ساعدنیوز
ساعدنیوز

مصاحبه جنجالی اسکوچیچ علیه کیروش

  یکشنبه، 01 آبان 1401   کد خبر 227491
مصاحبه جنجالی اسکوچیچ علیه کیروش
ساعدنیوز: «مربیان بزرگ با تیمی که مربی دارد مذاکره نمی کنند یا با ارسال پیام در شبکه های اجتماعی به بازیکنانی که در حال کار کردن با مربی دیگری هستند، خودنمایی نمی کنند.»

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعدنیوز به نقل از ورزش سه، شاید همه منتظر روزی بودند که سکوت اسکوچیچ بشکند و او درباره ماجراهای برکناری اش از تیم ملی اظهارنظر کند و حالا سرانجام این اتفاق در گفت و گو با یک روزنامه کروات رخ داده است. این در حالی است که شاید بسیاری انتظار داشتند که اسکوچیچ در همان دوره شایعات اخراجش این اظهارات را انجام می داد و شاید این علامت سوالی است که همیشه در مورد او باقی بماند.

سرمربی سابق تیم ملی که همیشه به حرفهای محتاطانه در مصاحبه های مطبوعاتی شهرت داشته، این بار با اظهاراتی تند و بی سابقه رییس جدید فدراسیون فوتبال و جانشین خود را مورد خطاب قرار داده است.

اسکوچیچ با کنایه به کارلوس کی روش گفته که «مربیان بزرگ» با تیمی که سرمربی دارد، «مذاکره» و برای بازیکنانش در «شبکه های اجتماعی خودنمایی» نمی کنند. به نوعی او مدعی شده که کارلوس کی روش در زمان سرمربیگری وی در تیم ملی به دنبال جانشینی اش بود.

او همچنین در مورد مهدی تاج صحبت کرده و گفته که از بدو ورود او به فدراسیون فوتبال این پیغام را گرفت که رییس جدید رویش «حساب باز نمی کند» و به دنبال بازگرداندن سرمربی پیشین، کارلوس کی روش است. سرمربی سابق تیم ملی گفته اگر به جای تاج بود «مربی که ایران را از خطر حذف از مرحله مقدماتی نجات داد» نگه می داشت.

اگرچه جنجالی ترین اظهارات او مربوط به بخش های زیادی است که به کی روش تاخته و کنایه زده اما او در مورد بازیکنان هم صحبت کرده و گفته که او نقش اساسی در برکناری خود را روی دوش رییس جدید فدراسیون و «بازیکنانی که به خاطر علاقه به تاج» در انتخابات فدراسیون از او حمایت کردند، گذاشته است.

تصویر

این گفتگوی جنجالی و اظهارات بی سابقه را در زیر می خوانید:

*حدود یک ماه و نیم از زمان ترک سِمت خود به عنوان سرمربی تیم ملی ایران می گذرد.در حال حاضر چه احساسی دارید؟
احساس خوبی دارم. بعد از رفتار بی رحمانه ای که با من و همکارانم صورت گرفت کم کم دارم به حالت عادی و روزمره خود برمی گردم. آنها جام جهانی را از ما ربودند، اما این موضوع که ما با بیشترین برد و بیشترین کسب امتیاز توانستیم سریعترین راهیابی به تاریخ جام جهانی در قاره آسیا را رقم بزنیم، نمی توانند از ما بگیرند.

ایران را از رده 33 رنکینگ جهانی فیفا، به رتبه 22 رساندیم و توانستیم به اولین تیم رنکینگ فیفا در آسیا تبدیل شویم. با توجه به اینکه ما کارمان را از صفر شروع نکردیم، بلکه از زیر صفر شروع کردیم، درک تمام اتفاقاتی که برایمان رخ داد سخت تر می شود اما زندگی همین است و ادامه خواهد داشت.

