رئیسی در نشست خبری نیویورک: آگر آمریکایی ها آماده باشند زمینه توافق خوب آماده است

  پنجشنبه، 30 شهریور 1402   کد خبر 357010
رئیسی در نشست خبری نیویورک: آگر آمریکایی ها آماده باشند زمینه توافق خوب آماده است
ساعد نیوز: رئیسی گفت: اگر آمریکایی‌ها آماده عمل به تعهدات‌شان باشند، زمینه برای پیشرفت تعاملات و رسیدن به یک توافق خوب فراهم خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ساعد نیوز به نقل از ایسنا،رئیس جمهور اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران مانعی در برقراری روابط با مصر نمی‌بیند و این موضوع به طرف مصری نیز اعلام شده است. ملاقات امروز وزرای خارجه دو کشور نیز می‌تواند بابی برای آغاز و احیای روابط فیمابین باشد. در راستای تقویت روابط با کشورهای همسایه، مسلمان و همسو دست هر کشوری را که بنای همکاری با ما داشته باشد، به گرمی خواهیم فشرد.

به گزارش ایسنا، سید ابراهیم رئیسی شامگاه چهارشنبه به وقت محلی در پایان سفر خود به نیویورک، در نشستی خبری در پاسخ به سوال شبکه تلویزیونی الجزیره عربی درباره موضوع آزادسازی منابع ارزی ایران گفت: کشورهایی مثل عمان و قطر در این زمینه پیگیری‌های موثری داشتند که باید از آنها برای کمک به برداشته شدن منع ظالمانه‌ای که نسبت به منابع ارزی ایران در کره جنوبی اعمال شده بود، قدردانی کنم. البته این اقدام می‌توانست زودتر انجام شود تا ملت ایران به پولی که متعلق به اوست، دسترسی یابد.

رئیس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار واحد مرکزی خبر درباره دستاوردهای پیش‌روی جمهوری اسلامی ایران با توجه به روند مثبت تحولات در این عرصه اظهار داشت: ایران تاکید دارد که آمریکا و کشورهای اروپایی به توافق خود با ایران بازگشته و به تعهدات‌شان عمل کنند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران هیچگاه میز مذاکره را ترک نکرد، اما متاسفانه برخی کشورهای غربی و آمریکا در اثر محاسبه نادرست و دل بستن به اغتشاشات در ایران میز مذاکره را ترک کردند که پس از مدتی وقتی دیدند ملت ایران آنها را در رسیدن به اهداف‌شان ناکام گذاشت، دوباره درخواست کردند که به میز مذاکره بازگردند. دولت جمهوری اسلامی ایران هرگز از حق ملت ایران در این زمینه کوتاه نخواهد آمد و منتظر اقدام عملی طرف‌های خود در توافق برجام است.

رئیس جمهور در ادامه در پاسخ به سوال خبرگزاری کیودو ژاپن درباره محتوای دیدار خود با نخست وزیر این کشور تصریح کرد: آقای نخست وزیر در این دیدار از بنده برای سفر به ژاپن دعوت کردند که پاسخ دادم در وقت مقتضی این سفر انجام خواهد شد. همچنین ایشان قول دادند که موضوع منابع ارزی ایران در ژاپن را پیگیری کنند.

رئیسی در پاسخ به سوال خبرگزاری تاس روسیه درباره ارزیابی وی از روابط ایران و روسیه و سفر اخیر وزیر دفاع این کشور به ایران خاطرنشان کرد: همکاری نظامی، اقتصادی، سیاسی، فناوری و علمی میان دو کشور از مدت‌ها قبل برقرار بوده و برقرار خواهد بود. رفت و آمد مسئولین دفاعی دو کشور نیز در راستای مراودات برای گسترش همکاری‌های فیمابین تعریف می‌شود.

وی در پاسخ به سوال شبکه تلویزیونی المیادین لبنان درباره درگیری‌ها در قره‌باغ گفت: جمهوری اسلامی ایران مکررا اعلام کرده که تنش و درگیری راه رفع مشکلات منطقه نیست و این تنش‌ها می‌تواند با وساطت کشورهای قدرتمندی چون ایران در همسایگی جمهوری آذربایجان و ارمنستان حل و فصل شود.

از سوی دیگر این پیام به هر دو کشور اعلام شده که جمهوری اسلامی ایران موافق کوچک‌ترین تغییری در وضعیت ژئوپلتیک منطقه نیست و آنان نیز در این زمینه اطمینان داده‌اند که هیچ اقدامی که خلاف نظر ایران باشد، انجام نخواهند داد.

