ساعدنیوز
ساعدنیوز

کود فروست چه اهمیتی دارد؟ + فواید آن در کشاورزی

  جمعه، 29 اردیبهشت 1402   زمان مطالعه 8 دقیقه
کود فروست چه اهمیتی دارد؟ + فواید آن در کشاورزی
کود دهی در برنامه مدیریت تغذیه ای گیاهان از اهمیت زیادی برخودار است. برنامه کوددهی باید به گونه ای زمان بندی و انجام شود که عناصر مغذی مورد نیاز گیاه را به طور متناسب در اختیار گیاه قرار دهد. محلول پاشی مواد مغذی توسط کود فروت ست یکی از روش‌های موثر برای افزایش میزان تشکیل میوه را در باغات میوه دارد. در ادامه ساعدنیوز به اهمیت آن خواهد پرداخت.

فروت ست یک کود ضروری برای مزارع و باغات است که مورد توجه همه‌ی کشاورزان و باغداران است. فروت ست به معنی تنظیم میوه است؛ یعنی زمانی که میوه شروع به تشکیل شدن می‌کند و تغیراتی در قسمت نهنج گل میوه اتفاق می‌افتد تا میوه اولیه تشکیل شود. استفاده از فروت ست به صورت محلول پاشی در زمانی که میوه‌ها سرعت رشد پایینی دارند، علاوه بر اینکه باعث افزایش تقسیم سلولی می‌شود، شرایط رشد بهتری را نیز برای میوه ایجاد می‌کند و درخت می‌تواند با صرف کردن مقدار انرژی کمتر، محصول بیشتر و بهتری را تولید کند.

عناصر مورد نیاز در فروت ست

در فروت ست گیاه به عناصر روی، بور و ازت نیاز دارد که جزو عناصر اصلی هستند. بعضی از انواع کودها هستند که در کنار این عناصر اصلی، در ترکیباتشان عناصر دیگری مانند جلبک دریایی، اسید آمینه، مولبیدن و غیره وجود دارد که به کارایی و اثرگذاری بهتر آن کمک می‌کنند.

دلیل اصلی استفاده از کود فروت ست چیست؟

در واقع می‌توان گفت که کشاورزان می‌توانند اهداف مختلفی برای این کار داشته باشند اما در اینجا می‌خواهیم به مهم‌ترین دلایل آن اشاره کنیم که شامل زیاد شدن گلدهی و باردهی درختان، کمک به کاهش ریزش میوه و گل، افزایش مقاوت گیاهان در برابر آفات و بیماری‌ها و عوامل محیطی و همچنین کمک به رشد میوه‌هایی با سایز یکسان و سالم می‌شود. به طور کلی استفاده از کود فروت ست برای درختان به ما کمک ‌می‌کند که محصول بهتری داشته باشیم، به همین دلیل است که استفاده از این کود برای کشاورزان و باغداران ضروریست؛ اما این به این معنی نیست که استفاده از این کود فقط مخصوص مزرعه و باغ باشد زیرا، شما در گلخانه خود نیز می‌توانید از فروت ست استفاده کنید تا از ریزش گل و میوه جلوگیری کرده و گل‌های بیشتری را تبدیل به میوه کنید. همچین استفاده از این کود برای گل‌های آپارتمانی نیز پیشنهاد می‌شود زیرا به افزایش گل‌انگیزی آن‌ها کمک می‌کند.

ذخیره غذایی درخت با افزودن فروت ست

هر چقدر ذخیره عناصر غذایی درخت بالاتر باشد، گرده افشانی موفق تر و به عبارتی محصول بیشتر و عملکرد بهتری خواهیم داشت. برای افزایش ذخیره غذایی درخت، باید از فصل رشد قبل، اقدامات تغذیه ای لازم را صورت داد. بهترین زمان، محلول پاشی بعد از برداشت، کود دهی خاکی شهریور و مهرماه و محلول پاشی مرحله تورم جوانه ها خواهد بود. محلول پاشی مرحله تورم جوانه ها با شروع به حرکت و باز شدن جوانه ها آغاز می شود. در این مرحله، فلس های روی جوانه ها از هم فاصله گرفته و ضریب جذب آنها افزایش می یابد.

