ساعدنیوز
ساعدنیوز

در حین شروع فصل بهار چه اقداماتی باید برای گلخانه ها انجام داد؟

  جمعه، 29 اردیبهشت 1402   زمان مطالعه 5 دقیقه
در حین شروع فصل بهار چه اقداماتی باید برای گلخانه ها انجام داد؟
بهار زمان هیجان انگیز و رشد است و همچنین به دلیل گرمتر شدن هوا، شلوغ ترین زمان سال برای تولیدکنندگان گلخانه‌های تجاری هست. برای اینکه بیشترین بهره را از گلخانه خود ببرید مهم است که قبل از شروع فصل رشد اقدامات خاصی را انجام دهید تا مطمئن شوید گلخانه شما برای بهار آماده است. در ادامه ساعدنیوز آن دسته از اقدام ضروری و لازم برای گلخانه ها خواهد پرداخت.

با اقدامات بهاره گلخانه‌ها یعنی با تمیز کردن کامل و بررسی تمام تجهیزات، می توانید محیط رشد بهینه را برای گیاهان خود ایجاد کنید؛ در اینجا چند نکته وجود دارد که ممکن است بخواهید قبل از فصل بهار انجام دهید تا گلخانه خود را در بهترین حالت خود در طول فصل رشد نگه دارید پس در ادامه با ما همراه باشید.

انتخاب بذر، اولین قدم برای اقدامات بهاره گلخانه‌ها

ابتدا تصمیم بگیرید که چه نوع بذری را می خواهید در گلخانه خود داشته باشید، می‌توانید دانه‌های خود را با خیساندن آن‌ها در قارچ‌کش آماده کنید، که از ایجاد قارچ در طول رشد جلوگیری کنید. اگر بذرهایی دارید که در پاییز فرصت کاشت آنها را نداشتید، می‌توانید آن‌هارا در گلدان بکارید و گلدان‌ها را در یک منطقه خنک‌تر از گلخانه‌تان قرار دهید تا آن‌ها را درگیر فصل رشدشان کنید. برخی از دانه‌های شما ممکن است به 16 تا 18 ساعت نور در روز نیاز داشته باشند، بنابراین هنگام انجام اقدامات بهاره، زمان خوبی برای آماده سازی نورپردازی خود برای فصل جدید است. همچنین لازم است تا قبل از افزایش بیش از حد دما، سیستم های تهویه گلخانه خود را بررسی کنید.

پوستر نمایی از گلخانه

از تهویه مناسب گلخانه خود اطمینان حاصل کنید

تهویه ناکافی می‌تواند باعث بیماری گیاهان شود و آن‌ها را در برابر انواع آفات آسیب پذیر کند. برای جلوگیری از این امر، باید اطمینان حاصل کنید که دریچه‌های کافی در گلخانه شما وجود دارد و آن‌ها به درستی قرار گرفته‌اند تا گردش هوای خوب را بهبود بخشند. اگر همیشه در گلخانه خود مشکل تهویه ضعیف را دارید می‌توانید راهکارهای زیر را امتحان کنید:

  • اول: روی یک دریچه بازکن خودکار سرمایه‌گذاری کنید. این نوع فناوری با انرژی خورشیدی کار می‌کند و نیازی به برق ندارد. هنگامی که گرما افزایش می‌یابد، دریچه خودکار باز می‌شود تا هوا از آن خارج شود سپس با کاهش دما، دریچه شروع به بسته شدن می‌کند؛ و به این صورت از گیاهان شما در برابر بیماری‌های قارچی، رطوبت بالا و دمای شدید محافظت می‌کند.

  • دوم: گزینه دیگر قرار دادن سنسورها بر روی سیستم‌های تهویه اتوماتیک مانند سقف‌های تهویه شده، دریچه‌های جانبی و فن‌های اجباری است. اگر این سیستم‌ها کار خود را متوقف کنند یا خارج از پارامترهای از پیش تعیین شده شروع به کار کنند، این حسگرها به شما هشدار می‌دهند.

برنامه ریزی برای تمیز کردن عمیق گلخانه

برای تمیز کردن عمیق، باید همه چیز را از گلخانه خود حذف کنید. این فرصت عالی برای بررسی یکپارچگی ساختار و از بین بردن هر گونه آفت یا بیماری است. هنگامی که گلخانه خالی شد، مرحله بعدی تمیز کردن واقعی گلخانه است. این شامل ضد عفونی کردن تمام سطوح و ابزار، تمیز کردن کف، و از بین بردن هر گونه خاک ریخته شده، بقایای گیاهی یا هر چیزی است که گلخانه شما را به هم ریخته است. تمیز کردن پنجره‌های گلخانه نیز برای بهبود محیط رشد گیاهان کلیدی است. حذف جلبک‌ها، خزه‌ها و کثیفی‌ها از شیشه باعث می شود نور بیشتری وارد شود و به کنترل آفات و بیماری‌ها نیز کمک می‌کند. همانطور که می‌دانید فرآیند تمیز کردن یک فرآیند زمان‌بر است که در حالت ایده‌آل، باید چند روز برای آن وقت بگذارید، بنابراین با حوصله و براساس زمان‌بندی مناسب آن برنامه ریزی کنید.

