ساعدنیوز
ساعدنیوز

معرفی سگ نژاد گریت دین

  شنبه، 12 شهریور 1401   زمان مطالعه 10 دقیقه
معرفی سگ نژاد گریت دین
گریت دین یک سگ آلمانی که نام آلمانی او ماستیف است این سگ جز دسته سگهاس شکاری محسوب می شود در این مقاله از خصوصیت این سگ تا نحوه نگهداری و بیماری این نژاد برای شما توضیح داده ایم

گریت دین (به انگلیسی: Great Dane) از انواع اصلی سگ های نگهبان، که اصلیتی آلمانی دارد. در این سگ قدرت و نیرومندی و زیبایی توام مشاهده می شود. بر خلاف نامش اصلیت این نژاد آلمانی است و هیچ ربطی به دانمارک ندارد. استاندارد این سگ عبارتست از : حداقل قد در نرها ۸۰ و در ماده ها ۷۲ سانتی متر و وزن در حدود ۶۰ کیلوگرم. گریت دین به رنگ های سیاه (یکدست بدون لکه شفید یا همراه با لکه های سفید در زیر گلو ، جلو سینه و پاها) حنایی یا زرد طلایی (با پوزه و ناخن های سیاه) آبی فولادی ، ابلق (سفید با لکه های سیاه) و مخلوط (زرد طلایی رو شن یا تیره ، با رگه های سیاه پوست ) یافت می شود. در تمام انواع این نژاد پوشش بدن کوتاه، نرم،چسبنده و درخشان است.

گریت دین اساسا سگی است ملایم ، مهربان و صبور ولی چنانچه صاحبش مورد تهدید بیگانه قرار گیرد ، چهره تهاجمی به خود می گیرد. این سگ در حتوضیحات:گریت دین نژادی است که اصالت ، نجابت ، نیرو و ذکاوت را در هم ادغام کرده. یکی از بزرگترین سگهای دنیاست. موهایی زبر و خشن دارد. نگهداری از این نژاد بدلیل جثه بزرگ آن شرایط ویژه ای را طلب می کند. این نژاد به محیط بزرگتری برای زندگی و فعالیتهای بدنی نیاز دارد. میزان تغذیه و خوراک آنها نیز به مراتب از نژادهای دیگر بیشتر است. اصولاً چنانچه آموزش و تعلیم این سگها بدرستی صورت گیرد و سگهای مطیع و آرامی تربیت شوند ، می توانند بعنوان سگهای خانگی نگهداری شوند. رنگ پوشش خارجی آن متغایر است و تقریباً به هر رنگی یافت می شوند. رنگ چشم ها معمولاً تیره می باشد اما گاهی اوقات به رنگ آبی نیز یافت می شود.

انواع سگ گریت دین

برخی از افراد می خواهند درباره انواع این نژاد بدانند، در این باره باید بگوییم که به صورت کلی نمی شود زیاد آن ها را تقسیم بندی کرد، اما چند نوع دارند که می توانید در هنگام خرید متوجه آن شوید و ما در این قسمت به آن می پردازیم.

 • گریت دین ابلق:در ابتدا باید بگوییم که ابلق به سگی که دارای دو رنگ است مانند سفید و سیاه گفته می شود. درباره گریت دین ابلق باید بگوییم که این سگ ها بسیار زیبا و هم چنین خاص هستند و خیلی از افراد طرفدار این سگ ها می باشند. این سگ ها بدن فوق العاده درشت هیکل و زیبا دارند و هم چنین به دلیل پنجه های قوی معروف می باشند.
 • گریت دین قهوه ای:درباره گریت دین قهوه ای باید بگوییم همان طور که از اسمش مشخص است، آن ها به رنگ قهوه ای هستند ولی پوزه آن ها به رنگ مشکی است. این سگ ها نیز جثه بسیار بزرگ، هیکلی و با ابهتی دارند.
 • گریت دین خال خالی:در مورد گریت دین خال خالی باید بگوییم که آن ها بسیار خاص و منحصر به فرد هستند و خیلی از افراد این سگ ها را به عنوان سگ خانگی خود به سرپرستی قبول کردند. هم چنین در مورد این سگ ها باید بگوییم که آن ها غول پیکر و قوی هستند. هم چنین می توانند با صاحب خود یک رابطه قوی و عاطفی را برقرار کنند، برعکس جثه ای که دارند بسیار مهربان و خونگرم هستند.
 • گریت دین دوبرمن:در مورد گریت دین دوبرمن باید بگوییم که این سگ ها از تلقیح بین دو نژاد سگ دوبرمن و گریت دین به وجود آمده اند. درباره این سگ ها باید بگوییم که خلق و خوی مشترکی بین این دو نژاد دارند که یک ترکیب منحصر به فردی را به وجود آورده است. هم چنین باید افزود که بسیار نیرومند و قوی جثه هستند و برای نگهبانی و محافظت مورد استفاده قرار می گیرند، آن ها برای گله داری نیز بسیار مناسب هستند.
سگ نژاد گریت دین

