ساعدنیوز
ساعدنیوز

درخواست رییس صداوسیما از رییس جمهور برای فیلتر «فیلیمو»

  شنبه، 08 بهمن 1401   کد خبر 240000
درخواست رییس صداوسیما از رییس جمهور برای فیلتر «فیلیمو»
ساعد نیوز: به تازگی اخباری شنیده می‌شد حاکی از آنکه رئیس صداوسیما، از رئیس جمهور درخواست کرده یک سایت نمایش خانگی فیلتر شود. حال «ساترا» با تایید چنین درخواستی، آن را قانونی دانسته و تاکید کرده «فیلیمو» قانون‌شکنی کرده و باید با آن برخورد شود.

به تازگی اخباری شنیده می شد حاکی از آنکه رئیس صداوسیما، از رئیس جمهور درخواست کرده یک سایت نمایش خانگی فیلتر شود. حال «ساترا» با تایید چنین درخواستی، آن را قانونی دانسته و تاکید کرده «فیلیمو» قانون شکنی کرده و باید با آن برخورد شود.

ساترا (سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی) که خود زیرمجموعه صداوسیما و البته به نوعی رقیب این پلتفرم ها است، در بیانیه اش گفته که نامه درخواست فیلتر توسط رئیس صداوسیما به رئیس جمهور (به عنوان رئیس شورای عالی فضای مجازی) نوشته شده. در این نامه، ظاهرا درخواست اقدام قانونی (فیلتر) علیه فیلیمو مطرح شده است.

ساترا در این بیانیه اعلام کرده که سریال «سقوط» بدون مجوز تولید و پخش شده و این اقدام به نهادهای قضایی گزارش شده است. البته از سوی دیگر، چندی پیش تهیه کننده سقوط، گفته بود که آنها خواستند با ساترا تعامل داشته باشند ولی پیگیری هایشان بی پاسخ مانده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ساعد نیوز به نقل از دیجیاتو، انجمن صنفی شرکت های نمایش ویدیویی برخط با انتشار نامه ای سرگشاده خطاب به رئیس سازمان صداوسیما، با تاکید بر اینکه رکود سینما و نمایش خانگی ضربه مهلکی به اقتصاد این حوزه خواهد زد به طرح این پرسش بنیادی پرداخت که آیا با فیلتر VOD ها مخاطب صدا و سیما افزایش پیدا می کند؟

به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی شرکت های نمایش ویدیویی برخط در این نامه با تاکید بر این موضوع که با فیلتر کردن به دستاوردهای صدا و سیما افزوده نمی شود، چالش های اقتصادی و فرهنگی بر سر راه بخش خصوصی را در حالی جدی توصیف کرده که معتقد است این چالش ها مورد توجه نهادی مثل صدا و سیما نیست.

در بخشی از این نامه به میزان مخاطب صدا و سیما اشاره شده و آمده است: «آیا با بستن و فیلتر کردن، به دستاوردهای آن رسانه محترم افزوده می شود؟ برگه افتخار دیگری به انبوه دستاوردهای فرهنگی شبکه های مختلف تلویزیونی افزوده می شود؟ مخاطبان صداوسیما افزایش می یابد؟ پاسخ این سوالات را همه می دانیم، شما هم خوب می دانید آقای رئیس.»

امید به شایعه، اطمینان از خبر

در بخش ابتدایی این نامه، انجمن صنفی شرکت های نمایش ویدیویی برخط، با خطاب قرار دادن رئیس صدا و سیما اعلام کرد: «ما اعضای «انجمن صنفی شرکت های نمایش ویدیویی بر خط» تا لحظه تحریر این متن، امیدوار بودیم و منتظر؛ منتظر تکذیب یا تصحیح شایعه درخواست جنابعالی برای فیلتر کردن یکی از اعضای این صنف، اما دریغ و درد که انتظارهای ما بی نتیجه ماند و آن نامه، «خبر» بود، نه شایعه. نامه ای محرمانه(!) بود نه حرفی درگوشی.»

در این نامه با اشاره به اینکه دغدغه رئیس صدا و سیما تحریم و تهدید به تعطیلی است، چنین آمده است: «اما ما شرکت های وی او دی از شما ممنونیم! بله، متشکریم چون در این زمانه سخت -که باران مشکلات از هر سو بر اقتصاد غیردولتی می بارد- به ما یادآوری کردید که ارزش این همه تلاش برای حیات فرهنگی در کشور چقدر است. متشکریم که به ما و همه مردم یادآوری کردید دغدغه رئیس رسانه ملی در این اوضاع فرهنگی آشفته و پرخطر، نه همراهی و کمک به حفظ و حفاظت از منظومه فرهنگی ایران، که تحریم و تهدید به تعطیلی است.»

