ساعدنیوز
ساعدنیوز

فیلترینگ و قطعی اینترنت فروش شرکت‌ها را ۵۰ درصد کاهش داد

  شنبه، 21 آبان 1401   کد خبر 230119
فیلترینگ و قطعی اینترنت فروش شرکت‌ها را ۵۰ درصد کاهش داد
ساعدنیوز: دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در یادداشتی به تحلیل اثرات محدودیت و قطعی اینترنت بر اقتصاد کشور پرداخت و اعلام کرد که 48 درصد شرکت‌ها در پی اختلالات، فیلترینگ و قطعی اینترنت 50 درصد کاهش فروش داشته‌اند.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعدنیوز به نقل از خبرفوری، علیرضا کشاورز جمشیدیان، دبیر این سازمان در یادداشتی نوشت: «بر اساس نظرسنجی انجام شده توسط نصر تهران، 48 درصد شرکت ها اعلام کردند بیش از 50 درصد کاهش فروش داشتند.»

به باور کشاورز جمشیدیان آنچه در این مدت شاهد بودیم این بود که از طریق برخی اپراتورها دسترسی به اینترنت وجود داشت و از طریق برخی دیگر مانند اپراتورهای همراه این امکان مهیا نبود. از سوی دیگر، با محدودیت هایی نیز از سمت ارائه دهندگان اینترنت بر بستر ثابت که ما به آنها می گوییم FCP ها، مثل مخابرات، شاتل، آسیاتک و... روبه رو بودیم. اینکه برخی مسئولان می گویند که قطعی اینترنت برای آنچه اتفاق افتاده واژه درستی نیست، قابل فهم است.

به گفته دبیر سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران آمارهای مطرح شده بر اساس پرسش نامه ای استخراج شده که 104 شرکت عضو نصر تهران از تاریخ 7 مهر تا 10 مهر پاسخ داده اند. در واقع اگر اعداد را رند کنیم، نصف شرکت های نظرسنجی ما نصف فروش خود را از دست داده اند.

کشاورز جمشیدیان در ادامه توضیحات خود درباره ضرر و زیان شرکت ها نوشت: «نکته دیگر این است که حدود نصف کسب وکارهای ما اعلام کردند روزانه بالای 50 میلیون تومان ضرر داشته اند که ناشی از کاهش فروش بوده است. چیزی حدود یک پنجم اعلام کردند که بین 100 میلیون تا 500 میلیون متضرر شده اند.»

در ادامه توضیحات او با تأکید بر اینکه کمتر از یک دهم شرکت ها گفته اند روزی در حدود نیم میلیارد تومان از این محدودیت ها متضرر شده اند، نوشت: «این اعداد را در تعداد شرکت های این اکوسیستم ضرب کنید تا متوجه ابعاد ضرر و زیان شرکت ها شوید.»

این بخش از یادداشت او صرفاً بر خسارت مستقیمی که کسب وکارها تجربه کردند، تمرکز داشته و در بخش دیگری، کشاورز به بررسی ضرر و زیان غیر مستقیم کسب و کارها پرداخته است.

خسارات غیر مستقیم

دبیر نصر تهران در بخش دیگری از توضیحات خود در این یادداشت به بررسی خسارات غیر مستقیم قطعی اینترنت پرداخته و نوشت: «خسارات غیر مستقیم از جنس اعتماد عمومی از دست رفته است. من نمی دانم اصلاً قابل جبران است یا نه و اگر جبران پذیر است چقدر زمان می برد تا اعتماد مردم ترمیم شود. سرمایه گذار، تولیدکننده داخلی، یک توسعه دهنده نرم افزار یا تجار از این وضع آسیب دیده اند.»

او در همین بخش به جذب سرمایه دشوار کسب وکارها اشاره کرد و نوشت: «یک صاحب کسب وکار را در نظر بگیرید که با بدبختی از کشورهای اطراف مثل ترکیه و دوبی جذب سرمایه کرده است. وقتی سرمایه گذار، حتی برای ارتباط با تولیدکننده داخلی ساده ترین ابزار را ندارد و نمی تواند ارتباط بگیرد ترس برش می دارد. می گوید محصول من بر پایه اینترنت باید فروش برود و وقتی اینترنت ایران قطع است، چطور سرمایه ام را به تولیدکننده ایرانی بسپارم. این موارد وجود دارد و نمی دانم چطور باید اندازه گیری شوند.»

او همچنین درباره قطعی کامل اینترنت نوشت: «بله شاید به نوعی قطعی کامل نداشته ایم اما وضعیت رخ داده، شرایطی را ایجاد کرد که کسب وکارها به مشکل خوردند. گرچه قطعی اینترنت به صورت کامل رخ نداده، اما در ساعت ها و مکان های خاصی، کاربر از طریق تلفن همراهش نمی تواند به اینترنت وصل شود. لذا منظور ما از آسیب های این چندوقته صرفاً، بر پایه قطعی کامل اینترنت نیست، بلکه منظور محدودیت است.»

