ساعدنیوز
ساعدنیوز

نکات طلایی در مورد سبک زندگی ون لایف

  پنجشنبه، 25 آبان 1402   زمان مطالعه 7 دقیقه
نکات طلایی در مورد سبک زندگی ون لایف
ون لایف از جدیدترین سبک های زندگی است. شاید برای همۀ ما پیش آمده که زمانی دوست داشتیم خانه را برای ماه ها ترک کنیم و شروع به سفر ایران گردی کنیم. اکنون سفر با ون تبدیل به سبک زندگی شده و عده ای در سراسر دنیا به این روش زندگی می کنند. در ادامه ماقصد داریم تا نکات مهم این نوع از سبک زندگی را برای شما بیان کنیم.

ون لایف یا زندگی در ون جزء متفاوت ترین سبک زندگی هاست و شاید جز معدود سبک زندگی هایی است که فرد خانه خود را ترک می نماید. ایده زندگی در سفر شاید در گذشتۀ غیرقابل‌دسترس به‌نظر می‌رسید، اما خوب است بدانید که اکنون سفر با ون تبدیل رایج شده و عده‌ای در سراسر جهان به این روش خانه ای مجهز همراه شما در جاده ها زندگی می‌کنند. اگر شما نیز عاشق سفر کردن و ماجراجویی و کسب تجربه های منحصر به فرد هستید با ما همراه باشید تا بیشتر با این سبک زندگی و نکات مربوط به آن آشنا شوید.

ون لایف به چه معناست؟


شاید اولین چیزی که نظر شما را به ون لایف جلب کرده است، عکس‌های زیبایی از زندگی در ون‌های بسیار مجهز با لوازم رفاهی می باشد که حس و حال جذابی هم دارد و یکی از فانتزی‌های بسیاری از افراد سفر دوست، تجربه این سبک زندگی است. به طور کلی به سبکی از زندگی‌ که در آن، فردی کمپر‌های مسافرتی (ون‌های مجهز به امکانات) تهیه کرده، با آن به مسافرت می‌رود و در آن زندگی هم می‌کند، ون لایف (Van life) گفته می‌شود و فردی که این شرایط را برای زندگی انتخاب کرده، ون لایفر نامیده می‌شود.

ون

به چه چیز هایی برای ون لایفر شدن نیاز داریم؟


ابتدا باید به این سوال جواب دهید که آیا از لحاظ روحی آمادگی زندگی کردن در ون را دارید یا نه؟ همانطور که همه انسان ها دارای سبک زندگی متفاوتی هستند، زندگی در ون هم با مدل ها و شکل های مختلفی دیده شده است. بعضی از افراد دوست دارند آخر هفته های خود را در ون شخصی به گشت و گذار بگذرانند. با این حال در تمام این افراد خصوصیاتی مانند ماجراجویی، ریسک پذیری و علاقه به سفر موج می زند.

در بین افرادی که زندگی در ون را انتخاب کرده اند، اشخاصی را می بینید که بازنشسته شده اند و خانه دارند اما گاهی ترجیح می دهند که مدتی را در ون و به دور از خانه زندگی کنند. همچنین منطقی تر است که هم سفری با خود در این سبک زندگی داشته باشید، زیرا قبول مسئولیت همه چیز از جمله: رانندگی، تهیه غذا، تعمیرات ماشین و … برای یک نفر کار مشکلی است. البته اگر او نیز همانند شما عاشق سفر باشد مسیر زندگی و سفر شما را شیرین تر خواهد کرد.

ون

کمپر (camper) چیست؟


کمپر(Camper) اتاق یا خانه متحرکی است که به خودرو وصل می‌شود و تبدیل به بخشی از خودروی شما می‌شود. برای خرید کمپرها می‌توانید به سایت‌های فروش آن‌ها مراجعه کنید وبا توجه به بوجه‌تان کمپر مناسبی را خریداری نمایید. در ایران نیز کمپر‌های کشنده باکیفیت و مجهز به دست‌شویی، حمام، تلویزیون، صندلی، تختخواب، ظرف‌شویی، پمپ و مخزن آب با سیستم سرمایش و گرمایش استاندارد به فروش می‌رسد بنابراین می‌توانید از برندهای ایرانی هم استفاده نمایید.

