ساعدنیوز
ساعدنیوز

چگونه موکاپات را با سرکه سه سوته تمیز کنیم؟+ نکات اساسی

  چهارشنبه، 13 اردیبهشت 1402   زمان مطالعه 6 دقیقه
چگونه موکاپات را با سرکه سه سوته تمیز کنیم؟+ نکات اساسی
اگر برای درست کردن قهوه از موکاپات استفاده میکنید ولی به مرور موکاپات شما کهنه شده است، شستشوی اصولی موکاپات راه حلی مناسب که آن را مثل شکل اول میکند. البته با توجه کرد که چگونه و با چه چیزی موکاپات را تمیز کنیم. در ادامه ساعدنیوز به آموزش شستشوی موکاپات بصورت اصولی خواهد پرداخت همراه ما باشید.

اگر شما هم عاشق طعم قهوه و اسپرسو داخل موکاپات هستید، پس احتمالا در طول روز از آن استفاده می کنید اما یکی از راه هایی که باعث می شود موکاپات مدت زمان طولانی تری برای شما کار کند، این است که آن را تمیز نگه دارید اما چگونه باید آن را تمیز کرد. که در ادامه ساعدنیوز به این سوال پاسخ خواهد داد. همراه ما باشید.

موکاپات چیست؟

موکاپات (moka pot) که بدان اسپرسو ساز رو گازی یا اجاقی نیز گفته می‌شود، از قوانین پایه فیزیک برای تهیه یک فنجان قهوه عالی استفاده می‌کند. این دستگاه عملکردی شبیه اسپرسو ساز برقی دارد و با فشار آب عمل عصاره گیری قهوه را انجام می‌دهد. موکاپات سه بخش دارد: یکی برای آب، یکی برای پودر قهوه و بخشی هم برای قهوه اسپرسو آماده شده. وقتی موکاپات روی گاز قرار می‌گیرد، آب داغ می‌شود و بخار ایجاد می‌کند. بخار فشار را در محفظه پایینی افزایش می‌دهد، آب را با فشار از بین دانه‌های قهوه رد می‌کند و به محفظه بالایی می‌فرستد. فشار محفظه بخار موکاپات فقط 1.5 بار است، این میزان حتی نزدیک به اسپرسو سازهای سنتی هم نیست که حدود 9 بار فشار ایجاد می‌کردند. با این حال طراحی مناسب و توانایی موکاپات در تهیه یک فنجان قهوه عالی، باعث شد این دستگاه در میان خانواده‌ها محبوبیت پیدا کند. بهترین روش برای تمیز کردن موکاپاتموکاپات‌ها در ایتالیا، اسپانیا و پرتقال بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و ایتالیایی‌ها به موکاپات macchinetta (ماشین کوچک ) و یا caffetiera (قهوه ساز) می گویند.

پوستر موکاپات

چرا اسپرسو ساز رو گازی؟

شاید از خود بپرسید وقتی اسپرسو ساز برقی وجود دارد، چه نیازی هست که از اسپرسو ساز رو گازی استفاده کنیم؟ اولین دلیل آن قیمت مناسب است! قیمت این دستگاه بسیار ارزان‌تر از سایر دستگاه‌های قهوه‌ساز برقی است. پس کسی که قهوه دوست دارد و نمی‌خواهد هزینه زیادی برای دستگاه‌ اسپرسوساز بپردازد، می‌تواند با قیمتی پایین‌تر موکاپات بخرد. مزیت دیگر این دستگاه، قابل‌حمل بودن آن است. این دستگاه کوچک و سبک است و می‌توانید به سادگی آن را با خود به هر جایی که می‌خواهید ببرید. ویژگی دیگر، نیاز نداشتن آن به برق است؛ یعنی می‌توانید با روشن کردن آتش، در هر جایی که هستید، قهوه درست کنید.

