ساعدنیوز
ساعدنیوز

معرفی فیلم سگ بند

  دوشنبه، 17 مرداد 1401   زمان مطالعه 9 دقیقه
معرفی فیلم سگ بند
در مطلب قصد داریم به معرفی و بررسی فیلم سگ بند بپردازیم.باماهمراه باشید.

خلاصه فیلم سگ بند

فیلم سگ بند داستان مردی ( امیر جعفری ) بوده که قبلاً کشتی گیر بوده و تصمیم می گیرد برای پولدار شدن یک گروه گردآوری کند و با دوستش ( مهران احمدی ) شروع به نقشه کشیدن برای کسب ثروت می کنند تا به اهدافشان برسند. شاگردش ( بهرام افشاری ) به همراه نامزدش ( نازنین بیاتی ) پیشنهادی به او میدهند که به خارج بروند اما وقتی وارد ارمنستان می شوند، داستانی رخ میدهد و وارد ماجرایی جدید می شوند که اتفاقات تلخ و شیرینی را برایشان رقم میزند.

نقد فیلم سگ بند

اگرچه فیلم سگ بند به عنوان دومین ساخته بلند مهران احمدی به شکل تحسین برانگیزی بالاتر از سایر فیلم های کمدی این روزهای سینمای ایران قرار می گیرد اما در نهایت نه تنها نمی تواند از همه پتانسیلی که دارد، یاری بگیرد بلکه به شکل محقرانه ای تلاش می کند تا مخاطب عامه پسندترین فیلم های کمدی ایران را هم به داستان خود جذب کند. برای نقد فیلم سگ بند که پرفروش ترین فیلم این روزهای سینمای ایران است با ویجیاتو همراه باشید.حال سینمای ایران این روزها اصلا خوب نیست. با بلیت هایی که به قیمت یارانه دولت به ملت شده اند، طبیعتا کمتر کسی علاقه دارد تا برای تماشای فیلم هایی که چند ماه بعد در سرویس های استریم آنلاین و کانال های تلگرامی در دسترس قرار می گیرند، راهی سینما شود. حتی فرصت اکران نوروزی هم نتوانست شوکی به سینمای ایران وارد کند که قلب مرده آن را احیا کند.امید بسیاری از سینماگران پس از لغو اکران نوروزی ۱۳۹۹ به دلیل شیوع ویروس کرونا و اکران ضعیف نوروزی در سال ۱۴۰۰ به اکران فیلم هایشان در نوروز ۱۴۰۱ بود. اما اکران نوروزی ۱۴۰۱ هم نتوانست انتظارات را برآورده کند. برای درک بهتر اوضاع نامطلوب سینمای ایران در نوروز ۱۴۰۱ باید به یک حقیقت آماری توجه کنید؛ در شرایطی که فیلم چهار انگشت [که در رتبه سوم اکران نوروزی سال ۱۳۹۸ قرار داشت] حدود ۳۰۰ هزار مخاطب فقط در تعطیلات نوروز به خود جذب کرده بود، فیلم سگ بند به عنوان پرفروش ترین فیلم تعطیلات نوروز ۱۴۰۱ تنها ۲۵۰ هزار تماشاگر در دو هفته نخست فروردین داشته اشت.با این حال آمار فروش فیلم سگ بند اساسا قابل مقایسه با فیلم های نوروزی سال های گذشته نیست. البته که آمار فروش این فیلم هم در نهایت چنگی به دل نمی زند. اگر دومین فیلم بلند مهران احمدی می تواند به یکی از پرفروش ترین فیلم های تاریخ سینمای ایران تبدیل شود، تنها یک دلیل دارد؛ بلیت های گران قیمت تر. در غیر این صورت، اساسا دلیل قانع کننده ای وجود ندارد که فیلم سگ بند را یک موفقیت بزرگ در گیشه بدانیم.فیلم سگ بند در نخستین هفته اکران در سال جدید موفق به فروش ۲ میلیارد و پانصد میلیون تومان بلیت شد؛ این رقم تقریبا دو برابر فروش فیلم شادروان و تقریبا دو و نیم برابر فروش موقعیت مهدی در مدت زمان مشابه بود. فیلم هایی که در تعطیلات نوروز اکران شدند اساسا توان رقابت با فیلم مهران احمدی را نداشتند و به همین دلیل فیلم سگ بند از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا پایان نخستین هفته اردیبهشت [که زمان نگارش این مقاله است] صدرنشین باکس آفیس ایران بوده و حالا بیشتر از ۲۵ میلیارد تومان فروخته است.