ون

فضای داخلی ون


برای داشتن یک زندگی نسبتا راحت در ون به فضای داخلی بزرگی نیاز خواهید داشت. مهم ترین بخشی که به آن در ون خود نیاز دارید، آشپزخانه است که از سینک، گاز یک یا دو شعله و کابینت تشکیل شده است. بخش های دیگری که باید فضایی برای آن ها در نظر بگیرید، تخت خواب، میز و کمد می باشد. اگر ون بزرگی داشته باشید می توانید بخشی را برای حمام و دستشویی نیز قرار دهید.

ون

نکات خرید ون(کمپر) برای ون لایفر شدن


اگر می خواهید سبک زندگی در ون را تجربه کنید به وسیله نقلیه ای که می خرید و امکاناتی که دارد بسیار توجه کنید. امکاناتی که درون اردوگاه ها و کمپ ها برای وسایل نقلیه در نظر گرفته اند را بدانید و اگر چیزی نیاز دارید که در این مکان ها وجود ندارد آن را به ماشین خود اضافه کنید. بسیار هوشمندانه باید فکر کنید. از تک تک فضاهای درون ماشین باید بهینه و گاهی چندکاره استفاده کنید. شاید لازم باشد که مکانیکی و تعمیر خودرو را یاد بگیرید.

به خاطر داشته باشید، پیش از خرید ون، با مراجعه به مراکز مکانیک و نمایندگی‌ها از سلامت فنی خودروی موردنظرتان اطمینان حاصل کرده باشید. قبل از شروع طراحی فضای داخلی کمپرتان، اگر مشکل فنی‌ای وجود داشته باشد، از تعویض لاستیک‌ها گرفته تا چک کردن رادیاتور و جلوبندی، باید برطرف شود.

ون

نکات خرید ون(کمپر) دسته دوم یا بازسازی آن


زمانی که یک کمپر معمولی خریداری می کنید، باید به مدل ، کیفیت خودرو و میزان سلامت بودن موتور آن توجه کنید. به این نکته مهم توجه کنید که ممکن است گاهی با مسیرهای صعب العبور یا ناآشنا مواجه شوید که پر از دست انداز و چاله هست. کیفیت فنی موتور و سایر قسمت های ماشین اعم از ترمز ، دنده ، دیسک ، کمک فنر های ماشین و… اهمیت بسیار زیادی دارند.

اگر قصد تبدیل، بازسازی ماشین ساده به ماشین کمپر را دارید ، از ظرفیت و مقاومت ماشین اطلاعات کسب کنید و حتما قبل اقدام برای بازسازی ماشین با یک مکانیک مشورت کنید. موردی که ذهن افراد را درگیر می کند تقسیم بندی هزینه ها است. با خودتان تصور کنید که بخش عمده هزینه شما صرف خرید خوردو خواهد شد و می توانید مثل فیلم های تبلیغاتی با حداقل هزینه خودروی خود را به خودرو کمپر رویایی خود تبدیل کنید.

ون

آب، برق و گاز در کمپرها


یکی از مهم ترین موضوعات در کمپرها، آب و فاضلاب است. بیشتر کمپر‌ها دارای منبع آب با حجم 100 تا 200 لیتر می باشند. ون لایفرها باید خودشان هربار منبع آب را از چشمه‌های آب یا آب شهری پر نمایند. آب مصرف شده که در کمپر برای دست‌شویی و حمام مورد استفاده قرار می‌گیرد، در منبعی داخل کمپر ذخیره می‌شود و هنگامی که ون لایفرها به شهر می‌رسند، باید آن را در چاه‌های فاضلاب تخلیه نمایند.

کمپر‌ها خودشان مولد برق جدا ندارند، برقشان از طریق دینام خودرو تأمین می‌شود. یک باتری قوی که برق را در طول حرکت خودرو در خودش ذخیره می‌کند از مهمترین تجهیزات یک کمپر می باشد. اما گاز را چگونه باید تامین نماییم؟ گاز اجاق‌ کمپر‌ها هم با کپسول‌های گاز کار می‌کند، ولی می‌توانید از اجاق برقی هم استفاده نمایید.

