ماجرای جنجالی افشاگری رهبر انقلاب

  چهارشنبه، 26 بهمن 1401 ID  کد خبر 330642
ماجرای جنجالی افشاگری رهبر انقلاب
ساعدنیوز: اظهارات امروز رهبری نشان داد هر چند اعضای دولت موقت تلاش داشتند F14ها را به آمریکا بازگردانند اما، مسایل دفاعی و نظامی کشور هیچ‌گاه حتی در روزها و ماه‌های نخست انقلاب شوخی‌بردار و قابل تسامح نبوده و این نگرش تا امروز ادامه دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ساعدنیوز به نقل از ایسنا، حضرت آیت الله خامنه‌ای روز چهارشنبه در بخش‌هایی از سخنان خود در دیدار هزاران تن از مردم تبریز با اشاره به حملات و شبهات مکرر دشمن درباره ضرورتِ نداشتن توان نظامی ایران گفتند:‌ اولاً کشوری که این همه دشمن دارد باید به فکر خودش و ملتش باشد همچنان‌که اوایل انقلاب وقتی فهمیدم عده‌ای می‌خواهند هواپیماهای F14 را بفروشند، به سرعت مصاحبه و افشاگری کردم و آن حرکت ناکام ماند.

رهبر انقلاب تأکید کردند: براساس عقل و شرع، جهات دفاعی را کاملاً مورد توجه قرار داده‌ایم و بر اساس حکم قرآن، در آینده نیز هرچه می‌توانیم در این عرصه تلاش خواهیم کرد.

این برای اولین بار نیست که رهبری به موضوع تلاش عده‌ای در داخل و آمریکا برای بازگرداندن جنگنده‌های F14‌ اشاره می‌کنند.

ایشان در بهمن 1394 در بیاناتشان گفته بودند، "بعد از انقلاب هم یک عده‌ای می‌خواستند اف‌چهارده‌ها را که تازه خریده بودند، برگردانند که به حول‌وقوّه‌ی الهی نگذاشتیم؛ می‌خواستند برگردانند تا همین ابزار هم نباشد."

یکی از نکات قابل توجه بیانات امروز و هفت سال پیش رهبری در این است که ایشان به موضوع تلاش برای بازگرداندن F14ها برای تاکید بر ابتکار و اقتدار نیروی هوایی و تلاش برای به روز کردن توان نظامی در این حوزه است.بسیاری از قراردادهای اجرا شده و نیمه تمام در ابتدای انقلاب تحت تاثیر فضای انقلابی بعضا لغو شده یا پیگیری نشد. اما توجه به توان نظامی و دفاعی کشور در همان روزهای قابل تامل است. بسیاری بر این نظر بودند، هر آنچه از سوی آمریکا اعمال شده بود یا قراردادهای منعقد شده با آمریکا و دیگر هم‌پیمانانش در چارچوب نظام استکباری باید ملغی شوند اما در این میان بودند کسانی که تلاش داشتند برخی قراردادهای حساس و استراتژیک را در راستای منافع کشور حفظ کنند.

آن طور که رهبری امروز چهارشنبه به آن اشاره کردند این حساسیت تا جایی بوده است که ایشان در سال 58 در مخالفت با تلاش‌ها برای بازگرداندن F14 ها دست به "افشاگری" و "مصاحبه" زدند تا این اقدام ناکام ماند.

با سقوط حکومت پهلوی، یکی از وظایفی که متوجه دولت موقت بود، لغو قراردادهای استعماری و از جمله قراردادهای نظامی بود. در همین رابطه بسیاری از قراردادهای نفتی و نظامی ملغی شد. لغو قراردادهای تسلیحاتی با ایالات متحده‌ آمریکا شامل خرید جنگنده‌های F16، آواکس و ناوشکن‌های جنگی که با حجم نزدیک به 9 میلیارد دلار بود و لغو قراردادهای دیگر با مستشاران نظامی آمریکا از جمله آنها بود. در این میان حتی قراردادهایی که مبالغ آنها پرداخته شده بود نیز مورد بحث بود که مهمترین آن‌ها جنگنده‌های F14 بود.