غسل دادن موکاپات

اگه موکاپاتتون کاملاً نو هست و برای اولین باره که استفاده ش می کنین، لازمه قبل از هر نوع استفاده یک غسل تعمید براش انجام بدین! موکاپات رو باز کرده و تمام قسمت های اون رو در آب گرم بشورین. بعد یکی دو بار توش قهوه دم کنین و دور بریزین، می تونین برای این منظور از قهوه های قدیمی تون استفاده کنین، همچنین این کار می تونه بهانه خوبی برای دور ریختن پودرای قهوه ی قدیمی تون هم باشه.

روش تمیز کردن موکاپات با آب و سرکه

شما می توانید هر روز به طور کامل موکاپات را تمیز کنید و بعد از هر بار استفاده آن را آب بکشید اما برای اینکه دانه های قهوه ای که در طولانی مدت از روی آن مانده است را تمیز کنید، باید یک بار به طور اساسی آن را بشویید. معمولاً توصیه می شود اگر در جایی زندگی می کنید که آب شهری تان رسوب زیادی دارد، هر ماه این کار را انجام دهید. در غیر این صورت اگر استفاده زیادی از موکاپات ندارید، دو بار در سال شستشوی اساسی کفایت می کند.

پوستر شستشوی موکاپات

چگونه موکاپات را به صورت روزانه تمیز کنیم؟

 • جدا کردن قطعات موکاپات و خالی کردن قهوه: اول شما باید تمام قهوه های موجود در موکاپات را به طور کامل خالی کنید. سپس قطعات آن را جدا کنید و جایی قرار دهید که کاملاً هوا بخورد و خشک شود.

 • شستشوی کامل: حال موکاپات و تمام قطعات جدا شده از آن را زیر آب شیر بگیرید. بهتر است که آب داغ باز کنید. تمام قسمت های آن را شستشو دهید تا تمام قهوه ها جدا شوند و هیچ آثاری از آن ها باقی نماند.

 • خشک کردن: حال یک دستمال تمیز بردارید. به طور کامل تمام قطعات موکاپات را خشک کنید و اجازه ندهید که هیچ رطوبتی داخل آن بماند.

نکات مهم

 1. اگر نمی دانید که دانه های قهوه باقی مانده را چه کار کنید، می توانید مقداری از آن را داخل خاک گلدان بریزید تا آن را تقویت کند.

 2. بهتر است که نهموکاپات و نه هیچ کدام از اجزای آن را داخل ماشین ظرفشویی قرار ندهید زیرا ماشین ظرفشویی خیلی خشن با آن رفتار می کند و ممکن است که آسیب وارد شود.

 3. هرگز داخل آن را اسکراب و با اسکاج زیر تمیز نکنید تا خراشی وارد نشود.

تمیز کردن اساسی موکاپات

آب حاوی مواد معدنی است که باعث طعم دهی می شود اما این مواد معدنی ممکن است داخل موکاپات تجمع پیدا کند و در مدت زمان طولانی لکه ها و رسوبات را داخل آن ایجاد کند بنابراین چند وقت یکبار باید موکاپات را به شکل اساسی تمیز کنید. اما چگونه باید این کار را انجام داد؟

 • شروع کار با موکاپات خالی: اول باید قسمت پایین موکاپات را از آب پر کنید. به طوری که آب، خط آن را پوشش دهد و آب انتهای سبد فیلتر را لمس کند. سطح آب باید بیشتر از زمان هایی باشد که می خواهید قهوه دم کنید.

 • اضافه کردن سرکه سفید: دو قاشق غذاخوری سرکه سفید را به آب اضافه کنید. سرکه سیب یا چند قطره آبلیمو هم می تواند جایگزین خوبی باشد.

 • قطعات موکاپات را به یکدیگر وصل کنید: اکنون قطعات موکاپات را به یکدیگر وصل کنید و اجازه دهید که سرکه و آب داخل آن بماند و 2 الی 4ساعت صبر کنید حتی می توانید آن را شب تا صبح در همین حالت نگه دارید. اسید ملایم سرکه به آرامی مواد معدنی را در خودش حل کرده و چربی ها را جدا می کند؛ بدون این که به فلز آسیب وارد شود.