کشاورز همچنین نوشت: «علاوه بر قطع و محدود شدن ها با فیلتر شدن هم روبه رو شدیم. ممکن است این روزها قطعی اینترنت نداشته باشیم، اما محدود شدن از طریق فیلترینگ ایجاد شده است. به طور مثال پیام رسان واتس اپ و اینستاگرام که فیلتر می شود، امکان دسترسی به آنها از بین می رود. در این میان افرادی که کسب وکار خانگی بر بستر اینستاگرام داشتند به دلیل اینکه این اپلیکیشن ها فیلتر هستند، با مشکل روبه رو می شوند؛ چراکه دسترسی به آنها قطع شده است. توجه داشته باشید در اینجا اینترنت قطع نشده؛ اما دسترسی خریدار به آن محصول و تولیدکننده از بین رفته است.»

او به پلتفرم هایی که فیلتر نیستند اشاره کرد و نوشت: «عده ای می گویند؛ همه پلتفرم ها و اپلیکیشن ها که فیلتر نیستند؛ مثل تخفیفان، نت برگ و... اما فراموش نکنید که اگر بر فرض شما کاربر این مجموعه ها هستید و آن سرویس دهنده هم فیلتر نیست. بنابراین ساعاتی از روز که در منزل یا محل کار نیستید، به دلیل قطع سرویس اپراتورهای همراه، به اینترنت دسترسی ندارید، پس این محدودیت باز دسترسی شما را از بین برده است. همچنین می دانیم که خیلی از افرادی که از سرویس خاصی استفاده می کنند، لزوماً آن را به شکل اپلیکیشن روی گوشی خود ندارند و آدرس سرویس دهنده را نیز نمی دانند؛ پس سرویس مورد نظر را در گوگل سرچ می کنند.»

دبیر نصر تهران به مشکلاتی که به دلیل عدم دسترسی به گوگل برای کسب وکارها ایجاد می شود، اشاره کرد و نوشت: «حالا حتی اگر گوگل فیلتر نباشد و دسترسی شما به اینترنت (ترافیک بین الملل) قطع شود، شما نمی توانید آن سرویس دهنده را در گوگل سرچ کنید. بنابراین فروش آن سرویس دهنده در آن ساعت به شدت افت می کند. این موضوعات، منظر دیگری از محدودیت های اعمال شده هفته های اخیر است. آن مسئولانی که می فرمایند اینترنت که در این ساعات یا در این مکان قطع نیست یا فلان سرویس یا فلان پلتفرم که فیلتر نیست، باید این بعد ماجرا را هم ببینند.»

دولت و جبران زیان

کشاورز در بخش دیگری از یادداشت خود، به پیشنهادهای ارئه شده به دولت اشاره کرد و چنین نوشت: «همگی به یاد داریم در شورای اقتصاد زمانی که به شرکت ها تکلیف می کردند که محصولاتشان را به قیمت تکلیفی بفروشند، به آنها مابه التفاوت و جبران زیان می دادند. سازمان حمایت از تولیدکنندگان این مابه التفاوت را حساب می کرد و به تولیدکننده بازمی گرداند.»

او در ادامه ارائه تسهیلات را یک راهکار عنوان کرد و نوشت: «الان هم می شود این جبران زیان ها را محاسبه کرد و به تولیدکنندگان بازگرداند یا حتی تسهیلاتی داد. به عنوان نمونه، با توجه به آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه های مالیات بر ارزش افزوده فصل تابستان که 20 مهرماه است، ما مکاتبه ای با سازمان امور مالیاتی انجام دادیم که حداقل یک ماه به این مهلت اضافه کنند و تخفیف 50 درصدی هم بدهند. این قدم صفر است و نمی گویم قدم اول جبران خسارات است. فقط می گویم دولت به اصطلاح برادری اش را ثابت کند.»