مشخصات رفتاری سگ نژاد گریت دین

گریت دین ها به دلیل داشتن طبیعت دوستانه و برون مرزی، مشهور هستند. آنها ممکن است به شما تحمیل کنند که به آنها نگاه کنید، اما سگ هایی مهربان هستند که از هیچ چیزی به اندازه جلب کردن توجه دیگران لذت نمی برند. آنها به عنوان حیوانات خانگی و سگ های همراه یک انتخاب عالی هستند. اگرچه باید زمانی که این سگ ها به کودکان شما نزدیک می شوند به دلیل اندازه بزرگ آنها بسیار مراقب باشید، چرا که ممکن است به صورت تصادفی و ناخواسته به کودکتان صدمه بزنند. آنها به ندرت هر نوع رفتار پرخاشگرانه را نشان می دهند و این در مقابل سگ های دیگر است.
با این حال، آنها بهترین گزینه برای صاحبان بار اول نیستند زیرا سگ های گریت دین باید توسط شخصی که واقعاً نژاد را درک می کند، به طور صحیح آموزش داده و اداره کنند. آموزش آنها باید زودتر شروع شود و باید با این نژاد سگ متناسب باشند که جای خود را در خانواده مشخص کنند. اگر به طور صحیح از این آموزش ها استفاده نشود، یک سگ گریت دین ممکن است ناخواسته برای شما مشکلات فراوانی در این زمینه ایجاد کند. آنها به دلیل داشتن وفاداری فوق العاده به خانواده های خود مشهور هستند و به ویژه در کنار کودکان بسیار خوب رفتار می کنند. با این وجود، نکته منفی شخصیتی در این نژاد، این است که سگ های گریت دین متنفرند از اینکه آنها را تنها بگذارید. به همین ترتیب، آنها برای خانواده هایی مناسب هستند که در هر زمان یک نفر در خانه بماند.

تربیت و آموزش سگ گریت دین

بری آموزش به آن ها بیان کردیم که زمانی که گریت دین توله است، باید آموزش های آن ها را شروع کنید. هم چنین از آن جایی که این سگ ها بسیار بزرگ و قدرتمند هستند باید فردی به آن ها آموزش دهد، که از او اطاعت کنند. هم چنین آموزش به آن ها باید با لحن جدی باشد، اما این موضوع را بیاد بدانید که به هیچ عنوان با سگ رفتاری که در آن خشونت دیده می شود، نداشته باشید. چرا که به این گونه گریت دین منزوی و پرخاشگر می شود و حالت تهاجمی به خود می گیرد. برای آموزش بهتر و هم چنین اجتماعی شدن، آن ها را در کلاس های آموزشی ثبت نام کنید.

این موضوع را بهتر است بدانید که گریت دین ها، مایل هستند تا رابطه دوستانه ای با افراد داشته باشند و هم چنین در اجتماعی شدن خود تلاش می کنند. این سگ ها نیاز به تماس با انسان ها و ارتباط گرفتن با آن ها را دارند، گریت دین ها حیواناتی با محبت و اجتماعی می باشند.این نکته را بهتر است که بدانید در آموزش به گریت دین و در هنگامی که او توانست کاری که شما گفتید را انجام دهد، اول سگ گریت دین را نسبت به قبل بیشتر نوازش کنید و هم چنین از تشویقی های خوشمزه و جذاب برای آموزش به سگتان استفاده کنید و به او بدهید.

