سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
Friday, 2018 17 August - جمعه 26 مرداد 1397

بخش ها

07 : 14 - 20 مرداد 1397

ورم زانو نشان دهنده چه بیماری هایی است؟

ساعد نیوز: ورم زانو ممکن است ناگهانی و یا به صورت تدریجی به وجود بیاید و می‌تواند شدید یا ملایم باشد. این بیماری می‌تواند توانایی شما در حرکت دادن پاها را محدود و راه رفتن را برایتان بسیار سخت کند. این بیماری ممکن است نشانه‌ای از یک مشکل شدید پزشکی باشد

کد: 18081111190
آخرین بروزرسانی: 07 : 14 - 20 مرداد 1397

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز و به نقل از بهداشت نیوز: 

ورم زانو یک مشکل شایع بوده که حاصل انباشتگی مایعات در اطراف مفصل زانو است. از این مشکل به آب آوردن زانو نیز یاد می‌شود. در این مقاله درباره دلایل ایجاد این بیماری، انواع گوناگون آن و بهترین راه درمان آن و نیز چگونگی پیشگیری از ایجاد مجدد ورم زانو صحبت خواهیم کرد.
ورم زانو نشان دهنده مشکلی در نزدیکی و یا داخل مفصل زانو است. به طور معمول این مشکل پس از یک جراحت اتفاق می‌افتد اما گاهی اوقات نیز دلیل آن عمیق‌تر بوده و آنچنان واضح نیست. تورم زانو اگر کم باشد برای افراد مشخص نیست اما آن مقدار کم هم می‌تواند مشکل‌ساز شود. در موارد دیگر، ورم پا واضح است و می‌توانید آن را ببینید.

عوامل ایجاد تورم زانو 

زانو یک پوشینه مفصلی دارد که مانند کیسه بوده و کل مفصل را پوشش می‌دهد. این پوشینه شامل مایع مفصلی است که وظیفه تغذیه مفصل و لغزنده نگه داشتن آن را دارد که همین عامل باعث می‌شود افراد راحت بتوانند حرکت کنند (مانند روغن در ماشین). پوشینه مفصلی مانند یک کانتینر و محفظه عمل می‌کند و مایع مفصلی را در بین مفصل زانو نگه می‌دارد.

 ورم زانو معمولا زمانی به وجود می‌آید که مایعات بیش از حد در پوشینه تولید شده باشد که دلایل آن به شرح زیر است:

خونریزی در مفصل: نام دیگر خونریزی در مفصل آرتروز خونی نام دارد. این مشکل معمولا حاصل یک آسیب و یا جراحت است و باعث می‌شود، سریعا زانو متورم شود. این نوع ورم زانو می‌تواند بسیار شدید و آزارهنده باشد. 

جمع شدن مایع مفصلی: جمع شدن مایع مفصلی یا آب آوردن زانو بسیار تدریجی به وجود می‌آید و می‌تواند خود به خود بهبود یابد که البته بستگی به سطح بیماری و شدت آن دارد.

انواع ورم زانو و علل آنها

ورم زانو معمولا در یکی از دسته‌های زیر قرار می‌گیرد.

ورم سریع پس از جراحت: سریعا پس از یک آسیب به وجود می‌آید.

ورم با تأخیر: چند ساعت پس از یک آسیب و یا جراحت به وجود می‌آید.

ورم تدریجی: معمولا با نوسان است و بدون این که آسیبی وجود داشته باشد به وجود می‌آید.

ورم سریع بدون جراحت: این تورم ناگهانی و بدون جراحت به وجود می‌آید.

ورم سریع پس از جراحت

ورم زانویی که سریعا پس از یک جراحت در طی چند دقیقه به وجود می‌آید معمولا نتیجه آرتروز خونی است که در آن خون درون مفصل انباشته می‌شود. اتفاقی که در این شرایط می‌افتد این است که ساختار داخلی زانو آسیب می‌بیند و شروع به خونریزی می‌کند و فشار را در مفصل افزایش می‌دهد. این نوع ورم عموما شدید است و باعث می‌شود زانو بزرگ‌تر و حجیم‌تر شود. این مشکل باعث می‌شود در زانو شدیدا احساس ناراحتی کنید و زانویتان زخم و کبود شود. سه عامل برای ایجاد زانوی ورم کرده حاصل از آرتروز خونی وجود دارد که عبارتند از:

پارگی رباط: وقتی که رباط  پاره می‌شود (به طور کامل) اصطلاحا می‌گویند پارگی رباط اتفاق افتاده است. این معمول‌ترین عامل ایجاد ورم زانو حاصل از آرتروز خونی است و معمولا رباط صلیبی جلویی را درگیر می‌کند. علائم دیگر این آسیب عدم تعادل و درد است.

