ساعدنیوز
ساعدنیوز

چرا مردان به غار تنهایی خود پناه می برند؟

  پنجشنبه، 24 آذر 1401   زمان مطالعه 9 دقیقه
چرا مردان به غار تنهایی خود پناه می برند؟
احتمالا همه خانم ها در زندگی با شریک عاطفی خود زمان هایی را دیده اند که همسرشان تنهایی و سکوت را به هر چیزی، حتی بودن در کنار خانواده ترجیح می دهد، به این خصوصیت آقایون که هر از گاهی به سراغشان می آید، غار تنهایی مردان می گویند در ادامه دلایل رفتن مردان به غار تنهایی خودشان را بررسی می کنیم.

مردان و زنان ساز و کارهای عاطفی و روانی مختلفی دارند و به مشکلات نیز به روش متفاوتی پاسخ می دهند ؛ مردان در مقابله با فشار روانی دوست دارند سکوت کنند و در سکوت راهی برای حل مشکل پیدا کنند . این سکوت کردن و رفتن به غار تنهایی در مردان اغلب اوقات سوء تفاهم های زیادی را برای زن و شوهر به وجود می آورد . سکوت کردن مردان و غار تنهایی مردان وحشتناک نیست بلکه تنها یک واکنش است که مردان در برابر تنش های روانی انجام می دهند ولی متاسفانه زنان اغلب تعبیر نادرستی از این سکوت مردان می کنند و به عبارتی این سکوت را درک نمی کنند . در ادامه مقاله به پاسخ این سوال می پردازیم که چرا مردان به غار تنهایی می روند و سکوت می کنند ؟

آیا می دانید شوهرتان را ماهی چند بار باید در غار تنهایی اش رها کنید؟

مردان نیاز دارند گاهی از اوقات تنها باشند و در این تنهایی به هویت خود، زندگی و بسیاری از مسائل دیگر فکر کنند، اما معمولا از جانب خانم ها این مساله قابل درک نیست و باعث هجوم افکار رنج آوری به سمت آن ها می شود. خانم ها درد و غم و رنج خود را راحت تر از آقایان به اشتراک می گذارند به همین علت نمی توانند زمانی که آقایان برای رهایی از غم و رنج و یا تمدد اعصاب یا هر علت دیگری وارد غار تنهایی خود می شوند آن ها را درک کنند.آقایان نسبت به خانم ها از ریز بینی کمتری بهره مند هستند، به همین دلیل زمانی که نیاز به تنهایی دارند حواسشان به اینکه ممکن است باعث ناراحتی همسر خود شوند نمی باشد و همین امر باعث می شود مشکلاتی بین زن و شوهر پیش بیاید.

مردها اهل به اشتراک گذاشتن افکار و احساسات خود نیستند، آن ها درون ذهن خود شروع به کلنجار رفتن با موضوع پیش آمده می کنند و مشکلات را درون ذهن خودشان حل و فصل می نمایند و به نتیجه می رسند. در روان شناسی به این فضای ذهنی که مردان در آن قرار می گیرند اصطلاحا غار تنهایی می گویند، معمولا آقایان با ورود به آن دیگر صحبت نمی کنند و به فضای اطراف و اتفاقات کمی بی دقت می شوند.در واقع مسائل احساسی و یا استرسی برای آقایان آن ها را ترغیب به تنهایی و وارد شدن به فضای ذهنی خود می کند تا موضوع پیش آمده را در ذهن خود قبول و سپس بررسی کنند. ممکن است برای طرف مقابل این ذهنیت پیش بیاید که همسر و یا شریک عاطفی من، من را قبول ندارد، به من اعتماد ندارد و یا ذهنیت های این چنینی اما باید بدانید این اتفاق برای آقایان کاملا غریزی پیش می آید و ذهنیات شما کاملا اشتباه است.

مرد تنها

آیا زنان هم مانند مردان به غار تنهایی می روند؟

اگر به تفاوت های زن و مرد دقت داشته باشیم متوجه می شویم که خانم ها برای برطرف کردن تنش ها ترجیح می دهند با افراد صحبت کنند و از دیگران نظر بپرسند لذا وارد غار تنهایی نمی شوند. تفاوت هایی که بین زنان و مردان وجود دارد باعث می شود که زنان برای رسیدن به جواب معما و سوالاتشان به ارتباطات بیشتری رو بیاورند اما آقایان برعکس هستند به خصوص در مقابل تنش ها.