تغذیه سگ گریت دین

برای توله های نژاد بزرگی که به سرعت رشد می کنند؛ مانند گریت دین، جیره غذایی بسیار مهم است. توله گریت دین به هیچ وجه نباید با غذای معمولی سگ تغذیه شود؛ زیرا غذای معمولی سگ برای آن ها بسیار غنی است؛ او نیاز به غدای توله مناسب برای نژاد های بزرگ دارد.بهترین حالت این است که هیچ مکملی خصوصا کلسیم به آن ها داده نشود. تا سن ۴ تا ۵ ماهگی، توله گریت دین باید سه بار در روز با غذای خشک مرغوب تغذیه شود. بعد از آن، دوبار در روز به او غذا دهید. هیچ گاه نباید تنها یک بار در روز تغذیه شود.

هوش یا قابلیت آموزش سگ نژاد گریت دین

سگ های گریت دین، سگ های باهوشی هستند، اما آنها باید به طور صحیح توسط کسی که با این نوع سگ آشنا است آموزش داده شوند. آموزش آنها از زمانی که هنوز توله سگ هستند باید شروع شود و لازم است در طول زندگی تغییر و میزان آموزش ها با سن آنها هماهنگ باشد تا آنها بتوانند سگهای بالغ قابل کنترل با رفتار خوبی باشند. نکته اصلی آموزش موفقیت آمیز در این سگ ها، این است که توله سگ ها به محض واکسیناسیون کاملاً اجتماعی می شوند و از روش های تقویت مثبت در آموزش آنها استفاده شود زیرا مانند بسیاری از نژادهای دیگر سگ های گریت دین به روش های سخت تر در آموزش ها پاسخ نمی دهند. آنها سگ های حساسی هستند و با توجه به این نکته باید قوانین خاصی برای آموزش آنها ترتیب داده شود تا بتوان به درستی آموزش آنها را تکمیل کرد.

مراقبت پس از خرید سگ گریت دین

مانند هر نژاد دیگر، سگ های گریت دین نیز باید به طور مرتب تحت مراقبت باشند تا اطمینان حاصل شود که پوشش خارجی و پوست آنها در حالت عالی قرار گرفته است. با توجه به اینکه این نژاد از درماتیت آلرژیک کک رنج می برد باید میزان مراقبت و نظارت بیشتر شود. همچنین برای اطمینان از سالم بودن و سالم ماندن آنها باید به طور منظم روزانه ورزش داده شود. مهمتر از این، آنها باید از مواد غذایی باکیفیت تغذیه کنند که تمام نیازهای غذایی آنها در طول زندگی برآورده شود.

نظافت سگ نژاد گریت دین

گریت دین ها به دلیل داشتن پوشش های خارجی کوتاه و صاف، مقدار ریزش مو و نظافت کمتری دارند. با این وجود، یک برس مو برای شانه زدن هفتگی و رعایت کردن اینگونه مسائل برای از بین بردن موهای مرده یا ریخته شده ضروری است. مانند سایر نژادها، آنها تمایل به ریختن بیشتر در بهار و دوباره در پاییز دارند که ممکن است شانه زدن مکرر برای ادامه کارها لازم باشد.

ورزش سگ نژاد گریت دین

سگ های گریت دین، به داشتن یک تن بزرگ و پر انرژی که برای آن هزینه بسیار شده است، افتخار می کنند و این بدان معنی است که باید روزانه حداقل 2 ساعت ورزش انجام دهند. آنها همچنین به دلیل داشتن ابعاد بسیار بزرگ و ایده آل باید فضای زیادی را برای جابجایی در فضای اطراف خود داشته باشند. باید به آنها اجازه داده شود که هرچه ممکن است در اطراف باغ پشتی بچرخند تا در واقع بتوانند انرژی درونی خود را رها کنند، اما تنها در صورت داشتن باغ بسیار امن این گزنه را مد نظرتان داشته باشید. با این گفته، فقط باید به توله سگ ها مقدار کمی از تمرین روزانه داده شود زیرا مفاصل و استخوان های آنها هنوز در حال پیشرفت است. با فشار بیش از حد به مفاصل، سگها می توانند در زندگی دچار مشکلات مفاصل دردناک شوند.