پارگی مینیسک: این پارگی در لبه بیرونی غضروف روی زانو اتفاق می‌افتد. علائم بیماری شامل قفل شدن پا زمانی که زانوهایتان را می‌خواهید به حرکت در بیاورید و نیز درد در زمانی که از پاله‌ها بالا و پایین می‌روید و یا می‌نشینید، است.

شکستگی استخوان: شکستگی در یکی از استخوان‌های زانو مانند کشکک می‌تواند از جمله عوامل تورم در زانو باشد. در بیشتر موارد اگر شکستگی وجود داشته باشد شما از آن مطلع خواهید شد.

زانوی ورم کرده حاصل از این موارد باید سریعا تحت درمان قرار گیرد.

ورم تأخیری پس از یک آسیب

در صورتی که ورم زانو از چند ساعت تا چند روز پس از حادثه به وجود آید به احتمال زیاد علت آن افزایش مایع مفصلی است و یا به عبارت دیگر، فرد دچار آب آوردگی زانو شده است. این مشکل بیشتر در زمانی به وجود می‌آید که چیزی در زانو به آرامی دچار آسیب شده و زانو را تحریک کرده و در نتیجه آن مایع مفصلی افزایش یافته باشد. میزان این نوع ورم متفاوت است اما به نظر می‌رسد به شدت نوع قبلی که حاصل از آرتوز خونی بود نیست. این نوع ورم در زانو آنچنان شدید نیست و فرد به خاطر آن احساس ناراحتی و درد نخواهد داشت.

دلایل عمده آب آوردن زانو به شرح زیر است:

پارگی مینیسک: این پارگی در لبه بیرونی غضروف روی زانو اتفاق می‌افتد. (منظور قسمت داخلی مینیسک است که میزان خون کمی دارد و به همین دلیل پس از آسیب دچار آسیب شدید نمی‌شود).

کشیدگی رباط: زمانی که یکی از رباط‌های پا دچار کشیدگی و رشته‌هایی از آن دچار آسیب شود اما رباط همچنان صدمه ندیده باشد.

مقدار این نوع ورم زانو روز تا روز متفاوت است و ممکن است خود به خود با بهبود جراحت، بهبود یابد. معمولا ۶ الی ۱۲ هفته برای ماهیچه و یا رباط نیاز است تا بهبود یابند. اما آسیب غضروف ممکن است بیشتر طول بکشد، چرا که جریان خون کمتری غضروف را در بدن حمایت می‌کند. 

ورم تدریجی بدون جراحت

در این نوع ورم زانو، ورم به صورت تدریجی به وجود می‌آید و نشانه‌ای از یک مشکل اساسی‌تر در زانو است. به نظر می‌رسد مایع موجود در زانو می‌آید و می‌رود و مقدار آن متغیر است.

آرتروز: آرتروز زانو معمول‌ترین دلیل ورم تدریجی زانو و آب آوردن زانو به دلیل یاد شده است. آرتروز حاصل آسیب جدی به غضروف‌ها و استخوان‌هاست. آرتروز باعث می‌شود که بدن میزان زیادتری آب در زانو تولید کند که البته میزان آن بسته به عوامل مختلف متفاوت است. علائم دیگر آرتروز شامل چوب شدگی و سفتی زانو و نیز ایجاد صدا در زانو است.

فشار روی پا: گاهی اوقات نیز اگر از پاها بیش از حد استفاده شود و یا دچار آسیب و پیچ خوردگی شود، مفصل تحریک می‌شود و با تولید مایعات بیشتر می‌خواهد از خود محافظت کند که نتیجه آن آب آوردن زانو خواهد بود.

