ساعدنیوز
ساعدنیوز

خاطره داریوش ارجمند از امام خمینی در نوفل لوشاتو: جوان مست راه خانه امام را نشانم داد

  چهارشنبه، 12 بهمن 1401   زمان مطالعه 5 دقیقه
خاطره داریوش ارجمند از امام خمینی در نوفل لوشاتو: جوان مست راه خانه امام را نشانم داد
ساعدنیوز: امام یک پدیده نادر کمیاب یگانه است. در تاریخ معاصر هر گوشه دنیا را که نگاه می‌کنید، تاثیر امام را می‌بینید و مردم در مقابل ستم و ظلم مقاومت می‌کنند. ظلم ستیزی امام خمینی (ره) برای این بود که ظلمت از جهان برود.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعدنیوز به نقل از مشرق، داریوش ارجمند بازیگر سینما و تلویزیون تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه فردوسی مشهد در رشته کارشناسی تاریخ و جامعه شناسی سپری نمود. سپس برای ادامه تحصیل عازم پاریس شد. وی در ایام انقلاب در فرانسه حضور داشت. به بهانه ایام دهه فجر گفتگویی درباره خاطرات ملاقات با امام خمینی در نوفل لوشاتو با وی داشتیم که در ادامه می خوانید:

حال و هوای شما در زمان انقلاب؟

در بحبوحه انقلاب در پاریس درس می خواندم و در نوفل لوشاتو خدمت امام خمینی بودیم. صبح ها می رفتیم پیش امام و زمانی که امام می آمد به ایران می گفتیم ما بیاییم. اما گفتند نه آنهایی که درسشان نیمه کاره است، بماونند و درسشان را تمام کنند.

خاطره ای از زمان انقلاب و حضور در پاریس؟

چون با زن و بچه ام پاریس بودم، موقعی که می خواستم امام را پیدا کنیم به نوفل لوشاتو رفتیم. من یک ماشین کوچک داشتم. یک شب خیلی بارانی و سرد همین جوری پرسون پرسون رفتیم که محل امام خمینی را پیدا کنیم. ساعت 6 بعد از ظهر همه جا تعطیل بود. همین طور که می گشتیم یک کافه را دیدیم که شیشه ها عرق کرده بود و یک موتورسیلکت جلوی کافه بود. پیاده شدم تو کافه پرسیدم می دونید خونه آقای خمینی کجاست و آقایی که صاحب موتورسیلکت بود گفت من می برمت. سوار موتورش شد و جلو راه افتاد و از من پرسید همون که ریش سفید بلند داره؟ گفتم بله. بعد از کوچه و پس کوچه و خیابون که پشت موتور رفتیم یه جایی ترمز کرد و ایستاد و اشاره کرد اینجا را باید بپیچی به راست برو. من پیاده شدم ازش تشکر کردم گفتم چرا تا اونجا منو نمی بری گفت من در حالت طبیعی نیستم و او مقدسی است و من تا اینجا بیشتر نمیام. این اولین باری بود که من رفتم و خانه آقا خمینی را پیدا کردم.

پس ماجراهای عجیب و غریبی زیادی در آن زمان داشتید؟

خیلی تعجب کردم. گفت اون یک انسان مقدس است، من الان مشروب خوردم از اینجا جلوتر نمی آیم. البته امام (ره) این فضا را به وجود آورده بود. در نوفل لوشاتو هر روز ماجرایی بود. هر روز خبری بود. سال های عجیب و غریبی بود.

حس و حال شما زمانی که از نزدیک با وقایع در ارتباط بودید؟

من چون اولین رشته تحصیلی ام تاریخ است، در آن لحظات در نوفل لوشاتو تاریخ ایران ورق می خورد و این را من کاملا احساس می کردم. برایم جذاب بود که آنجا باشم. روزی که آقا خمینی فرمودند، شاه باید برود زمانی بود که تاریخ ورق می خورد و اینجای تاریخ برایم جذاب بود.

فعالیت های انقلابی که در آن زمان انجام می دادید؟

فعالیت انقلابی ما رفتن به نوفل لوشاتو بود. برای اینکه دانشجویان و روشنفکران موافق این کار بودند و ستیز امام با آمریکا چیز دیگری بود که مورد علاقه مردم جهان بود. در حال حاضر آمریکا ستیزی ما بر خلاف اسلام ستیزی که به وجود آوردند. چرا که آمریکا ستیزی ما دلایل روشن و مشخص دارد و آمریکا نتوانسته خواسته های خود را انجام دهد. درنتیجه متوسل به گروه احمقانه داعش شدند تا دین رئوف و مهربان پیامبر را خراب کنند.