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
تذکر جدی رهبر انقلاب به عکاسان خبری در کرمانشاه/ با کفش وارد نشوید+عکس (460 نظر) دیدار بازیگران معروف و محبوب ایرانی با رهبر انقلاب/ از شاهرخ استخری تا مصطفی زمانی و عموپورنگ+عکس (64 نظر) مراسم عقد ساده و بدون تجملات نوه آیت الله هاشمی رفسنجانی با حضور نوه امام خمینی/ چه منزل باصفا و دلبازی+عکس (43 نظر) خلاقیت خنده دار اُوستا بَنّا در مقاوم سازی پی ساختمان/به این باید دکتری افتخاری بدن! +عکس (33 نظر) تصویر دیده نشده و قدیمی از آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب در کنار دریا با کاپشن و کلاه +عکس (29 نظر) شعری که استاد شهریار با خواندن آن اشک ریخت و تا آخر به صورت گریان ادامه داد/ طفل بودم دزدکی پیر و علیلم ساختند (25 نظر) نگاهی به کیک تولد 5 سالگی هانا دختر مهران غفوریان با دیزاین خاص/مبارکا باشه +عکس (22 نظر) خلاقیت تحسین برانگیز یک بقال تبریزی برای کودکان حماسه ساز شد/ درک و شعور ایشون ستودنیه+عکس (22 نظر) صحبت های خنده دار آقای قرائتی: وقتی دختره بهش میگه به فوکول من گیر نده +ویدئو😂👌 (16 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده شیرازی، با نوشته جالب پشت خاور اش حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (16 نظر) نگاهی به گالری طلا و جواهرات علی دایی و همسرش مونا خانوم/ چه گالری اعیان و لوکسی+ عکس (16 نظر) روایت جالب از زندگی شخصی رهبر معظم انقلاب؛ از پیاده‌روی رهبری در خانه‌شان تا ماجرای عمل جراحی ایشان بدون بیهوشی عمومی (16 نظر) خلاقیت خنده دار یک ایرانی در ابداع توالت خیلی عمومی در هوای آزاد/ هنر نزد ایرانیان است و بس😂+عکس (18 نظر) خلاقیت منحصربفرد شهرداری کرمانشاه با رنگ آمیزی پیاده راه برای زیباسازی/ماشالله به این هنر+عکس (14 نظر) حضور بازیگران در منزل اکبر عبدی برای تسلیت بابت فوت مادرشون؛ نسرین مقانلو، مرجانه گلچین، فریبا کوثری و...+عکس (15 نظر)
دیگران می‌خوانند   
خلاقیت فوق خنده دار و منحصربفرد جوان ایرانی در خوردن سوپ با چنگال حماسه ساز شد+عکس/ به این دکترای افتخاری ندن به کی بِدَن؟!🤣 خلاقیت تاریخی و هوش‌پران پدر ایرانی در پیوند نقش آیفون و دوربین مداربسته حماسه ساز شد+عکس/ خواسته با یه تیر دو نشون بزنه🤣 آخرین جشن تولد شهرام عبدلی با حضور دو پسر ناز و دوست داشتنیش+عکس/ حیف این همه استعداد که زیر خاک رفت تغییر چهره محمد حمزه‌ای، یاور سریال فاصله ها بعد از 14 سال+عکس رونمایی مهدی سلطانی، اردلان سریال "مادرانه" از شغل دوم و باکلاسش خلاقیت بی نظیر یک طراح مبل راحتی با الهام از مدل قارچ/ مغز تو رو باید تو موزه نگه داشت+عکس خونه جدید نسرین مقانلو با دکوراسیون خاص و آنتیک بعد از اسباب کشی/ چه خونه خوشگلی+ویدئو خلاقیت باشگاه ورزشی لوکس در نقاشی کردن تصویری جالب از اُبهت هادی چوپان در دیوار +عکس/ ماشالا با این خلاقیت👌 تنها عکس موجود از همسر مهدسی سلطانی، اردلان سریال "مادرانه" تصویری از خانه ابدی حسن جوهرچی بازیگر سریال فاصله ها که سنگ قبرش با تهیه کننده معروف مشترکه/ چه تزئینی کردن با گلهای پرپر شده چهره ماتم زده و غم‌بار دختر و پسر جوان حسن جوهرچی، فرهادِ سریال فاصله‌ها در مراسم تدفین پدرشان+عکس/ روحش شاد و یادش گرامی در تجلیل از عملیات غرورآفرین وعده صادق دکوراسیون خوشگل و کاخ نشین میز ناهارخوری و صندلی های ساره بیات خواهر زن رضا قوچان نژاد/ خونه نیس قصره😍👌+عکس خبر عجیب و بی سابقه از گوسفندی که بچه انسان زایید/ تولد این جانور عجیب الخلقه اهل روستا را شوکه کرد+عکس (ویدئو) سکانس جنجالی برنامه "صداتو" که سانسور نشدنش باعث حیرت کاربران