ساعدنیوز
ساعدنیوز

فال حافظ آنلاین / روش صحیح گرفتن فال حافظ

  چهارشنبه، 12 دی 1397   زمان مطالعه 8 دقیقه
فال حافظ آنلاین / روش صحیح گرفتن فال حافظ
ساعدنیوز: فال کلمه عربی است که به معنای پیشگویی ، بخت ،طالع و شگون است . بسیاری از افراد برای اطلاع از آینده خود فال می زنند و به آن اعتقاد دارند . ایرانیان نیز جزو این دسته از افراد هستند که به تفال اعتقاد دارند.

هرآنچه که باید از فال حافظ بدانید

فال کلمه عربی است که به معنای پیشگویی ، بخت ،طالع و شگون است . بسیاری از افراد برای اطلاع از آینده خود فال می زنند و به آن اعتقاد دارند . ایرانیان نیز جزو این دسته از افراد هستند که به تفال اعتقاد دارند ، آن ها فال خوب زدن را «مروا» و فال بد زدن را «مرغوا» که از دو کلمه مرغ و آوا تشکیل گردیده است ،می گویند. در عربی به فال خوب زدن، «تفأل» و به فال بد زدن «طیره» می گویند. در گذشته ایرانیان با آواز و حرکت پرنده ها فال می زدند و دیدن هدهد را خوب و عقاب را بد می دانسته اند.

تصویر

اولین فال چگونه و کی از دیوان حافظ گرفته شد؟

یکی از فال هایی که ایرانیان اعتقاد ویژه ای به آن دارند تفال به خواجه حافظ شیرازی است که معمولا در مناسبت هایی مختلف مانند جشنها، شادیها، اعیاد و...به دیوان خواجه تفالی می زنند . اولین بار فال زدن به حافظ از ساعاتی پس از مرگ او آغاز شد . پس از فوت حافظ عده ای از دفن او در گورستان مصلی جلوگیری می کردند . برای اینکه این مشکل حل شود اشعار حافظ را سبدی ریختند و کودکی یکی از این اشعار را جدا کرد ، بدین گونه اولین تفال به حافظ انجام شد ، در آن روز به حافظ لقب لسان الغیب دادند زیرا به طرز عجیب و باور نکردنی با غزل شماره 82 خود پاسخ جماعت ریاکار را داد. این غزل زیبا چنین است :

کنون که می دمد از بوستان نسیم بهشت من و شراب فرح بخش و یار حورسرشت
مکن به نامه سیاهی ملامت من مست که اگه است که تقدیر بر سرش چه نوشت؟
قدم دریغ مدار از جنازه حافظ که گرچه غرق گناهست، می رود به بهشت

طریقه و نحوه گرفتن فال حافظ

معمولا فال گرفتن از دیوان حافظ در مناسبت های مختلف انجام می شود و برای فال گرفتن فردی با سواد و مورد احترام انتخاب می گرد که صدای رسا و خوبی نیز داشته باشد زیرا فال گرفتن از دیوان حافظ کار هر کسی نیست و شرایط خاصی دارد .

تفال به دیوان حافظ بیشتر در گردهمایی ها اتفاق می افتد و گرفتن بیش از سه فال برای یک نفر بی احترامی به حافظ تلقی می شود. برای فال گرفتن از دیوان خواجه شیرازی ابتدا باید نیت کرد و او را به عزیزترین هایش یعنی خداوند و معشوقه اش شاخ نبات قسم داد. برخی از افراد برای گرفتن فال حافظ وضو میگیرند زیرا به تقدس آن ایمان دارند و سپس جمله ای اینگونه ادا می کنند که ای حافظ شیرازی تو محرم هر رازی ، تو را به خدا و به شاخ نباتت قسم که هر چه صلاح و مصلحت می بینی برایم آشکار و آرزوی مرا برآورده سازی.

بعد از ادای این جمله فاتحه ای برای شادی روح خواجه شیراز می خوانند و دیوان را با حضور قلب در دست چپشان می گیرند و با دست راست باز می کنند و اولین غزلی که از سمت راست صفحه می آید، البته از ابتدای غزل، در نظر می گیرند. اولین بیت غزل بعد نیز شاهد یا تأئید کننده تفأل است.