 • از موکاپات استفاده کنید: بعد از چند ساعت که گذشت، مقدار کمی از آب را از داخل موکاپات خارج کنید. سپس آن را روی شعله گاز بگذارید و اجازه دهید که این آب اسیدی داخل آن به جریان دربیاید؛ بدون این که دانه ای از قهوه داخلش باشد.

 • خنک شدن و شستن: هنگامی که موکاپات به اندازه کافی خنک شد و می توانستید به آن دست بزنید، آب و سرکه را بیرون بریزید. قطعات موکاپات را از یکدیگر جدا کنید. هر کدام از اجزا را زیر آب داغ بشویید و سپس به طور کامل آن را با دستمال خشک کنید.

نکاتی برای سالم ماندن موکاپات

 • هرگز دانه های قهوه را مانند اسپرسو تحت فشار قرار ندهید. فشار بیش از حد به دانه های قهوه داخل موکاپات، باعث می شود که دانه ها بیش از حد ریز شوند و جمع کردن آن ها کار سختی باشد.

 • حتماً نقطه امن کاپ را به طور منظم چک کنید؛ مخصوصاً هنگام تمیز کردن باید مراقب این ناحیه باشید که هیچ دانه ای از قهوه داخل آن گیر نکرده باشد.

 • بیش از حد موکاپات را پر نکنید که از خط مجاز بالا بزند. همیشه باید مقداری فضا بین خط مجاز و سطح آب وجود داشته باشد. در غیر این صورت فشار بخار اضافه بیرون می زند.

