زندگی شخصی و خصوصی حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه شهید سانحه هوایی+ فیلم بالگرد برخورد کرده با کوه

  دوشنبه، 31 اردیبهشت 1403 ID  کد خبر 389400
زندگی شخصی و خصوصی حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه شهید سانحه هوایی+ فیلم بالگرد برخورد کرده با کوه
حسین امیرعبداللهیان (زاده 1343) دیپلمات ایرانی و وزیر امور خارجهٔ جمهوری اسلامی ایران در دولت سیزدهم است. همچنین وی دبیرکل دبیرخانهٔ دائمی کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضهٔ فلسطین و مدیر مسئول فصلنامهٔ گفتمان راهبردی فلسطین است.

فهرست مطالب


خلاصه بیوگرافی

زندگی شخصی و خانواده

زندگی سیاسی و اجتماعی

مسئولیت فعلی

اینستاگرام

آلبوم تصاویر

فیلم

خلاصه بیوگرافی


نام : حسین

نام خانوادگی : امیر عبداللهیان

تولد- شهادت : 1343 - 30 اردیبهشت 1403

تحصیلات : دکترای روابط بین الملل

آخرین فعلی : وزیر امورخارجه

حسین امیرعبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان

زندگی شخصی و خانواده


حسین امیرعبداللهیان در سال 1343 در دامغان متولد شد. او در 6–7 سالگی پدرش را از دست داد و مسئولیت اداره زندگی آنها بر دوش مادر و برادر بزرگش افتاد. در اوایل در منطقه هفده شهریور واقع در جنوب غربی تهران پایین‌تر از مهرآباد (متفاوت از هفده شهریور سمت شهداء) زندگی می‌کرده‌است.

تحصیلات حسین امیرعبداللهیان


امیرعبداللهیان دارای مدرک کارشناسی روابط دیپلماتیک از دانشکده وزارت امور خارجه کارشناسی ارشد روابط بین‌الملل از دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران (1375) و دکترای روابط بین‌الملل از دانشگاه تهران است.

حسین امیرعبداللهیان و همسرش

همسر حسین امیرعبداللهیان


حسین امیرعبداللهیان در سال 1373 ازدواج کرد.

فرزندان حسین امیرعبداللهیان


امیرعبداللهیان صاحب یک دختر و پسر می‌باشد.

شهادت حسین امیرعبداللهیان


امیرعبداللهیان در سانحه سقوط بالگرد حامل ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران، در 30 اردیبهشت ماه 1403 به درجه رفیع شهادت نائل گشت.

زندگی سیاسی و اجتماعی حسین امیرعبداللهیان


میرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی و مدیرکل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی از سال 1395 تا 1400 بوده‌است. وی در دورهٔ وزارت علی‌اکبر صالحی به عنوان معاون وزیر خارجه منصوب گشت که در سه سال اول وزارت محمدجواد ظریف هم در این سمت ابقا شد. وی مشاور سیاسی ظریف و استاد دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه نیز بوده‌است. برکناری او از سمت معاونت عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه و انتصابش به عنوان سفیر ایران در عمان، توسط محمدجواد ظریف با انتقاداتی از سمت جریان اصولگرا همراه بود که وی حاضر به پذیرش این سمت نشد.

ارتباط با قاسم سلیمانی

وی به علت دو دهه مسئولیت در وزارت خارجه به‌خصوص در پست عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه ایران ارتباط نزدیکی با قاسم سلیمانی داشت. زمانی که سلیمانی، فرمانده نیروی قدس می‌شود و عبداللهیان کارشناس عراق در وزارت خارجه بوده‌است. در جریان تحولات عراق در سال 2003 با سرنگونی صدام مسئول پرونده عراق در وزارت خارجه می‌شود. سلیمانی بعد از هماهنگی‌های کلان برای پیگیری امور مرتبط شخصاً با وی تماس می‌گیرد. عبداللهیان بعدها عنوان می‌کند که این روحیه سلیمانی او را شیفته خودش کرده‌است. وی در ملاقات با هیئت‌ها و مقامات اروپایی گفته بود.

وی معتقد است اگر سلیمانی نبود کشورهای بزرگ منطقه تجزیه می‌شدند.

