ساعدنیوز
ساعدنیوز

حساب وکالتی چیست؟+ نحوه ثبت نام و افتتاح حساب وکالتی آنلاین

  سه شنبه، 02 خرداد 1402   زمان مطالعه 5 دقیقه
حساب وکالتی چیست؟+ نحوه ثبت نام و افتتاح حساب وکالتی آنلاین
آن دسته از معامله گرانی که در سامانه سجام احزار هویت نموده اند و قصد خرید از بورس کالا را دارند باید نسبت به افتتاح آنلاین حساب وکالتی اقدام نمایند. این نوع حساب به کارگزاری متصل و این امکان را فراهم میکند که کارگزاری پیش پرداخت لازم برای انجام معامله را از حساب مشتری برداشت نماید. در ادامه ساعدنیوز به چگونگی افتتاح حساب وکالتی آنلاین خواهد پرداخت.

دسترسی کارگزاری به این حساب، موجب می شود معاملات بورس کالا با سرعت بیشتری انجام گیرد و مشتریان، تنها با تامین وجه مورد نیاز و ثبت درخواست خود مبنی بر خرید کالاهایی نظیر خودرو، بخشی از نقل و انتقالات مالی برای انجام معامله را به کارگزاری بسپارند. از آنجا که بسیاری از افراد مایل به ورود به بازار بورس کالا هستند و مقدمه فعالیت در این بازار نیز داشتن حساب وکالتی متصل به کارگزاری است، در این مقاله به پاسخ این پرسش ها که حساب وکالتی بورس کالا چیست و نحوه افتتاح آنلاین این حساب، دریافت معرفی نامه و تایید آن به چه صورت است و همچنین، بررسی حساب وکالتی ایران خودرو و سایپا و بورس کالا آگاه، مفید و بانک های ملت، ملی و سپه، تجارت و آنلاین همه بانک ها پرداخته خواهد شد.

حساب وکالتی چیست؟

برای انجام معامله در بورس کالا ایران، من جمله بورس کالا کارگزاری مفید و خرید اقلامی مانند خودرو، نیاز به داشتن حساب وکالتی، من جمله حساب وکالتی سایپا است که این امکان را به کارگزاری های می دهد که مبلغ مورد نیاز برای پیش پرداخت را در این حساب ها مسدود نموده و معامله را صورت دهد. در صورت انجام معامله، این مبلغ به حساب کارگزاری واریز می شود و در غیر این صورت وجه مربوطه آزاد می گردد. تنها راه انتقال مبلغ پیش پرداخت به کارگزاری ها در بورس کالا استفاده از حساب وکالتی است.

 • بنابراین، در پاسخ به این پرسش که حساب وکالتی بورس کالا چیست، باید گفت این نوع حساب، حسابی است که به کارگزاری متصل است و مبلغ مورد نیاز برای خرید در بورس کالا از این حساب تامین می شود. بیشتر کارگزاری های فعال در بورس کالا، این امکان را فراهم می کنند تا مشتریان از طریق حساب وکالتی به معامله در بازار بورس کالا بپردازند. نحوه افتتاح حساب وکالتی، به این شکل است که، نیاز به دریافت معرفی نامه از سوی کارگزاری دارد و متقاضیان با مراجعه به سایت های کارگزاری امکان دریافت این معرفی نامه را خواهند داشت.

 • پس از ارائه این معرفی نامه به بانک، افتتاح حساب وکالتی ممکن می شود. دریافت این معرفی نامه و افتتاح حساب وکالتی، نیاز به اخذ کد بورسی کالا دارد که دریافت هر یک از این موارد، از طریق سامانه EBGO امکان پذیر است. با مراجعه به سایت کارگزاری ها می توان به این سامانه دسترسی پیدا کرد و فرآیند دریافت کد بورسی کالا و معرفی نامه را طی نمود.

 • هر فرد می تواند در همه کارگزاری ها و بانک های ارائه دهنده خدمات بورس کالا حساب وکالتی داشته باشد، اما در هر کارگزاری تنها امکان افتتاح یک حساب وکالتی وجود دارد. نوع حسابی که برای این کار در نظر گرفته می شود، به صورت سپرده کوتاه ‌مدت یا پس ‌انداز است و کسانی که دارای چک برگشتی هستند نمی توانند اقدام به افتتاح حساب وکالتی بورس نمایند.

نحوه ثبت نام و افتتاح حساب وکالتی آنلاین

نحوه افتتاح حساب وکالتی آنلاین بورس کالا به این شکل است که، متقاضیان باید به سامانه EBGO مراجعه نمایند. این سامانه که مربوط به مدیریت معاملات فی ما بین کارگزاری ها و مشتریان در حوزه بورس کالا است، نقش مهمی در دریافت کد بورسی کالا و دریافت معرفی نامه افتتاح حساب وکالتی دارد که در ادامه، به نحوه ثبت نام و افتتاح حساب وکالتی آنلاین بورس کالا از طریق آن، به صورت گام به گام پرداخته خواهد شد.

