ساعدنیوز
ساعدنیوز

محله دروس ؛ محل اقامت تابستانی روس ها! محلی دیپلماتیک در دل تهران!

  یکشنبه، 12 آذر 1402   زمان مطالعه 5 دقیقه
محله دروس ؛ محل اقامت تابستانی روس ها! محلی دیپلماتیک در دل تهران!
دیپلماتیک‌ترین محله تهران روزگاری روستایی در نزدیکی شمیران بود. محله «دروس» با درختان کهنسال و قنات‌هایی که در آن جاری بود از روستاهای‌آباد و خوش آب و هوای شمال تهران به شمار می‌رفت.با ما همراه باشید تا با این محله آشنا شویم.

دروس کجاست؟


این محله در منطقه 3 شهرداری تهران واقع شده‌است. مرز جنوبی این منطقه بلوار شهرزاد (شیدائی) و مرز شمالی آن کمی بالاتر از خیابان دولت (کلاهدوز) می‌باشد.

خیابان هدایت در تهران

تاریخچه محله روس ها!


اراضی حاصلخیزی که 3 خاندان «مخبرالدوله هدایت»، «احتشام‌السلطنه» و «شیبانی» عمده زمین‌داران آن در دوره قاجار بودند. محله دروس تنها محله تهران است که بیشترین مقر دیپلماتیک را در خود جا داده است؛ از سفارتخانه‌هایی مثل اسپانیا و آرژانتین تا دفتر نمایندگی یونیسف. محله دروس خانه هنرمندانی از دهه 40 مثل ابراهیم گلستان و فروغ فرخزاد را در دل خود دارد. خیابان‌کشی‌های منظم از مهم‌ترین ویژگی‌های این محله است؛ محله‌ای که در دهه‌های گذشته به یکی از گرانقیمت‌ترین محله‌های شهر تهران تبدیل شده است.

تاریخ نشان میدهد که نام قدیمی این محله، گروس بوده و محله‌ی زندگی ارامنه بود.! ارامنه در این ده باصفا کشاورزی می‌کردند. یه نکته‌ی جالب اینه که شواهد باستان‌شناسی ثابت کرده، در حدود 2000 قبل در حوالی دروس افرادی زندگی می‌کردند!

در زمان قاجار، مخبر السطنه هدایت مالک دروس امروزی میشه. خاندان هدایت وقفیات گسترده‌ای مثل مسجد هدایت، بیمارستان هدایت، دبستان هدایت، زمین، مغازه و حمام عمومی رو انجام دادن و بعد از اون کم کم، با وقف املاک بیشتر توسط افراد دیگه محله‌ی دروس امروزی شکل گرفته!

نکته‌ی غم انگیز دروس این است که این محله به دلیل نزدیکی به کارخانه‌ی اسلحه‌سازی در جنگ جهانی دوم، توسط روس‌ها بمباران شد.

در حال حاضر دفتر موسسه تبادلات آکادمیک آلمان، دفتر نمایندگی یونسکو و مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در محله‌ی دروس قرار داره!

روس ها اینجا زندگی میکردند!


قدیمی‌های محله دروس قصه‌های زیادی درباره نام این محله تعریف می‌کنند؛ از زندگی اهالی قدیمی این محله قبل از شهری شدن بافت دروس می‌گویند و بمباران این محله توسط روس‌ها در جنگ جهانی دوم. «جعفر یزدانی» دبیر شورایاری و از اهالی قدیمی محله دروس می‌گوید: «یکی از دلایلی که برای نامگذاری این محله از آن یاد می‌شود، زندگی و حضور روس‌ها در اینجا بوده. اینجا اقامتگاه تابستانی روس‌ها در دوره قاجار بود و به همین دلیل برخی از جلسات و امور اداری آنها هم در همین محله انجام می‌شد. نقل دیگری هم هست که می‌گوید روس‌ها در جنگ جهانی دوم این دره را بمباران کردند و به همین دلیل به آن دروس می‌گفتند. اینها قصه‌هایی است که از گذشته سینه به سینه به ما نقل شده و نمی‌دانیم کدامیک از آنها صحت دارد.» نزدیکی محدوده دروس به پاسداران(سلطنت‌آباد) و کارخانه اسلحه‌سازی آن، دلیل بمباران شدن این محله در جنگ جهانی دوم بود. هنرمندان زیادی در دهه‌های 30 و 40 در این محله ساکن شدند و همین موضوع باعث شد این محله پاتوقی برای اهل ادب و هنر باشد. گالری گلستان و خانه ابراهیم گلستان یادگاری از این دوران است که این روزها به مدد اداره می‌شود. وجود سفارتخانه‌های متعدد و خانه سفیران و دیپلمات‌ها و مراکز بین‌المللی در این محله، دروس را به دیپلماتیک‌ترین محله تهران تبدیل کرده است.