فضای مجازی شد چهره جدید صهبا شرافتی، روناک سریال نون خ در پشت صحنه/ 180 درجه عوض شده روایت جالب پزشک رهبر معظم انقلاب از دیدار پرچالشش با صدام؛ از دادن نامه ای بدون سلام و خطاب کردن وی با عنوان "خر" تا کُشتن دو مترجم دیدارشان به دست دیکتاتور عراق گشتی در میان بهترین دانشگاه‌های جهان برای اخذ پذیرش (ویدئو) حرف ردن مسلط مریم امیرجلالی به زبان مرغی در دورهمی با بازیگران/ عجب زبانیه! یعنی قشنگ قابلیت بین المللی شدن رو داره عکس دیده نشده از هستی مهدوی فر، رهای سریال "مادرانه" و مادر واقعی و باکلاسش (ویدئو) سخنان جنجالی استاد مهدی دانشمند/ هوش مصنوعی منجر به آبروریزی می‌شود رئیس حزب وطن ترکیه: سلام ما به نوادگان رستم، قهرمانان ایرانی بیوگرافی و زندگینامۀ سیده فاطمه مقیمی بنیان‌گذار شرکت کشتیرانی حواشی داغ امروز چهارشنبه 29 فروردین 1403/ خلاقیت تحسین برانگیز صاحب رستوران برای رعایت حجاب خانم ها حماسه ساز شد نگاهی به ماشین لوکس و هوش پران حسن یزدانی، قهرمان کشتی ایران/ این ماشین نیست هواپیماست+ویدیو فوری؛ سود سهام عدالت در این تاریخ واریز می‌شود تحریم‌های جدید آمریکا علیه برنامه موشکی و پهپادی ایران (ویدیو) علم پشت زیبایی / چگونه خورشید و زمین دست به دست هم می دهند تا شفق قطبی را خلق کنند! پوتین در گفتگو با رئیسی: پاسخ ایران بهترین تنبیه متجاوز بود رونمایی از جانشین دهه هشتادی خرم آبادی علیرضا بیرانوند در پرسپولیس/ ماشالله عجب قد و بالایی داره چشم بد دور (ویدئو) نوستالژی خالص برای دهه شصتی‌ها/ جمعی از دروس خاطره‌ساز برای اونایی که حافظۀ خوبی دارن 20 هزار دلار دستمزد انتقال یک تن شیشه به تهران! این خاندان کشتی‌گیر ایرانی طلا ضرب میکنند+عکس قاب جذاب و زیبای یارا دختر خوشگل سروش رفیعی و بازیکنان دوستداشتنی پرسپولیس، پورعلی گنجی و فرشاد فرجی / فقط اخم یارا کوچولو❤🤞+ عکس عکسی دیدنی از بهنام بانی کیوت ترین سلبریتی طرفدار استقلال در کنار مادرش (ویدیو) صدای زمین را بشنوید! زندگی لاکچری بکهام در روستا...... فقط اون خروس تپله ک دنبالشه تردد صبحگاهی مردان خوش‌پوش در شهر/ اولین کارمندهای تهران کجا کار می‌کردند؟ + فیش حقوق (ویدئو) راز گرم شدن حمام تاریخی شیخ بهایی فاش شد/ یک شمع و مقداری طلا... فیلمی جنجالی از سجاد غریبی معروف به هالک ایرانی در ورزشگاه انقلاب کرج در بازی سایپا و خیبر خرم آباد/ داداش ما انتظار داشتیم روی رینگ ببینمت شدی جیمی جامپ 😁
تیتر امروز   
رونمایی مهدی سلطانی، اردلان سریال "مادرانه" از شغل دوم و باکلاسش در تجلیل از عملیات غرورآفرین وعده صادق روایت جالب پزشک رهبر معظم انقلاب از دیدار پرچالشش با صدام؛ از دادن نامه ای بدون سلام و خطاب کردن وی با عنوان "خر" تا کُشتن دو مترجم دیدارشان به دست دیکتاتور عراق گشتی در میان بهترین دانشگاه‌های جهان برای اخذ پذیرش رئیس حزب وطن ترکیه: سلام ما به نوادگان رستم، قهرمانان ایرانی حواشی داغ امروز چهارشنبه 29 فروردین 1403/ خلاقیت تحسین برانگیز صاحب رستوران برای رعایت حجاب خانم ها حماسه ساز شد فوری؛ سود سهام عدالت در این تاریخ واریز می‌شود تحریم‌های جدید آمریکا علیه برنامه موشکی و پهپادی ایران پوتین در گفتگو با رئیسی: پاسخ ایران بهترین تنبیه متجاوز بود 20 هزار دلار دستمزد انتقال یک تن شیشه به تهران! این خاندان کشتی‌گیر ایرانی طلا ضرب میکنند+عکس تردد صبحگاهی مردان خوش‌پوش در شهر/ اولین کارمندهای تهران کجا کار می‌کردند؟ + فیش حقوق تونگ تونگ اولین کودک هوش مصنوعی جهان در پکن متولد شد اکران «مست عشق» باز هم به تعویق افتاد/ هانده ارچل به ایران نمی‌آید؟ کشف یک تن شیشه که در بار سنگ معدن جاسازی شده بود! + فیلم