 • در قدم اول، لازم است متقاضی به سایت Ebgo.ir و سپس به بخش کارگزاری های فعال مراجعه نماید.

پوستر افتتاح حساب وکالتی آنلاین

 • با انتخاب کارگزاری مدنظر، متقاضی به سامانه EBGO هدایت می شود و باید روی اخذ کد آنلاین بورس کالا کلیک کند.

پوستر افتتاح حساب وکالتی آنلاین

 • در مرحله بعد، لازم است به ترتیب مشخصات فردی، اطلاعات نشانی، اطلاعات مالی متقاضی وارد و مدارک مربوط به آن نیز بارگذاری شود.

پوستر افتتاح حساب وکالتی آنلاین

 • پس از طی کردن این مراحل، ثبت نام برای دریافت کد بورسی به پایان می رسد و در بخش اطلاعات بانکی دریافت معرفی نامه برای افتتاح حساب وکالتی، امکان پذیر خواهد شد.

پوستر افتتاح حساب وکالتی آنلاین

 • پس از دریافت معرفی نامه برای یکی از بانک ها، لازم است متقاضی به بانک مربوطه مراجعه و اقدام به افتتاح حساب نماید. پس از افتتاح حساب وکالتی، متقاضی باید به سامانه EBGO مراجعه نموده و از بخش اعلام شماره حساب وکالتی، مشخصات حساب را در اختیار کارگزاری قرار دهد.

پوستر افتتاح حساب وکالتی آنلاین

 • پس از طی کردن این مراحل و تایید حساب وکالتی از سوی کارگزاری، امکان خرید کالا از جمله خودرو با این حساب از طریق کارگزاری فراهم خواهد شد و در صورت عرضه کالا مدنظر مشتری بورس کالا و ثبت درخواست خرید، کارگزاری مبلغ پیش پرداخت را از حساب وکالتی کسر می کند تا معامله انجام شود.

دریافت معرفی نامه برای افتتاح حساب وکالتی

برای افتتاح حساب وکالتی در بانک های متولی امر، لازم است متقاضی از سوی کارگزاری معرفی نامه دریافت نماید. در واقع داشتن حساب وکالتی بورس کالا، بدون ارائه این معرفی نامه به بانک، ممکن نیست. به این منظور، کسانی که قصد فعالیت در بازار بورس کالا را دارند باید معرفی نامه مربوط به افتتاح حساب وکالتی را از کارگزاری دریافت و به بانک مدنظر خود ارائه نمایند.

 • پیش نیاز دریافت معرفی نامه برای افتتاح حساب وکالتی بورس کالا، داشتن کد سجام و سپس اخذ کد بورس کالا است. به این ترتیب که متقاضیان فعالیت در بورس کالا ابتدا باید در سامانه سجام احراز هویت نموده باشند و سپس با مراجعه به سایت کارگزاری مدنظر خود، اقدام به دریافت کد بورسی کالا نمایند و پس از آن، معرفی نامه مربوط به افتتاح حساب وکالتی را دریافت کنند.
  برای این کار، پس از این که متقاضی در سامانه سجام ثبت نام نمود، باید به سایت یکی از کارگزاری های ارائه دهنده خدمات بورس کالا مراجعه نماید و فرآیند اخذ کد بورس کالا را طی نماید. سامانه مربوط به دریافت این کد، سامانه EBGO است که امکان تعاملات بین کارگزاری ها و خریداران کالا و اوراق مبتنی بر کالا را به طور آنلاین فراهم می کند.

 • این سامانه به کارگزاری های فعال در این حوزه متصل است و متقاضیان با مراجعه به کارگزاری مدنظر خود، برای اخذ کد بورسی کالا و دریافت معرفی نامه افتتاح حساب وکالتی، به این سامانه هدایت می شوند. در سامانه EBGO پس از تکمیل اطلاعات هویتی، مالی و... ثبت نام برای دریافت کد بورسی انجام می شود و پس از آن، دریافت معرفی نامه حساب وکالتی بازار فیزیکی بورس کالا امکان پذیر خواهد شد.

 • در واقع، پس از ثبت نام در سامانه ایبگو، در مرحله آخر صفحه ای مربوط به دریافت معرفی نامه افتتاح حساب وکالتی بانک های مختلف از جمله تجارت، ملت، کشاورزی و... نمایش داده خواهد شد و لازم است متقاضی، معرفی نامه بانک مدنظر خود را دریافت نموده و با داشتن این معرفی نامه و مراجعه به همان بانک اقدام به افتتاح حساب وکالتی نمایند.

