ساعدنیوز
ساعدنیوز

فرهنگی که باید سیاسی شود

  شنبه، 21 بهمن 1402   زمان مطالعه 5 دقیقه
فرهنگی که باید سیاسی شود
رفتار، گفتار و برخورد سیاسیّون بر فرهنگ جامعه بیشتر از رفتار و گفتار پدران و مادران تاثیرگذار است. برای همین اگر کسی که دلسوز اخلاق و معنویّت جامعه است ابتدا باید برود سراغ سیاستمداران و آنها را اصلاح بکند تا این اصلاح به جامعه نیز سرایت بکند.

حدیث پدرتر از پدر


در روایتى از امیرمؤمنان على(علیه السلام) مى خوانیم: «اَلنّاسُ بِأُمَرائِهِمْ اَشْبَهُ مِنْهُمْ بِآبائِهِمْ»؛ (شباهت مردم به امیران و حکمفرمایانشان بیشتر است از شباهت به پدرانشان!).
این شباهت که مطمئنا شباهت به معنی شباهت ژنتیکی نیست پس ممکن است شباهت از این طریق باشد که گروهى چشم و گوش بسته به دنبال امرا حرکت مى کنند و دین و دل در گرو فرمان آنها دارند تا آن جا که این ضرب المثل مشهور شده است: که «الناس على دین ملوکهم»؛ (مردم بر دین پادشاهان و زمامدارانشان هستند).
حاکمان و سیاسیّون در نظر گروهى از مردم قهرمان و الگو و اسوه اند و حتى بعضى از کم خردان آنها را برتر از آن مى دانند که اعمالشان مورد نقد و بررسى قرار گیرد و گاه زمامداران خود کامه با قرار دادن خویش در هاله اى از قداست این معنا را در مغز عوام بى خبر تقویت مى کنند و حجابى بر فکر و عقل آنها مى افکنند.
اصولا گروهى قدرت را دلیل بر حقانیت مى دانند و هر فرد یا گروه پیروز را مُحق مى شمرند؛ و همین طرز تفکّر سبب مى شود که در محاسبات اجتماعى خود گرفتار انحراف و اشتباه فراوان گردند.
پادشاهان و زمامداران جبّار با استفاده از این ضعف و ناتوانى فکرى که در گروهى وجود دارد هرجا گام مى نهند آنجا را به فساد مى کشانند. چنانچه در قرآن مجید از زبان ملکه سبأ این سخن نقل شده است «قَالَتْ إِنَّ الْمُلُوکَ إِذَا دَخَلُوا قَرْیَهً أَفْسَدُوهَا وَجَعَلُوا أَعِزَّهَ أَهْلِهَا أَذِلَّهً وَکَذَلِکَ یَفْعَلُونَ»؛ (گفت: پادشاهان هنگامى که وارد منطقه آبادى شوند آن را به فساد و تباهى مى کشند، و عزیزان آن جا را ذلیل مى کنند؛ [آرى] روش آنان همواره این گونه است).
گرچه این سخن خود از زبان پادشاه ظالمى است، ولى ذکر آن در قرآن مجید بدون انتقاد از یک سو، و شناختى که آن پادشاه ظالم از امثال خودش داشته است از سوى دیگر، دلیل بر واقعیّت این تعبیر اعتراف گونه است.
لذا ملکه سبأ گفت: من سلیمان را امتحان مى کنم ببینم واقعاً پیامبر است یا پادشاه؟ هدایایى براى او مى فرستم تا عکس العمل او را ببینم. زیرا مى دانم شاهان فکر و قلبشان در گرو مقام و هدایا و زر و زیور است؛ در حالى که پیامبران جز به صلاح امّت ها نمى اندیشند!

سخنرانی

حکومت مردم


پیامبر اکرم صلى ‏الله‏ علیه‏ و‏ آله و سلّم در حدیث شریف میفرمایند: کَما تَکُونُوا یوَّلی عَلَیکُم یعنی؛ (هر طور باشید همانگونه بر شما حکومت می شود).

این حدیث اشاره به نحوه و ریشه روی کارآمدن زمامدارانی دارد که در طول تاریخ حکومت هایی را یکی پس از دیگری تشکیل داده اند و یکی از احادیث مبنایی اسلام در رابطه با حکومت داری است.

اگر چنانچه بعد از وفات رسول اکرم مردم حکومت امام علی علیه السلام را می خواستند و به آنچه که پیامبر به آن وصیّت و توصیه کرده بود پایبند می ماندند حکومت عدل علوی روی کار می آمد و بسیاری از بدعت ها و انحراف های حال حاضر جهان اسلام نیز وجود نداشت، لکن مردم که تاب و تحمل عدالت علی علیه السلام را نداشتند با خلیفه اول بیعت کردند و حکومتی به روی کار آمد که مردم از آن راضی بودند.

