ساعدنیوز
ساعدنیوز

چه زمانی باید از قارچ کش برای گیاهان استفاده کرد؟

  جمعه، 29 اردیبهشت 1402   زمان مطالعه 6 دقیقه
چه زمانی باید از قارچ کش برای گیاهان استفاده کرد؟
قارچ کش گیاهان آپارتمانی باعث از بین رفتن یا مهار رشد قارچ ها می شود. آن را می توان برای کنترل قارچ هایی که به گیاهان آسیب می رسانند از جمله زنگ، کپک و آفات استفاده کرد. پس قارچ کش از مواد ضروری گیاه محسوب میشود. در ادامه ساعدنیوز به بهترین زمان استفاده از قارچ کش خواهد پرداخت. همراه ما باشید.

قارچکش ها به طرق مختلف عمل می کنند، اما بیشتر آنها به غشای سلولی قارچ آسیب می رسانند یا در تولید انرژی در سلول های قارچی اختلال ایجاد می کنند. در محصولات کشاورزی، قارچکش ها از پتانسیل عملکرد محافظت می کنند. قارچ کش ها عموماً عملکرد را افزایش نمی دهند و اگر پس از ایجاد عفونت اعمال شوند، عملکرد از دست رفته را بازیابی نمی کنند.

چه زمانی باید از قارچ کش استفاده کرد؟

 • زنگ زدگی برگ گیاه

 • آبکی شدن ساقه ها و ریزش آنها

 • لکه های قهوه ای روی برگ ها و ریزش آنها

 • بروز کپک های پودری روی برگ ها و ساقه ها

بهترین قارچ کش گیاهان آپارتمانی

 • قارچ کش بنومیل: بنومیل یک قارچ کش بنزیمیدازول است که سالهاست به طور موثر در انواع محصولات غذایی و گیاهان زینتی مورد استفاده قرار می گیرد. قارچ کش بنومیل در درجه اول به کاربندازیم متابولیزه می شود.

 • قارچ کش مانکوزب: یک قارچ کش تماسی وسیع است که برای استفاده در بسیاری از محصولات میوه، سبزیجات، آجیل و مزرعه استفاده می شود. این گیاه در برابر طیف وسیعی از بیماریهای قارچی از جمله بیماری سیب زمینی، لکه برگ، بلایت و زنگار محافظت می کند. همچنین از آن برای درمان بذر سیب زمینی، ذرت، سورگوم، گوجه فرنگی و غلات استفاده می شود.

 • قارچ کش کاپتان: کاپتان قارچکشی است که متعلق به کلاس فتالیمید (ترکیبات شیمیایی متصل به آمونیاک) است. غیر سیستمیک است و اغلب به سایر فرمول های آفت کش اضافه می شود. برای کشاورزی و مصارف مسکونی در میوه ها، سبزیجات و گیاهان زینتی استفاده می شود. کاپتان ظاهر میوه را بهبود می بخشد.

 • قارچ کش کاربندازیم: کاربندازیم یک سم قارچ کش بنزیمیدازول با طیف وسیع، سیستمیک و متابولیت بنومیل است.

 • ایپرودیون کاربندازیم: قارچ کش های ایپرودیون کاربندازیم در جذب در خاک رقابت می کنند، که باعث افزایش زیست پذیری آنها در مخلوط ها می شود. تبدیل قارچکش ها در مخلوط ها کند می شود که این امر باعث افزایش دسترسی زیستی آنها نیز می شود.

 • قارچ کش بردوفیکس: قارچ کش بردوفیکس ، یک محلول بسیار قوی قارچ‌ کش و باکتری کش از ترکیبات مس است که ، به نوعی هم می شود گفت دارای اثر حفاظتی تماسی است. در اغلب مواقع از محلول بردو‌‌فیکس برای پیشگیری و درمان استفاده میشود.

 • قارچ کش توپاس: قارچ کش توپاس (پنکونازول) از دسته قارچ کش هایی است از گروه شیمیایی تری ازول و دارای خاصیت سیستمیک با اثر حفاظتی و معالجه ای که علیه سفیدک سطحی درختان میوه مورد استفاده قرار می گیرد. این قارچ کش قابل اختلاط با اکثر حشره کش ها و قارچ کش ها هست.

بهترین زمان استفاده قارچ کش ها برای درختان میوه

فصل زمستان برای استفاده از قارچ کش برای درختان میوه مناسب ترین زمان است. چون در این زمان به دلیل نبودن برگ بر روی درختان استفاده از قارچ کش راحت تر و مقدار مصرف آن کمتر می‌باشد و با میزان کمتری از قارچ کش ها می توان تمام سطح درخت را سم پاشی کرد. همچنین در این فصل درختان محصول ندارند و باعث ایجاد مسمومیت در میوه ها نمی شود.

