ساعدنیوز
ساعدنیوز

ورزش در مسیر شکوفایی فرهنگ و تمدن/ "دیپلماسی ورزشی" راهی پرسود و کم هزینه

  چهارشنبه، 29 شهریور 1402   کد خبر 356902
ورزش در مسیر شکوفایی فرهنگ و تمدن/ "دیپلماسی ورزشی" راهی پرسود و کم هزینه
استقبال گرم مردم ایران از حضور یکی از برجسته ترین ستاره های جهان فوتبال در کشور نشان از قدرت این ورزش پرطرفدار در نزدیکتر کردن ملت ها دارد. دکتر بهمن اکبری دیپلمات فرهنگی و استاد دانشگاه در یادداشتی اختصاصی برای ساعدنیوز به ظرفیت ورزش برای کاهش تنش های بین المللی و افزایش قدرت نرم ایران می پردازد.

شاید جالب باشد بدانید که پدر فوتبال منطقه و ورزشهای رزمی در کشورهای - خلیج فارس، مربیان خوش نام ایرانی بوده و هستند؛ یعنی نزدیک به نیم قرن این منطقه وامدار تلاش مربیان ایرانی بوده است. ما اگر باهوش باشیم می توانیم از این ظرفیت بسیار شایسته بهره ببریم. به زبان علمی معمولاً به آن "جامعه پذیری تربیتی" از طریق ورزش می گویند. اینکه ما چطور می توانیم فضای تربیتی فرهنگی را از راه ورزش دنبال کنیم نیازمند فکر، پژوهش و نظریه است. اگرچه خود ورزش به عنوان امری تربیتی در زمینه جسمی محسوب می شود، کارکردهای سیاسی، اجتماعی و فنی نیز پیدا کرده است. به طور طبیعی، دیگر ورزش را فقط در حوزه شخصی و فردی نمی بینید.

دکتر بهمن اکبری رایزن فرهنگی اسبق ایران در عمان

تاریخ دیپلماسی ورزشی به "دیپلماسی پینگ پنگ" نیز معروف شد که به روابط بین آمریکا و چین بر می گردد که توانست روابط تیره و تار آن دو کشور را به رابطه خیلی نزدیک انسانی عاطفی تبدیل کند. آمریکا از سال 1950 و پس از ورود چین به جنگ کره جنوبی و کره شمالی و حمایت از کره شمالی با چین روابط خصم داشت. بر این اساس تا سال 1970 هیچگونه روابط سیاسی و اقتصادی با این کشور نداشت. در ابتدای سال 1970 آمریکا ضع بازی ورزشی تنیس روی میز پینگ پنگ میان این کشور و ،چین مذاکرات اولیه ای را با دیپلماتهای این کشور در خاک چـین سامان داد. این گفت و گوها سرانجام به دیدار میان رئیس جمهوری آمریکا از پکن در سال 1972 و آغاز روابط دیپلماتیک جمهوری خلق چین و ایالات متحده آمریکا منجر شد. به این موضوع در سیاست، "دیپلماسی پینگ پنگی" می گویند؛ یکی دیگر از نمونه های این دیپلماسی، ارتباط میان کره شمالی و کره جنوبی در مسابقات جهانی خارج از فدراسیون است که به وقوع پیوست.

من زمانی که رایزن فرهنگی ایران در پادشاهی عمان بودم، روی این زمینه فکر میکردم که باید کاری انجام داد گرچه تفاهم نامه هایی را به شکل کلی داشتیم برنامه اجرایی ورزش ایران و عمان پیش نویس شده بود؛ اما این پیش نویس برنامه های اجرایی و تفاهم نامه ها خیلی کارکردهای خودشان را پیدا نکرده بودند در خصوص دیپلماسی ورزشی همان طور که اشاره کردم مهمترین موضوع این است که ما بدانیم پدر فوتبال منطقه و ورزشهای رزمی در کشورهای خلیج فارس که در همسایگی ما هستند ایرانی بودند؛ یعنی مربیان ایرانی، دین بزرگی دارند بر ورزشهای منطقه، به ویژه فوتبال و ورزشهای رزمی.

حضور رونالدو در تهران، در ترکیب تیم النصر عربستان، فرصتی است برای توسعه دیگر ارتباطات. "عربستان" کشوری است مسلمان و اصلی ترین قدرت اقتصادی منطقه خلیج فارس. و اینک با عزم "بن سلمان" در صدد ساخت خاورمیانه بزرگ و اقتصادی پیشرفته بدون نفت و خلق هویتی "ملی فرهنگی" و نه هویتی "دینی مذهبی" است. "ایران" یکی از مهمترین اعضاء نظم نوین منطقه ای که به ابتکار "چین" با عربستان، در پیمان دوستی و توسعه اقتصادی همه جانبه در راستای "امنیت" و "رفاه" منطقه حاضر شده است.