* می شود برایمان توضیح دهید که چگونه به شما اطلاع دادند که دیگر هدایت تیم ملی ایران را عهده دار نخواهید بود؟
پس از انتخاب آقای مهدی تاج به عنوان رئیس فدراسیون، به من اطلاع دادند که ایشان روی من حساب باز نمی کند. رئیس فدراسیون فوتبال که قبلا با آقای کارلوس کی روش سابقه همکاری داشت،قبل از انتخابات اعلام کرده بود که در صورت پیروزی در انتخابات، دوباره با همان مربی همکاری خواهد کرد. در ایران وقتی رییسِ جدید به روی کار می آید، مربی ای که خودش استخدام نکرده را بیرون می اندازد و این یک امر کاملا طبیعی در آنجاست.

*یعنی آقای تاج قبلا در زمان کی روش هم رئیس فدراسیون بوده؟
جالب اینجاست که ایشان، همان رئیس فدراسیونی است که قبل از آمدن من به تیم ملی به علت امضای قرارداد میلیون دلاری با مارک ویلموتسِ بلژیکی تحت فشار شدید افکار عمومی قرار گرفته بود و در نهایت استعفا داد. در دوران ریاست و سلطنت او بر فوتبال ایران، تیم ملی تا آستانه حذف از دور اول مقدماتی جام جهانی پیش رفت و این ما بودیم که تیم ملی ایران را به جایگاهی که لایقش بود رساندیم.
سپس تاج را مجددا به عنوان یک قهرمان به فدراسیون برگردانند و با صعود ایران به جام جهانی، پاداش نیز گرفتند.چه کسی می تواند این دلیل و منطق را درک کند؟

* آیا از آقای تاج که شما را اخراج کرده است کینه ای در دلتان دارید؟
از نظر حرفه ای نمی توانم او را به خاطر کاری که انجام داده است، سرزنش کنم. زیرا او از قدرت هایی که دارد استفاده کرده است. او به من قولی نداد اما اگر من جای او بودم، مربی ای که من را از خطر حذف از اولین قدم برای راهیابی به جام جهانی نجات داد، حفظ می کردم.

*نظرتان راجع به کارلوس کی روش چیست؟
در زندگی یا در حرفه کاریمان، تقریبا هر روز افرادی را میبینیم که در زمینه فعالیتشان، به جایگاه های چشمگیری می رسند.
وقتی درباره مربیان صحبت می کنیم، آنها هدایت بزرگترین باشگاه ها را برعهده می گیرند و یا تیم های ملی را در جام جهانی هدایت می کنند.اما در بین تمامی این مربی ها، تنها چند مورد را می توانیم مثال بزنیم که بتوان لقب "بزرگ" را برای آنها برگزید.مربی هایی که بزرگ هستند، با هر روشی به هدف خود نمی رسند.
آنها با تیمی که مربی دارد مذاکره نمی کنند یا با ارسال پیام در شبکه های اجتماعی به بازیکنانی که در حال کار کردن با مربی دیگری هستند، خودنمایی نمی کنند.
*آیا قبلا متوجه شده بودید که تغییری در راه است یا اینکه خودتان هم از این اتفاق غافلگیر شدید؟
خودم هم متعجب شده بودم.با توجه به نتایجی که به دست آوردیم همه اتفاقات غیر منطقی بود.اما در تمام دوران حضورم بدون هیچ دلیلی،توسط افرادی منفعت طلب بارها مورد انتقاد واقع شدم بنابراین برای هر اتفاقی آماده بودم.

در ابتدا به من بی توجهی کردند زیرا همه تصور می کردند که در همان دور مقدماتی که در بحرین برگزار میشد حذف می شویم. ما توسط همگان نادیده گرفته میشدیم. ما حق از دست دادن هیچ امتیازی را در آنجا نداشتیم. سپس 4 برد متوالی کسب کردیم و در دور بعدی مقدماتی هم با همان روند کارمان را ادامه دادیم.ما هیچ شکستی نخورده بودیم و آنها شروع به انتقاد از من کردند که من دلیل این رفتار را پیشرفت شخصی خودم می دانم.
پس از مرحله نادیده گرفتن، انتقاد کردن شبیه رسیدن به مرحله بعدی است.بعد از اینکه به مرحله نهایی رسیدیم من به معنای واقعی کلمه، مانع تمام این اتفاقات شدم و سپس از تمام جهات فشارها بر من وارد شد.آنها در نهایت متوجه شدند که من در کارم خوب هستم و نمی توانند بر روی من تسلط داشته باشند.