اما موضوع بازگرداندن جنگنده‌های F14 از جمله مسایلی بود که به محل اختلاف جدی انقلابیون تبدیل شد. اعضای دولت موقت مصرانه خواستار بازگرداندن یا فروختن این جنگنده‌ها به آمریکا یا به هر کشوری که خواستار آنها باشند، بودند و در سوی دیگر آن، یاران انقلابی امام به‌ شدت این اتفاق را برای امنیت و مصالح کشور خطرناک می‌دیدند.

برخی از اعضای دولت موقت معتقد بودند که این اقدام کاملاً مبتنی بر دیدگاه‌های امام است. امام (ره) در برخی بیانات خود هواپیماهایی که شاه در قبال اهدای نفت به غربی‌ها دریافت کرده بود را "آهن" خطاب کرده بودد و گفته بود که «همه‌ این قراردادهایی که [منعقد] کردند، قرارداد اسلحه [منعقد] کردند، باطل است. بیایند پول ما را بدهند و آهن‌هایشان را ببرند. نفت ما را بردید پولش را بدهید؛ آهن‌هایتان را هم ببرید مال خودتان. اما یاران نزدیک امام معتقد بودند، منظور امام از این هواپیماها، نه جنگنده‌های نظامی که هواپیماهای گران‌قیمت مسافرتی بود که دولت پهلوی در ازای وجه‌المعامله‌ نفت از غربی‌ها خریده بود.

البته دولت موقت استدلال‌های مالی و فنی دیگری هم درباره به کارگیری و استفاده و نگهداری این جنگنده‌ها مطرح می‌کردند. آنها معتقد بودند هم نگهداری F14ها هزینه‌بردار است. علاوه بر این معتقد بودند ون جمهوری اسلامی سیاست تهاجمی ندارد نیازی به این نوع از جنگنده‌ها نیست و ضروری است که توان نظامی ایران صرفا دفاعی باشد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سال 1358 و در مخالفت با اعضای دولت موقت مبنی بر هزینه‌دار بودن نگهداری هواپیماهای F14 و بازپس دادن آن به آمریکا در مصاحبه‌ای مطرح می‌کنند که "به‌هیچ‌وجه جایز نمی‌دانیم با وجود دشمنان سوگند خورده‌ خود در منطقه و دولت‌های ارتجاعی وابسته به امپریالیسم غافل بمانیم. ما به نیروی دفاعی کاملی نیازمندیم حتی برای جلوگیری از تجاوزات امپریالیسم که به ‌آسانی با حضور دولت‌های غاصب در منطقه قابل تصور است لازم است که ما قدرت تهاجمی نیز داشته باشیم."

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در گفت‌وگویی در پی طرح این مساله به کیهان گفته بودند: تردیدی نداریم که دولت آمریکا با وضع کنونی ما به لغو برخی از قراردادهای گذشته به‌شدت تمایل دارد و بعضی از مقدورات نظامی ما را برای خود خطر بالقوه به حساب می‌آورد و بنابراین و به همین دلیل ما در مورد لغو قراردادها باید بسیار محتاطانه و دوراندیشانه برخورد کنیم. تا وقتی به مرحله‌ی خودکفایی نرسیده‌ایم ناچاریم تجهیزات نظامی و قطعات یدکی تجهیزات موجود را از خارج وارد کنیم. اما مهم آن است که در چگونگی قرارداد و نیز طرف قرارداد یعنی آن دولتی که از او نیازمندی‌های خودمان را خواهیم خواست ترتیبی اتخاذ کنیم که ایجاد وابستگی نکند. دولت‌های فروشنده‌ تجهیزات نظامی هم در شرایطی نیستند که بتوانند ما را به قبول یک قرارداد تحمیلی وادار کنند.