ورم ناگهانی بدون جراحت

گاها افراد شاهد این هستند که ورم زانو ناگهانی و بدون جراحت به وجود می‌آید. مهم‌ترین  دلایل به وجود آمدن این نوع ورم موارد زیر است:

عفونت: عفونت در زانو باعث افزایش میزان مایعات در مفصل می‌شود که نتیجه آن ایجاد تورم در زانو است. این ورم‌ها عموما پس از یک جراحی و یا بریدگی عمیق اتفاق می‌افتد اما گاهی یک عفونت در قسمت‌های دیگر بدن تا مفاصل شما پخش می‌شود. برای بدن شما مبارزه با یک عفونت در مفاصل بسیار سخت است و گاهی نیاز به جراحی خواهد بود.

نقرس: داشتن اوریک‌اسید بالا که در روند گوارش به وجود می‌آید باعث ایجاد کریستال‌های تیز در مفاصل شما می‌شود که نتیجه آن ایجاد التهاب و آب آوردگی زانو است. معمولا به کمک دارو و رژیم مناسب درمان می‌شود. تأثیر رژیم غذایی گیاهی برای نقرس بی بدیل است.

دلایل دیگر ایجاد ورم زانو

معمولا ورم زانو در داخل مفصل زانو باقی می‌ماند زیرا کپسول پوشینه مفصلی مانند یک مانع عمل کرده و از فرار مایعات جلوگیری می‌کند. با این حال ممکن است زانو در قسمت بیرونی پوشینه مفصلی نیز متورم شود. معمول‌ترین ورم‌هایی که خارج از پوشینه مفصلی به وجود می‌آیند شامل موارد زیر هستند:

بورسیت: بورس‌ها کیسه‌های کوچک حاوی مایعاتی هستند که بین استخوان‌ها و بافت نرم بدن قرار می‌گیرند تا اصطکاک را کاهش دهند. در صورتی که اصطکاک بیش از حد بر روی استخوان‌ها و بافت نرم بدن وجود داشته باشد دچار التهاب می‌شوند.

ورم جلوی کشکک زانو: این ورم معمولا به دلیل وجود بورسیت جلوی کشککی به وجود می‌آید. ورم پشت زانو مانند که یک پرتقال نارنجی به وجود می‌آید که به آن کیست بیکر می‌گویند. ورم در قسمت داخلی زانو ممکن است به دلیل بورسیت پس آنسرین به وجود آید.

هماتوم: ترومای غیرنافذ بر روی بافت نرم بدن اطراف زانو می‌تواند باعث خونریزی شود. این خونها در اطراف ماهیچه‌ها جمع می‌شوند و می‌توانند باعث ایجاد یک توده سخت شوند. اگر مقدار خونریزی کم باشد به کوفتگی و بروسیت مربوط است.

علل نادر ورم زانو

جابجایی کشکک: کشکک معمولا در یک گودی در مقابل زانو قرار می‌گیرد، اما آسیب‌های شدید می‌تواند آن را فرو ببرد که نتیجه آن ورم زانو است.

تاندولیت پاتلا: تحریک تاندون کشکک می‌تواند موجب ایجاد ورم کوچکی در مقابل زانو شود.

تومور: انواع گوناگونی از تومور وجود دارد که می‌تواند موجب ایجاد ورم زانو شود. این تومورها می‌تواند باعث ایجاد خستگی، کاهش وزن و حال عمومی نامطلوب برای بیمار شود.

ترومبوز سیاهرگی عمقی: ترومبوز سیاهرگی عمقی که به آن DVT نیز می‌گویند شامل لخته شدن خون در عمق یکی از سیاهرگ‌هاست که معمولا در سیاهرگ و ران دیده می‌شود. معمولا ترومبوز با درد همراه است و باعث ایجاد داغی و قرمزی می‌شود و معمولا پس از یک استراحت طولانی، جراحی و یا مسافرت هوایی به وجود می‌آید. ترومبوز سیاهرگی عمقی نیازمند ملاحظات و درمان سریع پزشکی است.

آرتروز خونی خود بخود: خونریزی ناگهانی در مفاصل در کسانی که دچار لختگی خون شده و یا کسانی که از رقیق‌کننده‌های خون مانند وارفارین استفاده می‌کنند، دیده می‌شود.