پوستر کود پاشی به درختان

بهترین زمان استفاده از کود فروت ست برای گیاهان چه زمانی است؟

در حالت کلی انجام عملیات فروت ست در اوایل ماه فروردین و در بعضی مناطق در اواخر ماه اسفند، طی سه مرحله توسط کشاورزان انجام می‌شود. اولین مرحله درست بعد از برداشت میوه درختان انجام می‌شود، سپس بعد از مدتی یعنی در اوایل ماه فروردین مرحله دوم فروت ست انجام می‌شود که در این زمان جوانه‌های درختان هنوز متورم هستند و همچنین برگ آن‌ها نیز در حال باز شدن است و آخرین مرحله از این عملیات زمانی انجام می‌شود که میوه‌های درختان به طور کامل تشکیل شده باشد. نکته قابل توجه در انجام مراحل فروت ست این است که تاثیر هرکدام از این مراحل روی درختان مختلف متفاوت است اما در نهایت انجام این سه مرحله کشاورز را به هدف دلخواهش یعنی محصول ببشتر و با کیفیت بهتر می‌رساند و چیزی از اهمیت فروت ست کم نمی‌کند. در ادامه می‌خواهیم به تاثیر انجام هر مرحله از فروت ست بپردازیم پس با ما همراه باشید.

استفاده از فروت ست بلافاصله بعد از برداشت میوه

درختان بعد از برداشت میوه و قبل از شروع ریزش برگ‌هایشان فرصت بسیار کمی دارند تا جوانه‌های خود را تقویت کنند. در این زمان درختان بیشترین توانایی را برای جذب عناصر و مواد مغذی مورد نیازشان دارند پس دقت کنید که اصلا این زمان طلایی را از دست ندهید و با انجام به موقع عملیات فروت ست مواد مغذی بیشتری را برای جوانه‌ها ذخیره کنید. به این نکته توجه کنید که اگر برداشت میوه درختان قبل از تاریخ 15مرداد انجام شود، عملیات فروت ست باید بعد از این تاربخ انجام شود؛ اما اگر برداشت میوه بعد از تاریخ 15مرداد باشد، عملیات فروت ست باید بلافاصله بعد از برداشت انجام شود.

کود فروت ست را در زمان تورم جوانه‌ها

انجام دومین مرحله فروت ست هنگامی که جوانه‌ها متورم و برگ‌ها در حال باز شدن هستند، به این دلیل اهمیت دارد که در این زمان پوسته‌ی قهوه‌ای رنگ و نازک جوانه‌ها توانایی زیادی در جذب و ذخیره عناصر و مواد مغذی برای گیاهان دارد و به رشد بهتر آن‌ها کمک می‌کند. در این مرحله به این نکته توجه کنید که برخی از درختان هسته دار و مرکبات در زمان تورم جوانه‌ها، برگی ندارند در نتیجه انجام فروت ست در این زمان تاثیری روی آن‌ها نخواهد گذاشت؛ بهترین زمان انجام فروت ست برای این نوع درختان، هنگام مشاهده‌ی سر آغازه‌ی گل‌ها و چند هفته قبل از گلدهی است. اما در درختان برگ‌ دار مثل درخت انگور، کیوی، انجیر، خرمالو، زیتون و غیره، زمان تورم جوانه‌ها بهترین زمان برای استفاده از فروت ست به صورت محلول پاشی است.

استفاده از فروت ست هنگام تشکیل میوه

برخلاف دو مرحله قبل که استفاده از کود فروت ست لازم و ضروری بود، اما استفاده از آن زمانی که میوه‌ها فندقی هستند ضروری نیست. اما توجه کنید که اگر در این زمان از کود فروت ست استفاده کنید، میوه‌های درشت‌تر و با کیفیت‌تری خواهید داشت.

پوستر تشکیل میوه درخت

مهمترین نکات محلول پاشی فروت ست کدامند؟

  • بهترین و مناسب‌ترین زمان برای محلول پاشی فروت ست، صبح و عصر است زیرا در این زمان شرایط آب و هوایی معتدل و مناسب است.

  • اواخر ماه اسفند و اوایل ماه فروردین زمانی است که دمای خاک پایین است و گردش شیره گیاهی کند است، به همین دلیل است که تغذیه جوانه‌ها در این زمان بسیار مهم است.

  • محلول پاشی فروت ست در فصل سرد سال باعث می‌شود گیاه نسبت به عوامل محیطی مانند سرما، برف و تگرگ مقاوم شود.

  • دقت کنید همانطور که استفاده از کود فروت ست مزایای زیادی به دنبال دارد، اما استفاده بیش‌ از حد از آن نیز به درختان جوان آسیب وارد می‌کند.

  • برای درختان و گیاهانی که قدیمی و با سن بالا هستند باید از بیشترین مقدار کود فروت ست استفاده کنید و زیرا این گیاهان آسیب پذیرتر هستند و محدودیتی ندارند.