هم‌چنین حجت الاسلام حسن روحانی که در سال 58 در ستاد ارتش مسئولیت داشته است در کتاب خاطرات خود می‌گوید: از آنجا که من در جریان این کار بودم، تردید ندارم که موضوع فروش جنگنده‌های F14 طرحی بوده که آمریکایی‌ها طراحی کرده بودند و با فریب دولت موقت، طرح آن را به شورای انقلاب برده بودند تا فروش هواپیماها را به تصویب شورای انقلاب برسانند. بعدها که صورت مذاکرات شورای انقلاب را درباره موضوع مزبور مطالعه کردم، دیدم که آقای بازرگان و یزدی اصرار داشتند که هواپیماهای F14 به آمریکا پس داده شود، ولی در مقابل، دکتر بهشتی، آیت الله خامنه‌ای و آقای هاشمی با پافشاری گفته‌اند که این تصمیم درست نیست و ما باید هواپیماها را حفظ کنیم. به این ترتیب خوشبختانه جلوی این کار گرفته شد و این خیانت تحقق پیدا نکرد.»

روحانی شرح داده است که "متوجه شدیم این کار مانند پس دادن [قرارداد] هواپیماهای F16در زمان بختیار، خیانت بسیار بزرگی است که باید جلوی آن را گرفت. تصمیم مشابهی درباره نیروگاه اتمی بوشهر [توسط دولت موقت] اتخاذ شد که کار راه‌اندازی آن را متوقف کرد. آمریکایی ها نمی‌خواستند سلاح‌های مدرن و استراتژیک در اختیار ایران باشد. در این میان، فقط هواپیماهای F14 در دست ایران بود که آن را هم می‌خواستند پس بگیرند. زیرا در خاورمیانه فقط ایران از این نوع هواپیماها در اختیار داشت، حتی اسرائیل و عربستان هم از این نوع هواپیماها نداشتند.

مرحوم هاشمی رفسنجانی هم در این‌باره در خاطرات خود گفته است: "... بختیار در آخرین روزهای صدارت خود، با هماهنگی آمریکایی‌ها برخی از این قراردادها [با آمریکا] را که در ارتباط با خرید تسلیحات نظامی بود و پول اغلب آنها پرداخت شده بود، بنا به درخواست آمریکایی‌ها، لغو و از این بابت ضرر و زیان‌های جبران ناپذیری به کشور وارد کرده بود، که بعد از پیروزی انقلاب و استقرار دولت موقت نیز چنین کاری از طرف برخی از اعضای دولت و بعضی از گروه‌های سیاسی با جدیت و به بهانه‌های مختلف پیگیری می‌شد... در این زمینه حتی زمزمه هایی در ارتباط با عودت دادن هواپیماهای جنگنده بسیار مهم F14 نیز مطرح شد... [موضوع] در شورای انقلاب مطرح و... از مسأله‌ای که ادامه آن می‌رفت تا خساراتی عمده به منافع ملی ما بزند، جلوگیری شد."

هاشمی رفسنجانی در مصاحبه در سال 1382 برای کتاب «هاشمی بدون روتوش» گفت: «آقای یزدی و دوستانشان پیشنهاد کردند که F14 ها را پس بدهیم. می‌گفتند پرهزینه است...می‌گفتند جنگی که نداریم، بهتر است این هواپیماها را پس بدهیم یا بفروشیم. البته اگر این کار می‌شد، خیانت بزرگی بود.»

به گزارش ایسنا، با وجود اینکه دولت موقت استدلال‌هایی مبتنی بر رای و نظر امام را دلیل تلاش خود در این رابطه عنوان می‌کرد در آن سو، افرادی که اتفاقا یاران امام و روحانیونی بدون آموزش نظامی محسوب می‌شدند، آینده‌نگرانه با تاکید بر منافع ملی و کلان کشور، یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین ابزارهای نظامی منحصر به فرد در زمان خود و سال‌های بعد از آن را حفظ کردند.

بدون شک فروش جنگنده‌های F14 در روزها و ماه‌های ابتدایی انقلاب، قدرت هوایی ارتش ایران را در مهم‌ترین منطقه‌ استراتژیک دنیا تا حد بسیار زیادی از بین می‌برد و شاید این مساله سرنوشت جنگ هشت ساله را به طور کلی تغییر می‌داد. این جنگنده‌ها در حفظ آسمان کشور در جنگ و حفاظت از مراکز حساس و حیاتی بسیار حایز اهمیت بودند.