حسین امیرعبداللهیان در کنار سردار قاسم سلیمانی

حسین امیرعبداللهیان در کنار سردار قاسم سلیمانی

حسین امیرعبداللهیان در کنار سردار قاسم سلیمانی

مذاکره با آمریکا

وی سال 1386 در نشست سه جانبه ایران-آمریکا-عراق که در بغداد برگزار شد سرپرست تیم مذاکره کننده ایرانی بود. این نشست با هدف تأمین امنیت عراق به درخواست آمریکایی‌ها که شرایط عراق را خطرناک خوانده بودند برگزار شده بود. سیدعلی خامنه ای نیز اجازه داده بود بخاطر شرایط عراق و درخواستی که دولت عراق کرده‌ است، ایران فقط در موضوع عراق در این مذاکرات حضور پیدا کند. این مذاکرات پس از سه جلسه بدون نتیجه ناکام ماند. عبداللهیان بعدها درباره این مذاکرات گفته بود.

دیدار امیرعبداللهیان با رئیس مجمع عمومی سازمان ملل

امیرعبداللهیان در دیدار با بورل

وزارت امور خارجه

پس از استعفای ضمنی محمدجواد ظریف، نام امیرعبداللهیان به عنوان یکی از گزینه‌های تصدی سمت وزارت که نزدیک به علی لاریجانی، رئیس مجلس وقت ایران بود توسط برخی از رسانه‌ها مطرح شد.

وی در 20 مرداد 1400 به عنوان وزیر امور خارجه پیشنهادی دولت سیزدهم توسط سید ابراهیم رئیسی به مجلس شورای اسلامی معرفی شد.
و در 3 شهریور 1400 با کسب 270 رأی موافق در برابر تنها 6 رأی مخالف و 10 رأی ممتنع از مجلس شورای اسلامی رأی اعتماد گرفت و رسماً به عنوان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران معرفی شد.

حسیت امیرعبداللهیان

مذاکرات هسته ای

وی در مذاکرات هسته‌ای دوره ریاست جمهوری سید محمد خاتمی عضو کمیته سیاسی و امنیتی مذاکرات هسته‌ای بود و در سال 1386 عضو کمیته مذاکره ایران و آمریکا در بغداد بود و حتی مذاکره‌کننده در کمیته سیاسی این مذاکرات بوده‌است. او اولین مقام رسمی ایرانی است که پس از بازگشایی سفارت لندن در تهران در دور اول ریاست جمهوری حسن روحانی برای مذاکرات منطقه‌ای به لندن دعوت شد و با فیلیپ هموند وزیر خارجه وقت انگلیس دیدار کرد. وی مذاکرات مفصل منطقه‌ای با فدریکا موگرینی را در پرونده خود دارد و دیدارهای مفصلی با دبیرکل سازمان ملل متحد، بان کی‌مون و دبیرکل حزب‌الله لبنان، سید حسن نصرالله داشته‌است.

مواضع سیاسی حسین امیرعبداللهیان


موضع‌گیری‌های او به‌شکلی است که از جبهه موسوم به جبهه مقاومت که به مجموعه حزب‌الله لبنان، سوریه و سایر جریانات همسو با جمهوری اسلامی ایران که در تضاد با اسرائیل قرار دارند، حمایت می‌کند.

حسین امیرعبداللهیان و مسلط به زبان عربی


دکتر حسین امیرعبداللهیان برعکس دکتر جواد ظریف وزیر سابق ، به زبان عربی مسلط است و کم و بیش زبان انگلیسی هم می فهمد.

امیرعبداللهیان و رابطه صمیمی با نصرالله


امیرعبداللهیان می گوید اولین ملاقات من بصورت مستقیم با «حسن نصرالله» در سال 1389 بود و بعد از آن تقریبا هم چند ماه یکبار ایشان را می بینم. میانگین جلساتی که با هم داریم بین 3/5 تا 6 ساعت است و جالب است وقتی با ایشان ساعت سه بامداد صحبت می کنید چنان سرحال هستند که انگار ساعت 6 صبح است و نماز خود را خوانده و صبحانه را میل کرده و انرژی لازم برای صحبت کردن را دارد.

حسین امیرعبداللهیان و سیدحسن نصرالله

مسئولیت فعلی


حسین امیرعبداللهیان از سال 1400 تا زمان شهادتش وزیرامور خارجه ایران بود.

دیدار امیرعبداللهیان با همتای سعودی خود

اینستاگرام حسین امیرعبداللهیان


حسین امیرعبداللهیان در اینستاگرام از طریق صفحه خود با نام کاربری amirabdollahianhossein با مخاطبان خود در ارتباط است.