تصویرفیلم سگ بند

تحلیل گران امیدوار هستند که فیلم سگ بند به فروش ۴۰ میلیارد تومانی دست پیدا کند اما با اکران فیلم لامینور از هفته دوم اردیبهشت احتمالا کار برای فیلم مهران احمدی اندکی دشوار می شود. فیلم مهران احمدی همین حالا در جایگاه ششم پرفروش ترین فیلم های تاریخ سینمای ایران است و مسیر سختی تا رسیدن به قله ۲۷ میلیارد تومانی و عبور از فیلم متری شیش و نیم ندارد. این فیلم اما برای رسیدن به مدال برنز پرفروش ترین فیلم های سینمای ایران دو رقیب جدی دارد؛ فیلم هزارپا و فیلم مطرب که هر دو بیشتر از ۳۸ میلیارد تومان فروخته اند.به نظر نمی رسد که فیلم مهران احمدی شانسی برای رسیدن به جایگاه پرفروش ترین فیلم تاریخ سینمای ایران داشته باشد. چراکه این جایگاه با فروش ۵۸ میلیارد تومانی به فیلم دینامیت اختصاص دارد و در رتبه پایین تر هم فیلم گشت ۳ قرار گرفته که فروش ۴۲ میلیارد تومانی ثبت کرده است. نیازی به یادآوری نیست که اگر نرخ تورم در میزان فروش فیلم های ایرانی در نظر گرفته شود، فیلم سگ بند اساسا شانسی برای قرارگرفتن در میان ده فیلم پرفروش تاریخ سینمای ایران ندارد.البته که شرایط برای فیلم سگ بند هم اندکی متفاوت به نظر می رسد. در شرایطی که مخاطبان سیمای ملی امسال هم امیدوار بودند تا حداقل تیزری چند ثانیه ای از فیلم های اکران نوروزی تماشا کنند، این فرصت تنها به فیلم موقعیت مهدی داده شد تا خودی در صحنه تلویزیون نشان دهد؛ نکته ای که حتی مورد توجه تهیه کننده فیلم سگ بند هم قرار گرفت و اعتراض او را به همراه داشت.این روزها تنها ژانری که در سینمای ایران می فروشد، ژانر کمدی است. تهیه کنندگان و کارگردانان و حتی فیلم نامه نویسان ژانر کمدی در ایران هم پذیرفته اند که اقبال عمومی نسبت به کمدی های معنادار و طعنه آمیز چندان زیاد نیست و البته که احتمال برخورد با کمدی های تند و تیز هم وجود دارد. بنابراین بیشتر فیلم های کمدی این روزهای سینمای ایران را عناوین تهی، فاقد چارچوب داستانی و واقعا مضحک تشکیل می دهند که تماشای یک باره آن ها برای تماشاگران ریزبین سینمای ایران و جهان هم ممکن نیست.

تصویرفیلم سگ بند

فیلم سگ بند به عنوان دومین فیلم بلند مهران احمدی تلاش می کند تا از این فضای مسموم فاصله بگیرد. در شرایطی که بیشتر فیلم های کمدی سینمای ایران در سال های اخیر عناوینی بودند که بیشتر شبیه به ویدیوهای چنددقیقه ای اینستاگرامی به نظر می رسیدند، فیلم مهران احمدی تلاش می کند تا کمدی متفاوتی به مخاطب عرضه کند و الحق و الانصاف هم که در رسیدن به این هدف واقعا موفق ظاهر می شود.هنرنمایی ها در فیلم سگ بند به شکل تحسین برانگیزی چندین سطح از سایر عناوین سینمای کمدی ایران بالاتر قرار می گیرد. دلیل این دستاورد را باید در شخصیت پردازی و موقعیت سازی فیلم نامه جستجو کرد که تلاش می کند تا شخصیت هایش را در موضع ضعف قرار ندهد. اگرچه در راه رسیدن به این هدف گاهی هم شکست می خورد اما فیلم نامه فیلم سگ بند نقطه در مقایسه با بیشتر فیلم های کمدی چند سال اخیر سینمای ایران کیفیت بهتری دارد.از سوی دیگر، شوخی های فیلم جدید مهران احمدی عاری از شوخی های زشت جنسیت زده و طعنه های سیاسی چندش آور است و همین مسئله به موفقیت بیشتر فیلم سگ بند کمک می کند. فیلم به شکل وفادارانه ای به درام خود تکیه می کند و تا آخرین لحظات می جنگد تا به داستان خود وفادار بماند. به عبارت دیگر، فیلم سگ بند به شدت تلاش می کند تا عنوانی متفاوت در این روزهای سینمای ایران باشد و در رسیدن به این هدف هم موفق ظاهر می شود.برای درک بهتر آن چه فیلم سگ بند در جستجوی آن است باید به تیم بازیگران آن توجه کنید. نازنین بیاتی و بهاره کیان افشار از جمله بازیگران زن این فیلم هستند که معمولا در فیلم های کمدی دیده نشده اند. از سوی دیگر، سیامک صفری هم در این فیلم هنرنمایی می کند که بازیگری در مدیوم تئاتر لقب می گیرد. بنابراین می توان گفت که پذیرفتن پیشنهاد هنرنمایی در یک فیلم کمدی از سوی این سه بازیگر که معمولا در ژانرها و فضاهای دیگر رویت شده اند به خوبی کیفیت متفاوت فیلم سگ بند را نشان می دهد.اما بازیگران متفاوت تنها برتری فیلم مهران احمدی نیست. امیر جعفری یکی از بازیگران اصلی فیلم پرفروش این روزهای سینمای ایران است که هنرنمایی نسبتا متفاوتی در فیلم سگ بند ارائه می دهد. بهرام افشاری هم که آهسته آهسته در حال تبدیل شدن به ستاره کمدی ایران است در این فیلم با یک نقش آفرینی منحصر به فرد به سراغ مخاطب می آید. ارتباط میان این دو بازیگر [که در فیلم نقش های اصلی را برعهده دارند] به خوبی برقرار شده و آن ها به معنای واقعی کلمه در نقش های خود فرو رفته اند.دو بازیگر مرحوم سینمای ایران هم در این فیلم هنرنمایی می کنند؛ زنده یاد سیروس گرجستانی و مرحوم عزت الله مهرآوران از جمله بازیگران دوست داشتنی سینما و تلویزیون ایران بودند که اعتبار بسیار بیشتری به فیلم سگ بند داده اند. با این حال هیچکدام از این بازیگران نمی توانند به اندازه امیر جعفری و بهرام افشاری در فیلم بدرخشند. چراکه نه تنها فیلم فرصت بیشتری به آن ها می دهد تا خودنمایی کنند بلکه شیمی بی نظیری میان این دو بازیگر اصلی فیلم سگ بند ایجاد شده که واقعا تحسین برانگیز به نظر می رسد.

