ساعدنیوز
ساعدنیوز

درآمد ۱۰ هزار میلیارد تومانی شبکه سه از پخش جام جهانی

  دوشنبه، 14 آذر 1401   زمان مطالعه 4 دقیقه
درآمد ۱۰ هزار میلیارد تومانی شبکه سه از پخش جام جهانی
ساعدنیوز: در واقع تلویزیون نمی‌تواند از سریال‌سازی خود پول دربیاورد، به همین دلیل از فرصت سه هفته‌ای جام‌جهانی نهایت استفاده را کرده تا ضررهای مالی ناشی از کمبود مخاطب خود را جبران کند.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعدنیوز به نقل از فرارو، صداوسیما تعرفه تبلیغات خود برای جام جهانی را دو برابر کرده و با ارقامی که اعلام کرده مشخص می شود که سود تلویزیون از پخش مسابقات بسیار بیش تر از پخش سریال تلویزیونی است.

چند روز پیش بود که سایت بین اسپرت یک خبر درباره یک اتفاق جالب از بازی ایران_انگلیس داد. خبر این بود که این بازی با ۸۰ میلیون مخاطب، جزو سومین بازی پربیننده در رقابت های ۲۰۲۲ قطر است. همان بازی که در مرحله مقدماتی، ایران ۶ بر ۲ نتیجه را به انگلیس واگذار کرد.

بازی ای که در بیش از ۲۵ شبکه تلویزیونی روی آنتن رفت و بعد از بازی عربستان_آرژانتین با ۱۱۱ میلیون مخاطب و قطر_اکوادور با ۹۹ میلیون بیننده، جایگاه سوم را به عنوان پربیننده ترین بازی های مرحله مقدماتی به نام خود ثبت کرد.

این بازی حتی رکورد شبکه بی بی سی را هم شکست و پیرو همین ماجرا کمپانی «Barb» اعلام کرد این مسابقه در بالاترین حد خود ۸.۱ میلیون مخاطب داشته است.

فردای روزی که سایت بین اسپرت آمار مخاطبان را اعلام کرد، سازمان صداوسیما قیمت تیزرهای تبلیغاتی اش را منتشر کرد. تعرفه تبلیغاتی ای که صداوسیما داشت، در کم ترین حالت ۷میلیارد و ۲۹۰ میلیون تومان و در بیش ترین حالت ۱۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بود. این تعرفه ها برای ۲۰ ثانیه تبلیغات تعریف شده، در واقع صداوسیما برای هر یک ثانیه تبلیغات از شبکه سه در کم ترین حالت ۳۶۴ میلیون تومان و در بیش ترین حالت ۶۸۵ میلیون تومان دریافت می کند.

تصویر

سود پخش فوتبال از سریال بیشتر است؟

با این جدول مشخص می شود که صداوسیما هزینه پخش تبلیغات را دوبرابر کرده؛ پیش از پخش مسابقات جام جهانی گران ترین تبلیغات شبکه سه سیما برای زمان پخش سریال ثانیه ای ۳۲۷ میلیون تومان بود اما برای مسابقات فوتبال در کم ترین حالت از ثانیه ای ۳۶۴ میلیون تومان شروع می شود. همین مسئله نشان می دهد سودی که صداوسیما از پخش فوتبال به دست می آورد خیلی بیش تر از پخش سریال است.

در واقع تلویزیون نمی تواند از سریال سازی خود پول دربیاورد، به همین دلیل از فرصت سه هفته ای جام جهانی نهایت استفاده را کرده تا ضررهای مالی ناشی از کمبود مخاطب خود را جبران کند.