عکس از بوستان شهرزاد واقع در محله دروس

عکس بوستان شهرزاد در تهران

یادگار قدیمی دروس!


کوچه یخچال و گذر چال‌هرز از قدیمی‌ترین نقاط محله دروس به شمار می‌روند. 2 قنات نصرت و شیبانی آب مورد نیاز این محله و باغ‌هایش را تأمین می‌کردند که هنوز هم در این محله جریان دارند. یکی از اهالی قدیمی شمیران درباره چال‌هرز می‌گوید: «چال‌هرز در مسیر جاده شمیران قرار داشت. دشتی بود که آب قنات‌های دروس به آن می‌رفت و هرزآب‌ها در آن جمع می‌شدند. تجمع هرزآب‌ها باعث شده بود ‌دارودرخت‌ زیادی در این منطقه در نزدیکی خیابان شریعتی کنونی سبز باشند. به همین دلیل چال‌هرز و سایه‌سار درختانش محل خوبی برای استراحت کاروان‌هایی بود که از تهران به شمیران می‌رفتند. کاروان‌ها و مسافران شمیران در چال‌هرز استراحت می‌کردند و نفسی تازه می‌کردند تا بعد دوباره جاده خاکی شمیران را با تپه ماهورهایی که در راه بود پشت سر بگذارند و به شمیران برسند.» بالاتر از چال‌هرز، وقتی که کاروان‌ها به قلهک و دروس می‌رسیدند یخچال قدیمی دروس قرار داشت؛ درست در جایی که امروز کوچه‌ای به همین نام از آن باقی مانده است. دیواره‌های قصور و کاهگلی این یخچال ارتفاعی بیش از 3‌متر داشتند و آب قنات‌های محله به استخر این یخچال سرازیر می‌شد. آب استخر یخچال دروس شب‌های زمستان و پاییزلایه‌لایه یخ می‌بست و روی آن را با کاهگل می‌پوشاندند تا فردا دوباره‌لایه تازه‌ای از آب روی آن یخ ببندد. یخ‌های این یخچال تابستان و بهار کام اهالی دروس و حتی شمیران را خنک می‌کرد

کوچه ای در دروس تهران

خیابان های مهم دروس!


خیابان هدایت، خیابان یار محمدی، خیابان کماسایی، خیابان راستوان(احتشامیه)، خیابان حسینیان، خیابان پاسارگاد و خیابان حجت سوری از مهم‌ترین خیابان‌های دروس تهران هستند. بهترین و معروف‌ترین منطقه‌ی دروس تهران خیابان محسنیان، چیذری و یارمحمدی از بهترین مناطق این محله باصفا هستن.

البته تمامی خیابان‌های دروس سطح بالایی دارند. نکته‌ی جالبی که در خصوص محله‌ی دروس تهران وجود دارد ، شهرسازی اصولی و خیابان کشی درست آنجاست.. دروس از خیابان های عریض و اروپایی طور که به همراه سرسبزی، آرامش رو به همراه دارد، پر است.

آب و هوا!


آب و هوای خوبی داvn. اما روزهایی از سال درگیر مشکل آلودگی میشود! ترافیک زیادی ندارد و کلاً محله‌ی آرامی هست، اما آلودگی مسأله‌ای هست که نمیشه ازش ساده عبور کرد!

دسترسی در دروس!