صفحه اینستاگرام حسین امیرعبداللهیان

آلبوم تصاویر حسین امیرعبداللهیان


حسین امیرعبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان در کنار پسرش

حسین امیرعبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان در کنار محمدجواد ظریف

حسین امیرعبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان در دیدار با همتای خود

حسین امیرعبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان

فیلمی از بالگرد سقوط کرده حامل رئیس جمهور و حسین امیرعبداللهیاندیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
روی زمین نشستن مسئولان در دیدار با مادر سیدابراهیم رئیسی در منزلشان بخاطر کم بودن تعداد مبل+عکس/ امکانات منزل مادر رئیس جمهور در حد شهروند عادی (344 نظر) نگاهی به محله ساده و متوسط مادر شهید سید ابراهیم رئیسی در مشهد/ هیچکس فکر نمی‌کرد این خانه 70 متری برای مادر یک رئیس جمهور باشد+ویدیو (212 نظر) نگاهی به کارت ملی، بسیج و شناسنامه رهبر معظم انقلاب+عکس (179 نظر) خلاقیت قابل تحسین هنرمند هندی برای طراحی چهره نورانی رهبر معظم انقلاب روی یک برگ درخت گیلاس+فیلم (96 نظر) گشتی در محله خاطره انگیز کودکی و خانه پدری باصفای رهبر معظم انقلاب در شهر زیبای مشهد/ ساده و عادی بدون ذره‌ای تجملات+عکس (65 نظر) (عکس) نگاهی به خونه زندگی علی دایی با دکوراسیون اعیانی و شیک/ خونه نیس که کاخ سلطانه😍 (58 نظر) خلاقیت منحصربفرد بستنی فروش تبریزی، با نوشته جالب روی شیشه مغازه اش حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (39 نظر) مراسم تشییع پدر سام درخشانی، احسان سریال هشت و نیم دقیقه با حضور چهره های سرشناس و بازیگران/ روحش شاد و یادش گرامی (37 نظر) تصویری از آیت الله آل هاشم امام جمعه مردمی و محبوب تبریز سوار بر تراکتور/ چون از جنس مردم بود محبوب بود (28 نظر) نگاهی به سینی چای و پنیر رهبر انقلاب در دوران جوانی/ ساده زیستی آقا از اوایل زندگی +عکس (24 نظر) کالسکه شیک و باکلاس پسر سام درخشانی، احسان سریال هشت و نیم دقیقه +عکس/ سلیقه خانومش تو خرید سیسمونی حرف نداره+عکس (24 نظر) صحبت های خنده دار آقای قرائتی: فیلم مارمولک رو تعریف کردم 1400 تا آخوند ریخت رو سرم گفتم مارمولک یه حیوون کوچولوعه کاری به آخوند نداره +ویدئو😂👌 (23 نظر) سبک دکوراسیون ساده و بدون تجملات اتاق کار شهید سید ابراهیم رئیسی با رونمایی از عکس رهبر انقلاب روی میزشان +عکس (20 نظر) لیستی کامل از بازیگران مردی که با گریم زنانه در دنیای هنر ظاهر شدند+عکس/ از اکبر عبدی و محسن تنابنده تا امین حیایی و سپند امیرسلیمانی (16 نظر) رازهای مگوی زندگی حامد آهنگی از زبان همسرش+ویدیو/ برعکس برنامه ها توی خونه زیاد اهل بگو بخند نیست؛ از خرید کردن خوشش نمیاد (14 نظر)
پربازدیدترین ویدئوهای روز   
تیتر امروز   
کوچک‌ترین قهوه خانه دنیا در دل بازار تهران / چرا باید از این قهوه خانه دیدن کنیم؟ + عکس
(عکس) انسانیت مثال زدنی دستفروش سنندجی برای بچه‌های کوچولوی این شهر / آقای دستفروش فقط میتونم دمت گرم، بازار باشه ...
مراقب مجرمان سایبری در آستانه عیدقربان باشید
آخرین وضعیت 7 بستر خبری و شبکه‌ اجتماعی در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری
برنامه‌های امروز نامزدها در تلویزیون
قتل دخترعمو به خاطر عشق آتشین/ قاتل 23 ساله خودش را حلق‌آویز کرد
مهمترین توصیه های اخلاقی رهبر انقلاب به کاندیداهای ریاست جمهوری
قتل همبازی مافیا به خاطر یک دختر / گفت به این دختر کاری نداشته باش!
درخواست طلاق یک زن بخاطر اعتیاد عجیب شوهرش!
کشف صدها سکه عتیقه‌ که شهردار مخفی کرده بود‌
زورگیری خشن و وحشیانه از خانم دکتر جوان تهرانی با چوب و قمه + فیلم
شعری احساسی و زیبا که ناصرالدین شاه در وصف امام رضا(ع) سرود / زیارت امام هشتم به‌ روش دوره قاجار + عکس های حرم در آن دوره
در دنیای احمدی‌نژادها تو لاریجانی باش!
افزایش وام مسکن برای دانشجویان متأهل
اتمام ارزیابی تکمیلی آزمون استخدامی آموزگاران 1403