درمان ورم زانو بسته به عامل ایجاد کننده آن متفاوت است اما معمول‌ترین راه‌ها برای درمان آن به شرح زیر است:

یخ: یخ می‌تواند سرعت خونریزی را کاهش دهد که نتیجه آن کاهش ورم و درد است. مهم است که از یخ به روش صحیح استفاده کنید چرا که در غیر این صورت وضع وخیم‌تر می‌شود.

فشرده سازی: استفاده از زانوبند می‌تواند زانو را فشرده کند که نتیجه آن کاهش خونریزی است.

دارو: داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن می‌تواند ورم زانو را کاهش دهد.

تزریق: ممکن است پزشک شما برای رفع ورم در زانوی شما یک آمپول تجویز کند، اما گاهی اوقات پس از مدتی ورم زانو بر‌می‌گردد.

تزریق کورتیزون: کورتیزون یک هورمون استروئیدی است که دستگاه ایمنی را سرکوب می‌کند که نتیجه آن کاهش درد و التهاب است.

آویزان کردن پا: بالا نگه داشتن پا به خصوص اگر زانو بالاتر از سطح قلب قرار بگیرد می‌تواند به درمان ورم در زانو به وسیله جاذبه کمک کند.

استراحت: کاهش فعالیت روزانه به شما کمک می‌کند تا فشار را از روی زانوی خود برداشته و در نتیجه تورم آن کاهش یابد، در غیر این صورت زانو دچار تحریک می‌شود.

 

  چاپ مقاله isi

  ترجمه تخصصی

جام جهانی 2018  روسیه-
آخرین اخبار و نتایج جام جهانی
  • صفحه نخست
  • چاپ
آیا این خبر را پسندیدید؟ به اشتراک بگذارید
شبکه مترجمین اشراق
مطالب مرتبط
وجود خون در ادرار نشان دهنده چه بیماری هایی است؟
وجود خون در ادرار نشان دهنده چه بیماری هایی است؟
اوج میل جنسی زنان در چه سنی است؟
اوج میل جنسی زنان در چه سنی است؟
پروتز کردن سینه چه عوارضی دارد؟
پروتز کردن سینه چه عوارضی دارد؟
اندروید جدید چه ویژگی هایی دارد؟
اندروید جدید چه ویژگی هایی دارد؟
خوابیدن با دهان باز چه عوارضی برای سلامتی دارد؟
خوابیدن با دهان باز چه عوارضی برای سلامتی دارد؟
سربازی برای زنان در چه کشورهایی اجباری است؟
سربازی برای زنان در چه کشورهایی اجباری است؟
بهترین زمان برقراری رابطه جنسی چه زمانی است؟
بهترین زمان برقراری رابطه جنسی چه زمانی است؟
علائمی که نشان دهنده وجود انگل در بدن است
علائمی که نشان دهنده وجود انگل در بدن است

نظر خود را بنویسید

ثبت دیدگاه

نام:

ایمیل: غیر ضروری - نمایش داده نمی شود

ثبت نظر

پیشنهاد شده

10 رفتار مشمئز کننده در زندگی زناشویی که کمتر کسی آنها را تحمل میکند ! آیا کسی که خیانت کند باز هم کار خود را تکرار خواهد کرد؟ علت اصلی گرایش جوانان به همجنس بازی ! 7 تفاوت رایج در میل جنسی زنان و مردان 10 چیز را در رابطه تان اصلا و ابدا قربانی نکنید ! شش جمله خطرناک در زندگی زناشویی وابستگی شوهر به خانواده اش چه زمانی مشکل ساز میشود؟ شوهران نمونه چه ویژگی و خصلت هایی دارند؟ نقش فیلم های پورنو در روابط جنسی زن و مرد 8 زنی که مردان از آنها فراری اند ! بررسی ابعاد عشق و عاشقی از دیدگاه روانشناسی عصبی هایپر سکشوال یا اعتیاد جنسی چیست ؟ چرا نباید با مرد متاهل وارد رابطه احساسی و جنسی شد ؟ خانم های مورد علاقه آقایان چه ویژگی هایی دارند؟ رازهایی درباره مردان که هر زنی باید آنها را بداند ! صدمات و آسیب های رابطه جنسی 15 نشانه داشتن تفاهم با همسر چرا برخی مردان طالب رابطه جنسی با زنان بدکاره هستند ؟ علت تنفر از شوهر در دوران بارداری چیست؟ خیانت جنسی چه تفاوت هایی با خیانت عشقی دارد؟ 10 نشانه اصلی مردانی که از زنان سوءاستفاده میکنند! رابطه جنسی زود گذر با یک غریبه چه آسیبی به روان میزند؟ اوج میل جنسی زنان در چه سنی است؟ 10 مشکل اساسی در ازدواج های بدون رابطه جنسی ! 10کاری که پایان زندگی زناشویی را نشان میدهد ! خانم ها چرا زیاد گریه میکنند؟! چه میزان رابطه جنسی نرمال و رفتار سالم محسوب میشود؟ همه چیز درباره طلاق عاطفی زن و شوهر ! چه زمانی آماده برای بچه دار شدن هستید!؟ هنگام رابطه جنسی و ارگاسم چه اتفاقی در مغز می افتد؟ چرا نباید از ارتباط جنسی به عنوان ابزاری برای مجازات استفاده کرد؟ مسائلی که مردان هیچ وقت به آنها اعتراف نمیکنند! چرا بعد از مدتی رابطه زناشویی سرد و یکنواخت میشود؟ موضوعات مهمی که حتما همسر آینده تان باید بداند! نشانه های متاهل بودن مردی که با آن در ارتباط هستید! تحمل ازدواج ناموفق به خاطر بچه ها کار درستی است؟! آیا میتوان بعد از خیانت همسر دوباره به او اعتماد کرد؟ 4 موضوع رایج در اختلافات زناشویی ! مردان چگونه با احساسات و ذهن زنان بازی میکنند؟! رابطه جنسی قبل از ازدواج خوب است یا بد؟ 10 اشتباه ویران کننده آقایان در رابطه جنسی ! باورهای غلط رایج درباره تمایلات جنسی! بهترین زمان برقراری رابطه جنسی چه زمانی است؟ جملاتی که گفتن آنها موجب سرد شدن روابط احساسی و زناشویی میشود ! حین رابطه جنسی از چه کلمات و جملاتی استفاده کنیم؟ چگونه با متفاوت بودن تمایلات جنسی همسرمان کنار بیاییم؟ آشنایی با فیزیولوژی جنسی و مکانیزم ارگاسم در خانم ها ! چگونه در مسائل جنسی از همسر خود انتقاد کنیم ؟ 5 حقیقت تلخ درباره خیانت که متاهلین باید بدانند! چرا مردان بعد از پدر شدن افسرده میشوند!؟ دو دلیل عمده طلاق زوجین از دیدگاه روانشناسی رابطه‌جنسی به عنوان یک سلاح در زندگی مشترک ! باورهای اشتباه درباره پورنوگرافی یا تصاویر مستهجن 18+ چرا بعد از رابطه جنسی حتما باید دوش گرفت؟ مهمترین دلایل خیانت به همسر ! تفاوت های میل جنسی در زنان و مردان ! حرفهایی که موجب شعله ور کردن دعوای زن و شوهری میشود ! 12 کار ممنوع بعد از دعوای زن و شوهری ! راهکارهایی برای داشتن زندگی زناشویی شاد و رمانتیک ! اشتباهات بزرگ زنان در زندگی زناشویی ! مهمترین و شایعترین بیماری های جنسی در مردان! بی میلی جنسی و سرد مزاجی زنان ناشی از چیست؟ انتقال بیماری های جنسی و مقاربتی بدون رابطه جنسی ! نداشتن رابطه جنسی چه عواقبی دارد؟ آیا میل جنسی خیلی زیاد یک بیماری محسوب میشود؟ 10 نکته روانشناسی درباره خودمان که نمی دانیم! کارهایی که زنان بعد از نزدیکی و رابطه جنسی باید انجام دهند! 10 بیماری که موجب کاهش میل جنسی خانم ها میشود! معرفی 14 بیماری مقاربتی و آمیزش جنسی همه چیز درباره ترانس سکشوال(دو جنسه ها) و عمل تغییر جنسیت‌ ! خطرناکترین و بی ثبات ترین نوع ازدواج ! همه چیز درباره ازدواج سفید در ایران! زیاده روی در رابطه جنسی چه تبعاتی دارد؟ انسان های نرمال هر چند وقت یکبار رابطه جنسی دارند؟ آشنایی با رفتارهای جنسی پر خطر ! جمله ای که اختلافات و بحث های زناشویی را پایان میدهد! آمیزش جنسی برای چه کسانی مضر است؟ سکس تراپی یا آمیزش درمانی برای چه کسانی لازم است؟ با شوهر دروغگو چگونه رفتار کنیم؟ آشنایی با 8 انحراف جنسی شایع افزایش میل جنسی و بهبود روابط زناشویی با روغن های اسانس! جذاب ترین روز برای رابطه جنسی از نظر خانم ها ! باورهای نادرست درباره ارگاسم زنان در رابطه جنسی! چه زمانی رابطه جنسی برای بدن مضر است؟ جذاب ترین رفتارهای جنسی در روابط زناشویی !