کودکان و سگ های نژاد گریت دین

گفته می شود که این سگ ها رفتار بسیار خوبی با کودکان دارند و با بچه ها در هر سنی رابطه مستقیمی برقرار می کنند، اما به دلیل بزرگ بودن اندازه آنها، هرگونه تعامل بین سگها و کودکان باید تحت نظارت قرار بگیرد مخصوصا در صورتی که زمان بازی بیش از حد زیاد شود. در صورتی که این سگ ها رفتار خیلی خوبی دارند ولی می توانند به صورت تصادفی به کودک شما صدمه بزنند. به ندرت می توان گفت كه یک دن بزرگ هر نوع رفتار پرخاشگرانه نسبت به سایر سگ ها نشان می دهد و آنها را با حیوانات دیگری كه کنار آنها زندگی می کنند مانند گربه های خانوادگی، آغاز می كند. با این حال، باید احتیاط در نظر داشته باشید که یک نژاد سگ با اندازه بزرگ در کنار دیگر حیوانات خانگی شما قرار دارد، همچنین باید در هنگام معرفی آنها به یکدیگر دقت کنید که مشکلی در روابط آنها بوجود نیاید.

سلامتی سگ نژاد گریت دین

میانگین امید به زندگی یک سگ گریت بین 8 تا 10 سال است که این میزان در صورتی در نظر گرفته می شود که به درستی از آنها مراقبت کرده و از یک رژیم غذایی با کیفیت مناسب و متناسب با سن آنها تغذیه شوند. این نژاد سگ مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی است و صاحبان آینده آنها باید در مورد موضوعات شناخته شده زیر در مورد این نژاد با پرورش دهنده خود مشورت کنند.

