ساعدنیوز
ساعدنیوز

دلایل گریه کردن و اشک ریختن سگ ها

  یکشنبه، 09 بهمن 1401   زمان مطالعه 5 دقیقه
دلایل گریه کردن و اشک ریختن سگ ها
دلایل مختلفی برای گریه کردن سگ ها وجود دارد اما با این حال به طور معمول مشاهده می شود که این حیوانات خانگی دوست داشتنی زمانی که درد دارند و یا بیمار هستند و یا حتی زمانی که هیجان زده می شوند گریه می کنند.

سگ ها معمولا ناراحتی و همدردی خود را به شکل های دیگری نشان می دهند و در هنگام ناراحتی اشک نمی ریزند مثلا صدای آن ها تغییر می کند و کارهای روزمره شان را انجام نمی دهند و گریه کردن سگ ها به دلایل دیگری مانند آسیب و ناراحتی در چشمان ان ها است.

آیا سگ گریه می کند؟

واقعیت این است که پاسخ این سوال، اندکی پیچیده است. رسانه های اجتماعی مملو از عکس ها و ویدیوهای سگ های پناهگاه هستند که به نظر می رسد در لانه های خود، در حالی که منتظرند به خانه های صاحبان جدیدشان بروند، گریه می کنند. با وجود این که سگ ها در عکس ها و فیلم های رسانه های اجتماعی، به نظر می رسد غمگین هستند، اما سگ ها، هنگام غمگین بودن، اشک نمی ریزند. به گفته دامپزشکان و متخصصان، سگ ها به عنوان نشانه بالینی احساس غم و اندوه، اشک نمی ریزند.سگ ها دارای غدد اشکی هستند. این غدد، مسئول تولید اشک در چشم هستند. ما انسان ها، هنگام گریه کردن، اشک تولید شده در این غده ها را به بیرون چشم ترشح می کنیم. اما به طور کلی، epiphora، که یک اصطلاح پزشکی برای اشک یا آبریزش بیش از حد چشم است. epiphora اغلب نشانه یک مسئله پزشکی است، نه یک وضعیت احساسی.

سگ ناراحت

دلایل گریه کردن سگ

مانند انسان، سگ­ها مجاری اشکی دارند که به آنها در حفظ عملکرد درست چشمشان کمک می کند. با این حال، مجاری اشکی سگ مایع اشک را به جای سر ریز کردن به بیرون به سمت گلو و ناحیه بینی جاری می کنند. بنابراین اگر به نظر رسید که سگ داردگریه می­کند، اشتباه نکنید، نیازی نیست او را به نزد دامپزشک ببرید.دراینجا به برخی ازعلل شایع اشک در سگ ها اشاره می شود:

آلرژی

درست مثل انسان، آلرژی­ها می­توانند چشمان سگ را اشک آلود کنند. سگ­ها می توانند به یک سری چیزها حساس باشند، ازجمله گرده،گرد و غبار، حباب، دود، و یامواد غذایی. یک دامپزشک ممکن است دست به انجام چند آزمایش بزند یا سگ راتحت یک رژیم غذایی خاص قرار دهد تا علت واکنش آلرژیک رابیابد.

انسداد مجرای اشکی

اگرمجاری اشکی سگ مسدود شود، ممکن است اشک­ها از چشمان سگتان شروع به جاری شدن کنند. این تخلیه چشم اشک ریزش نامیده می شود. شما خواهید دانست که سگتان مبتلا به اشک ریزش است چراکه ناحیه اطراف چشمان سگتان مرطوب خواهد شد. اگر این امر برای مدتی ادامه یابد، سگ ممکن است دچار تحریک پوستی شود یا خز قهوه­ای یا قرمز رنگ دراطراف چشمانش جمع گردد. وقتی متوجه علائم اولیه می شوید، از دستورات مراقبتی دامپزشکی پیروی کنید.

عفونت

اگراشک های سگ به جای اینکه روشن باشد، زرد، مخاطی یاخونی است، ممکن است حاکی از این باشدکه سگ شما عفونت چشمی دارد. علائم دیگر می تواند متورم یا تحریک شدن ناحیه چشم باشد. اگرسگ شما این نشانه ها را از خود بروز می­دهد، ممکن است موضوع جدی باشد وشما باید به یک دامپزشک مراجعه کنید و سگتان را تحت درمان قرار دهید.