پوستر تمیز کردن گلخانه

از علف‌های هرز غافل نشوید

در محیط گلخانه علف‌های هرز را از نظر وجود شته‌ها و سایر آفات بررسی کنید. به‌طورکلی باید همه‌ی علف‌های هرز قبل از شروع فصل رشد از خاک کنده شوند تا از ایجاد آفات در فصل بهار جلوگیری شود. در استفاده از آفت‌کش‌ها برای اقدامات بهاره گلخانه‌ها دقت کنید هنگام برنامه‌ریزی برای استفاده از کنترل بیولوژیکی، مهم است که استفاده از مواد کنترل آفات در کلاس‌های شیمیایی ارگانوفسفره، کاربامات و پیرتروئید را حذف کنید، زیرا بسیاری از مواد در این دسته های شیمیایی می‌توانند تا چهار ماه در گلخانه باقی بمانند.

موثر بودن آیش گلخانه‌ها

با یک دوره آیش چهار هفته‌ای می‌توان جمعیت آفت را به میزان قابل توجهی کاهش داد، اما داشتن گلخانه خالی حتی برای دو هفته نیز می‌تواند کمک کننده باشد.

مراقبت از گلخانه ها

در اقدامات بهاره گلخانه‌ها، از سالم بودن منبع آب اطمینان حاصل کنید قبل از آبیاری ابتدا مطمئن شوید که منبع آبی که از آن استفاده می‌کنید سالم است و درست کار می‌کند، علاوه بر آن لازم است اتصالات و لوله‌ها نیز بررسی شود زیرا یخبندان و سرما ممکن است به لوله‌های آب آسیب وارد کنند؛ همچنین بررسی دمای آب را نیز فراموش نکنید.

عدم فراموشی نظارت بر آفات

علاوه بر رعایت بهداشت و حذف تدریجی استفاده از آفت‌کش‌های شیمیایی، یک برنامه پایش آفات خوب نیز باید وجود داشته باشد. کنترل‌های بیولوژیکی به‌عنوان یک اقدام پیشگیرانه برای کنترل جمعیت آفات بهترین کار را دارند و همچنین اگر در اولین نشانه‌های هجوم به کار روند، می‌توانند به کنترل جمعیت در حال رشد کمک کنند. نظارت هفتگی در طول چرخه محصول نیز مهم است؛ علاوه‌ بر آن شناختن و دانستن درباره‌ی انواع حشرات، کنه‌ها و بیماری‌هایی که محصولات شما به آن‌ها حساس هستند ضروری است.

نظارت بر گلخانه ها

انجام تعمیرات پایان زمستان آخرین مرحله برای اقدامات بهاره گلخانه‌ها نگهداری درست ازابزارها برای فراهم کردن بهترین شرایط رشد برای گیاهان شما، به ویژه پس از ماه‌های سرد زمستان ضروری است. آزمایش سیستم تهویه، سیستم آبیاری، سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی و غیره تضمین می‌کند که گلخانه شما در ماه‌های گرم سال آینده به درستی کار خواهد کرد. علاوه بر این، به جلوگیری از سیل، آتش سوزی یا سایر مسائل پرهزینه و اغلب به راحتی قابل پیشگیری کمک می‌کند. همچنین لازم است که تمام سیم‌ها، لوله‌ها و چراغ‌ها را برای هر گونه آسیب بررسی کنید. آسیب زمستانی به سازه‌های گلخانه ای اغلب یک مسئله‌ی نگران کننده است. در طول تمیز کردن عمیق خود، مراقب هرگونه مشکل ساختاری یا تجهیزات خراب باشید. هر مشکلی را یادداشت کنید و حتماً قبل از شروع فصل رشد، تعمیرات یا تعویض را برنامه ریزی کنید.