 • گشاد شدن دریچه قلب
 • نفخ یا پیچ خوردگی در معده
 • دیسپلازی باسن یا در رفتگی مفاصل در قسمت استخوان باسن
 • سندرم ووبلر
 • حساسیت به بیهوشی
 • بیماری آدیسون
 • کوری تدریجی
 • آلرژیک پوستی
 • پیچ خوردگی طحال
پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
خلاقیت خنده دار شهرداری در نصب بنر برای ترغیب زوج ها به فرزندآوری+عکس/ماشاءالله استعداد🤣 (727 نظر) رونمایی از کیک عروسی 450 میلیونی لاکچری در تالار رشت/ کیک که واگعیه ولی رقمش برای ما قفله🙄 (677 نظر) بنر جالب شهرداری برای تبریک تولد یک آقا به خانومش+عکس/ماشاءالله خلاقیت🤣 (407 نظر) خلاقیت خنده دار ناخدای کشتی با ایجاد مُستراح در لِنج+عکس/ بمیرم برای ماهی های کف دریا🤣 (189 نظر) خلاقیت یک ایرانی در تعمیر آینه بغل ماشین اش حماسه آفرید+عکس/صنعت خودروسازی به این بشر نیاز داره🤣 (188 نظر) خلاقیت خنده دار یک شاطر خوش ذوق در پخت نان لواش برای کباب پزها +عکس/ هنر نزد ایرانیان است و بس😂 (171 نظر) رونمایی از عکس واقعی زلیخای یوسف پیامبر (یوزارسیف) که در موزه مصر نگهداری میشود /چقدر برازنده و زیبا... (148 نظر) تبدیل بیمارستان غزه به باشگاه بدنسازی اسرائیل! (137 نظر) ایران در زمان یوزارسیف (یوسف پیامبر) چگونه بود؟ (127 نظر) تصاویری از منحصر به فردترین نان هایی که یک شاطر خانوم میپزد/ از بس خوشگلن آدم دلش نمیاد بخوردشون! (118 نظر) کشف شگفت انگیز حلقه طلایی و زیبای کوروش کبیر در روسیه/ چهره شاه ایران باستان رونمایی شد+عکس (80 نظر) تنها فرزند ناصرالدین شاه که انقلاب اسلامی را دید (77 نظر) (فیلم) لحظه دیده نشده از تجلیل آیت الله هاشمی رفسنجانی از مریم میرزاخانی بعد از کسب مدال طلای المپیاد ریاضی با مجری گری حداد عادل (76 نظر) ایده تحسین برانگیز شاطر برای افزایش آگاهی مردم در نانوایی حماسه آفرین شد+فیلم/ آدم حَظ میکنه واقعا... (70 نظر) (فیلم) وقتی رضا بهرام آهنگ بختیاری رو از خود بختیاری‌ها بهتر می‌خونه / بیو بیو که دلُم سیت تنگه! (70 نظر)
دیگران می‌خوانند   
(فیلم) کشف چاهی باستانی در فلسطین که یوسف پیامبر را در آن انداختند! یوسف از قعر چاه به قصر عزیز مصر رسید مادر و خاله دوقلو این بچه را گیج کردند + فیلم (ویدئو) حضور مریلا زارعی در تلویزیون وقتی 9 ساله بود/از همون موقع متین و باوقار😍 سکانس دیدنی از فیلم سینمایی "ضد"+فیلم /خامنه ای و باهنر و بهشتی رو بزن... واکنش وزیر علوم به عزل جلیلی از ریاست دانشگاه شریف/ سرمربی تصمیم می‌گیرد چه کسی داخل زمین بازی کند+ فیلم تغییر چهره جالب جانی دپ از کودکی تا پیری توسط هوش مصنوعی +فیلم گرامیداشت روزدانشجو با حضور وزیر امور خارجه در دانشگاه تهران+عکس شوخی رهبر انقلاب درباره تماشای «سیا ساکتی» با نوه‌هایشان+فیلم/چشم میگیم اگه گوش کنن😂 جزئیات جدید از نحوه ‌قتل ‌داریوش مهرجویی و همسرش/ طراح اصلی قتل که بود؟ حقوق سربازان مجددا افزایش پیدا می کند خلاقیت خنده دار یک راننده ایرانی برای فالوورهایش+عکس/لعنتی حداقل یک فرصت بهشون بده شاید خوشت بیاد🤣 پلاستیک های صنعتی پارس پلیمر چگونه در پیشرفت صنایع مختلف تاثیرگذار است؟ (عکس)جیره بندی خنده دار تخم مرغ در خوابگاه دانشجویی پسران!/ بیچاره سینا😂 خالکوبی جالب بر بدن یک شهید / ماجرا چه بود؟ (فیلم) واکنش احساسی نوزاد تازه متولد شده به صدای مادرش فضای مجازی رو ترکوند! چه ناز داره مامانشو نگا میکنه😍 باچکیده ای ازنام آوران ایرانی آشناشوید خاطرات جالب امین حیایی از زنده یاد خسرو شکیبایی+ فیلم حمله مادر تتلو به مردم +عکس/ چیکار به مردم داری پسرتو باید جمع میکردی! نون خ این بار در چابهار/شهر بعدی کجاست؟ + تصاویر واکنش ضرغامی به ماجرای صادق بوقی، پیرمرد گیلانی: ملاک‌های ما چندگانه و متضاد است هاشمی‌نسب به تمام خانواده‌ام بی‌احترامی کرد/ او با دشمن فرضی‌اش هم درگیر می‌شود (فیلم) پسری که برای فرار از مشق نوشتن می خواد کارگر ساختمونی بشه! / یه اسیر شدیم خاصی تو چشماشه!