چه زمانی از شبانه روز برای سمپاشی قارچ کش بهتر است؟

با توجه به داده های تحقیقات اولیه، استفاده از قارچ کش ها ممکن است بهترین اثر را در هنگام استفاده در اوایل صبح یا شب داشته باشند. هر چه دما بیشتر و رطوبت نسبی کمتر باشد، فرصت تبخیر یا تبخیر قارچ کش بیشتر است. با سمپاشی در اوایل صبح که دما کمتر و رطوبت نسبی بیشتر است می توان از این امر جلوگیری کرد. اوایل صبح یا حتی شب زمانی است که شبنم شدیدی ایجاد می شود، شبنم می‌تواند به توزیع و پخش قارچ‌کش ها به بخش های مختلف گیاه که امکان آلوده شدن را دارد کمک کند.

پوستر استفاده از قارچ کش برای گیاه

زمان استفاده از قارچ کش ها چه موقعی است؟

برای سم دادن به گیاه تان در صبح اقدام کنید زیرا انجام اینکار در عصر فایده‌ای نخواهد داشت. بهترین زمان برای استفاده از اسپری قارچ کش، از ساعت 3 تا 8 صبح است. در این ساعات سرعت باد پایین هست و سم پخش نمیشود. البته که از آن جایی که ما قرار است در مورد گیاهان آپارتمانی این کار را انجام دهیم تفاوتی نخواهد داشت.

پوستر استفاده از قارچ کش برای گیاه

قوانین کلی برای استفاده از قارچ کش

 • قبل از ایجاد بیماری از قارچ کش‌ها استفاده کنید. اگرچه بسیاری از قارچ‌کش‌ها عملکرد سیستمیک دارند، اما پس از شروع بیماری‌ها را به طور کامل ریشه‌کن نمی‌کنند و تا زمانی که یک ضایعه بیماری در گیاه مشاهده شود، تعداد زیادی ضایعات بسیار کوچک که قابل مشاهده نیستند، در محصول شما وجود خواهند داشت.

 • در آب و هوای مساعد برای بیماری گیاه از فواصل سمپاشی کوتاه‌تر استفاده کنید. انواع بیماری گیاهی دارای شخصیت و رفتار متفاوت از یکدیگر می باشد که طبیعتا در آب و هوای مختلف متفاوت از هم عمل میکنند. با این حال، بیشتر بیماری‌های گیاهی نیاز به مرطوب شدن محیط دارند. بنابراین، در دوره های بارانی و شبنم های شدید، از قارچ کش ها باید بیشتر استفاده کرد.

 • استفاده از قارچ کش ها در شرایط بدون باد یا باد ملایم، برای دستیابی به بهترین پوشش و به حداقل رساندن پتانسیل رانش. بهترین حالت باد ملایم زمانی است که وارونگی دما وجود داشته باشد تا از احتمال گیر افتادن قطرات ریز اسپری در لایه وارونگی و سپس بالا آمدن و دور شدن از آن جلوگیری شود. (هوای سردتر در نزدیکی زمین و هوای گرمتر در بالا؛ احتمال وقوع بیشتر در شرایط فشار بالا؛ مشخصه آن هوای راکد). زمانی که وارونگی وجود دارد، بهترین زمان برای سمپاشی در اواسط روز است، زیرا در آن زمان کمتر مشخص می شود.

 • در صورت امکان قبل از باران از قارچ کش استفاده کنید. آب برای بیشتر تخم ها و هاگ های قارچی برای آلوده کردن شاخ و برگ ها و پخش آن ها ضروری است. بنابراین زمانی از قارچ کش استفاده کنید که قبل از بارندگی فرصت خشک شدن را داشته باشد و توسط باران شست و شو نشود و هدر نرود.

 • در زمان مناسب قارچ کش ها را جایگزین هم کنید. قارچ‌کش‌های سیستمیک، آن‌هایی که یک حالت اثر دارند، اگر به‌طور مرتب استفاده شوند، ممکن است باعث جهش قارچ‌های می‌شوند به شکلی مقاوم در برابر قارچ‌کش ها در می‌آیند.