وجود دو قدرت منطقه ای در کنارهم می تواند پیام آور آینده ای روشن باشد. برای رسیدن به عمق استراتژیک بهره بردن از دیپلماسی فرهنگی و بویژه "ورزشی" نقطه وصل های ممکن و مطلوبی است که با هزینه‌های اندک، سود سرشاری دارد. امروزه، تورنمنت های ورزشی درشمار نشانەهای رونق اقتصادی و ازبین رفتن کسادی بازار و انزوای جهانی است. و مهمتر از همه پایانی است بر اضاعه فرصت ها، نابودی منابع انسانی و اقتصادی و رقابت های بی حاصل ایران و عربستان بر سر رهبری جهان اسلام و نفوذ در خاورمیانه.

امروز باید شاهد باشیم که بلندپروازی‌هایی که برساخته ذهن و زبان سیاستورزان غیرفرهنگی است، به رفاقت هایی در جهت اصلاح "امر مسلمین" بیانجامد؛ که با نشاندن "درخت دوستی" آغاز و پایانی بر رنج بی شمار مردم منطقه شود. عربستان برآن شده تا بجای حمایت از گروه های شبه نظامی اسلامی همچون "جیش الاسلام"ها در جنگ سوریه و یمن، شهر نئوم را بسازد و میزبان ورزشکاران محبوب ملت‌ها باشد؛ چراکه توسعەی اقتصادی تنها یک روی توسعه است، و توسعه فرهنگی تسهیل کننده امنیت سیاسی و صلح منطقه ای می تواند باشد. با حضور دکتر عبدالله العنزی یکی از چهره‌های فعال دیپلمات به عنوان سفیر عربستان سعودی در تهران، امیدوارم شاهد تحولی در زمینه دیپلماسی اقتصادی و فرهنگی باشیم.

