ساعدنیوز
ساعدنیوز

یک متخصص: نگران وقوع اپیدمی آنفلوانزا هستیم

  پنجشنبه، 04 آذر 1400   کد خبر 179984
یک متخصص: نگران وقوع اپیدمی آنفلوانزا هستیم
ساعد نیوز: عضو کمیته علمی کشوری کرونا گفت: بسیاری از مسائل درمورد واکسن و کرونا هنوز مشخص نیست، از جمله اینکه واکسیناسیون در چه فاصله ای باید تکرار شود که ایمنی جامعه در سطح قابل توجهی حفظ شود.

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز به نقل از ایلنا، «مهرداد حق ازلی»، عضو کمیته علمی کشوری کرونا درباره آخرین وضعیت شیوع این بیماری در کشور گفت: ما در شاخه پایین رو پیک پنجم هستیم و استان هایی که قرمز بودند به تدریج به رنگ های زرد و چند مورد آنها به رنگ آبی درآمده اند. در چند هفته گذشته یک افزایش جزئی داشتیم که کنترل شد و مجددا وضعیت ابتلا رو به کاهش است. میزان واکسیناسیون افزایش قابل توجهی پیدا کرده است و همانطور که می دانید روز چهارشنبه (۲۶ آبان ماه) صد میلیون دوز واکسن تزریق شده است که تعداد زیادی از واکسن های تزریق شده؛ دوز اول است. نزدیک به یک میلیون نفر نیز دوز سوم واکسن را دریافت کرده اند.

او افزود: این مساله باعث می شود بهتر بتوانیم این بیماری را کنترل کنیم اما به مفهوم این نیست که پروتکل های بهداشتی و اجتماعی را رعایت نکنیم و فاصله اجتماعی را درنظر نگیریم. بهداشت دست ها و همچنین زدن ماسک را باید رعایت کنیم و باید از تجمعات در فضاهای محدود حتما خودداری کنیم. وجود تهویه هوا هم مساله مهمی برای کنترل کروناست.

حق ازلی در ارتباط با افزایش آمار ابتلا در کشورهای اروپایی با وجود پوشش بالای واکسیناسیون گفت: یک علت اینکه آمار ابتلا دوباره در کشورهای اروپایی افزایش پیدا کرده این است که جمعیت های مخالف واکسن در این کشورها وجود دارند. دوم اینکه از فاصله نه ماه تا یک سال از تزریق واکسن در این کشورها گذشته بود و به این علت که تکلیف واکسن دوز سوم را روشن نکرده بودند، به نظر می رسد به دلیل افت سطح ایمنی جامعه درحال حاضر در برخی کشورها مانند اتریش، آلمان، انگلیس و دانمارک مجددا افزایش شیوع رخ داده است که آن ها هم قرنطینه های شهری و منطقه ایشان را دوباره شروع کرده اند و دوباره به صورتی قابل توجه محدودیت های اجتماعی را رعایت می کنند.

او افزود: این نشان می دهد که واکسن توامان با رعایت پروتکل های بهداشتی می تواند اپیدمی را کنترل کند. بسیاری از مسائل درمورد واکسن و کرونا هنوز مشخص نیست، از جمله اینکه واکسیناسیون در چه فاصله ای باید تکرار شود که ایمنی جامعه در سطح قابل توجهی حفظ شود. همانطور که می دانید در ایران مصوب شده است که افراد بالای ۶۰ سالی که واکسن سینوفارم زده اند حتما دوز سومشان را بعد از چهار ماه تزریق کنند. بالاخره این ملاحظاتی است که ما در کشورمان براساس تجربیات خودمان و دیگر کشورها پیاده می کنیم تا بتوانیم ایمنی جامعه را در سطحی نگه داریم که دچار اپیدمی های گسترده با مرگ و میرهای بالا نشویم.

حق ازلی گفت: مهم ترین نگرانی که درحال حاضر وجود دارد این است که وارد فاز اپیدمی آنفلوانزا شویم. چون همانطور که می دانید، تشابهات زیادی میان برخی علایم کرونا و آنفلوانزا وجود دارد. البته محافظت هایی که ما برای کرونا پیش بینی کرده ایم، می تواند به صورت قابل توجهی از اپیدمی آنفلوانزا هم جلوگیری کند. ما به صورت گسترده در افرادی که لازم بوده است واکسیناسیون آنفلوانزا را انجام داده ایم و این واکسیناسیون هنوز هم درحال انجام است. مهم ترین مساله باز هم رعایت پروتکل های بهداشتی درمورد هردو بیماری است، زیرا شواهدی از مشابهت میان علایم این دو بیماری وجود دارد و می تواند اشتباهات قابل توجهی در تشخیص و درمان آن رخ دهد که در پیش آگهی مریض ها بسیار تاثیر گذار است.