رئیسی در پاسخ به سوال خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) درباره تحولات در روابط ایران و مصر اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در راستای تقویت روابط با کشورهای همسایه، مسلمان و همسو دست هر کشوری را که بنای همکاری با ما داشته باشد، به گرمی خواهد فشرد. عضویت ایران در سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی مثل شانگهای و بریکس نیز زمینه ارتقای تعاملات و تبادل ظرفیت‌ها با کشورهای همسایه و دوست را بیش از پیش فراهم کرده است.

رئیس جمهور افزود: جمهوری اسلامی ایران مانعی در برقراری روابط با مصر نمی‌بیند و این موضوع به طرف مصری نیز اعلام شده است. ملاقات امروز وزرای خارجه دو کشور نیز می‌تواند بابی برای آغاز و احیای روابط فیمابین باشد.

وی در پاسخ به سوال شبکه تلویزیونی اسکای نیوز درباره احیای روابط ایران با عربستان و تلاش اسرائیل برای عادی‌سازی روابط با کشورهای منطقه اظهار داشت: روابط ایران و عربستان مجددا برقرار شده و بنا داریم این روابط را توسعه دهیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه تاکنون خبری مبنی بر ایجاد رابطه میان رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی نشنیده‌ایم، اضافه کرد: از یکسو معتقدیم که مسئله آزادی فلسطین همواره مسئله اول جهان اسلام است و لذا برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی خنجری بر پشت مردم و مقاومت فلسطین محسوب می‌شود.

از سوی دیگر نیز باور داریم که تلاش‌های رژیم صهیونیستی برای عادی‌سازی رابطه با برخی دولت‌های منطقه به‌هیچ وجه برای آنان امنیت‌آفرین نیست چرا که ملت‌های منطقه عمیقا از این رژیم به‌خاطر 75 سال ظلم به ملت فلسطین کینه به دل دارند.

رئیسی در پاسخ به سوال نشریه نیوزویک درباره نگرانی از رابطه برخی گروه‌های نظامی و شبه‌نظامی در منطقه با جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: این حق مردم هر کشوری است که از تمامیت ارضی و وطن خود حفاظت کنند. دلیل تشکیل گروه‌هایی مثل حزب‌الله لبنان و حشدالشعبی نیز همین است و این نباید موجب نگرانی هیچ‌کس باشد، مگر اینکه برخی کشورها مثل آمریکا یا برخی دولت‌های اروپایی بخواهند چنین القا کنند!

رئیس جمهور در پاسخ به سوال خبرگزاری رویترز درباره اینکه ایران در مقابل چه امتیازی حاضر است سرعت غنی‌سازی خود را کاهش دهد، خاطرنشان کرد: برنامه هسته‌ای کاملا صلح‌آمیز است و ناظران بین‌المللی نیز همواره این موضوع را تایید کرده‌اند. اینکه ایران در مقطعی سرعت غنی‌سازی خود را افزایش داد، به دلیل آن بود که طرف‌های توافق با ایران به تعهدات خود عمل نکردند. ضمن اینکه اعلام انجام غنی‌سازی با درصدهای بالا در ایران اساسا صحیح نیست. خواسته ایران بازگشت طرف‌های توافق به انجام عملی تعهدات‌شان است.

وی در پاسخ به سوال خبرگزاری AP درباره مسائل اخیر مرتبط با تعدادی از بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: جمهوری اسلامی ایران با اصل بازرسی هیچ مشکلی ندارد، مگر اینکه عملکرد برخی بازرسان باعث شود که ایران از آنها سلب اعتماد کند و طبیعی است در این صورت خواهان تغییر آنها شود.

رئیس جمهور در پاسخ به سوال خبرگزاری ریانووستی روسیه درباره گفتگوهای وی با رئیس جمهور روسیه درباره جنگ اوکراین اظهار داشت: در آخرین گفتگویی که بنده با آقای پوتین داشتم ایشان تاکید کرد که این ناتو است که تمایل به ادامه جنگ دارند و نمی‌خواهند این جنگ پایان یابد.

رئیسی در پاسخ به سوال پایگاه خبری المانیتور مبنی بر بازداشت برخی اتباع خارجی در ایران و نیز تلاش جمهوری اسلامی برای اجرای عدالت درباره قاتلان شهید سلیمانی تصریح کرد: پس از فروکش کردن شیوع کرونا 8 میلیون گردشگر از ایران بازدید کرده‌اند و زمینه افزایش تعداد گردشگران نیز از سوی ایران کاملا فراهم است و کسی هم بخاطر بازدید از ایران بازداشت نمی‌شود مگر اینکه مرتکب جرمی شود.