سخن پایانی

بنابراین امیدوارم از محتوای انجام اقدامات لازم در فصل بهار برای گلخانه نهایت استفاده را برده باشید و برای کسانی که به گل و گیاه علاقمند هستند، میتوانید ارسال نمایید. همچنین برای مشاهده ی مطالب مرتبط دیگر میتوانید به بخش سبک زندگی ساعدنیوز مراجعه نمایید. از همراهی شما بسیار سپاسگزارم.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
رفتار شرم آور بیرانوند، قهرمان بدنسازی و شوت کردن عکس شهدا به سمت داور مسابقه به نشانه اعتراض+ویدئو (1734 نظر) بی ادبی فجیع و شنیع یک دانش آموز به معلم+عکس (475 نظر) صدای محشر پیرزن در مزرعه با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (240 نظر) رقص خفن داماد افغانی و ساقدوش هایش با آهنگ ایرانی شاد +فیلم (223 نظر) زن و شوهری که صاحب شیک‌ترین طلاقِ ایرانی شدند (172 نظر) شاهکار پیرمرد در خیابان با خوانندگی آهنگ سوزناک +فیلم (158 نظر) شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله (156 نظر) صدای محشر پیرمرد چوپان در صحرا با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (154 نظر) (فیلم) اجرای جالب آواز سنتی ایرانی توسط زن فرانسوی / دهن همه وا می‌مونه از این اجرا! (121 نظر) رقص ایرانی پیرزن در پمپ بنزین با آهنگ واویلا لیلی دوست دارم خیلی +فیلم (115 نظر) (فیلم) واکنش جالب یک نوزاد به اولین بوسه مادر/ مُسکن فقط محبت مادرانه😍 (112 نظر) زیباترین مدرسه جهان در یکی از روستاهای سیستان و بلوچستان که برنده جایزه بین المللی معماری شد/ ویو رو نگاااا😍 (95 نظر) وقتی نعیمه نظام‌دوست رو صندلی برنامه جا نمیشه+فیلم /صندلی شکست! (93 نظر) (فیلم) افشای خاطره شهربانو و خواهران منصوریان از حضورشان در خانه کریس رونالدو/ دعوتشون کرده بود باغ!😐 (78 نظر) فروش کودک ایرانی هوادار رونالدو در سایت دیوار +عکس (69 نظر)
منتخب روز   
(فیلم) سنگ تمام رقص عربی آقای خوشتیپ با پیژامه/ فقط حرکت پاباز آخرش 😂 خواستگاری حامد آهنگی از نعیمه نظام دوست، تو باید عروس ننم بشی +فیلم (ویدئو) رقص شمالی هادی چوپان با صدای تنبک/ چه میکنه قهرمان جهان😁 مردی که از سینه خود به فرزندش شیر می دهد!!!😐+عکس فیلم لورفته از رقص مار هوتن شکیبا در پشت صحنه لیسانسه ها با آهنگ عروسی دلگیرم از تو ، تا بی نهایت (ویدئو) شاهکار خوانندگی آهنگ استاد شجریان توسط پسر حنجره طلای دو رگه/ بنازم این صدارو (ویدئو) قر کمر و رقص باحال پسر کوچولوی بسکتبالیست بعد از بُرد شیرین (ویدئو) پسر 14 ساله ای که تخم می گذارد!😐 غوغای رقص ایرانی دو پسر با آهنگ شاد در تالار عروسی! +فیلم (ویدئو) طنز اول مهر برای ابراز تسلیت به معلمان، دانش آموزان، ناظمان، ناظران و اسیران خاک/ بازگشت همه به سوی مدرسه است😂 (ویدئو) همخوانی فریبا نادری و محمد نادری با ترانه خاطره انگیز یار دبستانی من در کنسرت حجت اشرف زاده شاهکار رقص ایرانی داماد و پدر زن با آهنگ شاد خواننده +فیلم
تیتر امروز   
(تصاویر) کشف یک «یخچال» دو هزار ساله با لولۀ آب سرد! زنی که 11 شوهر خود را کشته، جنون دارد؟ عکس متفاوت شادی مختاری در خارج از ایران ! / خانم بازیگر زیبا زود مشهور شد ! بنر جالب شهرداری برای دانش‌آموزان در سطح شهر/ بهتر از این نمیشه به دانش آموز انگیز داد تبعه افغان، 9 نفر را در جنوب تهران به آتش کشید! ادعای باورنکردنی شهربانو منصوریان درباره حضورش در خانه رونالدو+ فیلم شگفتی سازی بزرگ؛ تنیس باز آذرشهری قهرمان جهان شد+عکس واکنش جالب عادل فردوسی‌پور به نحوه استقبال از رونالدو در ایران+ فیلم فرح پهلوی و پسرش سیاهپوش عزت از دست رفته شان شدند!+ عکس برای خرید گوشت به محله آقای کرباسچی بروید/ گوشت آنجا ارزان تر از همه جا زمان اعلام نتایج نهایی کنکور 1402 مشخص شد کارشناس صدا و سیما: آقای رئیس‌جمهور مسابقات بدنسازی را تعطیل کنید! +ویدیو ترفند لو رفته امیر تتلوی بد دهن برای کاسبی کردن از مردم/ 75میلیارد در یک ساعت! اطلاعیه دفتر رهبرانقلاب: نقل قول مطالب غیر مستند از آیت الله خامنه‌ای ممنوع بیگی: ثبت‌نام احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس جوک است