* پس از اینکه جایگاهتان به عنوان سرمربی محفوظ بود چه چیزی در پشت پرده این جابه جایی را رقم زد؟
نقش اساسی را در برکناریِ من، رئیس جدید فدراسیون فوتبال و چند تن از بازیکنانِ تیم که در انتخابات به خاطر علاقه به آقای تاج از او حمایت کردند؛ داشتند ههمچنین مربی ای که جانشین من شد برای مدت طولانی با همین بازیکنان و اعضای هیئت رییسه در ارتباط بود.

*آیا منظورتان این است که برخی بازیکنان در تغییر جایگاه شما نقش داشته اند؟
واکنش های ولنگارانه و شل گرفتن افرادی که تصمیم گیرنده بودند نسبت به بازیکنان تیم، باعث شد تا آنها وارد بازی ای شوند که مربوط به آنها نیست. مشاوره هایی با بازیکنانِ تیم ملی در مواردی که از اختیار آنها خارج است صورت می گرفت که در نهایت باعث می شد بازیکنان احساس کنند اهمیت زیادی به آنها داده می شود و آنها را وادار می کرد که در تمام مسائل بیشتر و بیشتر دخالت کنند. وقتی که فهمیدیم بازیکنان با یکدیگر همدست شدند و ملاقاتی خصوصی با سیاستمداران بلندپایه کشور به ویژه وزیر ورزش که از طریق یکی از افرادِ دولت قبلی با آقای کی روش در ارتباط بود انجام داده اند بسیار نا امید شدیم.

* واکنش ملی پوشان ایرانی پس از اینکه اخراج شدید چه بود؟آیا کسی از آنها با شما تماس گرفت؟

افراد کمی به صورت علنی از من حمایت کردند و بیشتر آنها می ترسیدند که حضورشان در جام جهانی به خطر بیفتد، بنابراین به صورت شخصی به من پیام دادند. افراد کمی که مربی محبوب شان را داشتند و من را بر اساس منافعی که داشتند قضاوت کردند، به صورت علنی حرفی نزدند. آنها گفتند سرباز تیم ملی هستند و نمی خواهند در این مسائل دخالت کنند اما در واقع در این اتفاقات دخیل بودند

* این اولین بار است که در مورد این مسائل با رسانه ها صحبت می کنید. چرا بلافاصله در همان زمان مطرح نکردید؟
کشور ایران در یک ماه اخیر در شرایطی قرار داشته که من را به عنوان فردی که مدت زیادی را در آن کشور گذرانده ام، عمیقا نگران و ناراحت کرده است.
من به احترام تمام دوستانم و همه کسانی که در آن زمان روزهایی نامعلوم و بسیار سخت را پشت سر می گذاشتند، ترجیح دادم خروج خودم را رسانه ای نکنم.

* آیا از اینکه به عنوان سرمربی در جام جهانی حضور نداری ناامیدی؟
جام جهانی نقطه اوج زندگی حرفه ای همه ماست و این شامل من هم می شود. من در این حدود سه سال با تمام وجودم تلاش کردم و این طبیعی است که ناامید باشم. با این حال، ارزش های انسانی برای من وجود دارد که بسیار مهم تر از جام جهانی است. مفهوم موفقیت معنایی عمیق تر برای من دارد.
من به اتفاقاتی که در جریان دیدارهای انتخابی با آنها روبرو شدم افتخار می کنم. از روز اول تا آخر با موانع و دشواری های بسیاری روبرو شدم و توانستم تا لحظه آخر خودم، شان و شرافتم را حفظ کنم.من می دانستم چطور باید فشاری که در اطرافم وجود دارد را مدیریت کنم. من در برابر داستان های ساختگی بسیار و دروغ هایی که از سوی کارشناسان دروغین فوتبال و تحلیل هایی که در رسانه ها و شبکه های اجتماعی به گوش می رسید مصونیت نداشتم.
علاوه بر این، ما با این موفقیت پول هایی به دست آوردیم که توانستیم اشتباهات هنگفت گذشته را پوشش دهیم و از آن برای پیشرفت فوتبال در ایران برای آینده استفاده کنیم.
* آیا به این فکر می کنی که یک روز به ایران برگردی؟
بله البته، این درست است که با یکسری از افراد تجربه تلخی داشتم ولی این به این معنی نیست که همه مردم ایران بد هستند. من همیشه سعی می کنم قضاوت ها و داستان هایی که در مورد ایران وجود دارد؛ از بین ببرم؛ از جمله تصویری که رسانه های غربی می خواهند از ایران نشان بدهند. جدا از سیاست که اینجا با آن کاری ندارم، مردم شگفت انگیزی در ایران زندگی می کنند.