مرد هر چه قدر تنش بیشتری داشته باشد سعی می کند سکوت اختیار کند و در این حالت تمام عواطف و احساسات خود را کنار می گذارد و شروع به بررسی مسئله در درون خویش می کند اما باید توجه داشت که سکوت اختیار کردن و رفتن به غار تنهایی در مردان یک واکنش غیرارادی است و این مسئله برای خانم ها قابل درک نیست چراکه خانم ها به صورت اختیاری سکوت می کنند و بر این تصور هستند که مرد هم با اختیار خود این کار را انجام می دهد در این حالت سعی می کنند به هر طریقی مردان را از این حالت خارج کنند درحالی که در چنین مواردی مرد نیاز به یک مکان دنج و خلوتی دارد.

علت های رفتن آقایان به غار تنهایی

 • گاهی اوقات آقایان برای شناخت هویت و رسیدن به پاسخ بعضی از جواب های زندگی خود نیاز به تنهایی دارند.
 • زمانی است که مردان نیاز دارند برای انجام کارهای مورد علاقه خود مانند ورزش و یا تماشای فوتبال تنها باشند و حتی زمان هایی نیز دوست دارند با دوستان خود وقت بگذرانند، نباید از آن ها انتظار داشته باشید که ۲۴ ساعت شبانه روز را با هم وقت بگذرانید.
 • گاهی اوقات بعد از دعوا و بحث های طولانی ممکن است مرد از همسرش بخواهد که او را تنها بگذارد، حتی ممکن است این تنهایی طولانی مدت شود اما نگران نباشید مرد شما به این تنهایی نیاز دارد تا تصمیمات مهمی برای زندگی مشترکتان بگیرد.
 • گاهی نیز مرد برای گرفتن تصمیمات مهم در زمینه شغلی خود نیاز به تنهایی و فکر کردن دارد.
 • مردان گاهی برای حل کردن مشکلات زندگی شخصی و یا کاری و همچنین برای بهبود اوضاع نیاز دارند تا به غار تنهایی خود بروند.
 • مردان نمی توانند مانند زنان در هنگام ناراحتی و یا خشم شروع به غر زدن کنند و در بروز احساسات خود معمولا راحت نیستند، اگر همسر شما در چنین مواقعی فریاد نمی زند و خشم و ناراحتی خود را با ابراز خشونت به شما یا دیگران نشان نمی دهد قطعا نیاز به تنهایی و پناه بردن به آن دارد تا بتواند افکار خود را انسجام داده و حالش را بهبود بخشد.

کارهایی که در زمان نیاز به تنهایی آقایان، نباید انجام دهید

 • به هیچ عنوان غر نزنید و اجازه دهید ساعاتی را تنهایی سپری کند.
 • از دعوا کردن با همسرتان در چنین مواقعی بپرهیزید.
 • بی احترامی کردن به او، خانواده و عقایدش ممنوع است.
 • در چنین شرایطی سعی کنید نیازهایتان را خودتان و یا به کمک اعضای خانواده برطرف کنید و به همسرتان فشار وارد نکنید.
 • زمانی که مردان نیاز به غار تنهایی دارند سعی نکنید به آن ها بسیار نزدیک شده و صمیمی برخورد کنید.
 • با زور و اجبار سعی نکنید به او نزدیک شده و برای رفع مشکلش و یا بیرون آمدن از تنهایی به او کمک کنید، مردان دوست ندارند زیاد به آن ها کمک کنید بلکه آن ها ترجیح می دهند خودشان مشکل خود را حل کنند تا نشان دهند قوی هستند و از پس حل هر مساله ای بر می آیند.

کارهایی که در زمان نیاز به تنهایی آقایان، باید انجام دهید

 • در چنین شرایطی به مرد خود بگویید که در کنارش هستید و هر زمان که خواست می تواند روی کمک شما حساب کند، اما حواستان باشد مدام به او یاذآوری نکنید فقط یک بار بگویید و بعد تنهایش بگذارید.
 • نگرانی و اظطراب خود را مدیریت کنید و مدام به او پیام ندهید یا تماس نگیرید تا او بتواند از تنهایی خود استفاده کند.
 • در مدت زمانی که مرد به غار تنهایی خود رفته است به خودتان رسیدگی کنید و اجازه ندهید وابستگی های شما به او وجودتان را آزرده کند، هر مردی یک زن سرزنده و شاداب و مستقل را بیشتر از زنی غمگین و افسرده و وابسته دوست دارد.
 • کامل او را رها نکنید، حتی اگر او سراغی از شما نمی گیرد شما روزی یک بار حالش را بپرسید تا بداند همچنان در کنارش هستید.
 • اگر می دانید که علت به تنهایی پناه بردن او شما هستید ابتدا مشکل را بررسی کرده و سپس از او عذرخواهی کنید و بعد به او این فرصت را بدهید تا به خودش آمده و از تنهایی کناره گیری کند.