همان‌طور که رهبری روز چهارشنبه در سخنانشان اشاره کردند، در 44 سال گذشته در حوزه‌های مختلف از جمله صنعت، جاده سازی و سد سازی و عرصه‌های دیگر، چندین برابر امور دفاعی در کشور کار و سرمایه‌گذاری شده است اما سوزن دشمن و مراکز تبلیغاتی و رسانه‌های‌شان بر روی توان موشکی و پهپادی ایران گیر کرده است. آنها در ظاهر تلاش دارند توان ایران را کم و ضعیف جلوه دهند و از سویی در صدد از بین بردن آن به انحا مختلف هستند.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
همسر رهبر معظم انقلاب: آقای ما اجازه نمی‌دهد که در خانه، غیر از برنج کوپنی استفاده کنیم و آن هم کفاف خوراک ما را بیش از یک بار در هفته نمی‌دهد (709 نظر) نگاهی به سفره مفصل و تمام و کمال حضرت ابوالفضل در منزل شاه نشین علی دایی+عکس/ از گل آرایی و شمع‌دان‌هایی طلایی تا پَک هایی لاکچری و جذاب (200 نظر) (فیلم) ورود جالب و معنادار رهبر انقلاب به حسینیه امام خمینی (ره) به همراه مسعود پزشکیان و شعار حیدر حیدر جمعیت (69 نظر) درخت خرمای بزرگ حیاط باصفای خونه ویلایی زهرا گونش/ نخل های هم قد والیبالیست مشهور ترکیه ای (61 نظر) میز غذای ساده رهبر معظم انقلاب و خوردن غذا در بشقاب استیل/ ساده زیستی ایشان همیشه مثال زدنی است+عکس (37 نظر) رهبر معظم انقلاب: بعد از فوت پدرم همه‌ی موجودی خانه‌اش 45 هزار تومان شد که نمی‌شد با آن گاز یا یخچال خرید (28 نظر) بنز آخرین مدلی که رهبر معظم انقلاب آن را رد کرد: ببرید اینها را بفروشید! (24 نظر) ریحانه سادات دختر بزرگ شهید رئیسی: سجاده نماز پدرم را در اندونزی تکه تکه کردند و به عنوان تبرّک بین مردم پخش کردند+ویدیو (22 نظر) حضور ساده و بدون تشریفات همسر رهبر معظم انقلاب در یک درمانگاه/ ایشان گفتند من نمی‌خواهم پارتی بازی بکنم+ویدیو (19 نظر) خلاقیت تحسین برانگیز مغازه دار یزدی در ایام محرم/آدم حظ میکنه از اینهمه درک و شعور+فیلم (15 نظر) هنرمندان و ورزشکارانی که در مراسم نذری پوریا پورسرخ بازیگر سریال کیمیا حضور داشتند/ علی پروین هم بود+عکس (15 نظر) پارسا پیروزفر سَرَش را از ته تراشید؛ تغییر چهره آقای بازیگر قابل شناسایی نیست (12 نظر) نگاهی به ماشین مازراتی هوش پران علی دایی که همه آرزوشو دارن/ شهریار فوتبال ایران سوار بر دلبر مشکی😍 (12 نظر) رهبر معظم انقلاب: من در کلاس اول ابتدایی چشمانم ضعیف بود و تخته سیاه و چهره معلم رو نمی‌دیدم +ویدیو/ از 13 سالگی عینکی شدم (13 نظر) بازیگرانی که در جوانی فوت شده اند + ویدئو با صدای معتمدی سریال گرگ و میش / روحشان شاد چقدر حیف شدن😥 عسل بدیعی، پوپک گلدره و .. (10 نظر)
پربازدیدترین ویدئوهای روز   
تیتر امروز   
تغییر چهره باورنکردنی فهیمه سریال پایتخت/ نسرین نصرتی از فهیمه تا حکیمه در انتهای شب
بازیگران و هنرمندان مشهوری که در عروسی شاهانه آمبانی حضور داشتند/ از شاهرخ خان و همسرش تا خواهران کارداشیان با لباس های چشم نواز