* وضعیت ایران را در جام جهانی چطور می بینی؟
اگر از پتانسیل هجومی خودشان بهره ببرند و به دنبال ضد حمله در بازی های بزرگ نباشند، کیفیت لازم برای صعود از دور گروهی را دارند. هر نتیجه ای به غیر از صعود از گروه برای آنها شکست محسوب می شود، زیرا آنها تیم اول آسیا هستند

* از نظر شما کدام تیم ها مدعی قهرمانی جام جهانی هستند؟
برزیل، هلند، بلژیک و فرانسه. ولی شخصا دوست دارم اسپانیا و یا کرواسی این عنوان را به دست بیاورند. چون این دو تیم نزدیکترین فوتبال به آنچه مدنظر من هست را ارائه می کنند.

* در دوره قبلی جام جهانی، کرواسی نایب قهرمان شد.چه چشم اندازی برای این تیم متصور می شوید و فکر می کنید که تیم ملیِ کرواسی در حال حاضر چگونه به نظر می رسد؟
به نظرم ما می توانیم نگاه بلند پروازانه ای داشته باشیم. مهم این است زمانی که به هر بازیکنی نیاز داشته باشیم سالم باشند و بتوانند در دسترس تیم باشند.
بازیکنان جوانی که به تیم می آیند را دوست دارم. آنها انرژی تازه ای می آورند. تجربه ای که از جام جهانی روسیه کسب کردیم نیز بسیار مهم است.این تجربه ذهنیت خاصی را با خود به همراه دارد که می تواند در این رقابتِ بزرگ، نقشی تعیین کننده داشته باشد.
رفتن به مرحله نهایی لیگ ملت های اروپا هم نشان دهنده این است که تیم در مسیر درستی قرار گرفته است و ما می توانیم خواسته هایمان را عملی کنیم.