محله‌ی دروس از نظر دسترسی به وسایل نقلیه‌ی عمومی در سطح خوبی قرار دارد. تاکسی‌های دروس تقریباً به تمام نقاط شهر مسافر میبرند. ایستگاه‌های اتوبوس متعددی در دروس وجود دارد و خط یک مترو که همان تجریش-کهریزک هست.ایستگاه مترو قلهک و ایستگاه مترو شریعتی نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به این محله‌ی آرام هست! ضمن اینکه محله‌ی دروس دسترسی بسیار آسانی به بزرگراه‌های شهید صیاد شیرازی، شهید همت و صدر دارد.

امکانات منطقه دروس!


مراکز خرید دروس: تقاطع خیابان راستوان و سوری مراکز خرید زیادی وجود دارد. مرکز خرید پاسداران، مجتمع سامان و نگین ظفر، مجتمع تجاری خانه سام، مرکز خرید احتشامیه و مرکز خرید نیستان از مراکز خرید محله‌ی دروس تهران است!

مراکز آموزشی دروس: مدارس نغمه‌ی ارشاد، صالحین، سروش، نونا، فرجاد، فتح شاهد، راه شایستگان، نیکان از مراکز آموزشی معتبر اینجاست. دانشکده‌ی مدیریت و حسابداری دانشگاه آزاد واحد جنوب هم در دروس هست. مؤسسه‌ی زبان آلمانی گوته و مراکز آموزش زبان‌های خارجه‌ی دیگه‌ای هم در دروس قرار دارد! مرکز تقویت بنیه‌ی علمی هم در این محله قرار دارد.

مراکز درمانی محدوده دروس: بیمارستان هدایت، مرکز درمانی شیبانی و کلینیک دروس از جمله مراکز درمانی این محله هستند. نکته‌ای که در خصوص مراکز درمانی دروس وجود داره، اینه که تقریباً همه اونا خصوصی هستند.

مساجد و مراکز دینی دروس: مسجد تهرانی و مسجد هدایت از مراکز دینی محله‌ی دروس تهران هستند.

مراکز ورزشی: باشگاه ورزشی دروس، جوان، استخر یاس، مجتمع‌های ورزشی کوثر و امام علی از مراکز ورزشی خوب دروس هستند و مرکز ورزشی دولتی در این محله نیست.