سخن پایانی

بنابراین اشخاصی که قصد معامله در بازار بورس کالا و ثبت نام ایران خودرو و سایپا را دارند، باید نسبت به افتتاح آنلاین حساب وکالتی اقدام نمایند. این حساب، متصل به کارگزاری های بورس خواهد بود و امکان برداشت وجه مورد نیاز برای انجام معامله در بازار بورس کالا را از حساب مشتری برای کارگزاری فراهم می کند. همچنین برای مشاهده ی مطالب مرتبط دیگر میتوانید به بخش آموزش ساعدنیوز مراجعه نمایید. از همراهی شما بسیار سپاسگزارم.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
حال خوشِ رهبر معظم انقلاب در کوهنوردی با حاج قاسم سلیمانی و چیدن گلهای زرد رنگ از کوه+عکس/ سرداری که هیچ جا رهبری رو تنها نمیذاشتن (478 نظر) مبلی که رهبر معظم انقلاب 20 سال است روی آن می نشینند+عکس/ دکوراسیونی که هیچوقت تغییر نمیکند! (322 نظر) سبک زندگی مقام معظم رهبری از زبان همسر ایشان/ ما در خانه‌مان دکوراسیون به معنای متداول آن،فرش و پرده‌های قیمتی و مبلمان نداریم (303 نظر) عاشقانه های جذاب سید احمد خمینی و زیباترین دختر ایران زمین «ایران خانوم»/ الهیی چقدر نازه+عکس (275 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اهواز برای رنگ آمیزی سطل های زباله/ دست مریزاد واقعا+عکس (270 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری تبریز برای حفظ پرندگان از سرما/ دست مریزاد واقعا+عکس (256 نظر) رهبر معظم انقلاب در حال دروی گندم با داس در مزارع کشاورزی روستای فردو (227 نظر) خلاقیت خنده دار مسافر کش موتوری برای راحتی مسافرش مرز های انسانیت را جا به جا کرد/ هزارماشالله به این ذهن خلاق+ عکس (203 نظر) خواستگاری متفاوت و حساب شده همسر مقام معظم رهبری برای پسرشان+ویدئو/ برای آقا مجتبی که خیلی شبیه رهبری هستن (178 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اردبیل برای حمایت از حیوانات+عکس/ واقعا دست مریزاد داره! (154 نظر) روستایی که شاه قاجار در آن عاشق شد/ تصویر دختری که دل ناصرالدین شاه را برد (147 نظر) تصویری تاریخی از تزئینات لاکچری ماشین عروسی در دهه 60 / اونموقع پیکان سلطان جاده بود😂 (143 نظر) سفری شیرین به گذشته ها، زندگی تو دهه 60 این مدلی بود/ حس زندگی رو آدم قشنگ میگیره + فیلم (140 نظر) تصویری از خانه ابدی پدر رهبر معظم انقلاب/ روحش شاد و یادش گرامی (139 نظر) سبک دکوراسیون شیک و منحصر بفرد اتاق ساده رهبر معظم انقلاب +عکس (123 نظر)
دیگران می‌خوانند   
کودکی لعیا زنگنه، مریم سریال درپناه تو در 5 سالگی/ چقدر ناز و بانمک بوده+عکس تصویری از خانه ابدی مادر الناز حبیبی بازیگر سریال دردسرهای عظیم/ روحش شاد و یادش گرامی (ویدئو) توصیۀ جیمز هالیس به والدین/ مهم نیست فرزندانتان با چه رشته‌ای وارد دانشگاه شوند، مهم این است که... بیوگرافی و زندگینامۀ غلامحسین مصاحب ریاضی‌دان بزرگ ایرانی شوخی حامد آهنگی با قهرمان بوکس ایران/والا با بوکسور شوخی کردن دل و جرات میخواد+ فیلم فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 گشت و گذاری در اولین کافه ایران؛ از آینه طلاکاری شده تا خودروهای متعلق به مصدق/ پاتوق همیشگی کمال الملک فال شمع چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 (ویدئو) رفتار بسیار زیبا و انسانی علیرضا جهانبخش با خانم تصویر بردار/ با این کارت ایران و ایرانی رو سربلند کردی فال حافظ با تفسیر روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 + فیلم شیرین زبونی های دختر کیوت و بامزه سروش رفیعی ستاره پرسپولیس/ قند تو دل آدم آب میشه آخه!