قاب زیبایی از فریبا کوثری، عمره سریال "مختارنامه"، در کنار برادر و مادر خوش خنده و پرانرژی اش/ گلدوزی های مانتو مجلسی اش چقدر زیبا و خاصه!
(ویدئو) فوت کوزه گری برای خوشمزه ترین نذری ماه محرم!/فرمول «قیمه نذری» با ادویه های مخصوص آشپز هیئت امام حسین
یادی کنیم از آخرین عکس منتشر شده از بازیگران جوان فوت شده در کنار فرزندان ناز و بانمکشان/ واقعا جگر آدم آتش میگیره واسه بچه‌های دل سوختشون
(تصاویر) بالکن سایه‌بان‌دار و پر از گلدان های ریز و درشت پاشا رستمی، حامد سریال "لحظه گرگ و میش"/ آخه چقدر باسلیقه! اینجا چایی واقعا میچسبه👌
ویدئو فوق احساسی از سینه زنی شهاب حسینی در هیئت عزاداری امام حسین(ع) در شب عاشورا
(عکس) نگاهی به حیاط سرسبز مریم امیر جلالی/ گوشه دنج خانم بازیگر برای کتاب خوانی/ به به چه آرامشی داره/ هارمونی زیبای رنگ های سبز و صورتی
زن نیمه عریان تهران را بهم ریخت!/ زن جوان در چهارراه جهان کودک تهران با واکنش پلیس بازداشت شد
(تصاویر) 5 تا از پرندگانی که شگفت انگیزترین چشمان جهان را دارند/ احتمالا مژه مصنوعی رو از دومی الهام گرفتن، فقط ببین چه مژه‌هایی داره👌
(ویدیو) شام غریبان نیوشا ضیغمی و دختر موبلندش در شب عاشورا کنار خیمه ها/ ماشالله دخترش چه خانومی شده!
عروسی مولتی میلیاردی هندی با 14 هزار نفر مهمان و زیبایی خیره کننده لباس عروس + تصاویر
(عکس) عزاداری الناز شاکردوست در عاشورا/ پست عاشورایی الناز شاکردوست
(تصاویر) چیدمان شیک و ایرانی پسند سفره حضرت ابوالفضل در منزل باسلیقه علی دایی، با جاشمعی‌ها و مبلمان طلایی و دیزاین زیبای گل در وسط سفره
جدیدترین عکس محمدرضا گلزار در فضای مجازی در روز عاشورا
منتخب روز   
(فیلم) خرید دکتر مسعود پزشکیان از یک سوپرمارکت در تهران به همراه نوه‌ها و عروسش با کارت بانکی شخصی / نوه‌ها پدربزرگ را به خرج انداخته‌اند اقدام منحصربفرد و زیبای طلافروش یزدی به احترام دختر سه ساله امام حسین(ع)+عکس/ این جور تصاویر مخصوص ایران ماست والسلام👌 (فیلم) رهبر معظم انقلاب: به من می‌گویند شما گفتید سوءاستفاده جویان را افشا نکنید / ما حق نداریم افراد را به صرف گمان متهم کنیم سکانس خوشحالی قُباد از بارداری شهرزاد/ قُباد: من تا الان نمیدونستم از این دنیا و از این زندگی چی میخوام اما الان.... (عکس) هدایای ارزشمندی که پزشکیان در پشت صحنه یک هیئت دریافت کرد / خوشا راهی که آغازش با حسین است ... (ویدئو) شعر سوزناک شهریار برای مادر بزرگش که با شنیدنش اشک از چشمانتان سرازیر خواهد شد به یادماندنی ترین سکانس عاشقانه سریال شهرزاد / از بله گفتن شهرزاد تا مرگ مرگ بزرگ آقا نقش دختر رهبر انقلاب در ترمیم دست مجروح ایشان/ فرزند دختری که به پدر اُنس داشت (عکس) شوخی ظریف با آقای ظریف؛ از مقایسه ظریف با مِسی تا انداختن ماسک به شکل آقای رئیس جمهور!! واکنش عضو دفتر رهبر انقلاب به پست اینستاگرامی پسرش با هشتگ برای ایران، پزشکیان