وی خاطرنشان کرد: طبیعی است که اگر کسی در کشوری دیگر جرمی مرتکب شود، دستگاه قضایی آن کشور با او برخورد خواهد کرد. افرادی که در ایران بازداشت شده‌اند نیز در مراحل رسیدگی قضایی به ارتکاب جرم اعتراف کرده‌اند و اطلاق عنوان گروگان به آنها که از سوی برخی کشورهای غربی انجام شده نیز به هیچ وجه صحیح نیست.

رئیسی درباره پیگیری عاملان شهادت سردار سلیمانی نیز گفت: در هر کجای عالم از کسی که دستور ارتکاب قتل را صادر کرده است، نمی‌گذرند. پیگیری اجرای عدالت درباره آمران و مباشران شهادت سردار سلیمانی خواسته خانواده ایشان، مردم ایران و همه آزادی‌خواهان جهان است که با مجاهدت‌های ایشان آشنا بودند. چشم‌پوشی نسبت به این اقدام جنایتکارانه خیانت به انسانیت و میدان دادن به تروریسم دولتی است.

بنده در دیداری که با جمعی از اهالی سیاست در آمریکا داشتم نیز به آنها گفتم شما چطور علیه همان فردی که رسما اعلام کرده دستور قتل شهید سلیمانی را داده است، به خاطر نپذیرفتن نتیجه انتخابات و به راه انداختن بلوا اقامه دعوا کرده‌اید، اما ما باید نسبت به ارتکاب چنین جنایتی گذشت کنیم؟!

رئیس جمهور در پاسخ به سوال شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان درباره اینکه آیا تعامل اخیر ایران با آمریکا بر سر مبادله زندانیان ادامه خواهد یافت؟ گفت: اگر آمریکایی‌ها آماده عمل به تعهدات‌شان باشند، زمینه برای پیشرفت تعاملات و رسیدن به یک توافق خوب فراهم خواهد شد.