کارگردان فیلم سگ بند

  • مهران احمدی : مهران احمدی (زادۀ ۹ اسفند ۱۳۵۲) بازیگر و کارگردان ایرانی سینما، تئاتر و تلویزیون است.مهران احمدی در کودکی به نیشابور مهاجرت کرد و در نوجوانی دوباره به زادگاهش تهران بازگشت.او در سال ۱۳۷۳ وارد دانشگاه آزاد و در رشته تئاتر در رشته بازیگری فارغ التحصیل شد. وی فعالیت سینمایی خود را در سال ۱۳۸۵ با بازی در فیلم «آدم» ساخته رضا کاهانی آغاز کرد. او همچنین به عنوان برنامه ریز، دستیار کارگردان و مدیر تولید در چند اثر حضور داشته است. بازی جدی احمدی در فیلم هایی مثل یک خانواده محترم، بغض و ماحی قابل توجه بود. او در سال ۱۳۹۲ در مجموعه تلویزیونی آوای باران نقش شکیب را بازی کرده است.
تصویرمهران احمدی

بازیگران فیلم سگ بند

تصویربازیگران فیلم سگ بند

سایر عوامل فیلم سگ بند

  • تهیه کننده: محمدحسین قاسمی، نویسنده: حمید اکبری خامنه، فیلمبردار: ساعد نیک ذات، تدوین گر حمید نجفی راد، طراح صحنه و لباس: سیامک احصایی، مدیر صدابرداری: آرش برومند، طراح گریم: عباس عباسی، مدیر تولید: مسعود زمانی، مدیر برنامه ریزی و دستیار یک : روزبه سجادی حسینی، منشی صحنه : آناهید روستا، عکاس: طاها آبیار ، مدیر تدارکات: علیرضا اصلانی، جلوه های ویژه میدانی: آرش آقابیک، جلوه های ویژه رایانه ای: فرید ناظرفصیحی، سرمایه گذار: سعید خادمی، روابط عمومی: ادریس رفیع زاده.

تیزر فیلم سگ بند

مشخصات فیلم سگ بند

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
دوقلوهای بانمک شبنم قلی خانی (34 نظر) چهره فوق دخترانه هالک ایرانی باز هم آبرویش را برد! (16 نظر) ژست پرافاده آرام جوینده با ست لباس ابریشمی و گران قیمتش (11 نظر) ژست جالب و زیبایی خارق العاده یک دختر جوان در بازی ایران و کنیا خبرساز شد+ عکس (8 نظر) نگاه کردن نبات استخری به تبلت لاکچریش (8 نظر) اجرای ناشیانه ربنا توسط سالار عقیلی همراه با موسیقی خبرساز شد + فیلم (8 نظر) نموداری که نشان می دهد هزینه تحصیل دانش‌آموزان اتباع افغانستانی در ایران از کجا می‌آید؟ (4 نظر) حمله چند دختر بی‌حجاب به خانم محجبه در قم + فیلم (4 نظر) طمع شاه بی بند و بار به همسر رئیس جمهور فیلیپین/ خیانت و نگاه جنسیتی بارزترین ویژگی محمدرضا شاه (3 نظر) خانه اهدایی شهردار تهران به یک زوج، سر و صدای زیادی بپا کرد (4 نظر) آزار وحشتناک دختر ایرانی توسط تتلو در ترکیه + فیلم (3 نظر) مریم مومن با این مانتوی خاصش چه عکسایی گرفته+فیلم (3 نظر) ابتکار جوان خوش ذوق ایرانی و تبدیل ساینا به خانه مجردی فول امکانات! (3 نظر) حجاب خاص بهاره رهنما با کلاه باکت (3 نظر) پرورش مار در روستایی خطرناک معروف به روستای مار کبرا+ تصاویر (2 نظر)
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/