او افزود: دیگر نگرانی درحال حاضر این است که سطح پروتکل ها کاهش پیدا کند و این ویروس مجددا در سطح جامعه گسترش پیدا کند. گسترش همزمان بیماری آنفلوانزا و کرونا می تواند به سیستم درمان فشار قابل توجهی وارد کند و باعث شود بستری و مرگ و میر افزایش پیدا کند که امیدواریم مردم با رعایت پروتکل ها به خودشان در وهله اول و بعد سیستم درمانی کمک کنند که از امکان ابتلای گسترده این دو بیماری جلوگیری کنند.

حق ازلی گفت: چیزی که ثابت شده این است که افرادی که دو نوبت واکسینه می شوند، احتمال ابتلایشان در شش ماه اولیه بعد از واکسیناسیون به صورت قابل توجهی کم و احتمال ابتلا به فرم های شدید بیماری و مرگ و میر برای آن ها بسیار کمتر می شود. اما اطلاعات ما درمورد ایمنی طولانی مدت واکسن کافی نیست و واکسن ها هم ممکن است اثراتشان متفاوت باشد و هنوز تحقیقات در این مورد درست انجام نشده است.

او افزود: این تصور برای افراد واکسینه شده مبنی براینکه پروتکل ها را رعایت نکنند، اشتباه ترین طرز فکر است. افراد واکسینه شده حتما باید پروتکل ها را رعایت کنند، به دو علت؛ یک اینکه خودشان مبتلا نشوند و دو اینکه برخی افراد واکسینه شده به دلیل ایمنی که دارند ویروس را دریافت می کنند و به راحتی به جامعه منتقل می کنند و افرادی که واکسینه نشده اند را مبتلا می کنند. به همین خاطر هم به خاطر خودشان و هم به خاطر شکسته شدن چرخه ویروس حتما افرادی که دو نوبت واکسن زده اند هم حتی اگر کم تر از شش ماه از واکسیناسیونشان گذشته باشد، باید پروتکل ها را به صورت گسترده رعایت کنند.

او درارتباط با قرنطینه هوشمند افزود: قرار نیست محدودیت ها برداشته شود، بلکه قرار است هوشمند شود و براساس اینکه افراد واکسینه شده اند یا نشده اند و علایم و تست هایشان، برخی محدودیت ها برای آنها برقرار می شود. براساس یکسان سازی بانک های اطلاعات افراد مشخص می شود که محدودیت ها برای افراد چگونه انجام شود. واکسینه شده ها محدودیت رعایت پروتکل ها را دارند و مفهومش این نیست که این افراد نباید چیزی را رعایت کنند.

حق ازلی گفت: سرعت واکسیناسیون ممکن است در برخی روزها کاهش پیدا کند اما درحال حاضر ذخیره مناسبی هم از واکسن های داخلی و هم خارجی در اختیارمان است و از این نظر نگرانی نداریم، مهم مراجعه مردم است که به موقع برای واکسیناسیون اقدام کنند.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
دوقلوهای بانمک شبنم قلی خانی (32 نظر) چهره فوق دخترانه هالک ایرانی باز هم آبرویش را برد! (16 نظر) ژست پرافاده آرام جوینده با ست لباس ابریشمی و گران قیمتش (11 نظر) ژست جالب و زیبایی خارق العاده یک دختر جوان در بازی ایران و کنیا خبرساز شد+ عکس (8 نظر) نگاه کردن نبات استخری به تبلت لاکچریش (8 نظر) اجرای ناشیانه ربنا توسط سالار عقیلی همراه با موسیقی خبرساز شد + فیلم (8 نظر) نموداری که نشان می دهد هزینه تحصیل دانش‌آموزان اتباع افغانستانی در ایران از کجا می‌آید؟ (4 نظر) حمله چند دختر بی‌حجاب به خانم محجبه در قم + فیلم (4 نظر) طمع شاه بی بند و بار به همسر رئیس جمهور فیلیپین/ خیانت و نگاه جنسیتی بارزترین ویژگی محمدرضا شاه (3 نظر) خانه اهدایی شهردار تهران به یک زوج، سر و صدای زیادی بپا کرد (4 نظر) آزار وحشتناک دختر ایرانی توسط تتلو در ترکیه + فیلم (3 نظر) مریم مومن با این مانتوی خاصش چه عکسایی گرفته+فیلم (3 نظر) ابتکار جوان خوش ذوق ایرانی و تبدیل ساینا به خانه مجردی فول امکانات! (3 نظر) حجاب خاص بهاره رهنما با کلاه باکت (3 نظر) پرورش مار در روستایی خطرناک معروف به روستای مار کبرا+ تصاویر (2 نظر)
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/