بعد از گرفتن فال حافظ ، صاحب فال آن را بر اساس آرزو و نیتش تفسیر می کند که این تفسیر بستگی به شرایط روحی و اعتقاد او به فال حافظ دارد.

تصویر

چطور پاسخ فال حافظ خودمان را تفسیر کنیم؟

اشعار خواجه حافظ شیرازی معمولا چند وجهی است و معانی گوناگون دارد . تشخیص خوب وبد اشعار حافظ به گیرنده فال و فهم و دریافت او از این اشعار بستگی دارد . بهتر است بعد از گرفتن فال حافظ این اشعار را بر اساس نیت خود بسنجید و بر روی آن کمی فکر کنید تا پاسخ خود را دریابید.

گاهی در شعر اشارات واضحی است که نشان دهنده نیت خوب است. مثلا اگر فالتان، غزل «دیدم به خواب خوش که به دستم پیاله بود» آمد، در آن این بیت هست:«از دست برده بود خمار غمم سحر / دولت مساعد آمد و می در پیاله بود». در این شعر خیلی واضح به بخت خوب برای انجام این کار، اشاره شده است و اگر این شعر برایتان آمد «قراری کرده ام با می فروشان / که روز غم بجز ساغر نگیرم» متاسفانه کارتان به مشکل می خورد.

اما اگر محتوای اشعار پاسخگوی شما نبود ،به لغات و افعالی که در شعر به کار برده شده دقت کنید. مانند اینکه اگر درباره خانه خریدن در فلان محله مشورت خواسته اید، افعالی مثل خریدن و فروختن و ساختن و خراب کردن، لغاتی نظیر در و دیوار و داربست و حتی چیزهایی مانند نشستن و خوابیدن (کارهایی که در خانه انجام می دهیم) می تواند به نیت شما مربوط باشد. بعد از پیدا کردن این قسمت های مرتبط، به مثبت یا منفی بودن فعل مربوطه توجه کنید.جواب معلوم می شود. مثلا با همان نیت اگر غزل «بتی دارم که گرد گل ز سنبل سایه بان دارد» آمد، در غزل بگردید، می توانیداین بیت را پیدا کنید:«ز سرو قد دلجویت مکن محروم چشمم را / بدین سرچشمه اش بنشان که خوش آبی روان دارد» در مصرع دوم خواهید فهمید که محله مورد نظر، چشم خواجه را گرفته است .

روش دیگر برای استنباط معنا و منظور فالتان، توجه به تصاویری است که خواجه در شعرش ساخته است. مثلا سر کتاب را باز می کنید و این بیت می آید:«گفتم خوشا هوایی کز باغ حسن خیزد / گفتا خنک نسیمی کز کوی دلبر آید». در بیت دو کلمه «خوشا» و «خُنُک» به کار رفته که مفهوم شعر را نیک می کند .

تصویر

راز ماندگاری و جادوگری کلام خواجه حافظ

کلام حافظ شیرازی بسیار دلپذیر ، پر مفهوم و تاثیرگذارو ماندگار است اما راز ماندگاری آن در چیست؟

اولین راز ماندگاری کلام حافظ گسترده بودن و تنوع آن است که از ویژگی های منحصر به فرد آن محسوب می شود که مرور زمان نیز موجب کهنگی آن نشده است. روی سخن حافظ شیراز پا را فراتر از قومیت و نژاد گذاشته است و روی سخن آن با همگان است.

اولین راز ماندگاری کلام حافظ همه فهم بودن این اشعار است . حافظ اندیشمندی متفکر و دارای اندیشه ها و افکاری قابل بحث و مهم در همه ابعاد زندگی بشر است که مسائل زندگی و حیات و اجتماعی بشر مانند زندگی، اجتماع، سیاست، عشق، عرفان، آزادگی، صبر و تحمل، مدارا، دنیا، آخرت، خدا، جبر، اختیار و ... را در خود جای داده است.