در این نامه با تاکید بر شرایط نامناسب اقتصادی حاکم بر سینما و نمایش خانگی نوشت: «کیست که نداند رکود سینما و نمایش خانگی چه ضربه مهلکی به پیکره فرهنگی کشور و هنرمندان زده، کیست که معضلات اقتصادی ناشی از بی ثباتی ارز و افسار گسیختگی تورم را بر شاغلان همه حوزه ها منکر شود. حالا، در میانه این بلوای اقتصادی باید این تنگ راه موجود در حوزه فرهنگ را هم بست و برای تعطیلی یکی شان نقشه کشید و نامه نوشت؟»

آیا با بستن و فیلتر کردن، به دستاوردهای آن رسانه محترم افزوده می شود؟ برگه افتخار دیگری به انبوه دستاوردهای فرهنگی شبکه های مختلف تلویزیونی افزوده می شود؟ مخاطبان صداوسیما افزایش می یابد؟ پاسخ این سوالات را همه می دانیم، شما هم خوب می دانید آقای رئیس.

اعتماد به دلسوزان اقتصادی و فرهنگی

در ادامه این نامه با طرح پرسش درباره اهمیت وضعیت اقتصاد فرهنگ در کشور انجمن VODها این سوال را طرح کرده که چگونه می شود به سازوکاری اعتماد کرد که مدیرانش دلسوز اوضاع فرهنگی-اقتصادی نیستند؟ رویه تاسف انگیزی که در جلسات عمومی و در محضر مسئولان، از تعامل و همراهی برای توسعه می گویند و در خفا پیگیر محدودیت و تعطیلی اند.

در این نامه همچنین از وضعیت قانون گذاری و نظارت در حوزه VODها انتقاد شده: «چطور می توان نظارت بر یک صنف نوپا و محبوب و خصوصی را به نهادی سپرد که نه تنها قانون مصوب و مشخصی برای نظارت در این بخش ندارد، بلکه ضوابط حرفه ای و معقولی نیز برای نظارتِ مدنظر خود -به شکل شفاف و قابل رویت و نظارت مردمی- تدوین و ارائه نکرده است. همچنان که هیچ تعریفی از «صوت و تصویر فراگیر» ندارد!»

این انجمن در بخش پایانی نامه خود با ابراز امیدواری نسبت به حمایت های مردمی نوشت: «با همه افسوس باید از رئیس رسانه ملی بابت افشای این نامه سپاسگزاری کنیم، چون به اعضای انجمن صنفی شرکت های نمایش ویدیویی برخط نشان داد که هیچ حامی جز مردم ندارند.»

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
حمله چند دختر بی‌حجاب به خانم محجبه در قم + فیلم (6 نظر) آزار وحشتناک دختر ایرانی توسط تتلو در ترکیه + فیلم (5 نظر) (فیلم) صدای خورد شدن گردن مرد گنده ای که کودک درون فعالی داشت/ خدا رحمتش کنه(: (2 نظر) پرورش مار در روستایی خطرناک معروف به روستای مار کبرا+ تصاویر (2 نظر) فال حافظ با تفسیر امروز دوشنبه 7 فروردین 1402/ توصیه های امروز حافظ به شما (1 نظر) مار کبری جسوری که روی اژدهای کومودو را کم کرد! (1 نظر) استایل ژولی پولی و میکاپ بهاری مونا کرمی دل همه رو برد! (1 نظر) پوشش متفاوت دختران دهه نودی در موزیک ویدئوی جدید علی زندوکیلی‎‎ (1 نظر) فشن استایل دمت اوزدمیر با شلوار دمپاگشاد پلنگی و بوستیر خیلی خاصش (1 نظر) ویدیوی تاثیر گذار از لحظه نجات معدنچیان از معدن درحال ریزش (1 نظر) یوز پلنگ تلف شده 3 قلو باردار بود (1 نظر) توئیت جالب پزشک معروف درباره موی سینه آقایان (1 نظر) اختلاس میلیاردی کارمند یک بانک دولتی (1 نظر) همخوابی پسر 15 ساله با دختر 17 ساله مشهدی تحت تاثیر فیلم های مستهجن (1 نظر) پیاده روی بهرام رادان و پریناز ایزدیار دست در دست هم در دشت و دمن (1 نظر)
تیتر امروز   
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/