ون

محل پارک کمپر ها؟


گزینه‌های محدودی در سراسر ایران برای پارک ون در شب وجود دارد، اما گزینه‌های مناسب شما به نوع ون، زندگی شما و امکاناتی که در اطراف خود نیاز دارید، بستگی دارد.

گذراندن بخشی از سفر در یک منطقه شهری و نیاز به حمام، دوش یا سرویس بهداشتی، کمپ رایگان یا کمپ هایی که هزینه دارند جزء گزینه هایی است که برای پارک کمپر پیش رو دارید.

ون

انتخاب لوازم آشپزی


در سفر یکی از نیاز های اولیه درست کردن غذا مورد علاقه است؛ در نظر گرفتن آشپزخانه نیز یکی از مواردی است که قبل از خرید خودرو کمپر باید در نظر بگیرید. در این مرحله باید به درستی تصمیم گیری کنید؛ برخی افراد در طبیعت در کنار آتش طبیعی غذا درست می کنند، بعضی افراد دوست دارند داخل اتومبیل خود آشپزی کنند و یک کابینت ساده داخل کمپر برای گذاشتن وسایل آشپزی خود کافی است.

برخی از مردم که به سفرهای طولانی مدت می روند به یک آشپزخانه با امکاناتی مثل گاز رومیزی و یک یخچال مسافرتی نیاز دارند. لازم به ذکر است برخوردار بودن از تمام امکانات آشپزخانه هزینه شما را بسیار بالا می برد، اگر قصد رفتن به سفرهای طولانی رو ندارید می توانید از آن صرف نظر کنید.

آشپزی

مزایای زندگی در ون


 • رهایی از هزینه های بالای زندگی شهری شامل: گرفتن وام، پرداخت قسط، اجاره خانه و …

 • بازدید بیشتر از نقاط مختلف جهان برخلاف سفر های معدود سالیانه

 • آشنایی با جاذبه ها، زبان ها و فرهنگ های متنوع

 • وقت گذراندن بیشتر در طبیعت

 • آرامش و خلوت بیشتر

 • مستقل شدن و رشد شخصیتی با کسب تجربه ها

ون

معایب زندگی در ون


 • توقف‌های طولانی در نزدیکی شهرها برای حفظ امنیت و ایمنی

 • خستگی از جابه‌جایی و رانندگی

 • سخت بودن حفظ بهداشت و تمیزی

 • در دسترس نبودن دوش آب گرم ( البته می توان از دوش خورشیدی یا یک سیستم برای تأمین آب در ون استفاده کرد)

 • برپا کردن توالت صحرایی در شرایط فشار

 • گم کردن راه

 • رو به رو شدن با مشکلات در حین سفر

 • نداشتن شغل و درآمد (البته می‌توانید در شهرها مدتی بمانید و شغل‌های مختلفی تجربه نمایید. بسیاری از ون لایفرها به عکاسی و سفرنام‌نویسی مشغول‌اند و همچنین می توانند با دور کاری کسب درآمد نمایند.