صندوق رای گیری

فرهنگ سیاسی در انتخابات


بعد از بررسی دو روایت بالا به اهمیّت و قدرت مردم در تشکیل و نابودی حکومت ها پی بردیم؛

یکی از این جهت که هر حکومتی که مطابق با خواسته های مردم باشد روی کار خواهد آمد، چه حکومت علوی باشد و یا حکومت اموی.

و دیگر اینکه همین حکّام و سیاسیّون یک جامعه فرهنگ و سبک زندگی و تفکّر جامعه را تعیین میکنند و لذا نباید از کنار این مسئله نیز به سادگی گذر کرد.

در زیر به برخی از نکات مهم راجع به فرهنگ سیاسی انتخابات خواهیم پرداخت.

مهمترین اقدامی که اندیشمندان یک جامعه باید تبیین بکنند و دلسوزان جامعه آن را اجراء بکنند اصلاح فرهنگ سیاسی جامعه است.

میتوان گفت که یکی از مهمترین مواقف اصلاح فرهنگ سیاسی یک جامعه توجه به مسئله انتخابات و نحوه روی کار آمدن آن حکومت است.

یعنی چنانچه فرهنگ سیاسی یک جامعه اصلاح شود هم سیاست مداران و هم فرهنگ آن جامعه نیز اصلاح میشوند و اثر این اصلاح گسترده نیز در جامعه پدیدار میگردد.

چند نمونه از مهم ترین مواردی که برای اصلاح فرهنگ سیاسی انتخابات باید رعایت شود:

  1. ما برای شروع اصلاح و ایجاد روحیه فرهنگ سیاسی در جامعه باید رسانه را مدیریت بکنیم که رکن چهارم دموکراسی نیز محسوب میشود و عامل اول دیکتاتوری نوین نیز می باشد که یک تیغ دو طرفه است که هم استفاده مفید در راستای هدایت جامعه دارد و هم استفاده های مضرّ که مانع از قرار گیری جامعه در مسیر اصلاح می شود.

    به عنوان مثال بایستی بی انصافی رسانه ها در انتخابات و بد زبانی ها باید در انتخابات بزرگترین گناه در جامعه شمرده شود و طرز تفکّر جامعه ما به نوعی باشد که اگر اینها رعایت نشوند این جامعه دیگر روی سعادت را نخواهد دید.

  1. فضای رقابت انتخابات باید با همدلی و رفاقت همراه باشد، چرا که خداوند متعال در قرآن کریم میفرماید؛ یا ایها الناس اتقوا الله و قولوا قولا سدیدا؛ «قول سدید» سخنى است که در آن سستى و لغو و دروغ و نفاق و افتراء نباشد. سخنى که همچون سدّى محکم، جلو شکّ و شبهه و فساد را بگیرد. نه اینکه سخن ما در انتخابات سخن از سوی شیطان باشد و موجب تقویت دشمنان جامعه اسلامی شود.

  1. فضای انتخابات نباید جولانگاه شیطان برای دوقطبی سازی و تفرقه اندازی میان جامعه اسلامی شود. عبدالله بن عبید که یکی از منافقین در زمان رسول خدا بود با یک سخنرانی در میان مردم تفرقه ایجاد کرده بود که بعدا در جواب به او آیاتی از سوره منافقین نازل شد.

  1. جامعه ما بایستی به طرز تفکّر و بلوغی برسد که وقتی مسئولی تخلفی بکند باید جامعه همه او را به چشم یک جانی و متخلّف ببینند.

    اما اگر یک سیاسی دزدی بکند برای او سوره منافقین نازل نمیشود اما برای فرد سیاسی ای سوره منافقین نازل میشود که دو دستگی را در جامعه اسلامی ایجاد بکند، پس این مسئله مهم تر است.

    اگر فرهنگ سیاسی یک جامعه اصلاح شود عملکرد سیاسیّون جامعه را نیز اصلاح و کنترل میکند و بخاطر همین است که رفتار مسئولین عمدتا از طریق قوه قضائیه و مجاری قانونی قابل کنترل نیست. اما با فرهنگ سیاسی میشه این تخلّف ها را کنترل کرد چون فرهنگ سیاسی جامعه ما میگوید که اگر اشرافی باشی نمیتوانی برای این مملکت و نظام و اسلام کار بکنی و در واقع این نوع نگاه مردم است که بازدارندگی بیشتری دارد.

حال که به بررسی مسئله فرهنگ سیاسی پرداختیم دانستیم که خیلی جا دارد که ما روی فرهنگ سیاسی کار کنیم و علی رغم اینهمه کم کاری هایی که داشته ایم فرهنگ سیاسی ما خیلی جلوتر از اکثریت کشورهای جهان مثل آمریکا هست. لکن این دلیل بر این نمیشود که حوزه های علمیّه و علماء و دانشگاه ها و فرهیختگان به مسئله فرهنگ سیاسی که مهم ترین مسائل است کمتر بپردازند و کوتاهی کنند.