شرایط فرهنگی قبل از و بعد از انقلاب چگونه است؟

شرایط فرهنگی معایب و محاسنی داشت. نمی توانم به یکباره فعالیت های هنری قبل از انقلاب را خط بکشم، چرا که بی انصافی است. خود من اولین نمایش مذهبی به نام ابوذر را به صحنه بردم. چون شاگرد دکتر شریعتی بودم و او عاشق ابوذر بود و مردم هم از این نمایش استقبال کردند. در حال حاضر هم معایب و محاسن وجود دارند. زمانی که شما با زبان هنر مسائل را مطرح می کنید، مورد توجه همه افراد نمی شود.

در حال حاضر فضا چگونه است؟

امروز اتفاقی که افتاده این است که فضای بازتری داریم. احساس نیاز به هنرمند بدون توجه به سودی که دارد مطرح است. اگر هنرمند را تقویت می کنند، به خاطر بقای این انقلاب نیست. بلکه به خاطر وجود هنرمند است که می تواند در راه کمال انسان گام بردارد. هنرمند اصولا پدیده ای نیست که خیلی ساده به دست بیاید، بلکه رگه های پنهانی در لایه های جامعه است و باید مثل الماس آن را در تاریکی کشف کنیم.

انقلاب را در یک جمله توصیف کنید؟

انقلاب به هر حال آن چیزی است که همه ما با آن زیست می کنیم و در یک جمله نمی گنجد. ممکن است هدف و دلیل بیاوریم ولی خود انقلاب یک بحث توصیفی و مفصل دارد. انقلاب مثل دریاست و ما هم مانند ماهی در آن شنا می کنیم و خیلی زحمت کشیدیم که خود را به دریا رساندیم.

بهترین جمله ای که درباره انقلاب شنیدید؟

الان دیگر در این دریا هستیم. نمی توانیم بایستیم و به آب فکر کنیم. شاید بهترین جمله مان انفجار نور بود. اینکه آقا خمینی فرمودند انفجار نور بود، یعنی اینکه ما از آن خمودگی ظلمت به نور رسیدیم و انفجاری حاصل شد که ما به آن رسیدیم.

امام خمینی (ره) را در یک جمله توصیف کنید؟

امام یک پدیده نادر کمیاب یگانه است. در تاریخ معاصر هر گوشه دنیا را که نگاه می کنید، تاثیر امام را می بینید و مردم در مقابل ستم و ظلم مقاومت می کنند. ظلم ستیزی امام خمینی (ره) برای این بود که ظلمت از جهان برود.

کلام پایانی؟

در حاضر دنیا ستم را می شناسد و مبارزه می کند. خود ما در مورد مسائل هسته ای مقاومت کردیم. برای اینکه ما الگوهای زیبایی داریم و ما ملت کیفی هستیم نه کمی؛ چرا که با تعامل با دنیا حق خود را گرفتیم.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

1 دیدگاه
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
علیجان کامرانی
2 ماه پیش

بیان خاطرات برادر عزیز داریوش ارجمند جالب بود
پربحث های هفته   
حمله چند دختر بی‌حجاب به خانم محجبه در قم + فیلم (6 نظر) آزار وحشتناک دختر ایرانی توسط تتلو در ترکیه + فیلم (5 نظر) (فیلم) صدای خورد شدن گردن مرد گنده ای که کودک درون فعالی داشت/ خدا رحمتش کنه(: (2 نظر) پرورش مار در روستایی خطرناک معروف به روستای مار کبرا+ تصاویر (2 نظر) فال حافظ با تفسیر امروز دوشنبه 7 فروردین 1402/ توصیه های امروز حافظ به شما (1 نظر) مار کبری جسوری که روی اژدهای کومودو را کم کرد! (1 نظر) استایل ژولی پولی و میکاپ بهاری مونا کرمی دل همه رو برد! (1 نظر) پوشش متفاوت دختران دهه نودی در موزیک ویدئوی جدید علی زندوکیلی‎‎ (1 نظر) فشن استایل دمت اوزدمیر با شلوار دمپاگشاد پلنگی و بوستیر خیلی خاصش (1 نظر) ویدیوی تاثیر گذار از لحظه نجات معدنچیان از معدن درحال ریزش (1 نظر) یوز پلنگ تلف شده 3 قلو باردار بود (1 نظر) توئیت جالب پزشک معروف درباره موی سینه آقایان (1 نظر) اختلاس میلیاردی کارمند یک بانک دولتی (1 نظر) تبریک نوروزی محمدرضا گلزار (1 نظر) همخوابی پسر 15 ساله با دختر 17 ساله مشهدی تحت تاثیر فیلم های مستهجن (1 نظر)
تیتر امروز   
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/