ساعدنیوز
ساعدنیوز

تله قاچاقچیان انسان برای مهاجران افغان مقیم تهران

  چهارشنبه، 17 فروردین 1401   کد خبر 199398
تله قاچاقچیان انسان برای مهاجران افغان مقیم تهران
ساعدنیوز: اعضای باند گروگانگیری با پرداخت دستمزد به قاچاقیان انسان، مهاجران افغان را به محض ورود به تهران به دام می‌انداختند تا دست به اخاذی‌های سریالی از خانواده‌های آنها بزنند.

به گزارش سایت خبری ساعدنیوز به نقل از روزنامه همشهری، اعضای باند گروگانگیری با پرداخت دستمزد به قاچاقیان انسان، مهاجران افغان را به محض ورود به تهران به دام می انداختند تا دست به اخاذی های سریالی از خانواده های آنها بزنند.

به گزارش همشهری، اسرار فعالیت این باند مخوف با شکایت ۲مرد افغان فاش شد. یکی از آنها به مأموران پلیس پایتخت گفت: مدتی قبل به همراه چند نفر از همشهریانم تصمیم گرفتیم که برای کار و زندگی به ایران بیاییم. ما به صورت غیرقانونی و با پرداخت پول به قاچاقچیان انسان از مرز گذشتیم و وارد خاک ایران شدیم. سپس سوار خودرویی شدیم و قاچاقچیان ما را به تهران رساندند اما وقتی از ماشین پیاده شدیم، ناگهان ۲خودروی ون و سمند که چراغ گردان داشتند راه ما را سد کردند.

شاکی ادامه داد: ۳مرد جوان که لباس پلیس به تن داشتند و تجهیزاتی مانند اسلحه، بی سیم و... همراهشان بود با تهدید از من و همشهریان دیگرم خواستند سوار خودروی آنها شویم. آنها می گفتن که چرا قاچاقی وارد ایران شده اید و چون کارت اقامت ندارید باید بازداشت شوید. آنقدر خوب نقش بازی کردند که باورمان شد پلیس هستند و بعد ما را به سوله ای انتقال دادند و آنجا بود که متوجه شدیم که آنها مأموران قلابی هستند.

مرد افغان در ادامه گفت: پلیس های قلابی از ما خواستند تا با آشنایانمان که در تهران هستند تماس بگیریم و درخواست پول کنیم. آزادی ما در گرو پرداخت پول بود و هرکس که موفق می شد از دوست یا آشنا یا فامیلش پولی بگیرد و به آدم ربایان پرداخت کند آزاد می شد. گروگانگیران از هرکدام از ما بین ۸تا ۳۰میلیون تومان پول گرفتند و آزادمان کردند. من و دوستم ۴۸ساعت گروگان آنها بودیم تا اینکه یکی از فامیل هایمان به کارتی که آنها گفته بودند پول واریز کرد و ما آزاد شدیم.

وی گفت: آدم ربایان هنگام آزادی ما، تهدید کردند که اگر پلیس را خبر کنیم جانمان را می گیرند. حتی گفتند که ممکن است دوباره سراغمان بیایند.

با این شکایت، پرونده ای در شعبه یازدهم دادسرای جنایی تهران تشکیل شد و مأموران پلیس آگاهی تهران با دستور قاضی مصطفی واحدی، بازپرس پرونده تحقیقات خود را برای شناسایی و بازداشت گروگانگیران باج گیر آغاز کردند. طولی نکشید که با سرنخ های موجود و بررسی شماره کارت ها اعضای این گروه شناسایی و یکی پس از دیگری دستگیر شدند. همه اعضای این گروه تحصیلکرده و لیسانسه هستند. آنها در بازجویی ها چاره ای جز اقرار به گروگانگیری و اخاذی ندیدند و گفتند که انگیزه شان رسیدن به پول بوده است.

سرکرده باند گفت: من و دوستانم تحصیلکرده هستیم اما با وجود این مدت ها می شود که بیکار شده ایم و نتوانستیم کار مناسبی پیدا کنیم. به همین دلیل دوستانم را دورهم جمع کردم و باندی تشکیل دادیم تا از افغان ها سرقت کنیم. اما هرگز فکرش را نمی کردیم آنها شکایت کنند و لو برویم. تمام طعمه هایمان قاچاقی وارد ایران شده بودند و گمان می کردیم با توجه به شرایطشان هرگز فکر شکایت به سرشان نمی زند. متهم ادامه داد: برای اجرای این نقشه تجهیزات پلیسی خریدیم و بعد سراغ قاچاقچیان انسان که اتباع بیگانه را از طریق مرز افغانستان به ایران منتقل می کردند رفتیم.

