ساعدنیوز
ساعدنیوز

رئیس‌جمهور آذربایجان با «سوره فتح» کنار «رود ارس» به دنبال مخابره چه پیامی است؟

  سه شنبه، 18 بهمن 1401   کد خبر 241233
رئیس‌جمهور آذربایجان با «سوره فتح» کنار «رود ارس» به دنبال مخابره چه پیامی است؟
ساعد نیوز: قرائت «سوره فتح» به خودی خود نه عامل تهدید است و نه عجیب، اما زمانی که علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان کنار رود ارس را بر می‌گزیند، هم تعجب‌برانگیز است و هم معنادار.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعد نیوز به نقل از خبر فوری، روزگاری صدام حسین، دیکتاتور سابق عراق برای پیشبرد انگیزه های توسعه طلبانه خود در خارج از مرز ها و سرکوب در داخل، به آیات قرآن متوسل می شد. او برای زنده به گور کردن کرد ها و شیعیان عراق، «سوره انفال» را مرجع قرار می داد. حالا با فاصله ای چند دهه ای این بار، در کنار رود ارس، الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان به تقلید از صدام، به آیات قرآن متوسل شده تا پیامی جنگ طلبانه را مخابره کند.

دیروز یک شنبه (۵ فوریه / ۱۶ بهمن) ویدئویی در رسانه ها و شبکه های اجتماعی وایرال شد که در آن علی اف یک قاری قرآن را به مرز ایران در کنار «رود ارس» فرستاده تا «سوره فتح» بخواند. «سوره فتح» در میان مسلمانان معنای بزرگی را القا می کند؛ معنایی بر مبنای آمادگی برای جنگ و فتح بزرگ. قرائت «سوره فتح» به خودی خود نه عامل تهدید است و نه عجیب، اما زمانی که علی اف، کنار رود ارس را بر می گزیند، هم تعجب برانگیز است و هم معنادار.

بعد از دور جدید درگیری ها میان نظامیان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در اواسط شهریور سال جاری، «رود ارس» به نمادی در تقابل تهران و باکو تبدیل شده است. علی اف در دور جدید درگیری ها، با حمایت مستقیم ترکیه و اسرائیل، ایجاد دالان «زنگزور- لاچین» را هدف گرفته بود، اما نه در معنای ایجاد یک راه ارتباطی ساده با «جمهوری نخجوان».

برخلاف سال ۲۰۲۰ کانون درگیری ها قره باغ کوهستانی نبود، بلکه علی اف، این بار استان «سیونیک» در جنوب ارمنستان را هدف گرفته بود؛ یعنی تنها مرز باقی مانده ارمنستان با ایران. علی رغم انکار های علی اف، بسیاری از ناظران، هدف علی اف را اجرایی کردن طرح "دالان بین المللی تورانی" ارزیابی کردند. همین امر واکنش شدیداللحن و جدی ایران را نیز به همراه داشت. در ۲۶ مهر ماه رزمایش نیروی زمینی سپاه پاسداران ایران، در منطقه عمومی ارس، تمرین عبور از رود ارس را برگزار کردند. حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران نیز در ۲۸ مهر ماه رهسپار ارمنستان شد و سرکنسولگری ایران در شهر قاپانِ استان سیونیک را افتتاح کرد.

در واکنش به ایران، ۲۱ روز بعد از رزمایش سپاه، در ۱۷ آبان ماه، علی اف، در مراسم روز پیروزی آذربایجان گفت: «کسانی که در مرز جمهوری آذربایجان برای حمایت از ارمنستان رزمایش برگزار می کنند نیز باید این را بدانند که هیچ کس نمی تواند ما را بترساند». ۵۰ روز بعد از رزمایش ایران، این بار دولت جمهوری آذربایجان با همراهی ترکیه، رزمایش «مشت برادری» را برگزار کردند. قابل توجه ترین بُعد رزمایش، عبور نیروی انسانی و تجهیزات نظامی دو کشور، از رودخانه مرزی ارس بود که از سوی بسیاری از ناظران، به عنوان پاسخ روشن به رزمایش اخیر ایران ارزیابی شد.

در میانه چنین تحرکاتی، «رودخانه ارس» به رمزی برای ستیزه جویی باکو علیه تهران تبدیل شده است. در یک سوی ماجرا، تهران توسعه طلبی باکو به سمت رود ارس (مرز مشترک ایران با نخجوان، ارمنستان و جمهوری آذربایجان) را غیر قابل پذیرش می داند. در سوی دیگر، ماجرا علی اف می خواهد بگوید به سوی گذر از رود ارس گام بر می داریم.

