی تا رونمایی تراکتور از بیرانوند در حواشی داغ امروز پنجشنبه 28 تیر 1403
ظریف در گفتگوی ویژه خبری نحوه انتخاب وزرا در دولت چهاردهم را تشریح کرد
(فیلم) عزاداری امیر قلعه نویی، سام درخشانی و محمدحسین میثاقی در کنار وحید شمسایی در مجلس سلبریتی ها در شب تاسوعا
لباس های مزونی المیرا شریفی مقدم با مانتوی بلند تزئین شده کاردست و روسری نگین دار زیبا/ رعایت کامل حجاب در عین داشتن استایلی جذاب +عکس
بورس دانشجویان سال آخر دکتری برای تأمین نیاز هیئت علمی دانشگاه‌ها
جزئیات تماس تلفنی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان با مسعود پزشکیان
استایل همسر راجر فدرر قهرمان مسابقات تنیس با لباسی متشکل از پَر/ فکر کنم این حجم از پَر توی دوخت لباس اوج هنرنمایی طراح باشه +عکس
کلید اولیه سوالات نوبت دوم کنکور 1403 منتشر شد
استایل پولداری همسر علی دایی در کنار مولتی میلیاردر فوتبال ایران / مانتو جلو باز با طرح چهارخونه و کیف پر زرق و برق بانو فرخ آذر دیدن داره !
ویدیو/ خلاقیت حیرت‌انگیز در ساخت کلبۀ جنگلی با چوب درخت بامبو با طرح کلبه‌های اسکیمویی/ سقف سانروف هم گذاشته برای تماشای مهتاب
تیپ و استایل ورزشی محمدرضا گلزار راکت به دست در حضور جمعی از دوستان / به نظرتون قد آقای گلزار کوتاه نیست ؟!
خطای دید/ حتی افرادی با ضریب هوشی بالا نمی‌توانند در 4 ثانیه "جوجه کوچولو" را در میان "گوسفندان" پیدا کنند
مدل موی انتخابی ساده زهرا گونش در هر موقعیت و با هر استایلی/ حدس میزنید چی باشه؟ این سبک رو هر دختر اسپرتی میپسنده +عکس
منتخب روز   
(فیلم) خرید دکتر مسعود پزشکیان از یک سوپرمارکت در تهران به همراه نوه‌ها و عروسش با کارت بانکی شخصی / نوه‌ها پدربزرگ را به خرج انداخته‌اند اقدام منحصربفرد و زیبای طلافروش یزدی به احترام دختر سه ساله امام حسین(ع)+عکس/ این جور تصاویر مخصوص ایران ماست والسلام👌 (فیلم) رهبر معظم انقلاب: به من می‌گویند شما گفتید سوءاستفاده جویان را افشا نکنید / ما حق نداریم افراد را به صرف گمان متهم کنیم سکانس خوشحالی قُباد از بارداری شهرزاد/ قُباد: من تا الان نمیدونستم از این دنیا و از این زندگی چی میخوام اما الان.... (عکس) هدایای ارزشمندی که پزشکیان در پشت صحنه یک هیئت دریافت کرد / خوشا راهی که آغازش با حسین است ... (ویدئو) شعر سوزناک شهریار برای مادر بزرگش که با شنیدنش اشک از چشمانتان سرازیر خواهد شد به یادماندنی ترین سکانس عاشقانه سریال شهرزاد / از بله گفتن شهرزاد تا مرگ مرگ بزرگ آقا نقش دختر رهبر انقلاب در ترمیم دست مجروح ایشان/ فرزند دختری که به پدر اُنس داشت (عکس) شوخی ظریف با آقای ظریف؛ از مقایسه ظریف با مِسی تا انداختن ماسک به شکل آقای رئیس جمهور!! واکنش عضو دفتر رهبر انقلاب به پست اینستاگرامی پسرش با هشتگ برای ایران، پزشکیان