* شما تجربه فراوانی از مربیگری در حوزه خاورمیانه دارید.آیا دوباره به آنجا بازمی گردید یا اینکه در مرحله بعدی یک مقصد اروپایی را مدنظر خود دارید؟
من سالها در آنجا کار کرده ام و به نوعی منطقی تر این است که در آسیا به کار خودم ادامه دهم.
فعالیت در اروپا هم هدف همیشگی من بوده است. من قبلا چندین پیشنهاد داشتم اما نمی خواستم در تصمیم گیری عجله کنم. من طبیعتا به کمی استراحت و مطمئنا به اندکی صبر نیاز دارم تا بتوانم تیمی را پیدا کنم که بتوانم موفقیت را در آنجا هم تکرار کنم.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
حال خوشِ رهبر معظم انقلاب در کوهنوردی با حاج قاسم سلیمانی و چیدن گلهای زرد رنگ از کوه+عکس/ سرداری که هیچ جا رهبری رو تنها نمیذاشتن (478 نظر) مبلی که رهبر معظم انقلاب 20 سال است روی آن می نشینند+عکس/ دکوراسیونی که هیچوقت تغییر نمیکند! (322 نظر) سبک زندگی مقام معظم رهبری از زبان همسر ایشان/ ما در خانه‌مان دکوراسیون به معنای متداول آن،فرش و پرده‌های قیمتی و مبلمان نداریم (302 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اهواز برای رنگ آمیزی سطل های زباله/ دست مریزاد واقعا+عکس (270 نظر) عاشقانه های جذاب سید احمد خمینی و زیباترین دختر ایران زمین «ایران خانوم»/ الهیی چقدر نازه+عکس (271 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری تبریز برای حفظ پرندگان از سرما/ دست مریزاد واقعا+عکس (255 نظر) رهبر معظم انقلاب در حال دروی گندم با داس در مزارع کشاورزی روستای فردو (227 نظر) خلاقیت خنده دار مسافر کش موتوری برای راحتی مسافرش مرز های انسانیت را جا به جا کرد/ هزارماشالله به این ذهن خلاق+ عکس (203 نظر) خواستگاری متفاوت و حساب شده همسر مقام معظم رهبری برای پسرشان+ویدئو/ برای آقا مجتبی که خیلی شبیه رهبری هستن (178 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اردبیل برای حمایت از حیوانات+عکس/ واقعا دست مریزاد داره! (154 نظر) روستایی که شاه قاجار در آن عاشق شد/ تصویر دختری که دل ناصرالدین شاه را برد (147 نظر) تصویری تاریخی از تزئینات لاکچری ماشین عروسی در دهه 60 / اونموقع پیکان سلطان جاده بود😂 (143 نظر) سفری شیرین به گذشته ها، زندگی تو دهه 60 این مدلی بود/ حس زندگی رو آدم قشنگ میگیره + فیلم (140 نظر) تصویری از خانه ابدی پدر رهبر معظم انقلاب/ روحش شاد و یادش گرامی (139 نظر) سبک دکوراسیون شیک و منحصر بفرد اتاق ساده رهبر معظم انقلاب +عکس (123 نظر)
دیگران می‌خوانند   
کودکی لعیا زنگنه، مریم سریال درپناه تو در 5 سالگی/ چقدر ناز و بانمک بوده+عکس تصویری از خانه ابدی مادر الناز حبیبی بازیگر سریال دردسرهای عظیم/ روحش شاد و یادش گرامی (ویدئو) توصیۀ جیمز هالیس به والدین/ مهم نیست فرزندانتان با چه رشته‌ای وارد دانشگاه شوند، مهم این است که... بیوگرافی و زندگینامۀ غلامحسین مصاحب ریاضی‌دان بزرگ ایرانی شوخی حامد آهنگی با قهرمان بوکس ایران/والا با بوکسور شوخی کردن دل و جرات میخواد+ فیلم فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 گشت و گذاری در اولین کافه ایران؛ از آینه طلاکاری شده تا خودروهای متعلق به مصدق/ پاتوق همیشگی کمال الملک فال شمع چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 (ویدئو) رفتار بسیار زیبا و انسانی علیرضا جهانبخش با خانم تصویر بردار/ با این کارت ایران و ایرانی رو سربلند کردی فال حافظ با تفسیر روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 + فیلم شیرین زبونی های دختر کیوت و بامزه سروش رفیعی ستاره پرسپولیس/ قند تو دل آدم آب میشه آخه!