😂 خوش و بش ریچارد نیکسون با محمدرضا پهلوی که زمینه ساز یک اعتراض تاریخی شد +عکس (ویدئو) شکستن کوزه پیدا شده شده از زیر خاک برای اولین بار/چه گوشواره های زیبایی هم داره😍 ویدیوئی جالب و خنده دار از دعوای دو سنجاب وسط جاده/کاش یه نفر جداشون می کرد😂 (فیلم) واکنش بامزه سگ خجالتی به قربون صدقه رفتن خانم دکتر مهربون/ ای جانم خنده هاشو نگاا😍 شیطان تهران که به بانوان در خیابان تجاوز جنسی می کرد دستگیر شد/ +فیلم اولین مصاحبه‎ (فیلم) بهنوش بختیاری به پیشواز شب یلدا رفت / آخه از الان؟! سکانس خنده دار علی صادقی، ما هم خوبیم شکر خدا، هاشم مُرده🤣 (فیلم)شوخی تاریخی هادی کاظمی با همسرش سمانه پاکدل در برنامه خندوانه/خانومش حتما تو دلش گفته برنامه تموم میشه من میدونمو تو....😂😂 در این بانک از پول خبری نیست! داستان نوزادی که بانی کار خیر شد (فیلم) وقتی ارسطو چشمش به چشم دختر محمود نقاش میفته! / فقط آواز بهتاش: دختر نقاش باشی، با پیرهن خش خشی!😂 سکانس خنده دار متهم گریخت:پذیرایی برای شادی روح آن مرحوم بعد از نماز مغرب و عشا🤣 فیلم دیده نشده رازآلودترین کتابخانه جهان در تبت که فقط 5 درصد کتاب های آن ترجمه شده / شاید ما واقعا هیچی از حقایق دنیا نمی‌دونیم پاشنه آشیل «آرمان صهیونیسم» در جوامع غربی خرید نهال پسته بهتر است یا خرید نهال فندق؟ به سمت حذف «کنکور» می‌رویم/ کنکور مُخل «تربیت» است بابا نوئل واقعی در آسمان سوئیس رؤیت شد! / این صحنه رو فقط تو کارتون های کریسمسی دیده بودم! تولد نوزادی با دو بال واقعی در بدنش +عکس (فیلم) اولین مصاحبه رضا گلزار بعد از عضویت در هیئت رئیسه انجمن پدل ایران / این مسئولیت را من برگزیدم از میان همه خوبان!
تیتر امروز   
واکنش وزیر علوم به عزل جلیلی از ریاست دانشگاه شریف/ سرمربی تصمیم می‌گیرد چه کسی داخل زمین بازی کند+ فیلم جزئیات جدید از نحوه ‌قتل ‌داریوش مهرجویی و همسرش/ طراح اصلی قتل که بود؟ حقوق سربازان مجددا افزایش پیدا می کند خالکوبی جالب بر بدن یک شهید / ماجرا چه بود؟ حمله مادر تتلو به مردم +عکس/ چیکار به مردم داری پسرتو باید جمع میکردی! نون خ این بار در چابهار/شهر بعدی کجاست؟ + تصاویر واکنش ضرغامی به ماجرای صادق بوقی، پیرمرد گیلانی: ملاک‌های ما چندگانه و متضاد است هاشمی‌نسب به تمام خانواده‌ام بی‌احترامی کرد/ او با دشمن فرضی‌اش هم درگیر می‌شود در این بانک از پول خبری نیست! داستان نوزادی که بانی کار خیر شد پاشنه آشیل «آرمان صهیونیسم» در جوامع غربی به سمت حذف «کنکور» می‌رویم/ کنکور مُخل «تربیت» است تولد نوزادی با دو بال واقعی در بدنش +عکس هدیه غیرمنتظره سروش رفیعی به هواداران روزهای سخت + عکس این زن پس از 20سال بیهوشی به دنیا برگشت! کنایه عمو پورنگ به ماجرای فساد چای+عکس/ فقط هوا آلوده نیست !
منتخب روز   
(فیلم) کشف چاهی باستانی در فلسطین که یوسف پیامبر را در آن انداختند! یوسف از قعر چاه به قصر عزیز مصر رسید مادر و خاله دوقلو این بچه را گیج کردند + فیلم (فیلم) واکنش احساسی نوزاد تازه متولد شده به صدای مادرش فضای مجازی رو ترکوند! چه ناز داره مامانشو نگا میکنه😍 (فیلم) واکنش بامزه سگ خجالتی به قربون صدقه رفتن خانم دکتر مهربون/ ای جانم خنده هاشو نگاا😍 (فیلم) وضعیت خنده دار جوان ایرانی در متروی مشهد/ کودک درونش فعاله😂 (فیلم) سکانس عاشقانه پژمان جمشیدی و خانم بازیگر در طویله در سریال جهان بامن برقص (فیلم) آتش بازی جالب معلم شیمی خوش ذوق سر کلاس درس آزمایشگاهی/ دانلود یکی از این معلما لطفا😍 (فیلم) اجرای آهنگ اردک تک تک کنسرت خواننده مشهور را متوقف کرد! ابراز علاقه مردم به عمو پورنگ در کنسرت مهدی یغمایی (فیلم) صحنه غصه دار از عروس زیبایی که کنار قبر داماد با لباس عروس زنده به گور شد (فیلم) لهجه اصفهانی امیرالمومنین علی(ع) در فضای مجازی سر و صدا کرد! (فیلم) خاطرات جالب و شنیده نشده از دیدار احمدی نژاد و پادشاه عربستان / شاه سعودی گفت چرا این قدر در تلویزیون و رسانه هایتان به من فحش می دهید؟ (فیلم) نماینده مجلس: حقوق یک کارگر در آلمان 20 برابر حقوق کارگر ایرانی است؛ آنها BMW تولید می‌کنند ما دنا پلاس!