چرا آقایان در زمان تنهایی خود نیاز به سکوت دارند

خانم ها قادر به انجام چندین کار به طور همزمان هستند، وقتی آن ها آشپزی می کنند می توانند همزمان به یک تماس تلفنی هم پاسخ دهند و در همین حال مراقب فرزند خود هم باشند، اما آقایان یک تفاوت اساسی در این زمینه دارند، آن ها تنها قادر به انجام فقط یک فعالیت در زمان هستند. به همین علت وقتی وارد غار تنهایی خود می شوند و ذهن آن ها شروع به تحلیل مساله ای می کند دیگر قادر به صحبت کردن یا هر کار دیگری نیستند، بنابراین دلیل سکوت مردان در زمان تنهایی این نیست که نمی خواهند صحبت کنند بلکه آن ها قادر به صحبت کردن نخواهند بود.مدت زمانی که یک مرد نیاز به تنهایی دارد معمولا بستگی به نوع مشکل، علت رفتن او به غار تنهایی و یا ویژگی های شخصیت خود فرد دارد، بنابراین می توان زمان آن را بین چند ساعت تا چند روز در نظر گرفت.

چه مدت طول می کشد تا مرد از غار تنهایی اش خارج شود؟

برای این سوال نمی توان پاسخ قطعی تعیین کرد چون کاملا بستگی به شرایط هر فرد، شدت مشکل، اخلاق و ویژگی های شخصیتی و… دارد. ممکن است یک فرد در مشکلی شدید قرار گرفته باشد و بخواهد مثلا یک هفته تنها باشد و یا یک فرد مشکل سطحی داشته باشد که زود حل شود و فقط نیاز به چند ساعت تنهایی داشته باشد. پس این موضوع بستگی به هر فرد و مشکلش دارد. اما به طور کلی قابل قبول نیست که فرد بخواهد بیشتر از یک یا دو هفته تنها باشد و ارتباطش را کامل با شما قطع کند و چندین ماه این شرایط ادامه داشته باشد. حتی فردی که در غار تنهایی است در طول روز پیگیر شما می شود و کامل شما را کنار نمی گذارد. پس اگر ماه ها فرد شما را کنار گذاشته است و اصلا نمی خواهد با شما صحبت کند، ممکن است مشکل جدی تری در رابطه باشد که نیاز به بررسی و حل شدن دارد.

سخن پایانی

یکی از تفاوت های زنان و مردان در نحوه ابراز ناراحتی شان و زمانی که با مشکل برمی خورند و می خواهند آن مشکل را حل کنند. زنان معمولا با درد و دل کردن و صحبت کردن با دیگران خودشان را تخلیه می کنند یا مشکلات شان را حل می کنند اما مردان در سکوت و خلوت خودشان این کار را انجام می دهند؟ بنابراین توصیه می کنیم در این شرایط به مرد فرصت بدهید تا ذهنش را آرام کنید و به نتیجه ای که می خواهد برسد تا به رابطه بازگردد.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
سفره هفت سین فوق العاده لاکچری ساره بیات با ظروف آنتیک (4 نظر) سرنوشت کاخ‌های «صدام حسین» دیکتاتور عراق چه شد؟ + فیلم (2 نظر) عکس سفره هفت سین لاکچری الهام حمیدی (2 نظر) نحسیِ سال 1401 باز هم گریبان خانم بازیگر را گرفت (2 نظر) (فیلم) صدای خورد شدن گردن مرد گنده ای که کودک درون فعالی داشت/ خدا رحمتش کنه(: (1 نظر) مانتو عید مزونی و فوق العاده خاص الهام حمیدی چش فک فامیلو در آورد! (1 نظر) رقص جذاب محمود شهریاری با تیکه جانانه ای به الهام چرخنده فضای مجازی رو ترکوند + فیلم (1 نظر) ورورد غیرمجاز زنان روسی به ورزشگاه آزادی (1 نظر) مار کبری جسوری که روی اژدهای کومودو را کم کرد! (1 نظر) گوشواره های گران قیمت مونا کرمی با سنگ یاقوتش چشم همرو به خودش خیره کرد (1 نظر) بوی بهار می آید... (1 نظر) سرقت از گردشگران به سبک یک تمساح!+ فیلم (1 نظر) تبریک نوروزی محمدرضا گلزار (1 نظر) فیلم غافلگیری در آنتن زنده شبکه 3 هنگام تحویل سال نو (1 نظر) مدلینگ ادا اجه (بازیگر زیبای سریال سیب ممنوعه) با بلوز سفید بینظیرش (1 نظر)
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/