کل طالع بینی چینی (یی چینگ) همینطوری است:تصویری به شما می دهد، مثلا کوه بالای سر رودخانه و صاحب فال باید از دقت در این عکس به معنای فالش پی ببرد. راهش زیاد توضیح دادنی نیست. همانند رویت تصاویر سه بعدی است. توی یک لحظه ممکن است هر چیز برایتان پیدا بشود. یک چند باری آزمایش کنید، خودتان آگاه می شوید این شیوه چطور عمل می کند.

فال گرفتن و ارتباط آن را با علوم امروزی

علم به تنهایی پاسخگوی همه نیازهای بشر نیست و بسیاری از پدیده ها به اثبات توسط علم نیاز ندارند که فال یکی از این پدیده های اثبات نشدنی است. علم و دانش برای تنگناهای زندگی کافی نیست، بلکه ایمان، توکل، صبر و عشق هم لازم است.‏ بسیاری از روان شناسان اعتقاد دارند که با تصویر سازی ذهنی مثبت از طریق اندیشه های والای حافظ می توان تحولات زیادی را در خود ایجاد کرد . در مورد فال این نکته مهم را بدانید که مسئولیت و وظیفه خطیر انسان هرگز با فال، از گردن او ساقط نمی شود.

فال حافظ، درست یا نادرست

فال پناه جویی انسان درمانده به عوالم مرموز غیبی است که فقط برای کسب امیدواری و دل خوشی است که درست یا نا درست بودن آن اتفاقی است . حافظ نیز مانند همه ما انسان بوده و گاهی در حل مشکلات زندگی خود نیز درمانده می شده است و آن چنان که در برخی از اشعارش به آن اشاره نموده است حافظا در کنج فقر و خلوت شب های تار ... از فقر یا تنهایی و ... اظهار کسالت می نموده است اما در جهت درستی اشعار می توان گفت که چون اشعار حافظ پرمضمون سرشار از شادی و امید و نوید و دو پهلو و کلی گویانه است و به همه چیز پرداخته شده است می توان معانی خوبی را در راستای نیت خود از آن استنباط کرد.

سخن آخر این است که هر فالی راست و درست درنمی آید و هر کس برای تفریح و سرگرمی در مجلسی فال بگیرد نمی تواند با عالم غیب و روح حافظ تماس حاصل کند و حافظ به او راه نجات از ظلمات را نشان دهد. اما انسان های پاک دل و درمانده که به خدا پیوسته و توکل و اخلا ص باشند، راهی به جهان غیب دارند همانطور که خداوند می فرماید:«و چون بندگانم از من پرسند بدانند که من نزدیکم و دعای صاحب دعا را چون دعایم کند اجابت کنم.» (سوره بقره، آیه 186) و به قول حافظ:

گرت هواست که معشوق نگسلد پیمان نگاه دار سر رشته تا نگه دارد

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

60 دیدگاه
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
بازدیدکننده
4 هفته پیش

از کجا
بازدیدکننده
4 ماه پیش

سلام دشمنت را نمک گیر میکنی
مفاخریمفاخری
5 ماه پیش

اژدواح.محرم.همدیگرشوید.نهدوست.پسر
مفاخری
5 ماه پیش

دوست.پسر.درشریعت.جای.ندارد.اگرهمدیگررادوست.داری.ازدواج.کنید
مفاخری
5 ماه پیش

بهترین.فل.این.است.بگوی.خدایا..توبرهمه.چیزاگاهی.راضی.ام.بهرضای.تو
ذبیح پاسگر
7 ماه پیش

با عرض سلام از نظر من خبرها جامع و مفید هستند وکمک میکنند افرادی که دچار مشکل یا از درد رنج میکشند به آسانی مداوا گردند از همه دست اندر کاران سپاسگزارم بخدا مبسپارم
بازدیدکننده
7 ماه پیش

دوست پسر مرد زندگی نمیشه هرموقع جایی خواستی معرفی کنی کسی دوستش داری یا اسمشو بگو یا عشقت
ذبیح پاسگر
7 ماه پیش

در ضمن از شما که فال روزانه را منتشر میکنید کمال تشکر را دارم بامید موفقیت
ذبیح پاسگر
7 ماه پیش