+ فیلم فال روزانه امروز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 (تصویر) تولد لاکچری مسی برای عشقش آنتونلا غوغا کرد/ حسودی جورجینا معشوقه رونالدو دیدن داره😁 فال ابجد روزانه چهارشنبه 9 اسفند 1402 صحنه ای از سریال دلنوازان که حرص شاهرخ استخری،بازیگر نقش بهزاد را درآورد +عکس خرید ویپ و پاد از فروشگاه ویپ گاد سوختن دختر ملی پوش ایرانی در آتش سوزی هولناک! + عکس خلاقیت تاریخی مهندس ایرانی در نصب دوربین مداربسته به دیوار+ عکس/ اینو به دانشگاه هاروارد نشون بده بهش دکترای افتخاری میدن😂 مبلمان خاص و مدیترانه ایِ خونه دوبلکس عروس شیرازی محمود پاک نیت و نوه خوشگلش با دکوری همرنگ استایل خاص و دلربای بازیکن محبوب تیم پرطرفدار پرسپولیس در روز عروسی اش/چه خوشتیپ شده!+عکس روزی روزگاری دربی: گلهای به یادماندنی استقلال در شهرآورد 59/ هنرنمایی علیمنصور، فکری و پیروز قربانی/ بفرست واسه استقلالیای دوآتیشه💙💙💙 (تصاویر) 23 دیزاین ناخن بهاری که استایل نوروزیتان را تکمیل می کنند 10 مدل مانتو کتی مجلسی ویژه نوروز 1403 برای خانم های شیک پوش+عکس سبک زندگی متفاوت و جالب هاشمی رفسنجانی از زبان دخترش؛ از خوردن کاهو با رب انار برای میان وعده تا نان و ماست برای شام رتبه پیمانکاری شرکت چیست؟ خلاقیت بی نظیر یک طراح مبل راحتی با الهام از مدل قایق و کالسکه/ مغز تو رو باید تو موزه نگه داشت+عکس خلاقیت منحصر به فرد یک ایرانی در طراحی استند چاقوی آشپزخانه با سنگ‎+عکس/ با احترام به سازنده‌اش با وقتی که صرف این کرده میشه موشک ساخت معرفی تسمه نقاله و کاربرد آن در صنعت معرفی فروشگاه عطر، پوشاک مردانه و زنانه ایرانی در سایت پی جو داداش خوشتیپ و جنتلمن مرجان سلحشوری، تازه عروس تکواندوکار ایرانی/ ماشالا چقدر باهمدیگه صمیمی هستن😍 سطح اطلاعات ابوالفضل گلابی آدم گزارشگر فوتبال مازنی رو یاد هرکول پوارو می اندازه/ اسم شوهر عمه بازیکن رو هم می دونه یا خدا😂😂😂😂😂😂 (ویدئو) جدیدترین و شیک ترین ایده برای پخت نیمرو/ حالا واقعا نیازه روز به روز نیمروها با کلاس تر بشن؟ همه نکاتی که درمورد دیزل ژنراتور و سوخت مصرفی آنها باید بدانیم همای سعادت اینبار در مشیریه تهران! + فیلم قتل شوهر سابق زن تهرانی به دست همسر جدیدش / قاتل با ماشین از روی مرد جوان رد شد یادی کنیم از مبارزه تاریخی با ویروس کرونا به سبک محمود احمدی نژاد در پای صندوق رای+ ویدئو کشف اولین رژ لب جهان در ایران + عکس/ زنان این منطقه ایران 3600 سال پیش رژ می‌زده‌اند! (عکس) چیدمان ساده و خودمونی خونه رابعه اسکویی با مبلمان راحتی و گل های ارکیده/ جای دنجی به نظر میاد😍 طالع بینی و خصوصیات مرد و زن متولدین مرداد زنده زنده سوختن دو کودک در چادر عشایری / مرگ جانسوز در اصلاندوز رخ داد
تیتر امروز   
فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 گشت و گذاری در اولین کافه ایران؛ از آینه طلاکاری شده تا خودروهای متعلق به مصدق/ پاتوق همیشگی کمال الملک فال شمع چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 + فیلم فال روزانه امروز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 فال ابجد روزانه چهارشنبه 9 اسفند 1402 سبک زندگی متفاوت و جالب هاشمی رفسنجانی از زبان دخترش؛ از خوردن کاهو با رب انار برای میان وعده تا نان و ماست برای شام قتل شوهر سابق زن تهرانی به دست همسر جدیدش / قاتل با ماشین از روی مرد جوان رد شد کشف اولین رژ لب جهان در ایران + عکس/ زنان این منطقه ایران 3600 سال پیش رژ می‌زده‌اند! طالع بینی و خصوصیات مرد و زن متولدین مرداد زنده زنده سوختن دو کودک در چادر عشایری / مرگ جانسوز در اصلاندوز رخ داد (فیلم) بازیگر معروف کشورمان یک روز بعد از تولدش در پشت صحنه درگذشت!! (عکس) پست های عجیب و غریب بیلی آیلیش تمومی نداره!! عکس زیبای دمت اوزدمیر با روسری در یک روز برفی تغییر چهره عجیب مرجانه گلچین با لباس قاجاری