محله دروس و درختان سرسبز

در این مطلب به معرفی یکی از قدیمی ترین و دیپلماتیک ترین محله های تهران پرداختیم.از معایب و مزایای موجود در این محله نیز بحث شد و بطور کامل و باجزئیات با این منطقه آشنا شدیم. امیدواریم لذت برده باشید.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
حال خوشِ رهبر معظم انقلاب در کوهنوردی با حاج قاسم سلیمانی و چیدن گلهای زرد رنگ از کوه+عکس/ سرداری که هیچ جا رهبری رو تنها نمیذاشتن (473 نظر) مبلی که رهبر معظم انقلاب 20 سال است روی آن می نشینند+عکس/ دکوراسیونی که هیچوقت تغییر نمیکند! (317 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اهواز برای رنگ آمیزی سطل های زباله/ دست مریزاد واقعا+عکس (266 نظر) رهبر معظم انقلاب در حال دروی گندم با داس در مزارع کشاورزی روستای فردو (226 نظر) خلاقیت خنده دار مسافر کش موتوری برای راحتی مسافرش مرز های انسانیت را جا به جا کرد/ هزارماشالله به این ذهن خلاق+ عکس (202 نظر) سبک زندگی مقام معظم رهبری از زبان همسر ایشان/ ما در خانه‌مان دکوراسیون به معنای متداول آن،فرش و پرده‌های قیمتی و مبلمان نداریم (197 نظر) خواستگاری متفاوت و حساب شده همسر مقام معظم رهبری برای پسرشان+ویدئو/ برای آقا مجتبی که خیلی شبیه رهبری هستن (176 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری تبریز برای حفظ پرندگان از سرما/ دست مریزاد واقعا+عکس (156 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اردبیل برای حمایت از حیوانات+عکس/ واقعا دست مریزاد داره! (149 نظر) تصویری تاریخی از تزئینات لاکچری ماشین عروسی در دهه 60 / اونموقع پیکان سلطان جاده بود😂 (139 نظر) سفری شیرین به گذشته ها، زندگی تو دهه 60 این مدلی بود/ حس زندگی رو آدم قشنگ میگیره + فیلم (133 نظر) روستایی که شاه قاجار در آن عاشق شد/ تصویر دختری که دل ناصرالدین شاه را برد (123 نظر) سبک دکوراسیون شیک و منحصر بفرد اتاق ساده رهبر معظم انقلاب +عکس (122 نظر) تفنگی که صدام حسین عاشق آن بود سر از تهران درآورد+عکس/ شروع 8 سال جنگ با شلیک این تفنگ نحس بود (121 نظر) تصویری از خانه ابدی پدر رهبر معظم انقلاب/ روحش شاد و یادش گرامی (113 نظر)
دیگران می‌خوانند   
جشن عروسی مجلل نقش امپراطورِ سریال دونگی و همسر کم سن و سالش در واقعیت+عکس عروس خانوم (عکس) بازسازی چهره حتشپسوت، قدرتمندترین و بزرگ‌ترین فرعون‌زن تاریخ مصر/ تنها زنی که نقش ملکه و پادشاه را همزمان بازی کرد عکس دیده نشده از کودکی بامزه علی دایی بر روی روزنامه اردبیلی/ از همون اول شاگرد اول بود! عکس های جدید و خانوادگی جی جین هی، امپراطور دونگی و افسر مین جانگو! خلاقیت بی‌نظیر و درجه یک پدربزرگ ایرانی در هوای برفی/ دست مریزاد به این همه هنر و استعداد!+عکس ژست جالب و مادرانه شقایق دهقان در کنار پسر 2 متری و هیکلی‌اش/ ماشالله با این قدو بالا به باباش رفته تولید خودرو امسال به یک میلیون و 230 هزار دستگاه رسید/ وعده دولت سیزدهم محقق شد (فیلم) حماسه آفرینی در خنده دارترین دعوای خانوادگی بالای تیر چراغ برق/ لامصب چطوری رفتی اون بالا😂 این زن می‌خواهد برای اولین‌بار در جهان با یک هولوگرام هوش مصنوعی ازدواج کند! ایده تحسین برانگیز پاکبان مشهدی در هوای سرد برفی+ عکس/قشنگ ترین قاب از انسانیت😍 سود 50 هزار میلیارد تومانی یک دستگاه از جیب جانبازان سورپرایز جشن تولد 36 سالگی بازیگر جوان و تازه درگذشته سریال نیوکمپ توسط پارسای دلدادگان و منوچهر هادی+ویدیو حجاب نیاز به قانون جدید ندارد/ مشارکت از انتخابات قبلی بالاتر‌ خواهد بود خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اصفهان برای پیرمرد گل فروش/ زبون آدم بند میاد از این همه زیبایی+عکس (فیلم) خلاقیت جالب یک مادر ایرانی در پختن برنج حماسه آفرید/ نکنید این کارو به والله ته دیگ حرمت داره قاب عاشقانه و دیده نشده سردار آزمون با خواهرش+عکس/ خواهری که مدیرمجموعه های داداشِ فوتبالیستشه عکسهای ساده و عاشقانه بازیکن محبوبِ تراکتور در کنار خانواده اش/چه بچه‌ی خوشگل و بامزه‌ای! دلخوری خنده دار سیاوش خیرابی از شاهرخ استخری، بهزاد دلنوازان در اینستاگرام/ چرا مکالمه خصوصی منو پخش کردی؟