 • در معرض هوای بیرون بودن در گرما و سرما

ون

هزینه های ون لایفر شدن


 • هزینه برای وسایل مورد نیاز در زندگی عادی

 • هزینه سنگین برای خرید، تجهیز و دیزاین ون

 • هزینه سنگین بنزین

 • هزینه خوراک

 • هزینه تعمیر خرابی ماشین

ون

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

2 دیدگاه
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
حال خوشِ رهبر معظم انقلاب در کوهنوردی با حاج قاسم سلیمانی و چیدن گلهای زرد رنگ از کوه+عکس/ سرداری که هیچ جا رهبری رو تنها نمیذاشتن (487 نظر) عاشقانه های جذاب سید احمد خمینی و زیباترین دختر ایران زمین «ایران خانوم»/ الهیی چقدر نازه+عکس (375 نظر) سبک زندگی مقام معظم رهبری از زبان همسر ایشان/ ما در خانه‌مان دکوراسیون به معنای متداول آن،فرش و پرده‌های قیمتی و مبلمان نداریم (352 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری تبریز برای حفظ پرندگان از سرما/ دست مریزاد واقعا+عکس (342 نظر) مبلی که رهبر معظم انقلاب 20 سال است روی آن می نشینند+عکس/ دکوراسیونی که هیچوقت تغییر نمیکند! (323 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اهواز برای رنگ آمیزی سطل های زباله/ دست مریزاد واقعا+عکس (272 نظر) رهبر معظم انقلاب در حال دروی گندم با داس در مزارع کشاورزی روستای فردو (229 نظر) خلاقیت خنده دار مسافر کش موتوری برای راحتی مسافرش مرز های انسانیت را جا به جا کرد/ هزارماشالله به این ذهن خلاق+ عکس (204 نظر) خواستگاری متفاوت و حساب شده همسر مقام معظم رهبری برای پسرشان+ویدئو/ برای آقا مجتبی که خیلی شبیه رهبری هستن (178 نظر) تصویری از خانه ابدی پدر رهبر معظم انقلاب/ روحش شاد و یادش گرامی (169 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اردبیل برای حمایت از حیوانات+عکس/ واقعا دست مریزاد داره! (158 نظر) روستایی که شاه قاجار در آن عاشق شد/ تصویر دختری که دل ناصرالدین شاه را برد (153 نظر) تصویری تاریخی از تزئینات لاکچری ماشین عروسی در دهه 60 / اونموقع پیکان سلطان جاده بود😂 (143 نظر) سفری شیرین به گذشته ها، زندگی تو دهه 60 این مدلی بود/ حس زندگی رو آدم قشنگ میگیره + فیلم (140 نظر) سبک دکوراسیون شیک و منحصر بفرد اتاق ساده رهبر معظم انقلاب +عکس (123 نظر)
دیگران می‌خوانند   
رونمایی محمدحسین میثاقی مجری فوتبال از پسرش برای اولین بار/ بهش نمیخوره بچه داشته باشه+ عکس ناصرالدین شاه چگونه کشته شد؟ / ماجرایی عجیب از زبان داماد + تصاویر نمایی از خیابان انقلاب در سال 1330 + عکس ماجرای عجیب عکس ناصرالدین شاه روی استکان نعلبکی + عکس (ویدئو) سلفی عجیب و ترسناک یک زن با سیل (عکس) وحشتناک ترین ودردناکترین تجربه زنان چینی برای زیباتر بودن/ حتی فکر کردن بهش زجرآوره! گلخونه زیبا و دلباز سانیا سالاری ارغوان سریال دلدادگان/ چه گل هایی چه گلدونایی+ عکس بی احترامی و حرمت شکنی مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی در ورودی استادیوم آزادی جنجالی شد+فیلم داغ کودکی لعیا زنگنه، مریم سریال درپناه تو در 5 سالگی/ چقدر ناز و بانمک بوده+عکس تصویری از خانه ابدی مادر الناز حبیبی بازیگر سریال دردسرهای عظیم/ روحش شاد و یادش گرامی (ویدئو) توصیۀ جیمز هالیس به والدین/ مهم نیست فرزندانتان با چه رشته‌ای وارد دانشگاه شوند، مهم این است که... بیوگرافی و زندگینامۀ غلامحسین مصاحب ریاضی‌دان بزرگ ایرانی شوخی حامد آهنگی با قهرمان بوکس ایران/والا با بوکسور شوخی کردن دل و جرات میخواد+ فیلم فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 گشت و گذاری در اولین کافه ایران؛ از آینه طلاکاری شده تا خودروهای متعلق به مصدق/ پاتوق همیشگی کمال الملک فال شمع چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 (ویدئو) رفتار بسیار زیبا و انسانی علیرضا جهانبخش با خانم تصویر بردار/ با این کارت ایران و ایرانی رو سربلند کردی فال حافظ با تفسیر روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 + فیلم شیرین زبونی های دختر کیوت و بامزه سروش رفیعی ستاره پرسپولیس/ قند تو دل آدم آب میشه آخه!