صندوق انتخابات و پرچم ایران

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
خلاقیت یک مادر ایرانی برای ترک سیگار فرزندش حماسه آفرید/ مامان نیست یه پا سیاستمداره واسه خودش+ عکس (676 نظر) تُرکی صحبت کردن رهبر معظم انقلاب با لهجه ای شیرین و دلنشین+ویدئو/ در خانه با فرزندانتون ترکی صحبت کنین فارسی رو در مدرسه یاد میگیرن (319 نظر) دوچرخه قدیمی در کُنج حیاط دلباز و حوض دار خانه پدری رهبر معظم انقلاب+عکس (234 نظر) کارنامه تحصیلی یک دانش آموز زنجانی برای 91 سال پیش/ چه نمرات درخشانی هم گرفته!+عکس (222 نظر) خلاقیت خنده دار پدر ایرانی برای نشان دادن وضعیت حساب بانکی اش حماسه آفرید+ویدئو/ماشالا به این هنر و استعداد (181 نظر) حال خوشِ رهبر معظم انقلاب در کوهنوردی با حاج قاسم سلیمانی و چیدن گلهای زرد رنگ از کوه+عکس/ سرداری که هیچ جا رهبری رو تنها نمیذاشتن (171 نظر) پاداشی حیرت انگیز برای بازیکنان قطر پس از قهرمانی در جام ملت ها/از کیسه خلیفه بخشیدن واقعیت پیدا کرد (147 نظر) رونمایی از کارت عروسی محمدرضا گلزار و آیسان آقاخانی/ کارتی که دل طرفداران آقای بازیگر را شکست+ عکس (138 نظر) رونمایی از کارت عروسی محمدرضا شریفی نیا و آزیتا حاجیان/ کارتی که فامیل را ناراحت و دل ملت را خوشحال کرد+ فیلم (134 نظر) رهبر معظم انقلاب در حال دروی گندم با داس در مزارع کشاورزی روستای فردو (132 نظر) سبک دکوراسیون منحصربفرد خانه سید محمد خاتمی با چیدمان خاص+عکس /شیک در عین سادگی... (129 نظر) ابتکار نو عروس خلاق در پختن مرغ حماسه آفرید/ هزار ماشالله به این ذهن خلاقِ مریض🤣+ عکس (118 نظر) خلاقیت منحصربفرد مکانیک قُمی در طراحی ورودی مغازه اش حماسه آفرید/هنر نزد ایرانیان است وبس!!😂+عکس (114 نظر) تالار عروسی خاص و لباس عروس شیک و ساده مرجان سلحشوری، دختر تکواندوکار ایرانی/ ماشالا چه عروسی 😍👌+عکس (105 نظر) خلاقیت خنده دار یک ایرانی در نصب صندلی چرخ دار روی الاغ حماسه آفرید +عکس/مغزشو باید طلا گرفت! (104 نظر)
دیگران می‌خوانند   
چرخ خیاطی قدیمی کُنج خانه موزه آیت الله هاشمی رفسنجانی+عکس دکوراسیون شیک و زیبای رستوران سنتی ایرانی سام درخشانی با چیدمان بی نظیر! گریه های جانسوز نرگس محمدی، بازیگر نقش ستایش در سالن بیمارستان+عکس (تصاویر) سیر تغییرات ظاهری لیلا حاتمی از 40 سال پیش تاکنون وزیدنِ بی موقع باد و بارش باران باعث دردسر جنجالی برای حسن روحانی شد+عکس (تصاویر) ایده خلاقانه برای گرفتن عکس با فنجان نوشیدنی به سبک مینا مختاری، همسر خوش ذوق بهرام رادان جویندۀ گنج در انگلستان یک «طلسم طلایی» کشف کرد جذاب ترین و خاص ترین مدل های صندلی فانتزی و کیوت که با دیدنشان قلبتان اکلیلی می شود+ عکس بازیگر نقش بانو جانگ بیرون از سریال دونگی+عکس و بیوگرافی در مصرف این ویتامین احتیاط کنید/ ویتامینی که با خطر حمله قلبی همراه است (عکس) رویت سلنا گومز در کنار برج ایفل پاریس (ویدیو) انگلیسی حرف زدن ملیکا شریفی نیا حدیث سریال دلدادگان / آمریکایی ها اینو ببینن خودشونو دار میزنن ویدیویی نوستالژیک و کمتر دیده شده از اجرای احسان علیخانی در کنار مرحوم آزاده نامداری /چقدر علیخانی جوان بوده بچه داری سردار آزمون در فرودگاه/ عاشقانه سردار آزمون و دختر نازش+ عکس سکانس خنده دار از حامد آهنگی در جوکر/ تلفظ منضبط همه رو ترکوند! +فیلم حسن یزدانی