به آنها دستمزد دادیم و قرار شد تا هر وقت افغانستانی ها به تهران رسیدند به ما اطلاع بدهند. سپس با بازی در نقش پلیس و شلیک تیر هوایی آنها را گروگان می گرفتیم. برخی را به سوله ای در جنوب تهران، تعداد دیگری را به زیرزمین یک سفره خانه و 2خانه ای که متعلق به همدستانم بود منتقل می کردیم. از آنها می خواستیم تا اگر آشنایی در تهران دارند با آنها تماس بگیرند و درخواست پول کنند. در ازای دریافت پول، گروگان ها را آزاد می کردیم تا اینکه نقشه هایمان لو رفت و دستگیر شدیم. براساس این گزارش، هم اکنون 30افغان از اعضای این گروه شکایت کرده اند و متهمان با دستور بازپرس جنایی تهران در اختیار مأموران پلیس آگاهی قرار گرفتند و تحقیقات برای شناسایی شاکیان احتمالی دیگر ادامه دارد.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
رفتار شرم آور بیرانوند، قهرمان بدنسازی و شوت کردن عکس شهدا به سمت داور مسابقه به نشانه اعتراض+ویدئو (1321 نظر) رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران (278 نظر) صدای محشر پیرزن در مزرعه با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (207 نظر) صدای محشر پیرمرد چوپان در صحرا با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (151 نظر) شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله (145 نظر) زن و شوهری که صاحب شیک‌ترین طلاقِ ایرانی شدند (137 نظر) (فیلم) واکنش جالب یک نوزاد به اولین بوسه مادر/ مُسکن فقط محبت مادرانه😍 (103 نظر) جاودوی صدای چوپان خوش صدا در دشت و صحرا با آهنگ شجریان+ فیلم/ هرگز نمیشد باورم این برف پیری بر سرم (100 نظر) رقص خفن داماد افغانی و ساقدوش هایش با آهنگ ایرانی شاد +فیلم (100 نظر) شاهکار پیرمرد در خیابان با خوانندگی آهنگ سوزناک +فیلم (94 نظر) وقتی نعیمه نظام‌دوست رو صندلی برنامه جا نمیشه+فیلم /صندلی شکست! (92 نظر) (ویدئو) بریم به استقبال ماه مهر با این شیرین کاری پسر دانشجو/ کل کلاس از شدت خنده رفت رو هوا😂 (81 نظر) رقص ایرانی پیرزن در پمپ بنزین با آهنگ واویلا لیلی دوست دارم خیلی +فیلم (75 نظر) (فیلم) اجرای جالب آواز سنتی ایرانی توسط زن فرانسوی / دهن همه وا می‌مونه از این اجرا! (71 نظر) زیباترین مدرسه جهان در یکی از روستاهای سیستان که برنده جایزه بین المللی معماری شد/ ویو رو نگاااا😍 (64 نظر)
منتخب روز   
مردی که از سینه خود به فرزندش شیر می دهد!!!😐+عکس فیلم لورفته از رقص مار هوتن شکیبا در پشت صحنه لیسانسه ها با آهنگ عروسی دلگیرم از تو ، تا بی نهایت (ویدئو) شاهکار خوانندگی آهنگ استاد شجریان توسط پسر حنجره طلای دو رگه/ بنازم این صدارو (ویدئو) قر کمر و رقص باحال پسر کوچولوی بسکتبالیست بعد از بُرد شیرین (ویدئو) پسر 14 ساله اندونزیایی که تخم می گذارد غوغای رقص ایرانی دو پسر با آهنگ شاد در تالار عروسی! +فیلم (ویدئو) طنز اول مهر برای ابراز تسلیت به معلمان، دانش آموزان، ناظمان، ناظران و اسیران خاک/ بازگشت همه به سوی مدرسه است😂 (ویدئو) همخوانی فریبا نادری و محمد نادری با ترانه خاطره انگیز یار دبستانی من در کنسرت حجت اشرف زاده شاهکار رقص ایرانی داماد و پدر زن با آهنگ شاد خواننده +فیلم شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله آموزش رقص بندری داشجویان با آهنگ شاد+فیلم / دختر بندری... ارتباط مستقیم 50 درصد حوزه اشتغال به حوزه فناوری در آینده ای نزدیک