سخن پایانی

بنابراین برای تمیز کردن موکاپات و داشتن تجربه ای عالی از نوشیدن قهوه می توانید هر چند وقت یکبار به شکل اساسی دستگاه خود را با سرکه شست و شو داده و سپس به خوبی آن را خشک نمایید. امیدوارم از محتوای خانه داری نهایت لذت را برده باشید و برای کسانی که به خانه داری علاقمند هستند، میتوانید ارسال نمایید. همچنین برای مشاهده ی مطالب مرتبط دیگر میتوانید به بخش سبک زندگی ساعدنیوز مراجعه نمایید. از همراهی شما بسیار سپاسگزارم.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(ویدئو) دانش آموز پسر ایرانی که در اولین روز مدرسه از آقای گزارشگر پس گردنی خورد😐😂/ عاقبت پررو بودن همینه (581 نظر) (فیلم) خودروی BMW لوکس و سوپرلاکچری لو رفته رهبری (342 نظر) آبروریزی ابی وسط کنسرت زنده و خوانندگی به حالت درازکِش +فیلم (224 نظر) رقص حرفه‌ای دانش آموز پسر در مقابل چشمان باحال ترین معلم دنیا / این کمره یا فنره؟ (164 نظر) رقص قر و قاطی دانش آموزان پسر برای شاد کردن دل خانوم معلم/ بیچاره معلمی که قراره یک سال به اینا درس بده😂 (145 نظر) استوری جدید محمد صادقی از بند رخت خونه دلبازِ مادربزرگش فضای مجازی رو ترکوند! (131 نظر) آمریکا قیمتی برای احیای برجام تعیین کرده است که ایران توان پرداخت آن را ندارد (123 نظر) بنر جالب شهرداری برای دانش‌آموزان در سطح شهر/ بهتر از این نمیشه به دانش آموز انگیز داد (109 نظر) توبیخ رئیس دانشگاه شریف توسط معاون اول رئیس جمهور در پی اخراج پروفسور مسعود نیلی (99 نظر) استقبال از رونالدو بالاخره کار دست دختر درویش داد/ همکاری با پرسپولیس برای همیشه تمام شد! (96 نظر) (ویدئو) رقص شمالی هادی چوپان با صدای تنبک/ چه میکنه قهرمان جهان😁 (96 نظر) غوغای رقص شمالی دسته جمعی با آهنگ شاد+فیلم (90 نظر) فیلم کودکی تا بزرگسالی تتلو ! /چه بچه ساده ای بود و چه هیولایی شد ! (77 نظر) غوغای رقص شاد آقای بلال فروش سر خیابون با آهنگ تو چشمام نگاه کن و دستتو بذار تو دستم/ به به این بلال خوردن داره😍 (68 نظر) رقص خفن هادی چوپان با آهنگ شاد بندری +فیلم/ بهش میخوره رقاص باشه نه بدنساز! (63 نظر)
منتخب روز   
2 تصویر ناراحت کننده و غم انگیز از عروسی معروف عراق / عجب صبری خدا دارد ... کنایه مجری صدا و سیما به سخنان همسر رئیسی در خصوص موضوع بانوی اول / پس لرزه‌های اظهارات جمیله علم الهدی ادامه دارد! فیلم رقص دلبرانه عروس و داماد عراقی که تبدیل به بزرگترین غم عالم شد/زبانه کشیدن آرزوها در شعله های آتش... (ویدئو) جمیله علم الهدی: من بانوی اول نیستم... ( ویدیو) رکورد عبور یک خلبان از داخل تونل با هواپیما (فیلم) حمله هولناک پدر یک دانش آموز با قمه به معلم پسرش و ایجاد رعب و وحشت شدید در مدرسه ! 😳 (ویدئو) این روحانی سرشناس، سر شوخی را با اجنه باز کرد! (عکس) تیپ برازنده شاه پهلوی با دمپایی پلاستیکی وقتی فرح میفرستتش که آشغالا رو بزاره دم در😂 شاه مملکت سر کوچه رویت شد پخش آهنگ دافی در مدرسه دخترانه و تشویق کودکان توسط کادر مدرسه به مصرف مواد مخدر و فاحشه‌گری +فیلم غوغای رقص شاد آقای بلال فروش سر خیابون با آهنگ تو چشمام نگاه کن و دستتو بذار تو دستم/ به به این بلال خوردن داره😍 خراشیدن تابلوی خیابان استاد شجریان توسط افراد ناشناس +عکس (ویدئو) حضور اتفاقی رونالدو، ابی و اندی در هتل معروف تهران/ یک معجزه اتفاق افتاد😂
تیتر امروز   
قتل پر رمز و راز نورچشمی رضاخان در زندان قصر / از اول خلقت، چنین آدم خائنی وجود نداشته است! کنایه مجری صدا و سیما به سخنان همسر رئیسی در خصوص موضوع بانوی اول / پس لرزه‌های اظهارات جمیله علم الهدی ادامه دارد! لو رفتن پرسپولیسی بودن علیرضا دبیر و حاج محمود / دو پرسپولیسی دو استقلالی را آشتی دادند؟ بانوان مازندرانی برای دیدن نیمار آماده باشند / رخ به رخ با نیمار در ورزشگاه آزادی! سرنوشت عامل تهیه فیلم های غیر اخلاقی از زنان تهرانی نیمار به تهران نمی آید؟ هشدار روزنامه جمهوری اسلامی : طالبان می‌گوید دو روزه اصفهان را فتح می‌کنیم / علی‌رغم امتیازات بیجایی که از ما گرفته‌اند، طلبکار هستند! پسر 15 ساله عامل قتل فجیع در تبریز عملیات انتحاری نزدیک وزارت کشور ترکیه در آنکارا حمله بی‌سابقه و شدید پناهیان به دولت رئیسی؛ با بی‌عرضگی مسئولین مواجه هستیم، چرا باید یک بی‌عرضه مسئول شود؟ انتقاد روزنامه اصولگرا از بانوی دوم!! / لفظ بانوی اول ربطی به آداب سیاسی ایران ندارد واکنش معصومه ابتکار به سخنان همسر رئیسی: نسل جوان این اظهارات را برنمی‌تابد لهجه ترکی، گیلکی، قمی و افغانی الناز شاکردوست در فیلم هایش / خانم همه فن حریف سینما! پرونده بازیگری ترانه علیدوستی در ایران بسته شد؟ حذف مهران مدیری، رامبد جوان و احسان علیخانی از آثار تلویزیونی! / چرا نادیده گرفته شدند؟