آیا با روشی که من در زندگی دارم به موفقیت خواهم رسید یا باید روش خود را عوض کنم سوال من از حضرت حافظ
عاطفه
7 ماه پیش

من یه پسردوست دارم نمیدونم ایابهم میرسیم یانه
حق منم یکی را دوست دارم ا
7 ماه پیش

یکی رو دوست دارم ایا ب هم میرسیم
فریده
7 ماه پیش

خونه رومیخوام بفروشم آیامیفروشم جای دیگه ای میخرم
بازدیدکننده
8 ماه پیش

انشالله که خیره
نازی
8 ماه پیش

بدنبود
نازی
8 ماه پیش

حافظ هم سربه سرما میذاره😶😶
بازدیدکننده
8 ماه پیش

سلام آری دوست داری
بازدیدکننده
8 ماه پیش

جوری برخورد کن که متوجه رفتار شما بشه دربارش تحقیق کن که بعد پشیمان نشی تا ازدواج نکنی به هیچ عنوان تورابطه نرو چون بعضی ها زود پشمان میشن.این رفتار را داشته باشی بعد طرف متوجه میشه که چه الماس درخشانی داره....
فرخنده
8 ماه پیش

عالی مثل همیشه
زهره
8 ماه پیش

می‌خوام سرنوشتم بدونم دوزندگی چی میشه
بازدیدکننده
8 ماه پیش

ای بد نبود
حاجی زاده شهرک توحید
8 ماه پیش

فال روزانه حافظ خوب بود عالی
حاجی زاده شهرک توحید
8 ماه پیش

خوب بود
زهرا
9 ماه پیش

سلام من یک پسر را خیلی دوست دارم نمیدونم اون هم من را دوست داری یا نه
آزیتا
9 ماه پیش

من یک پسر را خیلی دوست دارم اونم خیلی دوسم داره اما خانواده او راضی نمیشم ما باهم میرسم یا نه
بازدیدکننده
11 ماه پیش

من یک پسر را دوست دارم نمیدونم بهش میرسم یانه متولد ماه اول هستم
بازدیدکننده
11 ماه پیش

سلام مادر شوهرم همیشه بامن دوا میکنه
ستایش
12 ماه پیش

من یک پسررا دوست دارم ولی نمیفهم که برش میرسم یانه متولدماه پنجم استم
بازدیدکننده
12 ماه پیش

ستایش نوری استم مه یک پسر رادوست دارم میخایم که بفهمم که برش میرسم یانه
بازدیدکننده
1 سال پیش

منو ندیدی که عاشق اون شدی
مریم
1 سال پیش

سلام من یکی رو دوست دارم می‌خوام ببینم بهش میرسم یانه یعنی خیلی خیلی دوسش دارم ها تا اون حد که دنیا رو به پاس میریزم
بازدیدکننده
1 سال پیش

سلام من با پسر شوهرم چند سال ک قهرم چند بار خواب دیدم داره بامن حرف میزن
بازدیدکننده
1 سال پیش

این ک گفتی گل رو اسمشو شنیدی یا دیدیش؟
تانیه
1 سال پیش

در آینده خود چه است منتظر من؟
بازدیدکننده
1 سال پیش

آفرین
حمید
1 سال پیش

واقعاعالی‌وبی‌نظیر
اصغر نجفی
1 سال پیش

سلام بر خوبان فقط
ب تو چه
1 سال پیش

😂😂😂😂
فرشته
1 سال پیش

پس چراجواب ندای
فرشته
1 سال پیش

یعنی ازشما جوابمی گیرم
ارجمند
1 سال پیش

سلام خسته نباشید من امروز یه خواب عجیب دیدم خوابم این بود که به دشمنم نان دادم و یکی دیگه هم این بودش که تو خواب وقتی از پله میرفتم بالا پاهام درد میکرد
....
2 سال پیش

خیلی خوب بود
بازدیدکننده
2 سال پیش

دوست عزیز اگر انگشتر ی که برات درست کردن نگین دار بود ه به مرادت میرسی اگر هم نشد ناراحت نشو من خودم ی انگشتر با گل یاس بانگین بلوط برات میسازم ودستت میکنم وبه امید انگشتر سال های سال باهم درکنار هم با شادی زندگی میکنیم لطفاً شماره ت
رعنا
2 سال پیش