با لباس کشور اروپایی ظاهر شد+ عکس پست خاص ساعد سهیلی برای تولد 36 سالگی‌اش+ عکس فال انبیاء روزانه جمعه 4 اسفند ماه 1402 فال ابجد روزانه امروز جمعه 4 اسفند 1402 (عکس) لباس عروس همسر و دختران شاهرخ استخری، هاتف "دلدادگان" / اینهمه عروس در یک قاب تبریک تولد متفاوت و رفیق گونه احمدرضا عابدزاده برای کریم باقری+عکس/ چه عکسی هم برا تبریک انتخاب کرده دانلود آهنگ جدید و شاد "یادم رفت" امیر مقاره/ تازگیا تو کوچمون یه قد بلند ابرو کمون...+فیلم فال روزانه امروز جمعه 4 اسفند ماه 1402 فال شمع جمعه 4 اسفند ماه 1402 تصویری کمتردیده شده از کارت شناسایی استاد مطهری، استادِ دانشگاه تهران ایده خلاقانه و تحسین برانگیز رفتگر شهرداری در تغییر چهره ماشین آشغال به ماشینی که همه نگاهها رو به سمتش جذب میکنه+عکس (عکس) امضای زیبا کریم باقری ستاره فوتبال ایران/ چه هنرمندانه و زیبا از اسمش استفاده کرده فال قهوه با نشان روز جمعه 4 اسفند ماه 1402 درخواست عجیب نیمکت پرسپولیس از علیرضا بیرانوند وسط بازی با تراکتور/ آقا این چه وضعشه اینقدر تابلو هم که نباید باشه🤦‍♀️🤦‍♀️ دورهمی خواهر و برادر باکلاس علیرضا جهانبخش ستاره تیم ملی در ماشین سان روف دار/ چه شبیه هَمَن+ عکس خواستگاری متفاوت و جالب همسر مقام معظم رهبری برای پسرشان+ویدئو/ برای آقا مجتبی که خیلی شبیه رهبری هستن فال حافظ با تفسیر روز جمعه 4 اسفند 1402 + فیلم سکانس غش آور شوخی مجید واشقانی با حامد آهنگی در شب آهنگی: وقتی حامد از ترس جوجه ها رو ویبره میره و میلرزه🤣/چقد ترسوعه +ویدئو درخواست حسین رضازاده از رهبر معظم انقلاب و شوخی جالب ایشان با او+ویدیو عکس دورهمی خانواده پر جمعیت همسر شاهرخ استخری، بهزاد سریال دلنوازان/ چقدر باهمدیگه صمیمی هستن حسین رضازاده در بیمارستان بستری شد (فیلم) قدرت باورنکردنی این مرد در دمای انجماد همه را حیرت زده کرد! استایل خفن و امروزی احمدرضا عابدزاده اسطوره دروازه بانی ایران در 57 سالگی+ عکس رونمایی از لب های بوتاکس شده امیر کاظمی، مازیارِ لیسانسه ها+ویدئو/ خیلی جالب بود، چجوری به ذهنش رسید😂 (عکس) گلی که دایناسور ها به هم تقدیم میکردند!/ کشف قدیمی ترین گل جهان که که قدمت آن به 174 میلیون سال پیش می‌رسد!
تیتر امروز   
بازیگر نقش بانو جانگ بیرون از سریال دونگی+عکس و بیوگرافی در مصرف این ویتامین احتیاط کنید/ ویتامینی که با خطر حمله قلبی همراه است فال انبیاء روزانه جمعه 4 اسفند ماه 1402 دانلود آهنگ جدید و شاد "یادم رفت" امیر مقاره/ تازگیا تو کوچمون یه قد بلند ابرو کمون...+فیلم جویندۀ گنج در انگلستان یک «طلسم طلایی» کشف کرد فال روزانه امروز جمعه 4 اسفند ماه 1402 فال ابجد روزانه امروز جمعه 4 اسفند 1402 فال شمع جمعه 4 اسفند ماه 1402 فال قهوه با نشان روز جمعه 4 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر روز جمعه 4 اسفند 1402 + فیلم حسین رضازاده در بیمارستان بستری شد (فیلم) قدرت باورنکردنی این مرد در دمای انجماد همه را حیرت زده کرد! استفاده از ربات های هوش مصنوعی برای ارتباط عاطفی/ سمت و سوی تاریک ربات‌ شریک عاطفی مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه عاشورا: تلاش سپاه حضور حداکثری مردم در انتخابات است راهکارهای ساده از قالب و قابلمه درآوردن کیک بدون ذره ای چسبندگی! / چیکار کنیم شکل کیکمون خراب نشه؟