  • توجه کنید که به هیچ عنوان نباید از این کود در فصل گرم سال استفاده کنید زیرا آسیب جبران ناپذیر به گیاه وارد می‌کند.

  • توجه به نکات بالا به شما کمک می‌کند تا محلول پاشی فروت ست را در بهترین زمان ممکن انجام دهید و خسارت‌های سال‌آوری نیز جلوگیری کنید.

مقدار و نحوه مصرف کود فروت ست

با توجه به اینکه کود فروت ست به دو صورت جامد و مایع در بازار به فروش می‌رسد و شرکت‌های سازنده‌ی متنوعی دارد، دستورالعمل های متفاوتی نیز برای مصرف آن وجود دارد. اما به طور کلی از کودهای فروت ست به میزان 1تا2 کیلوگرم (کود جامد پودری) یا 1تا2 لیتر (کود مایع) بصورت محلول در هزار لیتر آب استفاده می‌شود.

انواع کود و سموم قابل اختلاط با کود فروت ست

کودهای فروت ست این قابلیت را دارند که به صورت همزمان با اکثر کودها و سموم استفاده شوند؛ اما باید دقت کنید که از آن‌ها به طور همزمان با ترکیباتی که حاوی کلسیم، گوگرد و مس هستند استفاده نکنید.

سال آوری یعنی چه و فروت ست در کاهش آن چه تاثیری دارد؟

در ابتدا به مفهوم سال آوری بپردازیم؛ سال آوری یعنی یک سال با محصول زیاد و سال بعد با محصول کم رو به رو باشیم به طور کلی یعنی درختان باردهی نامنظم داشته باشند. در سال‌های پر بار و پر محصول گل و میوه‌ی زیادی تولید می‌شود و همانطور که می‌دانید میوه برای رشد و شکوفایی به انرژی و مواد مغذی زیادی نیاز دارد که این کمبودها را از جوانه‌ها که منبع انرژی و مواد مغذی هستند تامین می‌کند. اگر از کودهای فروت ست در سال‌هایی که درختان پربار هستند و محصول زیادی دارند استفاده کنید، باعث می‌شود عناصر غذایی، که توسط میوه‌ها در طول دوره‌ی رشد مصرف شد، کمبودشان جبران شود و عناصری که در اثر مصرف این کود در بافت‌ گیاهان ذخیره می‌شود برای ذخیره در جوانه‌ها و استفاده‌ی میوه‌ها در سال بعد باقی بمانند. در حالت کلی بهتر است بگوییم با مصرف کودهای فروت ست نه فقط یک سال، بلکه هر سال درختان پر بار و پر محصولی می‌توانید داشته باشید.