وی در پایان این نشست خبری از همه اصحاب رسانه خواست در انعکاس اخبار ایران، حتما اخبار را از منابع مطمئن و با صداقت منعکس کنند و اظهار داشت: سال گذشته هزاران خبر دروغ درباره حوادث رخ داده در ایران منتشر شد. ابایی از حضور خبرنگاران خارجی در داخل ایران نداریم و اتفاقا حضور آنها را مغتنم نیز می‌شماریم تا بتوانند مستقیما اخبار و رویدادهای ایران را فارغ از سیاست‌های امپراطوری رسانه‌ای نظام سلطه که به دنبال ارائه تصویری ناصحیح از ایران هستند، انعکاس دهند.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(تصاویر) منزل پدری رهبر ساده زیست انقلاب با حیاط دلباز در محله ای باصفا (810 نظر) تصاویری از عیادت جواد عزتی و هنرمندان از رهبر معظم انقلاب و استقبال گرم ایشان (716 نظر) بازسازی چهره شگفت انگیز یوزارسیف عزیز مصر(یوسف) در موزه مصر توسط هوش مصنوعی+عکس /چه چهره منحصربفردی.. (652 نظر) رونمایی از کیک عروسی 450 میلیونی لاکچری در تالار رشت/ کیک که واگعیه ولی رقمش برای ما قفله🙄 (388 نظر) رونمایی از شاطری که با آب دهانش نان می پخت +فیلم/ فقط ببین چی میگه‌‌‌... (333 نظر) کشف تابوت ارزشمند آخناتون با چشم طلا متعلق به مصر باستان+عکس (319 نظر) (فیلم) لحظه هشدار قایق ماهیگیری ایرانی به ناوشکن آمریکایی در خلیج فارس و ورود سپاه به این ماجرا (270 نظر) پیرزنی که مثل زلیخا زیبا شد/ واقعا معجزه نیست؟+ویدیو (268 نظر) حضور خاص رهبر انقلاب با لباس مبدل در بین مردم +فیلم (257 نظر) عکس گریه دار از مجموعه آمپول هایی که یک مادر برای به دنیا آوردن نوزادش زده/ این عشق مادرانه چیه اصلا😢 (240 نظر) کشف شگفت انگیز یک کوه واقعی پر از طلا و گنج از دنیای باستان/ گنجینه هایی که قیمت ندارند+ویدیو (201 نظر) لباس عروس خیره کننده خوشگل ترین دختر ایرانی، نوه چشم رنگی محمود پاک نیت+عکس (189 نظر) خبر عجیب و بی سابقه از بزی که بچه انسان زایید/ نوزاد انسان نما حاصل یک جانور در روستا+تصاویر (188 نظر) مومیایی شگفت انگیز چشمهای واقعی زلیخای یوسف پیامبر در داخل تندیس +عکس/چه چشمان رنگی دلربایی! (181 نظر) کشف مجسمه فیروزه ای و فوق العاده زیبای دختر کوروش در اطراف تخت جمشید+عکس (172 نظر)
دیگران می‌خوانند   
تفریحات لاکچری نوه خوشگل و چشم رنگی محمود پاک نیت در پارک لندن+فیلم (فیلم) حمله ببر وحشی به ویشکا آسایش و آسیب رساندن به او در پشت صحنه سریال مهران مدیری (ویدئو) حواشی حضور علیرضا زاکانی شهردار تهران در دانشگاه علامه طباطبایی به مناسبت روز دانشجو علی دایی: از تیم‌ ملی پیشنهاد داشتم اما نپذیرفتم/ فوتبال بس است؛ میخواهم زندگی کنم (فیلم) سکانس خنده دار از حسادت زنانه نقی معمولی در سریال پایتخت/ به علیخانی بگید نقی پدرشو خورد کرده تقسیم کرده بین نیازمندان😂 ویدئو احساسی از ناز و نوازش یک بچه آهو توسط پلنگ وحشی و نجات آن از دست کفتار گرسنه/ وقتی خدا همه جوره هواتو داره👌 فرزند سحر دولتشاهی و همایون شجریان بالاخره به دنیا آمد+عکس / چقد شبیه استاد شجریانِ! غوغای آواز لُری هواداران پرسپولیس برای علیرضا بیرانوند در استادیوم آزادی غوغای شعار خلیج فارس ایران از سوی هواداران پرسپولیس در ورزشگاه آزادی+ویدئو (عکس) شاهکار خنده دار جوان ایرانی هنگام درست کردن چایی تاریخ ساز شد/ لامصب مگه داشتی اورانیوم دم می کردی؟😐😂 صحنه خنده دار از ظرف شستن گربه خیابانی پای سینک ظرفشویی/ وقتی همسایه یه تیکه گوشت بهش داده و به جاش ازش کار میکشه😂+عکس (فیلم) واکنش رهبر انقلاب به آوازخوانی دلنشین اشعار سنایی غزنوی /ملکا ذکر تو گویم که تو پاکی و خدایی... جشن فارغ‌التحصیلی جمعی از دانشجویان در یک کشتی توقیف شده+ عکس درخت کریسمس هم ایرانی از آب در آمد!رونمایی از درخت کریسمس متعلق به ایران باستان در یک موزه+عکس دفن یک منشی برنزی به همراه توت عنخ آمون در گورستان باستانی+عکس زندگی موفق زن و شوهر ژاپنی که 20 سال لام تا کام باهم صحبت نکردند/این بده😂+عکس مسکن در تهران دیگر توان رشد قیمت ندارد!! چه فصلی به تفلیس سفر کنیم؟ واکنش جالب و احساسی جنین به گریه کردن و احساس غم مامانش هنگام سونوگرافی +فیلم چرا تور کیش از سفر شخصی به کیش بهتر است؟ جشن عروسی باشکوه کوتاه ترین عروس و داماد جهان که نام خود را در گینس ثبت کردند+عکس (فیلم) معجزه حرف زدن نوزاد 23 روزه/ مادرش به معنای واقعی شاخ درآورد😐 پسری که با رنگ چشم منحصر بفردش خانواده فقیرش را مولتی میلیاردر کرد +فیلم /فقط ببین... (عکس) ابتکار خنده دار یک ایرانی در تزئین نیسان آبی با بادکنک و گل به عنوان ماشین عروس لاکچری/ حالا بدک هم نشده 😂 (ویدئو) وضع مالی جواد عزتی؛ ستاره پرمخاطب، وقتی هنوز مشهور نبود/ ولی ماشالله تکون نخورده هاا😉 قدیمی ترین قهوه خونه گیلان در شهر زیبای رشت مربوط به زمان قاجار که حال و هوای نوستالژی داره+عکس (ویدئو) خواستگاری رفتن به سبک دانشجوی پزشکی/ میگه دخترتون رو که میبینم دهلیز قلبم خون رو بیشتر پمپاژ میکنه😂 (تصویر) جشن فارغ‌التحصیلی دانشجویان یمنی بر روی کشتی توقیف شده اسرائیلی (ویدئو)تغییر ظاهر عجیب و باورنکردنی این موجود ناشناخته موقع احساس خطر!/ اوّلش فکر کردم شاخه ی درخته😮 سکانس احساسی اشک ریختن نقی برای هما، سارا و نیکا در سریال پایتخت+فیلم رونمایی از اقدام عجیب شاطر عصبانی که اداره برق را خمیر باران کرد +فیلم /درشو گِل گرفت😂 کشف گنجینه های ارزشمند متعلق به مصر باستان در زیر یک مدرسه !+عکس سکانس خنده دار جوک تعریف کردن حامد آهنگی در برنامه خندوانه رامبد جوان +فیلم/ خودش نگفته غش کرده🤣 صفر تا صد نحوۀ دریافت ویزای تحصیلی 10 عکس باورنکردنی حیات‌وحش در سال 2023؛ از «گفتگوی روباه و موش» تا «شیرِ نهنگ»! آگهی‌های جنسی روی در و دیوار تمامی ندارد!+عکس تدفین یک شهید والامقام گمنام در غار علیصدر همدان استرداد تتلو به ایران صحت ندارد دستیار رئیس جمهور پیگیر خانواده شهدا و جان باختگان ناآرامی های سال گذشته (ویدئو) شهر زیرزمینی بسیار عجیب هخامنشی،اشکانی و ساسانی در اصفهان با 80 را ورودی!!
تیتر امروز   
علی دایی: از تیم‌ ملی پیشنهاد داشتم اما نپذیرفتم/ فوتبال بس است؛ میخواهم زندگی کنم فرزند سحر دولتشاهی و همایون شجریان بالاخره به دنیا آمد+عکس / چقد شبیه استاد شجریانِ! غوغای آواز لُری هواداران پرسپولیس برای علیرضا بیرانوند در استادیوم آزادی احداث مجتمع پتروپالایشگاه میمه چه سرانجامی می یابد درخت کریسمس هم ایرانی از آب در آمد!رونمایی از درخت کریسمس متعلق به ایران باستان در یک موزه+عکس دفن یک منشی برنزی به همراه توت عنخ آمون در گورستان باستانی+عکس زندگی موفق زن و شوهر ژاپنی که 20 سال لام تا کام باهم صحبت نکردند/این بده😂+عکس واکنش جالب و احساسی جنین به گریه کردن و احساس غم مامانش هنگام سونوگرافی +فیلم جشن عروسی باشکوه کوتاه ترین عروس و داماد جهان که نام خود را در گینس ثبت کردند+عکس کشف گنجینه های ارزشمند متعلق به مصر باستان در زیر یک مدرسه !+عکس آگهی‌های جنسی روی در و دیوار تمامی ندارد!+عکس تدفین یک شهید والامقام گمنام در غار علیصدر همدان استرداد تتلو به ایران صحت ندارد دستیار رئیس جمهور پیگیر خانواده شهدا و جان باختگان ناآرامی های سال گذشته تتلو امروز به ایران می آید ! / اخراج از ترکیه بعد از بازداشت !
منتخب روز   
(فیلم) سکانس خنده دار از حسادت زنانه نقی معمولی در سریال پایتخت/ به علیخانی بگید نقی پدرشو خورد کرده تقسیم کرده بین نیازمندان😂 ویدئو احساسی از ناز و نوازش یک بچه آهو توسط پلنگ وحشی و نجات آن از دست کفتار گرسنه/ وقتی خدا همه جوره هواتو داره👌 (فیلم) کنایه سعید جلیلی به عزاداران فوت مهسا امینی استایل متفاوت میرسلیم در صحن علنی مجلس سوژه عکاسان شد ویدئو خنده دار از فارسی حرف زدن گربه تهرانی در کلینیک حیوانات خانگی😅 (ویدئو) لحظه کشف سه کوزه پر از طلای هندی و جواهرات گرانبها از زیر زمین کشاورزی ادعای کذب درباره رهبر انقلاب /چه کسی گفته بود یهودی ها را به دریا می ریزیم؟ (فیلم) سکانس خنده دار از هزینه های رحمت برای نوسازی دهن فهیمه در سریال پایتخت/ نقی و ارسطو هاج و واج موندن😅 (ویدئو) انگشت مکیدن خنده دار و بامزه جنین در شکم مامانش هنگام سونوگرافی/ دل آدم قیلی ویلی میره براش😍 ویدئو خنده دار و بانمک از لاک زدن دختر بچه به مرغ زنده که قلب همه رو اکلیلی کرد😍این بچه در آینده ناخنکار میشه احتمالا😂 (فیلم) حضور پلیس راهنمایی و رانندگی با لباس بابانوئل سر چهارراه (فیلم) ایده خلاقانه دانش آموز با استعداد ایرانی با قوطی ساندیس وقتی صدای موتور درمیاره/ لامصب انگار موتور قورت داده😁