نکته بعد اینکه صداوسیما تنها هزینه مضاعفی که برای این بازی ها پرداخت کرده، خرید حق پخش بازی ها است که آن هم از بودجه دولتی قابل تامین است، ضمن اینکه از مردم هم مالیات دریافت می کند پس این پول هنگفت را برای چه مسئله ای می خواهد؟ آیا قرار است تغییر و تحول جدیدی از درصداوسیما رخ دهد؟

دست خالی سینما از جام جهانی

البته در این میان تنها صداوسیما بود که سود کرد و دست سینما خالی ماند چرا که، سینمادارن از چهارماه پیش قصد داشتند تا مسابقات جام جهانی را روی پرده سالن های سینمایی ببرند اما در لحظات آخر این ماجرا منتفی شد و تنها ۱۴ هزار و ۳۳۷ مخاطب توانستند بازی ایران آمریکا را در سینما تماشا کنند. سود حاصل از این اتفاق برای سینمای روبه زوال و بدون حمایت دولتی، تنها ۶۰۹ میلیون و ۶۰ هزار تومان بود که فقط به ۱۰۳ سالن سینمایی آن هم در چهار شهر تهران، قزوین، مشهد و نیشابور اختصاص یافت.

در مقابل اگر فرض را بر این بگذاریم که تلویزیون قبل و بعد از بازی تبلیغاتی انجام نمی دهد و فرض دیگر اینکه در نیمه دو بازی تنها ۵ دقیقه تبلیغات برگزار می کند؛ در نتیجه، تلویزیون در کم ترین حالت خود ۱۰۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان و در بیشترین حالت ۲۰۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون درآمد به دست می آورد.

اگر میانگین این ارقام را در نظر بگیریم درآمد تلویزیون چیزی حدود ۱۵۷ میلیارد و ۵۰۰میلیون تومان است. بیایید این پول را برای ۶۴ بازی لحاظ کنیم یعنی در حدودی ترین حالت، تلویزیون ۱۰ هزار و ۸۰ میلیارد تومان فقط در ۲۲ روز به دست خواهد آورد و این رقم دو برابر بودجه کل سازمان در سال ۱۴۰۱ است. درصورتی که کل سود سینما ۶۱۰ میلیون تومان بود.

چند میلیون نفر بازی را از صداوسیما دیده اند؟

یکی از ایرادهایی که به سازمان صداوسیما وارد می شود، این است که این رسانه خودش را ملی می داند اما همه چیزش پنهانی است. صداوسیما هیچ اطلاعاتی نمی دهد و معلوم نیست که چند میلیون نفر بازی های جام جهانی را تنها از این رسانه تماشا کردند.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
سفره هفت سین فوق العاده لاکچری ساره بیات با ظروف آنتیک (4 نظر) سرنوشت کاخ‌های «صدام حسین» دیکتاتور عراق چه شد؟ + فیلم (2 نظر) عکس سفره هفت سین لاکچری الهام حمیدی (2 نظر) نحسیِ سال 1401 باز هم گریبان خانم بازیگر را گرفت (2 نظر) (فیلم) صدای خورد شدن گردن مرد گنده ای که کودک درون فعالی داشت/ خدا رحمتش کنه(: (1 نظر) مانتو عید مزونی و فوق العاده خاص الهام حمیدی چش فک فامیلو در آورد! (1 نظر) رقص جذاب محمود شهریاری با تیکه جانانه ای به الهام چرخنده فضای مجازی رو ترکوند + فیلم (1 نظر) ورورد غیرمجاز زنان روسی به ورزشگاه آزادی (1 نظر) مار کبری جسوری که روی اژدهای کومودو را کم کرد! (1 نظر) گوشواره های گران قیمت مونا کرمی با سنگ یاقوتش چشم همرو به خودش خیره کرد (1 نظر) بوی بهار می آید... (1 نظر) سرقت از گردشگران به سبک یک تمساح!+ فیلم (1 نظر) تبریک نوروزی محمدرضا گلزار (1 نظر) فیلم غافلگیری در آنتن زنده شبکه 3 هنگام تحویل سال نو (1 نظر) مدلینگ ادا اجه (بازیگر زیبای سریال سیب ممنوعه) با بلوز سفید بینظیرش (1 نظر)
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/