خراشیده شدن قرنیه

اگرسگتان یک سگ فعال باشد، ممکن است قرینه اش در معرض خراشیده شدن قرار گیرد. بازی با سگ ها یاگربه­های دیگر، محکم برس کشیدن و پرتاب شیء به سمت ناحیه چشم می­تواند دلیل خراشیدن شدن قرنیه باشد. علاوه بر اشک ریختن، سگ ممکن است به چشم خود چنگ بزند، پی درپی چشمک بزند یا ناحیه چشم او ملتهب شود. اگر سگتان نشان­هایی از قرنیه خراشیده شده را نشان دهد او را نزد دامپزشک ببرید.

لکه کثیف

گاهی اوقات، اگر سگتان در حال گریه کردن است، صرفا ًبه این معناست که یک لکه سیاه یا یک مژه در چشمان او جا خوش کرده. اگرچنین هست، اشک ها باید به زودی متوقف شوند. بااینحال، اطمینان حاصل کنیدکه سگ رابرای طولانی مدت یا مشاهده علائم جدی ترتحت نظر دارید و درصورت نیاز سگ را نزد دامپزشک ببرید.اگرچه ممکن است به نظر برسد که سگ گریه می کند، اما معمولا این رانشان می دهدکه یک جای کار درست کار نمی کند. به جای استفاده از یک دستمال کاغذی برای مالیدن بر روی چشمان سگتان اطمینان حاصل کنیدکه اورا تحت نظر دارید وبه دنبال درمان های پزشکی باشید، ممکن است مسئله جدی باشد.

سگ ها وقتی غمگین هستند چه می کنند؟

کاهش اشتها، ناله کردن، کاهش سطح انرژی، و عدم علاقه به اسباب بازی ها و سایر چیزهای مورد علاقه، نشانه های احتمالی غمگین بودن در سگ های خانگی هستند. اما به طور کلی، این علائم می توانند نشان دهنده مشکلات دیگری باشند. به همین علت است که در صورت مشاهده این علائم، برای تشخیص صحیح مشکل سگ خانگی تان، باید با یک دامپزشک تماس بگیرید.منشا مشکلات سلامتی سگ های خانگی، به همان اندازه که می توانند جسمی باشند، به احتمال زیاد می توانند یک مشکل عاطفی نیز باشند. سگی با ناراحتی معده یا پنجه زخمی، ممکن است علائم مشابه سگی را نشان دهد که واکنش عاطفی به تغییر برنامه زندگی یا اضافه شدن عضو جدید به خانواده را دارد.

اگر همه علل پزشکی احتمالی رد شوند و به نظر برسد علت تغییر رفتار، وجود افسردگی در سگ است، دامپزشک شما ممکن است داروهای ضد افسردگی تجویز کند. همچنین می توانید با پیاده روی همراه با سگ ها، پاداش های مثبت، مانند نوازش و بازی و ارائه غذاهای مورد علاقه، خلق و خوی آن ها را تقویت کنید.حتی اگر سگ ها هنگام غمگینی، از نظر فیزیکی، گریه نمی کنند یا اشک نمی ریزند، اما باد بدانید که آن ها نیز احساس غمگینی می کنند. بنابراین به یاد داشته باشید که اگر متوجه بروز تغییرات رفتاری شدید، با دامپزشک حیوان خانگی خود صحبت کنید. تغییر در رفتار سگ ممکن است نشانه وجود یک مشکل جدی در سلامتی آن ها باشد.

چگونه می توان گریه کردن سگ را متوقف کرد؟

دلایل مختلفی برای اشک ریختن این حیوانات وجود دارد که برای متوقف کردن اشک ریختن پت باید در ابتدا از دلیل آن مطلع شوید. گاهی اوقات این حیوانات به دلیل ناراحتی و یا درد اشک میریزند که در این مواقع باید به درمان پت بپردازید و یا با سرگرم کردن او از اشک ریختنش جلوگیری کنید. اما در برخی از موارد دیگر مشاهده می شود که این حیوانات برای جلب توجه شروع به گریه و یا ناله می کنند که در این مواقع نباید به سگ توجه کرد تا دیگر به انجام این کار نپردازد.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/