+ فیلم فال روزانه امروز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 (تصویر) تولد لاکچری مسی برای عشقش آنتونلا غوغا کرد/ حسودی جورجینا معشوقه رونالدو دیدن داره😁 فال ابجد روزانه چهارشنبه 9 اسفند 1402 صحنه ای از سریال دلنوازان که حرص شاهرخ استخری،بازیگر نقش بهزاد را درآورد +عکس خرید ویپ و پاد از فروشگاه ویپ گاد سوختن دختر ملی پوش ایرانی در آتش سوزی هولناک! + عکس خلاقیت تاریخی مهندس ایرانی در نصب دوربین مداربسته به دیوار+ عکس/ اینو به دانشگاه هاروارد نشون بده بهش دکترای افتخاری میدن😂 مبلمان خاص و مدیترانه ایِ خونه دوبلکس عروس شیرازی محمود پاک نیت و نوه خوشگلش با دکوری همرنگ استایل خاص و دلربای بازیکن محبوب تیم پرطرفدار پرسپولیس در روز عروسی اش/چه خوشتیپ شده!+عکس روزی روزگاری دربی: گلهای به یادماندنی استقلال در شهرآورد 59/ هنرنمایی علیمنصور، فکری و پیروز قربانی/ بفرست واسه استقلالیای دوآتیشه💙💙💙 (تصاویر) 23 دیزاین ناخن بهاری که استایل نوروزیتان را تکمیل می کنند 10 مدل مانتو کتی مجلسی ویژه نوروز 1403 برای خانم های شیک پوش+عکس سبک زندگی متفاوت و جالب هاشمی رفسنجانی از زبان دخترش؛ از خوردن کاهو با رب انار برای میان وعده تا نان و ماست برای شام رتبه پیمانکاری شرکت چیست؟ خلاقیت بی نظیر یک طراح مبل راحتی با الهام از مدل قایق و کالسکه/ مغز تو رو باید تو موزه نگه داشت+عکس خلاقیت منحصر به فرد یک ایرانی در طراحی استند چاقوی آشپزخانه با سنگ‎+عکس/ با احترام به سازنده‌اش با وقتی که صرف این کرده میشه موشک ساخت معرفی تسمه نقاله و کاربرد آن در صنعت معرفی فروشگاه عطر، پوشاک مردانه و زنانه ایرانی در سایت پی جو داداش خوشتیپ و جنتلمن مرجان سلحشوری، تازه عروس تکواندوکار ایرانی/ ماشالا چقدر باهمدیگه صمیمی هستن😍 سطح اطلاعات ابوالفضل گلابی آدم گزارشگر فوتبال مازنی رو یاد هرکول پوارو می اندازه/ اسم شوهر عمه بازیکن رو هم می دونه یا خدا😂😂😂😂😂😂 (ویدئو) جدیدترین و شیک ترین ایده برای پخت نیمرو/ حالا واقعا نیازه روز به روز نیمروها با کلاس تر بشن؟ همه نکاتی که درمورد دیزل ژنراتور و سوخت مصرفی آنها باید بدانیم همای سعادت اینبار در مشیریه تهران! + فیلم قتل شوهر سابق زن تهرانی به دست همسر جدیدش / قاتل با ماشین از روی مرد جوان رد شد یادی کنیم از مبارزه تاریخی با ویروس کرونا به سبک محمود احمدی نژاد در پای صندوق رای+ ویدئو کشف اولین رژ لب جهان در ایران + عکس/ زنان این منطقه ایران 3600 سال پیش رژ می‌زده‌اند! (عکس) چیدمان ساده و خودمونی خونه رابعه اسکویی با مبلمان راحتی و گل های ارکیده/ جای دنجی به نظر میاد😍 طالع بینی و خصوصیات مرد و زن متولدین مرداد زنده زنده سوختن دو کودک در چادر عشایری / مرگ جانسوز در اصلاندوز رخ داد
تیتر امروز   
فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 گشت و گذاری در اولین کافه ایران؛ از آینه طلاکاری شده تا خودروهای متعلق به مصدق/ پاتوق همیشگی کمال الملک فال شمع چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 + فیلم فال روزانه امروز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 فال ابجد روزانه چهارشنبه 9 اسفند 1402 سبک زندگی متفاوت و جالب هاشمی رفسنجانی از زبان دخترش؛ از خوردن کاهو با رب انار برای میان وعده تا نان و ماست برای شام قتل شوهر سابق زن تهرانی به دست همسر جدیدش / قاتل با ماشین از روی مرد جوان رد شد کشف اولین رژ لب جهان در ایران + عکس/ زنان این منطقه ایران 3600 سال پیش رژ می‌زده‌اند! طالع بینی و خصوصیات مرد و زن متولدین مرداد زنده زنده سوختن دو کودک در چادر عشایری / مرگ جانسوز در اصلاندوز رخ داد (فیلم) بازیگر معروف کشورمان یک روز بعد از تولدش در پشت صحنه درگذشت!! (عکس) پست های عجیب و غریب بیلی آیلیش تمومی نداره!! عکس زیبای دمت اوزدمیر با روسری در یک روز برفی تغییر چهره عجیب مرجانه گلچین با لباس قاجاری