سخن پایانی

بنابراین کشاورزان و باغداران عزیز، دقت کنید که یکی از مهمترین عملیاتی که باید به آن اهمیت بدهید و آن را انجام دهید، عملیات فروت ست است؛ زیرا با انجام فروت ست به موقع شما می‌تواند به راحتی محصولات بشتری را با کیفیت بالاتر داشته باشید و در نهایت از بهره‌ی اقتصادی بیشتری نیز بهره ببرید. اگر فرض کنیم که شما به عنوان یک کشاورز یا باغدار تمام نکات استفاده از فروت ست را به صورت محلول پاشی و یا سم پاشی بطور کامل و دقیق انجام می‌دهید، با این حال توجه به این نکته که از چه نوع کود فروت ستی و با چه کیفیتی استفاده می‌کنید نیز بسیار حائز اهمیت است زیرا یکی از معیارهای اثرپذیری مراحل فروت ست استفاده از کود مرغوب و با کیفیت است. برای انتخاب کود مناسب لازم است زمان کافی بگذارید و دقت زیادی به خرج دهید تا هم از هدر رفت زمان و هم از خسارت مالی جلوگیری کنید. امیدوارم از محتوای اهمیت کود فروت ست نهایت لذت را برده باشید و برای کسانی که به گل و گیاه علاقمند هستند، میتوانید ارسال نمایید. همچنین برای مشاهده ی مطالب مرتبط دیگر میتوانید به بخش سبک زندگی ساعدنیوز مراجعه نمایید. از همراهی شما بسیار سپاسگزارم.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
رفتار شرم آور بیرانوند، قهرمان بدنسازی و شوت کردن عکس شهدا به سمت داور مسابقه به نشانه اعتراض+ویدئو (1735 نظر) بی ادبی فجیع و شنیع یک دانش آموز به معلم+عکس (479 نظر) صدای محشر پیرزن در مزرعه با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (240 نظر) رقص خفن داماد افغانی و ساقدوش هایش با آهنگ ایرانی شاد +فیلم (224 نظر) زن و شوهری که صاحب شیک‌ترین طلاقِ ایرانی شدند (173 نظر) شاهکار پیرمرد در خیابان با خوانندگی آهنگ سوزناک +فیلم (158 نظر) شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله (156 نظر) صدای محشر پیرمرد چوپان در صحرا با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (154 نظر) (فیلم) اجرای جالب آواز سنتی ایرانی توسط زن فرانسوی / دهن همه وا می‌مونه از این اجرا! (121 نظر) رقص ایرانی پیرزن در پمپ بنزین با آهنگ واویلا لیلی دوست دارم خیلی +فیلم (115 نظر) (فیلم) واکنش جالب یک نوزاد به اولین بوسه مادر/ مُسکن فقط محبت مادرانه😍 (112 نظر) زیباترین مدرسه جهان در یکی از روستاهای سیستان و بلوچستان که برنده جایزه بین المللی معماری شد/ ویو رو نگاااا😍 (96 نظر) وقتی نعیمه نظام‌دوست رو صندلی برنامه جا نمیشه+فیلم /صندلی شکست! (93 نظر) (فیلم) افشای خاطره شهربانو و خواهران منصوریان از حضورشان در خانه کریس رونالدو/ دعوتشون کرده بود باغ!😐 (79 نظر) فروش کودک ایرانی هوادار رونالدو در سایت دیوار +عکس (69 نظر)
منتخب روز   
(فیلم) سنگ تمام رقص عربی آقای خوشتیپ با پیژامه/ فقط حرکت پاباز آخرش 😂 خواستگاری حامد آهنگی از نعیمه نظام دوست، تو باید عروس ننم بشی +فیلم (ویدئو) رقص شمالی هادی چوپان با صدای تنبک/ چه میکنه قهرمان جهان😁 مردی که از سینه خود به فرزندش شیر می دهد!!!😐+عکس فیلم لورفته از رقص مار هوتن شکیبا در پشت صحنه لیسانسه ها با آهنگ عروسی دلگیرم از تو ، تا بی نهایت (ویدئو) شاهکار خوانندگی آهنگ استاد شجریان توسط پسر حنجره طلای دو رگه/ بنازم این صدارو (ویدئو) قر کمر و رقص باحال پسر کوچولوی بسکتبالیست بعد از بُرد شیرین (ویدئو) پسر 14 ساله ای که تخم می گذارد!😐 غوغای رقص ایرانی دو پسر با آهنگ شاد در تالار عروسی! +فیلم (ویدئو) طنز اول مهر برای ابراز تسلیت به معلمان، دانش آموزان، ناظمان، ناظران و اسیران خاک/ بازگشت همه به سوی مدرسه است😂 (ویدئو) همخوانی فریبا نادری و محمد نادری با ترانه خاطره انگیز یار دبستانی من در کنسرت حجت اشرف زاده شاهکار رقص ایرانی داماد و پدر زن با آهنگ شاد خواننده +فیلم
تیتر امروز   
(تصاویر) کشف یک «یخچال» دو هزار ساله با لولۀ آب سرد! زنی که 11 شوهر خود را کشته، جنون دارد؟ عکس متفاوت شادی مختاری در خارج از ایران ! / خانم بازیگر زیبا زود مشهور شد ! بنر جالب شهرداری برای دانش‌آموزان در سطح شهر/ بهتر از این نمیشه به دانش آموز انگیز داد تبعه افغان، 9 نفر را در جنوب تهران به آتش کشید! ادعای باورنکردنی شهربانو منصوریان درباره حضورش در خانه رونالدو+ فیلم شگفتی سازی بزرگ؛ تنیس باز آذرشهری قهرمان جهان شد+عکس واکنش جالب عادل فردوسی‌پور به نحوه استقبال از رونالدو در ایران+ فیلم فرح پهلوی و پسرش سیاهپوش عزت از دست رفته شان شدند!+ عکس برای خرید گوشت به محله آقای کرباسچی بروید/ گوشت آنجا ارزان تر از همه جا زمان اعلام نتایج نهایی کنکور 1402 مشخص شد کارشناس صدا و سیما: آقای رئیس‌جمهور مسابقات بدنسازی را تعطیل کنید! +ویدیو ترفند لو رفته امیر تتلوی بد دهن برای کاسبی کردن از مردم/ 75میلیارد در یک ساعت! اطلاعیه دفتر رهبرانقلاب: نقل قول مطالب غیر مستند از آیت الله خامنه‌ای ممنوع بیگی: ثبت‌نام احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس جوک است