+عکس ادعای اخراج زن و شوهر معلم بلاگر در فضای مجازی مثل بمب ترکید+ویدئو روایتی از رای دادن به رهبر معظم انقلاب با دست خونی! +عکس خرابکاری جدید پسر شیطون و بانمک ستاره سادات قطبی/ عجب بلایی سر خونه و کتابخونه باباش آورده!😅+ویدیو (عکس) دیزاین اتاق بهرام رادان، ناصرالدین شاه سریال "جیران"، در 16 سالگی/ چهره خودش که اصلا تغییر نکرده ولی قطعا دیزاین اتاقش تا الان باید کلی تغییر کرده باشه هواداران میلیونی پرسپولیس با آنفالو کردن صفحه اینستاگرام بازیکن یاغی خیانت را تلافی کردند +سند سیگار برگ هاوانا رشوه امیرعلی نبویان برای مهران مدیری+ویدئو/ وقتی مدیری جلو همه سکه یه پولش کرد😂 پیشنهاد جالب همسر شاهرخ استخری برای دیدن فیلم بعد خوردن یک شامِ حسابی خوشمزه+عکس خانه تکانی شب عید فاتحه زن تبریزی را خواند/ سقوط زن تبریزی از طبقه بالای یک ساختمان در حین تمیزکاری+فیلم نهایت عصبانی شدن شهرام شکیبا، همسر ستاره سادات قطبی از پاره شدن کتابش به دست پسر کوچولوش+ویدئو/ کتابهاشو بیشتر از ستاره دوست داره بازسازی سکانس هایی از سریال های «شمعدونی» و «لیسانسه‌ها» توسط عرفان برزین بعد 8 سال/ ماشاءالله ارشیا کوچولو چقدر بزرگ شده!+ویدیو حواشی داغ امروز سه شنبه 8 اسفند 1402 تصویری از خانه ابدی پدر حسن روحانی/ روحش شاد و یادش گرامی بشقاب رژیمی و رنگارنگ همسر شاهرخ استخری برای خودش+ویدئو/ به به خیلی خوشمزه بنظر میاد (ویدئو) شیرین زبانی و دلبری دخترِ کاپیتانِ محبوب و با اخلاق پرسپولیس/چقد خوشگل و نازه آخه! (عکس) تصویری از رهبر معظم انقلاب و حسن روحانی بر سر مزار پدر آیت الله خامنه‌ای اقدام ناجوانمردانه و کودکانه سرگرد عراقی با اسیران ایرانی بعد از رای آوردن مقام معظم رهبری در انتخابات حضور هر 4 پسر رهبر انقلاب در یک مجلس ترحیم بدون محافظ و بادیگارد و در بین مردم عادی (عکس) تصاویری از مجلس ترحیم ساده و بدون تجملات پدر رهبر معظم انقلاب در تهران وقتی حامد آهنگی، نیما شعبان نژاد رو سر دوراهی سختی میذاره+ویدئو/ مدیری یا رامبد جوان انتخابت کدومه؟ دومین سالگرد ازدواجِ پارسایِ سریال دلدادگان و همسر کم سن و سالش در حیاط دلباز خانه شان ! +عکس نگاهی به اتاق خواب و اتاق مطالعه علیرضا پهلوی، برادر کوچکِ محمدرضا شاه + ویدئو/ از در و دیوار اشرافیتی نفرت‌انگیز میباره عکس هوایی جالب از سومین دیوار بزرگ دفاعی جهان/ شوکه خواهید شد اگر بدانید در کدام کشور قرار دارد
تیتر امروز   
تولید خودرو امسال به یک میلیون و 230 هزار دستگاه رسید/ وعده دولت سیزدهم محقق شد این زن می‌خواهد برای اولین‌بار در جهان با یک هولوگرام هوش مصنوعی ازدواج کند! سود 50 هزار میلیارد تومانی یک دستگاه از جیب جانبازان حجاب نیاز به قانون جدید ندارد/ مشارکت از انتخابات قبلی بالاتر‌ خواهد بود ادعای اخراج زن و شوهر معلم بلاگر در فضای مجازی مثل بمب ترکید+ویدئو روایتی از رای دادن به رهبر معظم انقلاب با دست خونی! +عکس هواداران میلیونی پرسپولیس با آنفالو کردن صفحه اینستاگرام بازیکن یاغی خیانت را تلافی کردند +سند حواشی داغ امروز سه شنبه 8 اسفند 1402 اقدام ناجوانمردانه و کودکانه سرگرد عراقی با اسیران ایرانی بعد از رای آوردن مقام معظم رهبری در انتخابات متولدین این ماه ها در روابط عاشقانه خیلی وابسته هستند! / اگه عشقت متولد این ماه هاست بدون که خیلی بهت وابسته است کارهای عجیب و غریب زنان قدیم برای زیبا شدن که عمرا باور کنید! فال شمع سه شنبه 8 اسفند ماه 1402 فال قهوه با نشان روز سه شنبه 8 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر روز سه شنبه 8 اسفند ماه 1402 + فیلم فال انبیاء روزانه سه شنبه 8 اسفند ماه 1402