+ فیلم فال روزانه امروز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 (تصویر) تولد لاکچری مسی برای عشقش آنتونلا غوغا کرد/ حسودی جورجینا معشوقه رونالدو دیدن داره😁 فال ابجد روزانه چهارشنبه 9 اسفند 1402 صحنه ای از سریال دلنوازان که حرص شاهرخ استخری،بازیگر نقش بهزاد را درآورد +عکس خرید ویپ و پاد از فروشگاه ویپ گاد سوختن دختر ملی پوش ایرانی در آتش سوزی هولناک! + عکس خلاقیت تاریخی مهندس ایرانی در نصب دوربین مداربسته به دیوار+ عکس/ اینو به دانشگاه هاروارد نشون بده بهش دکترای افتخاری میدن😂 مبلمان خاص و مدیترانه ایِ خونه دوبلکس عروس شیرازی محمود پاک نیت و نوه خوشگلش با دکوری همرنگ استایل خاص و دلربای بازیکن محبوب تیم پرطرفدار پرسپولیس در روز عروسی اش/چه خوشتیپ شده!+عکس روزی روزگاری دربی: گلهای به یادماندنی استقلال در شهرآورد 59/ هنرنمایی علیمنصور، فکری و پیروز قربانی/ بفرست واسه استقلالیای دوآتیشه💙💙💙 (تصاویر) 23 دیزاین ناخن بهاری که استایل نوروزیتان را تکمیل می کنند 10 مدل مانتو کتی مجلسی ویژه نوروز 1403 برای خانم های شیک پوش+عکس سبک زندگی متفاوت و جالب هاشمی رفسنجانی از زبان دخترش؛ از خوردن کاهو با رب انار برای میان وعده تا نان و ماست برای شام رتبه پیمانکاری شرکت چیست؟ خلاقیت بی نظیر یک طراح مبل راحتی با الهام از مدل قایق و کالسکه/ مغز تو رو باید تو موزه نگه داشت+عکس خلاقیت منحصر به فرد یک ایرانی در طراحی استند چاقوی آشپزخانه با سنگ‎+عکس/ با احترام به سازنده‌اش با وقتی که صرف این کرده میشه موشک ساخت معرفی تسمه نقاله و کاربرد آن در صنعت معرفی فروشگاه عطر، پوشاک مردانه و زنانه ایرانی در سایت پی جو داداش خوشتیپ و جنتلمن مرجان سلحشوری، تازه عروس تکواندوکار ایرانی/ ماشالا چقدر باهمدیگه صمیمی هستن😍 سطح اطلاعات ابوالفضل گلابی آدم گزارشگر فوتبال مازنی رو یاد هرکول پوارو می اندازه/ اسم شوهر عمه بازیکن رو هم می دونه یا خدا😂😂😂😂😂😂 (ویدئو) جدیدترین و شیک ترین ایده برای پخت نیمرو/ حالا واقعا نیازه روز به روز نیمروها با کلاس تر بشن؟
تیتر امروز   
ناصرالدین شاه چگونه کشته شد؟ / ماجرایی عجیب از زبان داماد + تصاویر ماجرای عجیب عکس ناصرالدین شاه روی استکان نعلبکی + عکس فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 گشت و گذاری در اولین کافه ایران؛ از آینه طلاکاری شده تا خودروهای متعلق به مصدق/ پاتوق همیشگی کمال الملک فال شمع چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 + فیلم فال روزانه امروز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 فال ابجد روزانه چهارشنبه 9 اسفند 1402 سبک زندگی متفاوت و جالب هاشمی رفسنجانی از زبان دخترش؛ از خوردن کاهو با رب انار برای میان وعده تا نان و ماست برای شام قتل شوهر سابق زن تهرانی به دست همسر جدیدش / قاتل با ماشین از روی مرد جوان رد شد کشف اولین رژ لب جهان در ایران + عکس/ زنان این منطقه ایران 3600 سال پیش رژ می‌زده‌اند! طالع بینی و خصوصیات مرد و زن متولدین مرداد زنده زنده سوختن دو کودک در چادر عشایری / مرگ جانسوز در اصلاندوز رخ داد (فیلم) بازیگر معروف کشورمان یک روز بعد از تولدش در پشت صحنه درگذشت!! (عکس) پست های عجیب و غریب بیلی آیلیش تمومی نداره!!