سلام فال حافظ عالیییی بود واقعا برای من عالی بود متشکرمممممم 💛💋
K💑
2 سال پیش

فال امروز عالی بود ممنون
بازدیدکننده
2 سال پیش

در پاسخ به: غیلم
سلام من خواب دیدیم پسری که دوستش دارم در خواب برایم از گل زنگی یاسمندی برام انگشتر جور میکنه لطفا برام بسیار مهم هست لطفا تعبیر کند برایم
شیوا
2 سال پیش

غیلم
سامی
2 سال پیش

به‌نظر‌خانم‌متین‌ستوده‌‌زیباست‌ومن‌ازایشون‌‌خشم‌‌اومد
بازدیدکننده
2 سال پیش

برنامه کودکان خوبه
بازدیدکننده
2 سال پیش

این دیدگاه از نظر من خیلی خوبه
امید
2 سال پیش

باتشکرازسرکارخانم شیخی که به حق صحبتشون کاملا متین ومحترمانه است به نوبه ی خودم به عنوان یک هم وطن ازایشون بلحاظ واقعیت هاکه بیان فرمودندتقدیروتشکرمینمایم بامیدروزی درهیچ کجای جهان هیچگونه جنگ ودعوایی نباشه وهمه درصلح وآرامش زندگی کنند
سحر
2 سال پیش

عالی عین واقعیت
راضیه علی بخشیان
2 سال پیش

من خیلی خانم زکریا را دوست دارم چون مثل خودم بانمک هستند موفقیت ایشان را آرزودارم سلامت باشند
مسعود
2 سال پیش

خیلی خوبه باید سنت های خوب را ارج نهاد و به نسل های آینده یاد آوری نمود
مرضیه
2 سال پیش

عالی است.وجدانن بهترین است.حماسه دارد.سرگرمی دارد.فال خوبی هم سراغش هست.
سهیلا سالاری
2 سال پیش

خوب بود
فروزان
2 سال پیش

فال روزانه خوب بود عالی متشکرم
بازدیدکننده
2 سال پیش

فقط یه غزل گذاشتید چند بار امتحان کردم
مسعود
2 سال پیش

خیر
یهزاد
2 سال پیش

عالی هست
کریمه خالدی
2 سال پیش

خیلی لذت می برم در خاندن فال حافظ
پربحث های هفته   
5 مَردی که یک زن مشترک دارند+عکس تاسف آور (256 نظر) غرفه عجیب تبلیغ نوار بهداشتی یک شرکت خاص در بام لند تهران +تصاویر (69 نظر) ازدواج پیرمرد با دختر 9 ساله با لبخند رضایت ! (57 نظر) روزی که شاه در برابر تختی تحقیر شد+عکس غرور آفرین تختی (23 نظر) گفتگو با بامزه‌ترین سارق تهران! (17 نظر) ورود یک مرد مست به داخل قفس شیر در هند +فیلم (16 نظر) تغییر قیافه هانده ارچل بعد از لاغری زیاد (12 نظر) نماز خواندن یک ورزشکار خانم ایرانی وسط یک سالن ورزشی در قرقیزستان +فیلم (12 نظر) این خانم فرانسوی زیبا دست در دست همایون شجریان برای ایران سنگ تمام گذاشت +فیلم (10 نظر) توضیح میرسلیم درباره ساعت 30 میلیاردی اش در صحن مجلس!+عکس (9 نظر) ذوق عجیب یک راننده اسنپ از دیدن عموپورنگ (9 نظر) دست گل جدید آرتام/ گوشی چند میلیونی دنیا جهانبخت رو ترکوند! (6 نظر) پولدارترین مَرد ایرانی کل ثروتش را وقف کرد+فیلم (6 نظر) تیپ کیوت و بامزه آرتام، پسر دنیا جهانبخت و خنده با نمکش (5 نظر) مقایسه جنجالی لباس فاخر همراهان سلطان عمان با تیپ شنبه چهارشنبه مسئولان ایرانی +عکس (5 نظر)