رئیس جمهور باکو، با این اقدام جدید خود نشان داد که نه تنها هیچ انگیزه ای برای آرام سازی تنش ها با ایران ندارد، بلکه استراتژی تنش حداکثری و حتی جنگ افروزی را در پیش گرفته است. علی اف، با سرمستی از پیروزی ۲۰۲۰ مقابل ارمنستان در قره باغ کوهستانی، بر طبل تنش افروزی با ایران می کوبد.

بعد از حادثه کشته شدن «اورخان عسگروف»، افسر امنیتی سفارت جمهوری آذربایجان در تهران، باکو ساز های خود را برای تنش حداکثری کوک کرده بود. با این وجود، برخی از ناظران تاکید داشتند که باید از اقدامات باکو سوء برداشت صورت نگیرد، اما حالا به نظر می رسد ویدئو نمادین علی اف، جایی برای تردید در انگیزه های شوم او در ضدیت با ایران باقی نگذاشته است.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
خودروهای لوکس و گران قیمت نوه امام خمینی/ زندگی لاکچری نعیمه اشراقی حاشیه ساز شد! +عکس (145 نظر) رقص فرح پهلوی در جشن بی شرمانه ! (127 نظر) 5 مَردی که یک زن مشترک دارند+عکس تاسف آور (92 نظر) غرفه عجیب تبلیغ نوار بهداشتی یک شرکت خاص در بام لند تهران +تصاویر (67 نظر) ساعت رولکس 12 هزار دلاری نتیجه امام خمینی!+عکس (62 نظر) سایه های عاشقانه عروس سید حسن خمینی و همسرش (13 نظر) زیبایی چشم نواز نوه امام خمینی/ رابطه محبت‌آمیز «نعیمه اشراقی» با همسرش حاشیه ساز شد +عکس (13 نظر) فیلم زیباترین رقص ایرانی وسط خیابان ! / پلیس فقط تماشاکرد ! (11 نظر) نماز خواندن یک ورزشکار خانم ایرانی وسط یک سالن ورزشی در قرقیزستان +فیلم (11 نظر) این خانم فرانسوی زیبا دست در دست همایون شجریان برای ایران سنگ تمام گذاشت +فیلم (10 نظر) دست گل جدید آرتام/ گوشی چند میلیونی دنیا جهانبخت رو ترکوند! (8 نظر) ذوق عجیب یک راننده اسنپ از دیدن عموپورنگ (8 نظر) ورود یک مرد مست به داخل قفس شیر در هند +فیلم (7 نظر) بزرگترین سرمایه گذاری خارجی در تاریخ خودروسازی ایران! (5 نظر) عکس نیمه برهنه دختر نعیمه اشراقی «دردانه امام خمینی» در کانادا سوژه رسانه ها شد! +عکس (5 نظر)
تیتر امروز   
کشف 45 کیسه حاوی جسد انسان در عمق دره 40 متری حاج‌قاسم و امام؛ عاشقانه‌ای که از یک عکس شروع شد آگهی بی شرمانه همسریابی پسر بی حیا ! + وقاحت را از حد گذراند ! سبیل بابا کرم روی صورت یک پرنده زیبا +عکس عجیب این بچه عجیب الخلقه در آغوش مادرش از انسان نیست ؟! / بی شرم ترین رفتار یک زن ! + عکس عزل مدیر «تکیه معاون الملک» کرمانشاه/ گردشگران بی حجاب به بیرون هدایت شدند حمله با چاقو به بسیجی آمر به معروف در شهریار لحظه دیده نشده از پاره شدن کفن امام خمینی (ره) +عکس تصاویر دیدنی بازیگرانی که نقش امام خمینی(ره) را بازی کرده‎‌اند سخنرانی رهبر معظم انقلاب در سی‌وچهارمین سالگرد رحلت امام خمینی (ره) نعمیه اشراقی نوه امام: کیفیت نماز دخترم در کانادا بیشتر از ایرانه! دستان قلبی وآتشینِ عاشقانهِ عروس سید حسن خمینی و همسرش! عکس نیمه برهنه دختر نعیمه اشراقی «دردانه امام خمینی» در کانادا سوژه رسانه ها شد! +عکس خز پارتیه خیلی خزِ بازیگران زن ایران!/نبینی از دستت رفته عکسی پربازدید از بازیگر معروف در پشت صحنه سریال رهایم کن