بی شک "خلیج فارس" ظرفیت تبدیل شدن به کانون مهم اقتصاد جهان را دارد و اینک پیشانی خاورمیانەی جدید است که قطب های اقتصادی و جاذبەهای گردشگری فراوانی را در خود جای داده است و کشورهای امارات و قطر، در شمار پیشران های این مناطق است.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
بازسازی چهره شگفت انگیز زلیخای یوسف در موزه مصر توسط هوش مصنوعی+عکس /چقدر زیباست.. (592 نظر) تصاویری از عیادت جواد عزتی و هنرمندان از رهبر معظم انقلاب و استقبال گرم ایشان (537 نظر) گرد و خاک افغانی ها در مترو تهران تاریخ ساز شد/ یه همینو کم داشتیم... (367 نظر) کشف تابوت ارزشمند آخناتون با چشم طلا متعلق به مصر باستان+عکس (263 نظر) بازسازی چهره شگفت انگیز یوزارسیف عزیز مصر(یوسف) در موزه مصر توسط هوش مصنوعی+عکس /چه چهره منحصربفردی.. (248 نظر) رونمایی هالک ایرانی (سجاد غریبی) از استاد قَدَرش که یَل بودنش را مدیون اوست+عکس (237 نظر) کشف شگفت انگیز یک کوه واقعی پر از طلا و گنج از دنیای باستان/ گنجینه هایی که قیمت ندارند+ویدیو (179 نظر) کشف مجسمه فیروزه ای و فوق العاده زیبای دختر کوروش در اطراف تخت جمشید+عکس (165 نظر) مومیایی شگفت انگیز چشمهای واقعی زلیخای یوسف پیامبر در داخل تندیس +عکس/چه چشمان رنگی دلربایی! (164 نظر) تمرینات سخت هالک ایرانی (سجاد غریبی) برای رو کم کنی ستاره های بوکس جهان (164 نظر) (فیلم) لحظه هشدار قایق ماهیگیری ایرانی به ناوشکن آمریکایی در خلیج فارس و ورود سپاه به این ماجرا (156 نظر) (عکس) کشف مومیایی سالم زلیخا، همسر عزیز مصر برای اولین بار/ اگه راس میگی الان خوشگل شو😂 (150 نظر) بازسازی چهره همسران پادشاهان هخامنشی توسط هوش مصنوعی +عکس /یکی از یکی زیباتر و جذاب تر (145 نظر) رفتار نامناسب هادی چوپان با یک نوجوان در مراسم استقبال از بعد از بازگشت به شیراز (142 نظر) شگفت انگیزترین درخت دنیا که 40 نوع میوه میدهد+عکس (130 نظر)
دیگران می‌خوانند   
کشف جانور دریایی عجیب خرطوم‌دار که با پاهایش نفس می‌کشد!+عکس کشف قبرهای 6500 سالۀ «بدون اسکلت» در مرزهای قطب شمال فال روزانه یکشنبه 12 آذر ماه 1402 فال قهوه روزانه با نشان امروز یکشنبه 12 آذر ماه 1402 فال شمع روزانه امروز یکشنبه 12 آذر 1402 فال ابجد روزانه امروز یکشنبه 12 آذر 1402 فال انبیاء روزانه امروز یکشنبه 12 آذر 1402 فال حافظ با تفسیر امروز یکشنبه 12 آذر 1402 + فیلم (فیلم) ویدئوی پربازدید از لحظات احساسی تراشیدن موی سر پسر توسط مادر برای رفتن به سربازی😢 / لحظه غم انگیز سربازی رفتن پسرا دل همه مادرا رو غمگین میکنه ... اسفراین پایتخت پهلوانی کشتی باچوخه اولین جلسه بازجویی از متهمان مرگ دختر 6 ماهه در بیمارستان مفید در دادسرای جنایی (فیلم) غوغای صدای بهشتی پسر نابینای ایرانی در بانک مرکزی با آهنگ شجریان/ آمده‌ام که سَر نهم؛ عشقِ تو را به سر بَرم رئیس جمهور روز دانشجو مهمان دانشگاه شهید بهشتی می‌شود (عکس) صحنه دیده نشده از حمله مغول ها به خوابگاه دانشجویی/ موش این وضعیتو ببینه خودکشی میکنه شما که انسانید لامصبا😅 پرداخت تا 4 میلیون تومان به هر خانوار تا شب یلدا (عکس) خلاقیت جوانان ایرانی در طراحی بنر خوش آمدگویی به مسافر خارجی در فرودگاه/ یعنی رفاقتو در حقش تموم کردن😂 ویدئو احساسی از مادری که خودش رو سپر بلای فرزندش کرد/ این حس مادرانه حتی برای پرنده ها هم فعاله😍 (فیلم) مشاجره تتلو با ناخن‌های لاک زده با کارمند فرودگاه برای بازگشت از ترکیه به ایران واکنش داریوش فرضیایی به آهنگ جدید ساسی/عمو پورنگ، ساسی مانکن رو شست و پهن کرد+عکس (فیلم) جشن تولد لاکچری بهاره رهنما برای دهمین بار در طی چند روز/ خانم بازیگر رکورد زد حمله خونین ببر به عوامل برنامه تلویزیونی در باغ وحش صفادشت کشف بقایای معبد جادوگران سلطنتی در انگلستان+عکس کشف گنجینه‌ ارزشمند و نفیس مومیایی مصری با روکش طلا باستان شناسان را شگفت زده کرد+عکس این زن 75 ساله 50 سال است که حتی یک لقمه نان هم نخورده/ خوشتخوار و گیاهخوار شنیده بودیم ولی این دیگه