داغ ترین مطالب

چرا زنان خوشگل اکثرا با مردان زشت ازدواج میکنند؟!
کلیپ بسیار تلخ ارژنگ امیر فضلی درباره تقسیم دریای خزر! «دیپورت» اشتباهی یک جانباز به افغانستان؟! (فیلم) سارقان نخبه و برتر ایران !
چه کسانی شب‌ها دلار می‌خرند؟!
وضعیت اجنه و از ما بهتران در ایران (فیلم) آیا اعترافات اطرافیان ترامپ موجب برکناری او خواهد شد؟ ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند!
عکسی که زن و شوهر آدمخوار را لو داد !
پاسخ مسئولین به کمپین فرزندت_کجاست ؟ دلار بخریم یا نه؟ (عکس) گور خوابی که قهرمان تکواندو و دانشجوی دکتری شد !
شهری ترسناک که به دست اجنه و موجودات فرازمینی ساخته شده است!
ماجرای تکان دهنده اردوی دانش آموزی یزد به گرجستان! خانم‌های خانه‌دار به شمش و طلای آب شده رو آورده‌اند! وزیر کار، بیکار شد/ رای عدم اعتماد به ربیعی
چرا زنان امروزی شوهرانشان را کتک میزنند؟!
(فیلم) در صورت پیروزی هیتلر دنیا چگونه میشد؟ یک پیش بینی علمی وحشتناک! ازدواج مرد عرب با یک جن به نام میمونه !
(فیلم) خاطره جالب یک توریست درباره پول های ایرانی!
راهکارهای رئیس دولت اصلاحات برای خروج از وضع کنونی کشور ناگفته های جنسی از حرمسراهای قاجار ! (عکس) اجسادی که پس از مرگ مدلینگ شدند !
«طرح خدمت سربازی دخترها» در مجلس
چرا زنان حرم ناصرالدین شاه سبیل داشتند؟ جادویی شدن با خوردن آب گندیده جسد مکشوفه ! (عکس) تجمع طلاب مشهدی در اعتراض به وضعیت معیشتی مردم
این سه دختر پدرشان را به طرز فجیعی کشتند
چگونه خاطرات و اتفاق های بد گذشته را فراموش کنیم؟ گریه های پسر ۶ ساله پدر را از اعدام نجات داد مذاکره رییس جمهور روحانی و ترامپ در 28 مرداد؟
صیغه و ازدواج موقت 99 هزار تومانی!
پلان های سخیف جنسی، واکنش های تند به فیلم هزارپا ! ماجرای عجیب اخراج 3 استاد دانشگاه نخبه !
پربازدیدترین ها
پر بحث ترین ها
شبکه مترجمین اشراق چاپ مقاله آرتا موسسه تحقیقاتی سینا انتشارات آذرگان شرکت بانی پاتوق سوغاتی - هومینا خانه مهر کودکان اکسپت مقاله آرمان
/  پربازدید ترین اخبار تصویری هفته
/  پربازدید ترین ویدیو های هفته

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به saednews.com می باشد.