سخن پایانی

بنابراین به یاد داشته باشید که بهترین استراتژی مدیریتی در برابر بیماری های گیاهان زراعی در وهله اول ارتقاء سلامت گیاه است. قبل از کاشت، مطمئن باشید که شرایط خاک، آب و نور برای گیاه شما ایده آل است. و همچنین مطمئن شوید که از روش های بهداشتی مناسب، مانند کوددهی، هرس و روش کنترل محیطی مانند استفاده از روش یخ آب زمستانه برای بهبود سلامت گیاه و پیشگیری از آفات و بیماری ها می‌توان استفاده کرد. استفاده از قارچ کش ها علاوه بر فوایدی که دارد دارای مضراتی نیز می باشد. بنابراین با آگاهی از نوع، میزان قارچ کش و زمان استفاده از آن‌ها می‌توان برای جلوگیری و کنترل بیماری‌ها به بهترین بازده در کشاورزی رسید. امیدوارم از محتوای زمان مناسب استفاده قارچ کش نهایت استفاده را برده باشید و برای کسانی که به گل و گیاه علاقمند هستند، میتوانید ارسال نمایید. همچنین برای مشاهده ی مطالب مرتبط دیگر میتوانید به بخش سبک زندگی ساعدنیوز مراجعه نمایید. از همراهی شما بسیار سپاسگزارم.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
رفتار شرم آور بیرانوند، قهرمان بدنسازی و شوت کردن عکس شهدا به سمت داور مسابقه به نشانه اعتراض+ویدئو (1730 نظر) بی ادبی فجیع و شنیع یک دانش آموز به معلم+عکس (436 نظر) صدای محشر پیرزن در مزرعه با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (239 نظر) رقص خفن داماد افغانی و ساقدوش هایش با آهنگ ایرانی شاد +فیلم (223 نظر) زن و شوهری که صاحب شیک‌ترین طلاقِ ایرانی شدند (171 نظر) شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله (155 نظر) صدای محشر پیرمرد چوپان در صحرا با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (154 نظر) شاهکار پیرمرد در خیابان با خوانندگی آهنگ سوزناک +فیلم (153 نظر) (فیلم) اجرای جالب آواز سنتی ایرانی توسط زن فرانسوی / دهن همه وا می‌مونه از این اجرا! (117 نظر) رقص ایرانی پیرزن در پمپ بنزین با آهنگ واویلا لیلی دوست دارم خیلی +فیلم (115 نظر) (فیلم) واکنش جالب یک نوزاد به اولین بوسه مادر/ مُسکن فقط محبت مادرانه😍 (111 نظر) زیباترین مدرسه جهان در یکی از روستاهای سیستان و بلوچستان که برنده جایزه بین المللی معماری شد/ ویو رو نگاااا😍 (93 نظر) وقتی نعیمه نظام‌دوست رو صندلی برنامه جا نمیشه+فیلم /صندلی شکست! (93 نظر) (فیلم) افشای خاطره شهربانو و خواهران منصوریان از حضورشان در خانه کریس رونالدو/ دعوتشون کرده بود باغ!😐 (70 نظر) فروش کودک ایرانی هوادار رونالدو در سایت دیوار +عکس (68 نظر)
منتخب روز   
(فیلم) سنگ تمام رقص عربی آقای خوشتیپ با پیژامه/ فقط حرکت پاباز آخرش 😂 خواستگاری حامد آهنگی از نعیمه نظام دوست، تو باید عروس ننم بشی +فیلم (ویدئو) رقص شمالی هادی چوپان با صدای تنبک/ چه میکنه قهرمان جهان😁 مردی که از سینه خود به فرزندش شیر می دهد!!!😐+عکس فیلم لورفته از رقص مار هوتن شکیبا در پشت صحنه لیسانسه ها با آهنگ عروسی دلگیرم از تو ، تا بی نهایت (ویدئو) شاهکار خوانندگی آهنگ استاد شجریان توسط پسر حنجره طلای دو رگه/ بنازم این صدارو (ویدئو) قر کمر و رقص باحال پسر کوچولوی بسکتبالیست بعد از بُرد شیرین (ویدئو) پسر 14 ساله ای که تخم می گذارد!😐 غوغای رقص ایرانی دو پسر با آهنگ شاد در تالار عروسی! +فیلم (ویدئو) طنز اول مهر برای ابراز تسلیت به معلمان، دانش آموزان، ناظمان، ناظران و اسیران خاک/ بازگشت همه به سوی مدرسه است😂 (ویدئو) همخوانی فریبا نادری و محمد نادری با ترانه خاطره انگیز یار دبستانی من در کنسرت حجت اشرف زاده شاهکار رقص ایرانی داماد و پدر زن با آهنگ شاد خواننده +فیلم
تیتر امروز   
زنی که 11 شوهر خود را کشته، جنون دارد؟ عکس متفاوت شادی مختاری در خارج از ایران ! / خانم بازیگر زیبا زود مشهور شد ! بنر جالب شهرداری برای دانش‌آموزان در سطح شهر/ بهتر از این نمیشه به دانش آموز انگیز داد تبعه افغان، 9 نفر را در جنوب تهران به آتش کشید! ادعای باورنکردنی شهربانو منصوریان درباره حضورش در خانه رونالدو+ فیلم شگفتی سازی بزرگ؛ تنیس باز آذرشهری قهرمان جهان شد+عکس واکنش جالب عادل فردوسی‌پور به نحوه استقبال از رونالدو در ایران+ فیلم فرح پهلوی و پسرش سیاهپوش عزت از دست رفته شان شدند!+ عکس برای خرید گوشت به محله آقای کرباسچی بروید/ گوشت آنجا ارزان تر از همه جا زمان اعلام نتایج نهایی کنکور 1402 مشخص شد کارشناس صدا و سیما: آقای رئیس‌جمهور مسابقات بدنسازی را تعطیل کنید! +ویدیو ترفند لو رفته امیر تتلوی بد دهن برای کاسبی کردن از مردم/ 75میلیارد در یک ساعت! اطلاعیه دفتر رهبرانقلاب: نقل قول مطالب غیر مستند از آیت الله خامنه‌ای ممنوع بیگی: ثبت‌نام احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس جوک است رئیسی در گفت‌وگو با CNN: ایران نیازی به سلاح هسته‌ای ندارد