نوبرشو آورده+عکس زنان اشراف زاده ایستاده بر معبد یونان باستان که شهرت جهانی دارند+عکس (تصاویر) منزل پدری رهبر ساده زیست انقلاب با حیاط دلباز در محله ای باصفا تصویر کمتر دیده شده از فاتحه خوانی رهبر انقلاب بر سر مزار شهید مدرس عاشقانه های شاهرخ استخری و سپیده بزمی پور در حول و حوش جشن خارجی ها این زن سیب قرمز زایید/ شوک جهان از رکورد ریزترین نوزاد جهان +عکس (عکس) رونمایی از قبر جومونگ در زیر یک تپه/ زنده را تا زنده است باید به فریادش رسید، ورنه بر سنگ مزارش آب پاشیدن چه سود (فیلم) سکانس جذاب از معجزه جوان شدن بانو زلیخا در سریال یوسف پیامبر/ صد بار هم ببینی کمه کشف اسکلت 15 سانتی متری یک دختربچه+عکس (فیلم) لحظه سکته مغزی ابرو گوندش خواننده ترکیه ای وسط برنامه زنده احساسی شدن یک مادر بعد از اقدام معنادار فرزدنش در حین خواب+فیلم نرگس کلباسی از ایران رفت +عکس/ بچه‌هایم در هند را گرفتند و در ایران نگذاشتند خانه کودک داشته باشم نمایندگی پاکشوما در ورامین مهاجرت دکتر محمد مهدوی رئیس بخش پیوند قلب کودکان بیمارستان شهید رجایی، از نفرات برتر بخش پیوند قلب در ایران‎ بهترین مرکز خرید قطعات بدنه خودرو | پارس قطعه لحظه وصال دختر شهید مدافع حرم الیاس چگینی/پایان هشت سال چشم انتظاری 😥 (ویدئو)پشت صحنه ای از فیلم هندی/الان فک کنم همه متوجه شدن این فیلما چطور ساخته میشن😂🤣
تیتر امروز   
کشف جانور دریایی عجیب خرطوم‌دار که با پاهایش نفس می‌کشد!+عکس اولین جلسه بازجویی از متهمان مرگ دختر 6 ماهه در بیمارستان مفید در دادسرای جنایی رئیس جمهور روز دانشجو مهمان دانشگاه شهید بهشتی می‌شود پرداخت تا 4 میلیون تومان به هر خانوار تا شب یلدا واکنش داریوش فرضیایی به آهنگ جدید ساسی/عمو پورنگ، ساسی مانکن رو شست و پهن کرد+عکس حمله خونین ببر به عوامل برنامه تلویزیونی در باغ وحش صفادشت کشف بقایای معبد جادوگران سلطنتی در انگلستان+عکس اسفراین پایتخت پهلوانی کشتی باچوخه کشف گنجینه‌ ارزشمند و نفیس مومیایی مصری با روکش طلا باستان شناسان را شگفت زده کرد+عکس این زن 75 ساله 50 سال است که حتی یک لقمه نان هم نخورده/ خوشتخوار و گیاهخوار شنیده بودیم ولی این دیگه نوبرشو آورده+عکس زنان اشراف زاده ایستاده بر معبد یونان باستان که شهرت جهانی دارند+عکس این زن سیب قرمز زایید/ شوک جهان از رکورد ریزترین نوزاد جهان +عکس کشف اسکلت 15 سانتی متری یک دختربچه+عکس کشف قبرهای 6500 سالۀ «بدون اسکلت» در مرزهای قطب شمال نرگس کلباسی از ایران رفت +عکس/ بچه‌هایم در هند را گرفتند و در ایران نگذاشتند خانه کودک داشته باشم
منتخب روز   
ادعای کذب درباره رهبر انقلاب /چه کسی گفته بود یهودی ها را به دریا می ریزیم؟ (فیلم) سکانس خنده دار از هزینه های رحمت برای نوسازی دهن فهیمه در سریال پایتخت/ نقی و ارسطو هاج و واج موندن😅 (ویدئو) انگشت مکیدن خنده دار و بامزه جنین در شکم مامانش هنگام سونوگرافی/ دل آدم قیلی ویلی میره براش😍 ویدئو خنده دار و بانمک از لاک زدن دختر بچه به مرغ زنده که قلب همه رو اکلیلی کرد😍این بچه در آینده ناخنکار میشه احتمالا😂 (فیلم) حضور پلیس راهنمایی و رانندگی با لباس بابانوئل سر چهارراه (فیلم) ایده خلاقانه دانش آموز با استعداد ایرانی با قوطی ساندیس وقتی صدای موتور درمیاره/ لامصب انگار موتور قورت داده😁 (فیلم) خوانندگی راننده سرویس خوش اخلاق به زبان کردی برای دانش آموزان/ فریده کیه انقدر روش تاکید داره؟😂 (فیلم) ابتکار جالب یک رستوران کانادایی در نورپردازی خلاقانه برای جلب رضایت مشتری/ آدم دلش میخواد فقط نگاه کنه😍 تنها شعری که استاد شهریار آن را خواند و گریه کرد/ پیرم و گاهی دلم یاد جوانی میکند+ویدیو (فیلم) ثروتمند ترین کودک کار سرچهارراهی در تهران که ماهانه بیشتر از 50 تا 70 میلیون تومان درآمد دارد! (فیلم) غوغای آوازخوانی آقای دکتر ایرانی با صدای بهشتی در پارکینگ مرکز خرید/ تشویق دسته جمعی کارکنان حق این صدا رو ادا کرد (فیلم) حرکت زیبا و منصفانه کاسب قدیمی بازار تبریز/ هنوزم تو دنیا از این آدمای خوب پیدا میشه😍